ورود به سایت

رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب دیده در طبیعت توسط یکی از وا

 | تاریخ ارسال: 1400/9/2 - 10:08 | 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب ­دیده در طبیعت توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این دستگاه توسط شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا از واحدهای فناور مستقر در آن مرکز طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: رونمایی از این دستگاه با حضور استاندار اردبیل در نمایشگاه جنبی جشنواره جهادگران علم و فناوری استان اردبیل صورت گرفت.
مهندس میلاد نعمتی سازنده­ این دستگاه گفت: این سیستم، مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و با استفاده از شبکه یادگیری و افزایش توانایی دوربین‌های حرارتی سنتی، شناسایی افراد گمشده و آسیب­ دیده در طبیعت را در مناطق صعب­ العبور و به ویژه جنگل‌های انبوه آسان‌ تر می ‌کند.
دانشجوی رشته مهندسی برق  الکترونیک دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تیم ‌های امدات و نجات معمولاً برای پیدا کردن افراد گم شده در جنگل‌ ها از هلیکوپتر استفاده می‌کنند و با استفاده از دوربین ‌های دوچشمی و حرارتی، محیط جنگل را اسکن کرده و به دنبال افراد گمشده می‌ گردند، درحالیکه دوربین‌ های حرارتی با تشخیص گرمای بدن، عملیات شناسایی را آسان ‌تر می‌ کنند و در برخی موارد به خاطر پوشش گیاهی گسترده یا تابش نور خورشید، خطا در تشخیص دارند که این نقیصه با استفاده از هوش مصنوعی تا حد زیادی برطرف شده است.
نعمتی افزود: در این روش، دوربین نصب شده بر روی کوادکوپتر، چند تصویر حرارتی از منطقه می‌گیرد، سپس هوش مصنوعی با حذف نسبی برگ ‌های درختان، افزایش عمق میدان و سایر اصلاحات، با ایجاد تصویری واضح‌ تر، شناسایی افراد را آسان ‌تر می‌کند؛ بطوریکه دقت این سیستم در شناسایی افراد، بین ۸۷ تا ۹۵ درصد است که در مقایسه با دقت ۲۵ درصدی دوربین‌ های حرارتی سنتی، مزیتی مناسب به شمار می ‌رود.
مدیر عامل شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا سرعت بالا، پایداری در باد شدید، زمان راه­ اندازی کمتر، مداومت پروازی بالا با باتری کمتر، برد بالا(۲ تا ۳۰ کیلومتر)، حفظ تعادل در حالت خاموش شدن دو موتور و امنیت پروازی را از مزایای این سیستم نسبت به سایر کوادکوپترها برشمرد و تصریح کرد: این سیستم برای اهداف تیم‌ های امداد و نجات، نیروهای اعمال قانون و تیم‌های کنترل جمعیت حیوانات قابل استفاده است.

انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین مرکز نوآوری و رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی و کتابخانه های عمومی استان اردبیل

 | تاریخ ارسال: 1400/8/10 - 11:25 | 
انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین مرکز نوآوری و رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی و کتابخانه های عمومی استان اردبیل

این تفاهم نامه با رویکرد بهره وری توأمان از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین در راستای ترویج فرهنگ نوآوری و کتاب‌خوانی منعقد شد.

از این پس، هسته های نوآور و واحد های فناور مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی می توانند از عضویت رایگان سراسری کتابخانه های کشور، استفاده از فضای فیزیکی کتابخانه برای رویداد ها و برنامه های مختلف، سرویس های ارایه کتاب، جستجو و دسترسی به تمامی کتاب های موجود در کتابخانه های کشور و دیگر امکانات موجود بهره مند شوند.

طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلاستیک کوچک و قابل حمل با سیستم تزریق بدون ماردون در دانشگاه محقق ادبیلی

 | تاریخ ارسال: 1400/7/19 - 09:20 | 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی از طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلاستیک کوچک و قابل حمل با سیستم تزریق بدون ماردون توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این محصول توسط شرکت پارلاق صنعت آرتا مولد از واحدهای فناور مستقر در آن مرکز طراحی و ساخته شده است.
مهندس فرزاد پوراسکندری رضی ­آباد دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی و سازنده­ این دستگاه نیز گفت: همانند سایر دستگاه ­های تزریق پلاستیک صنعتی، قالب ‌گیری تزریقی کاربردی ‌ترین فرآیند تولید برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی است و در آن از رزین ‌های پلاستیکی گرانول یا گلوله ‌ای شکل برای تولید محصولات مختلف از اجزای خودرو و هواپیما گرفته تا ظروف نگهداری، قطعات آلات موسیقی و شانه‌ های مو استفاده می‌شود.
وی افزود: از دستگاه تزریق پلاستیک برای تولید قطعات پلاستیکی دیواره نازک برای کاربردهای بسیار متنوع استفاده می‌ شود که یکی از رایج ­ترین آنها پلاستیک است.
مدیرعامل شرکت پارلاق صنعت آرتا مولد ادامه داد: دستگاه­ های تزریق پلاستیک متداول در سایزهای بزرگ معمولاً قیمت­ های بالایی دارند، با برق سه فاز کار می­کنند، نیاز به روغن دارند و هیدرولیک هستند، لذا استفاده از آنها برای تولید قطعات کوچک به ویژه در تیراژهای پایین مناسب نیست؛ بنابراین برای استفاده در کلین ­روم ­ها کارایی چندانی ندارند.
وی افزود: در دستگاه طراحی شده، سیستم هیدرولیک وجود ندارد و تمامی مکانیسم­ های حرکتی دستگاه، مکانیکی و برقی است، لذا برای استفاده در کلین ­روم­ ها هم مناسب است.
پوراسکندری هزینه­ تمام شده­ پایین، قابل حمل بودن و کار کردن محصول با برق تک فاز را از دیگر ویژگی ­های این دستگاه برشمرد و تصریح کرد: این محصول با این خصوصیات در داخل کشور مشابهی ندارد.
وی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، لوازم تزئینی پلاستیک، مشاغل خانگی، سازندگان قطعات خودرو و موتورسیکلت، لوازم خانگی، تولیدکنندگان اسباب بازی و تمامی تولیدکنند­گانی که در تولید محصول، به نحوی با پلاستیک سر و کار دارند را از مشتریان و بازارهای هدف این دستگاه برشمرد.

