کنفرانس بین المللی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست

 
ورود به سایت

ارتقای ۵۲ پله ای رتبه دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه بندی مدیریت سبز دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۱ / کسب جایگاه سوم کشور برای دومین سال پیاپی

 | تاریخ ارسال: 1400/10/6 - 09:55 | 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: این دانشگاه در رتبه بندی Green Metric دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۱، رتبه ۳ ایران و ۱۵۵ جهان را کسب کرد.

 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عزیز حبیبی با اعلام این خبر افزود: بر اساس رتبه بندی اعلام شده توسط Green Metric، دانشگاه محقق اردبیلی در این رده بندی مورد ارزیابی قرار گرفته و توانست رتبه ۱۵۵ جهان را کسب کند و نسبت به سال گذشته ۵۲ پله ارتقا یابد.
وی اضافه کرد: در این نظام رتبه بندی دانشگاه های جهان هر ساله در ماه دسامبر بر اساس شش شاخص مختلف شامل زیرساخت های موجود در راستای ایجاد محیط زیست مناسب، توجه به مصرف بهینه انرژی و تغییرات آب و هوا، میزان بازیافت پسماندها، میزان مصرف و بازیافت آب، به کارگیری سیستم های حمل و نقل بدون آلایندگی و نیز آموزش و پژوهش در حوزه صیانت از محیط زیست  به عنوان شاخص های اصلی مورد ارزیابی قرار می گیرند.
حبیبی تصریح کرد: دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص کسب امتیاز Green Metric نسبت به سال گذشته ۱۲.۳ درصد پیشرفت کرده است که موید پیشرفت در تمامی شاخص ها می باشد که در این خصوص فاصله امتیازی با دانشگاه دوم کشور از ۸۲۵ به ۱۷۵ کاهش یافته است.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین اقدامات انجام گرفته دانشگاه در این حوزه می توان به تخصیص حدود ۲۰ میلیارد ریال بودجه برای توسعه فضای سبز و محوطه سازی، کاشت درختان مقاوم در برابر کم آبی، نصب کنتور در هر واحد برای پایش میزان مصرف آب و برق، نصب درب گردان و درب اتوماتیک برای محدود کردن اتلاف انرژی در بخش های مختلف، نصب تایمر و سنسورهای حرکت سیستم های روشنایی، تحلیل میزان تولید پسماند در هر واحد، شناسایی پسماند های خطرناک و جداسازی آنها، تفکیک انواع زباله ها، جایگزینی ظروف یکبار مصرف با ظروف گیاهی و کاغذی، نصب شیشه های دو جداره، عایق کاری لوله های آب گرم، استاندارد سازی موتورخانه و کسب برچسب انرژی و نیز هوشمندسازی موتورخانه ها و سیستم های گرمایش اشاره کرد.
وی گفت: برگزاری چندین کنفرانس در حوزه مدیریت سبز، سوق دادن پایان نامه ها و پژوهش ها به سمت موضوعات مرتبط با مدیریت سبز مانند حفظ محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر، کاهش میزان مصرف کاغذ از طریق منع چاپ هاردکپی پایان نامه ها و استفاده از نسخه های الکترونیکی به جای آن و نیز تشکیل انجمن علمی سبز و حمایت از فعالیت های دانشجویی در این زمینه از دیگر اقدامات انجام گرفته در این راستا است.
حبیبی تاکید کرد: رتبه کسب شده و پیشرفت پلکانی در رتبه بندی Green Metric گواه مسیر صحیحی است که دانشگاه محقق اردبیلی در راستای مدیریت سبز و حفظ محیط زیست در پیش گرفته است و امید می رود با برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش جمعی خانواده بزرگ دانشگاه محقق اردبیلی با سرعت بیشتری در این مسیر حرکت کنیم.
لازم به ذکر است دانشگاه محقق اردبیلی در این رتبه بندی از دانشگاه های تهران، اراک، بوعلی سینای همدان، شیراز، امیرکبیر، صنعتی شریف، یزد و تبریز رتبه بهتری داشته است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد: کسب رتبه ۳ ایران و ۲۰۷ جهان در رنکینگ Green Metric دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: 1399/10/3 - 11:02 | 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از کسب رتبه ۳ ایران و ۲۰۷ جهان در رنکینگ Green Metric دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عزیز حبیبی با اعلام این خبر، افزود: بر اساس رتبه بندی اعلام شده توسط Green Metric ، دانشگاه محقق اردبیلی در این رده بندی مورد ارزیابی قرار گرفته و توانست رتبه ۲۰۷ جهان را کسب کند و نسبت به سال گذشته ۲۲۰ پله ارتقا نماید.

وی اضافه کرد: در این نظام رتبه بندی که هر ساله در ماه دسامبر برای دانشگاه های جهان بر اساس شش شاخص مختلف شامل زیرساخت های موجود در راستای ایجاد محیط زیست مناسب، توجه به مصرف بهینه انرژی و تغییرات آب و هوا، میزان بازیافت پسماندها، میزان مصرف و بازیافت آب، به کارگیری سیستم های حمل و نقل بدون آلایندگی و نیز آموزش و پژوهش در حوزه صیانت از محیط زیست  به عنوان شاخص های اصلی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص کسب امتیاز Green Metric نسبت به سال گذشته حدود ۴۱ درصد پیشرفت کرده است که موید پیشرفت در تمامی شاخص ها می باشد که در شاخص ایجاد زیرساخت های موجود در راستای ایجاد محیط زیست مناسب، رتبه اول در کشور را کسب نموده است که نسبت به سال گذشته حدود ۹۳ درصد پیشرفت مشاهده می شود و در شاخص مدیریت مصرف و بازیافت آب حدود ۷۸ درصد، شاخص مدیریت پسماند حدود ۴۶ درصد، شاخص مدیریت حمل و نقل بدون آلایندگی حدود ۳۵ درصد، شاخص مدیریت مصرف انرژی حدود ۲۷ درصد و شاخص آموزش و پژوهش حدود ۴ درصد پیشرفت حاصل شده است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: فعالیت های انجام شده در راستای توسعه و بهبود شاخص های زیست محیطی در دانشگاه می تواند به عنوان الگو و موتور محرکه ای برای سایر بخش های جامعه باشد و از این رو دانشگاه محقق اردبیلی در سال های اخیر نگاه ویژه ای به امر مدیریت سبز داشته و این دیدگاه ادامه خواهد داشت.

به گفته حبیبی، از جمله مهمترین اقدامات انجام گرفته دانشگاه محقق اردبیلی در این حوزه می توان به تخصیص حدود ۳۰ میلیارد ریال بودجه برای توسعه فضای سبز و محوطه سازی، کاشت درختان مقاوم در برابر کم آبی، نصب کنتور برای پایش میزان مصرف آب و برق، نصب درب گردان و درب اتوماتیک برای محدود کردن اتلاف انرژی، نصب تایمر و سنسورهای حرکت سیستم های روشنایی، تحلیل میزان تولید پسماند واحدها، شناسایی پسماندهای خطرناک و جداسازی آنها، تفکیک انواع زباله ها، شروع جایگزینی ظروف یکبار مصرف با ظروف گیاهی و کاغذی، نصب شیشه های دو جداره، عایق کاری لوله های آب گرم، استانداردسازی موتورخانه و کسب برچسب انرژی و نیز هوشمندسازی موتورخانه ها و سیستم های گرمایش اشاره کرد.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: برگزاری چند کنفرانس در حوزه مدیریت سبز، سوق دادن پایان نامه ها و پژوهش ها به سمت موضوعات مرتبط با مدیریت سبز مانند حفظ محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر، کاهش میزان مصرف کاغذ از طریق منع چاپ هاردکپی پایان نامه ها و استفاده از نسخه های الکترونیکی به جای آن و نیز تشکیل انجمن علمی سبز و حمایت از فعالیت های دانشجویی در این زمینه از دیگر اقدامات انجام گرفته در این راستا است.

به گفته حبیبی، رتبه کسب شده در رنکینگ Green Metric موید مسیر صحیحی است که دانشگاه محقق اردبیلی در راستای مدیریت سبز و حفظ محیط زیست در پیش گرفته است و با برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش جمعی خانواده بزرگ دانشگاه محقق اردبیلی با سرعت بیشتری در این مسیر حرکت خواهیم کرد.

لازم به ذکر است دانشگاه محقق اردبیلی در این رتبه بندی از دانشگاههای تهران، اراک، بوعلی سینای همدان، شیراز، امیرکبیر، صنعتی شریف، یزد و تبریز رتبه بهتری داشته است.

