منابع انسانی

 | تاریخ ارسال: 1397/11/29 - 18:13 | 
منابع انسانی به عنوان اساسی ترین ذخائر یک ملت نقش عمده ای در توسعه جوامع بشری دارد. از همین رو در عصر حاضر توسعه کشور به میزان زیادی در گرو شناسائی استعدادها ، توانایی ها، جذب و پرورش نیروهای متخصص و متفکر در تولید علوم و گسترش مرزهای دانش و کسب فناوری روزآمد می باشد.
 
 مدیریت منابع انسانی شامل فرآیند بررسی و ایجاد زمینه های مساعد جذب ، توسعه ، نگهداشت و ایجاد انگیزش منابع انسانی است به طوری که بتوان با تامین نیازهای منطقی و ایجاد انگیزش و رضایت در نیروی انسانی و ایجاد محیطی سالم و منصفانه به اهداف فردی ، گروهی و سازمانی دست یافت .

مدیریت منابع انسانی علاوه بر دارا بودن مبانی و مفاهیم مدیریت کارکنان ، رویکردهای کلی تر و جدیدتری را در مدیریت نیروی انسانی داشته و رویکردی جامع به مدیریت استراتژیک منابع کلیدی سازمان یعنی منابع انسانی دارد. به عبارت دیگر مدیریت منابع انسانی مدیریت و اداره استراتژیک و پایدار با ارزش ترین دارائی دانشگاه یعنی اعضای  هیات علمی و غیر هیات علمی که در آنجا کار می کنند می باشد.

 
برنامه ریزی منابع انسانی از یک طرف با امور روزمره منابع انسانی مانند تامین و جایگزینی هر نیرویی که به سیستم وارد و یا خارج می شود و از طرف دیگر به برنامه های بلند مدت سازمان مانند برنامه های طرح و توسعه ، تغییرات بزرگ و برنامه های استراتژیک ارتباط دارد.

دفعات مشاهده: 1381 بار   |   دفعات چاپ: 285 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر