ورود به سایت

طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلاستیک کوچک و قابل حمل با سیستم تزریق بدون ماردون در دانشگاه محقق ادبیلی

 | تاریخ ارسال: 1400/7/19 - 09:20 | 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی از طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلاستیک کوچک و قابل حمل با سیستم تزریق بدون ماردون توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این محصول توسط شرکت پارلاق صنعت آرتا مولد از واحدهای فناور مستقر در آن مرکز طراحی و ساخته شده است.
مهندس فرزاد پوراسکندری رضی ­آباد دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی و سازنده­ این دستگاه نیز گفت: همانند سایر دستگاه ­های تزریق پلاستیک صنعتی، قالب ‌گیری تزریقی کاربردی ‌ترین فرآیند تولید برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی است و در آن از رزین ‌های پلاستیکی گرانول یا گلوله ‌ای شکل برای تولید محصولات مختلف از اجزای خودرو و هواپیما گرفته تا ظروف نگهداری، قطعات آلات موسیقی و شانه‌ های مو استفاده می‌شود.
وی افزود: از دستگاه تزریق پلاستیک برای تولید قطعات پلاستیکی دیواره نازک برای کاربردهای بسیار متنوع استفاده می‌ شود که یکی از رایج ­ترین آنها پلاستیک است.
مدیرعامل شرکت پارلاق صنعت آرتا مولد ادامه داد: دستگاه­ های تزریق پلاستیک متداول در سایزهای بزرگ معمولاً قیمت­ های بالایی دارند، با برق سه فاز کار می­کنند، نیاز به روغن دارند و هیدرولیک هستند، لذا استفاده از آنها برای تولید قطعات کوچک به ویژه در تیراژهای پایین مناسب نیست؛ بنابراین برای استفاده در کلین ­روم ­ها کارایی چندانی ندارند.
وی افزود: در دستگاه طراحی شده، سیستم هیدرولیک وجود ندارد و تمامی مکانیسم­ های حرکتی دستگاه، مکانیکی و برقی است، لذا برای استفاده در کلین ­روم­ ها هم مناسب است.
پوراسکندری هزینه­ تمام شده­ پایین، قابل حمل بودن و کار کردن محصول با برق تک فاز را از دیگر ویژگی ­های این دستگاه برشمرد و تصریح کرد: این محصول با این خصوصیات در داخل کشور مشابهی ندارد.
وی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، لوازم تزئینی پلاستیک، مشاغل خانگی، سازندگان قطعات خودرو و موتورسیکلت، لوازم خانگی، تولیدکنندگان اسباب بازی و تمامی تولیدکنند­گانی که در تولید محصول، به نحوی با پلاستیک سر و کار دارند را از مشتریان و بازارهای هدف این دستگاه برشمرد.

واکسن کوو ایران برکت در زمره­ کم عارضه ‌ترین و کم خطرترین واکسن ­ها به شمار می ­رود

 | تاریخ ارسال: 1400/5/12 - 12:56 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضا عالی زاده سازنده واکسن کوو ایران در نشست علمی با فناوران مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق ادبیلی به معرفی ویژگی های واکسن کوو ایران برکت پرداخت و گفت: این واکسن کاملا ایرانی است و صفر تا صد آن به همت دانشمندان داخلی ساخته شده است.
وی افزود: فناوری تولید این واکسن بر اساس واکسن غیرفعال است و از ویروس کرونایی که توسط مواد شیمیایی کشته شده، ساخته شده است.
سازنده واکسن کوو ایران برکت ادامه داد: این واکسن تمامی تست های مربوطه که بسیار سختگیرانه بوده اند را با موفقیت پشت سر گذاشته و به مرحله تولید انبوه رسیده است.
عالی زاده تاکید کرد: این واکسن در نوع خود، در زمره کم عارضه‌ ترین و کم خطرترین واکسن ها به شمار می رود.
دکتر برومند صلاحی رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست به معرفی مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه و خدمات قابل ارائه به فناوران در آن مرکز پرداخت و از خدمات ارزنده­ دکتر رضا عالی ­زاده و همکارانش در تولید واکسن کوو ایران برکت قدردانی کرد.
گفتنی است دکتر عالی ­زاده از تعدادی از واحدهای فناور سازنده­ تجهیزات پزشکی مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه بازدید و از نزدیک در جریان گوشه ­ای از توانمندی ­های فناوران دانشگاه قرار گرفت.

تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی(مینی تیوبر) با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی در دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: 1400/4/26 - 08:58 | 
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی (مینی تیوبر) با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی گفت: شرکت آرتا زرینه کشت آریا مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی موفق به تکثیر انبوه گیاهچه ­های ارقام مختلف سیب زمینی و تولید بذر هسته سیب زمینی(مینی­ تیوبر) شده است.
وی افزود: آزمایشگاه کشت بافت گیاهی این شرکت در ساختمان مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی قرار دارد و به صورت روزانه به تکثیر گیاهچه ارقام مختلف سیب زمینی می ­پردازد.
صلاحی با بیان اینکه گیاهچه­ های تکثیر شده در این آزمایشگاه، به منظور تولید مینی ­تیوبر، به گلخانه ­های اصفهان و اردبیل ارسال می­ گردد، تصریح کرد: علاوه بر تولید مینی­ تیوبر، سایر کلاس­ های بذری سیب زمینی نیز در مزارع مختلف توسط این شرکت تولید می ­شود و غده بذری تولید شده توسط این شرکت در اختیار کشاورزان سیب زمینی ­کار استان­ های مختلف کشور قرار گرفته که بازدهی بسیار مناسبی داشته است.
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل یکی از قطب ­های اصلی تولید سیب زمینی در کشور می ­باشد و از لحاظ اقلیمی برای تولید سیب زمینی با کیفیت مناسب می باشد، ارائه بذر سیب زمینیِ با کیفیت و بازدهی بالا، گامی موثر در رونق صنعت کشت سیب زمینی در این استان و نیز در سطح کشور خواهد بود.
دکتر محسن گلناری مدیر آزمایشگاه شرکت آرتا زرینه کشت آریا گفت: گیاهچه ­های سیب زمینی موجود در آزمایشگاه این شرکت، در شرایط استریل و عاری از هرگونه عوامل پاتوژن از جمله ویروس، قارچ و باکتری تکثیر می­ شوند و به همین دلیل، از بازدهی کشت بسیار خوبی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید غده بذری مینی ­تیوبر این شرکت سالانه در حدود ۲۸۰ هزار غده می ­باشد و این مقدار تا آخر سال ۱۴۰۰ به ۴۰۰ هزار غده و در سال ۱۴۰۱ به ۶۰۰ هزار غده خواهد رسید.
گلناری تصریح کرد: امید است با حمایت­ های مسئولان دانشگاهی و استانی، زمینه توسعه آزمایشگاه و گلخانه­ این شرکت و افزایش ظرفیت تولید و اشتغال افراد بیشتری در سطح استان اردبیل فراهم گردد. 

رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از ثبت اختراع سه محصول توسط واحد فناور مستقر در این مرکز خبر داد.

 | تاریخ ارسال: 1400/4/19 - 08:29 | 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی از ثبت اختراع چیپ­ ست ثبت سیگنال ‌های حیاتی، سترون‌ ساز پرتوی و شیمیایی هوای جاروبرقی و دستگاه توزیع کننده شیشه‌ شور خودرو توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این محصولات توسط شرکت سازگار گستر آرتا سبلان از واحدهای فناور مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری این دانشگاه طراحی و پس از ثبت مالکیت معنوی، به مرحله تجاری‌ سازی رسیده است.
دکتر بابک رضایی افشار مدیر مرکز پژوهش ‌های صنعتی شرکت سازگارگستر آرتا سبلان و مخترع این محصولات، گفت: این مجموعه توانسته است ملزومات تولید محصول دانش ‌محور از فعالیت‌ های آزمایشگاهی تا تولید نیمه ‌صنعتی را در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی فراهم آورد.
وی افزود: تیم متخصص این مجموعه تحقیقاتی متشکل از پژوهشگران دانشگاهی و صنعتی در رشته ‌های الکترونیک، مکانیک، مهندسی پزشکی، کامپیوتر و منابع طبیعی توانسته است با تکیه بر توانمندی ‌های علمی و فنی خود، محصولات مبتنی بر نیازهای جامعه را شناسایی و در جهت تولید و تأمین این نیازها اقدام نماید.
رضایی افشار ادامه داد: این سه محصول فناورانه حاصل تلاش چند ماهه­ متخصصین جوان این مرکز پژوهشی است که بنابر نیازسنجی صورت گرفته آماده ورود به بازار شده است.
مدیر مرکز پژوهش ‌های صنعتی شرکت سازگارگستر آرتا سبلان گفت: اولین محصول این مجموعه، چیپ ست اخذ سیگنال‌ های حیاتی است که علاوه بر ثبت اختراع، گواهی تحقیق و توسعه خود را نیز از وزارت صمت دریافت نموده و از نظر فنی، یک مدار مجتمع(آی سی) با ابعاد میلی ‌متری است که می ‌تواند برای ثبت سیگنال ‌های نوار قلب، نوار مغز و نوار عصب و عضله به کار رود و با قرارگیری آن در دسترس محققان و تولیدکنندگان تجهیزات الکتروفیزیولوژی، می ‌توان آنان را از طراحی ‌های الکترونیکی و ابزار دقیق اخذ سیگنال بی ‌نیاز نمود و سیگنالی باکیفیت بالا و بدون نویز را در دستگاه‌ های الکتروفیزیولوژی تحویل داد.
وی تصریح کرد: دستاورد صنعتی دیگر این مجموعه، سترون ‌ساز پرتوی و شیمیایی هوای جاروبرقی است که به صورت یک فیلتر در مسیر هوای مکیده شده توسط جاروبرقی قرار می‌ گیرد و ذرات موجود در هوای جاروبرقی را ضد عفونی و از پخش و جریان­ دهی به میکروب ‌ها و ویروس ‌ها توسط جریان هوای جاروبرقی ممانعت به عمل می ‌آورد.
رضایی افشار افزود: این دستگاه برای نابود کردن میکروارگانیسم‌ های موجود، از روش ‌های پرتودهی و مواد شیمیایی به صورت ترکیبی استفاده می‌کند که باعث بالا رفتن ایمنی و راندمان سترون ‌سازی می‌ شود.
مدیر مرکز پژوهش ‌های صنعتی شرکت سازگارگستر آرتا سبلان ادامه داد: این محصول ویژگی‌هایی همچون سبکی، قابلیت اتصال آسان و ضربه‌پذیری را داراست که آن را برای کاربری خانگی و صنعتی بسیار مناسب می‌کند.
وی تصریح کرد: اختراع بعدی این مجموعه در شش‌ ماه اخیر، دستگاه توزیع کننده محلول شیشه ‌شور است که یک اختراع محیط‌ زیستی در حوزه پاک‌کننده ‌ها است و به‌ کارگیری هر دستگاه می ‌تواند از ورود ۲۰ هزار بطری پلاستیکی به طبیعت جلوگیری کند.
رضایی افشار ادامه داد: در واقع این دستگاه جایگزین خرید بطری ‌های محلول شیشه ‌شور خودرو است که به صورت یک جایگاه توزیع طراحی شده و در محل نصب، آب و محلول شیمیایی را ترکیب کرده و محلول شیشه ‌شور با کیفیت بالا را از طریق نازل خود در اختیار مصرف کننده قرار می‌ دهد و علاوه بر راحتی، کیفیت بالای محصول و حفظ محیط‌ زیست، می ‌تواند تا ۵۰ درصد کاهش هزینه را برای خریداران این محصول در پی داشته باشد.
وی در پایان با بیان اینکه هم ‌اکنون مجموعه ‌ای از دانش ‌آموختگان رشته‌ های مختلف دانشگاهی با این مجموعه به عنوان پژوهشگر همکاری می ‌کنند، اظهار امیدواری کرد: با همراهی و حمایت مراکز صنعتی و ارتباطات بیش از پیش صنعت و دانشگاه، این محصولات در سبد خرید جامعه هدف قرار گیرد و شاهد ظهور و بروز توانمندی ‌های جوانان نخبه دانشگاهی کشورمان باشیم.

قرارگیری پژوهش محققان انجمن رباتیک و عضو مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی در لیست برترین مقالات کنفرانس بین المللی HSEM۲۰۲۱

 | تاریخ ارسال: 1400/3/9 - 00:31 | 

مقاله (بررسی HSE مبتنی بر هوش مصنوعی با رویکرد ظرفیت‌های فناوری‌های هوشمند در توسعه پایدار مناطق آزاد تجاری - صنعتی) ارائه شده توسط آقایان میثم عباسی و مهرداد قادری، دبیر و نایب دبیر انجمن رباتیک و عضو مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت سلامت، ایمنی، محیط زیست و توسعه پایدار به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران توانست براساس آرای داوران در فهرست مقالات برتر این کنفرانس قرار بگیرد.

بررسی مفاهیم و پیاده سازی سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی در فرآیند های ایمنی و حفاظت پرسنل به همراه ظرفیت های سیستم‌های هوشمند مدیریت HSE در طرح های  توسعه پایدار مناطق آزاد از جمله محورهای اصلی این مقاله است. 

این کنفرانس در ۳۰ام اردیبهشت ماه برگزار شد.