واکسن کوو ایران برکت در زمره­ کم عارضه ‌ترین و کم خطرترین واکسن ­ها به شمار می ­رود

 | تاریخ ارسال: 1400/5/12 - 12:56 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضا عالی زاده سازنده واکسن کوو ایران در نشست علمی با فناوران مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق ادبیلی به معرفی ویژگی های واکسن کوو ایران برکت پرداخت و گفت: این واکسن کاملا ایرانی است و صفر تا صد آن به همت دانشمندان داخلی ساخته شده است.
وی افزود: فناوری تولید این واکسن بر اساس واکسن غیرفعال است و از ویروس کرونایی که توسط مواد شیمیایی کشته شده، ساخته شده است.
سازنده واکسن کوو ایران برکت ادامه داد: این واکسن تمامی تست های مربوطه که بسیار سختگیرانه بوده اند را با موفقیت پشت سر گذاشته و به مرحله تولید انبوه رسیده است.
عالی زاده تاکید کرد: این واکسن در نوع خود، در زمره کم عارضه‌ ترین و کم خطرترین واکسن ها به شمار می رود.
دکتر برومند صلاحی رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست به معرفی مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه و خدمات قابل ارائه به فناوران در آن مرکز پرداخت و از خدمات ارزنده­ دکتر رضا عالی ­زاده و همکارانش در تولید واکسن کوو ایران برکت قدردانی کرد.
گفتنی است دکتر عالی ­زاده از تعدادی از واحدهای فناور سازنده­ تجهیزات پزشکی مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه بازدید و از نزدیک در جریان گوشه ­ای از توانمندی ­های فناوران دانشگاه قرار گرفت.

تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی(مینی تیوبر) با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی در دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: 1400/4/26 - 08:58 | 
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی (مینی تیوبر) با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی گفت: شرکت آرتا زرینه کشت آریا مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی موفق به تکثیر انبوه گیاهچه ­های ارقام مختلف سیب زمینی و تولید بذر هسته سیب زمینی(مینی­ تیوبر) شده است.
وی افزود: آزمایشگاه کشت بافت گیاهی این شرکت در ساختمان مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی قرار دارد و به صورت روزانه به تکثیر گیاهچه ارقام مختلف سیب زمینی می ­پردازد.
صلاحی با بیان اینکه گیاهچه­ های تکثیر شده در این آزمایشگاه، به منظور تولید مینی ­تیوبر، به گلخانه ­های اصفهان و اردبیل ارسال می­ گردد، تصریح کرد: علاوه بر تولید مینی­ تیوبر، سایر کلاس­ های بذری سیب زمینی نیز در مزارع مختلف توسط این شرکت تولید می ­شود و غده بذری تولید شده توسط این شرکت در اختیار کشاورزان سیب زمینی ­کار استان­ های مختلف کشور قرار گرفته که بازدهی بسیار مناسبی داشته است.
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل یکی از قطب ­های اصلی تولید سیب زمینی در کشور می ­باشد و از لحاظ اقلیمی برای تولید سیب زمینی با کیفیت مناسب می باشد، ارائه بذر سیب زمینیِ با کیفیت و بازدهی بالا، گامی موثر در رونق صنعت کشت سیب زمینی در این استان و نیز در سطح کشور خواهد بود.
دکتر محسن گلناری مدیر آزمایشگاه شرکت آرتا زرینه کشت آریا گفت: گیاهچه ­های سیب زمینی موجود در آزمایشگاه این شرکت، در شرایط استریل و عاری از هرگونه عوامل پاتوژن از جمله ویروس، قارچ و باکتری تکثیر می­ شوند و به همین دلیل، از بازدهی کشت بسیار خوبی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید غده بذری مینی ­تیوبر این شرکت سالانه در حدود ۲۸۰ هزار غده می ­باشد و این مقدار تا آخر سال ۱۴۰۰ به ۴۰۰ هزار غده و در سال ۱۴۰۱ به ۶۰۰ هزار غده خواهد رسید.
گلناری تصریح کرد: امید است با حمایت­ های مسئولان دانشگاهی و استانی، زمینه توسعه آزمایشگاه و گلخانه­ این شرکت و افزایش ظرفیت تولید و اشتغال افراد بیشتری در سطح استان اردبیل فراهم گردد.