طرح فنی و اقتصادی هوشمند سازی موتورخانه گرمایشی مسجد دانشکده نمین اجرا شد

 | تاریخ ارسال: 1399/7/13 - 10:40 | 
مدیر هسته پژوهشی هوشمندسازی انرژی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: طرح فنی و اقتصادی هوشمند سازی موتورخانه گرمایشی مسجد دانشکده فناوری های نمین اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حمید بهادر تصریح کرد: انرژی و  مباحث مربوط به مدیریت آن از چالش‌های مهم بشری است و اگر مدیریت خوبی روی منابع موجود داشته باشیم ضمن صرفه ‌جویی و استفاده بهینه از منابع، شاهد توسعه و پیشرفت صنعتی کشور و رفاه بیشتر مردم خواهیم بود.
وی اضافه کرد: یکی از روش های مدیریت منابع دسترسی سریع، آسان و برخط به میزان مصرف انرژی و امکان کنترل آن است و سیستم هوشمند موتورخانه ضمن صرفه‌ جویی و کاهش هدر رفت انرژی آرامشی توام با اطمینان را برای ساکنین ساختمان مسکونی، تجاری یا فرهنگی فراهم می‌کند.
بهادر ادامه داد: سامانه کنترل هوشمند موتورخانه گرمایشی سامانه ‌ای است که امکان کنترل خودکار سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان (اعم از دیگ ‌ها، پمپ ‌ها و دمای آبگرم بهداشتی ارسالی به ساختمان) را فراهم می‌سازد و به کمک این سامانه، کارکرد مشعل‌ ها و پمپ ‌ها، متناسب با تغییرات دمای هوای بیرون کنترل می‌شود تا به این وسیله شرایط آسایش حرارتی در داخل ساختمان تامین شود که به عنوان مثال این سامانه در فصول سرد سال و در ساعات اولیه روز (صبح ‌ها) به دلیل پایین بودن دمای هوای بیرون، با افزایش کارکرد مشعل‌ ها و پمپ ‌ها، دمای مورد نیاز برای تامین نیاز گرمایشی ساختمان را تامین می‌کند، اما در اواسط روز و با گرمتر شدن هوای بیرون، با کمتر روشن نمودن مشعل‌ ها و پمپ ‌ها، دمای آبگرم ارسالی به فن کوئل‌ ها یا شوفاژ را کاهش داده تا از بی ‌تابی ساکنین ساختمان در اثر گرم شدن بیش از اندازه داخل ساختمان جلوگیری کند.
مدیر هسته پژوهشی هوشمندسازی انرژی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: این سامانه همچنین متناسب با تقاضای آبگرم مصرفی ساختمان، در ساعات مختلف شبانه روز، دمای آبگرم مصرفی را در محدوده مطلوبی حفظ می ‌کند و از افت دمای آبگرم مصرفی در ساعات پیک مصرف آبگرم جلوگیری می کند.
وی گفت: از دیگر قابلیت های این دستگاه، تنظیم ساعات کاری موتورخانه ساختمان می‌باشد و با توجه به اینکه این ساختمان ها در ساعات عصر و شب، خالی از سکنه می‌باشد، لذا امکان خاموشی دیگ ‌ها و پمپ ‌ها (با در نظر گرفتن کلیه ملاحظات فنی) فراهم می‌شود و به این ترتیب می‌توان از کار کردن این تجهیزات در موارد غیرضروری جلوگیری نمود و بنابراین از استهلاک این تجهیزات جلوگیری می‌شود و هزینه تعمیر و نگهداری آنها کاهش می‌یابد.
به گفته بهادر، به کمک این دستگاه می‌توان با پیش راه اندازی به موقع موتورخانه گرمایشی قبل از ورود کارکنان یا دانشجویان به ساختمان (به طور مثال ۲ تا ۳ ساعت قبل از ورود آنها)، شرایط آسایش مطلوب در زمان ورود این افراد تامین نمود که لازم به ذکر است ساعت پیش راه اندازی نیز به کمک اطلاعات دریافتی از سنسورها و متناسب با دمای هوای بیرون توسط خود دستگاه اعمال می‌شود.
مدیر هسته پژوهشی هوشمندسازی انرژی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: با توجه به هزینه کم این سامانه‌ ها و پتانسیل صرفه جویی بالایی که به کمک آن قابل دستیابی می‌باشد، استفاده از این سامانه به عنوان یکی از بهترین راهکارهای زود بازده صرفه جویی انرژی شناخته می‌شود و علاوه بر این به کمک این راهکار می‌توان در برق مصرفی پمپ های موجود در سیستم گرمایشی نیز صرفه جویی نمود.
وی ادامه داد: در کنار رفع بخشی از نیازمندی دانشگاه در جهت مدیریت مصرف انرژی هدف اصلی این پروژه ایجاد فرصتی برای رشد و بالندگی دانشجویان توانمند دانشگاه بود و با وجود اینکه بخشی از موتورخانه‌ های دانشگاه قبلا هوشمندسازی شده بودند ولی به نظر می‌رسد پروژه‌ هایی که نیازمند پشتیبانی مداوم می‌باشند بهتر است توسط افراد بومی آن منطقه پیاده‌سازی شوند. از این رو در راستای بومی سازی این تکنولوژی و توسعه هر چه بیشتر آن در استان این طرح در هسته پژوهشی هوشمندسازی انرژی دانشگاه محقق اردبیلی کلید خورد.
مدیر هسته پژوهشی هوشمندسازی انرژی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: این پروژه به صورت صفر تا صد بدون اینکه مهندسی معکوسی انجام شود توسط اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه محقق اردبیلی انجام گرفت. از این رو این سیستم کاملا انعطاف پذیر بوده و می تواند در مراکز پمپاژ آب، مجتمع‌ های مسکونی، سردخانه ‌ها، نیروگاه‌ های برق و سیلوها نصب و راه اندازی شود و هزینه تمام شده این سیستم هم حتی بدون لحاظ هزینه پشتیبانی کمتر از نصف مشابه موجود در بازار می‌باشد. 

در راستای کاهش مصرف کاغذ و نیز سرعت بخشیدن به امورات جاری صورت‌جلسات و درخواست خودرو و ماموریت به‌صورت الکترونیک انجام خواهد شد.

 | تاریخ ارسال: 1399/5/5 - 11:25 | 
در راستای کاهش مصرف کاغذ و نیز سرعت بخشیدن به امورات جاری صورت‌جلسات و درخواست خودرو و ماموریت به‌صورت الکترونیک انجام خواهد شد.
 

 با توجه به دستور معاون محترم اداری مالی دانشگاه امضاء صورتجلسات در حوزه معاونت اداری مالی به صورت الکترونیکی انجام می‌گردد این دستور در راستای کاهش مصرف کاغذ و نیز سرعت بخشیدن به امورات جاری در حوزه این معاونت می‌باشد و درخواست خودرو و ماموریت و... در این حوزه به ترتیب به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

برای مشاهده صورتجلسه اینجا را کلیک کنید

کاشت ۸۰۰ اصله نهال فندق در سایت شرقی دانشگاه

 | تاریخ ارسال: 1399/4/11 - 14:20 | 
دانشگاه محقق اردبیلی  اقدام به کاشت ۸۰۰ اصله نهال فندق در سایت شرقی دانشگاه کرده است.جنگل فندقلو در استان اردبیل بعنوان یک توده نسبتاً خالص فندق بسیار ارزشمند بوده و بیانگر آن است که شرایط اکولوژیک منطقه شرایط مناسبی برای کاشت فندق دارد. استان اردبیل دارای مناطق متعددی است که مناسب کاشت و توسعه باغات فندق بوده و علاوه بر جنگل فندقلو وجود پایه‌های فندق در مناطق مختلف شهر اردبیل گویای این امر می­باشد لذا کاشت فندق در نقاط مختلف استان می‌تواند گام مؤثری در توسعه کشت این‌گونه باشد. علاوه بر ارزش این‌گونه از نظر اکولوژیکی، کاربرد محصولات آن در صنایع آرایشی و بهداشتی، شکلات‌سازی و صنایع دارویی نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 


دانشگاه محقق اردبیلی با بررسی‌های صورت گرفته و انتخاب رقم بومی استان اقدام به کاشت ۸۰۰ اصله نهال فندق در سایت شرقی دانشگاه (حدفاصل ساختمان کتابخانه و دانشکده فنی مهندسی) نموده تا علاوه بر بهره‌مندی از زیبایی‌های این گونه در فضای سبز خود و کمک به توسعه کاشت این گونه با ارزش در منطقه، بستر امکان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی برای اساتید و دانشجویان و سایر علاقمندان فراهم آورد.