دستگاه کروماتوگرافی گازی با آشکارساز طیف سنجی جرمی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی نصب و راه اندازی شد .

AWT IMAGE

(Gas Chromatography-Mass spectroscopy (GC-MSدستگاه

کروماتوگرافی گازی با آشکارساز طیف سنجی جرمی  آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی -ساخت شرکت Agilent آمریکا نصب و راه­اندازی شد و آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و پژوهشگران گرامی می­باشد.

 مشخصات فنی دستگاه:

 ·Agilent ۷۸۹۰B series GC  

 · Agilent ۵۹۷۷A Series MSD   

 ·SIS Co HPP۷ Series DIP       

          

 • قابلیت تزریق نمونه های مایع با توانایی رقیق سازی Split / Splitless Inlet
 •  آشکارساز طیف سنج جرمی (MSD) جهت شناسایی کیفی و کمی

این آشکار ساز مجهز به سیستم یونیزاسیون از نوع EI  بوده و آنالایزر آن از نوع Single Quadrupole   می باشد همچنین جهت دستیابی به حساسیت بالا دتکتور آن از نوع  (EMP) Triple-Axis Detector می باشد که دارای Noise و Drift   بسیار پائین می باشد.  

 • آشکار ساز از نوع یونش شعله ای (Flame Ionization Detector) جهت شناسایی کمی ترکیبات هیدروکربنی
 • سیستم DIP جهت تزریق نمونه های سنتزی خالص یا نونه های حساس به دما که امکان تغییر ساختار در ستون یا نمونه های با BP  بالا که امکان فرار سازی در ستون های کروماتوگرافی برای آنها وجود نداشته باشد.

سیستم DIP  به صورت مستقیم به آشکارساز MSD  متصل شده و امکان شناسایی نمونه در کمترین زمان بدون نیاز به استفاده از GC  را فراهم می نماید.

کاربرد ها:

دستگاه GC  یک سیستم کروماتوگرافی گازی جهت جداسازی تر کیبات فرار تا دمای جوش  ۴۵۰ ۰C می باشد که جهت شناسایی کیفی و کمی با استفاده از آشکارساز طیف سنجی جرمی امکان آنالیز انواع ترکیبات از جمله ترکیبات آلی و هیدروکربنی، سموم و انواع آفت کشها ، آلودگی های نفتی، انواع اسانس و .... در طیف وسیعی از کاربردها از جمله کنترل کیفی مواد غذایی و آشامیدنی، کنترل کیفیت در محصولات کشاورزی، طعم دهنده و خوشبو کننده ها، داروسازی و .... و همچنین در مراکز پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار داد.

مشخصات ستون:

HP-۵MS

Length:۳۰ (m)

Diam:۰.۲۵۰ (mm) Narrobore

Film:۰.۲۵ (میکرمتر)

Temperature Limits :From -۶۰ ° C to ۳۲۵ ° C (۳۵۰ ° C)

AWT IMAGE

محل استقرار دستگاه: 

دانشگاه محقق اردبیلی-طبقه همکف خانه فرهنگ-آزمایشگاه مرکزی-آزمایشگاه کروماتوگرافی گازی با آشکارساز طیف سنجی جرمی  

استادان محترم و دانشجویان عزیز دانشگاه محقق اردبیلی می­توانند با استفاده از گرنت و تخفیف ویژه تعریف شده در سامانه آزمایشگاه مرکزی از خدمات این دستگاه استفاده نمایند.


دستگاه تخلخل سنج (BET) آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی نصب و راه اندازی شد. دستگاه تخلخل سنج (BET) آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی نصب و راه اندازی شد.

 | تاریخ ارسال: 1396/7/30 - 13:21 | 

 
دستگاه تخلخل سنج سطح ماده(BET) آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی ساخت ژاپن شرکت II BELSORP mini نصب و راه اندازی شده و آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و پژوهشگران گرامی می‌باشد.
این دستگاه با اندازه‌گیری میزان جذب گازها بر روی بستر نمونه‌های مورد نظر، ایزوترم‌های جذب و واجذب گاز را در اختیار می‌گذارد. با استفاده از این ایزوترم‌ها و به کارگیری تئوری‌های شیمی فیزیکی از قبیل: Langmuir، BET، BJH جذب و واجذب، t-plot، α_(s ) plot و DA plot داده‌هایی از قبیل حجم تک‌لایه، مساحت سطح ویژه، توزیع اندازه حفرات، حجم حفرات و غیره بدست می‌آیند.
آنچه که این دستگاه را نسبت به مدل‌های مشابه متمایز می‌سازد عبارت است از:
دقت بالای اندازه‌گیری با استفاده از روش منحصربفرد (AFSM) که حق امتیاز آن بنام همین شرکت در آمریکا تحت شماره USA patent NO:6595036 به ثبت رسیده است. کاربردها:
 • جاذب‌ها (مثل زئولیت، کربن فعال، ژل سیلیکا)
 • مواد سرامیکی (مانند: آلومینا، زیرکونیا، کوارتز)
 • کاتالیست‌ها (مانند پلاتین، پالادیوم، کاتالیست های فلزی)
 • باتری (مثل اکسید منگنز لیتیم)
 • مواد نانوپودر (مانند پودر نیکل)
 • علوم زیستی
 • کامپوزیت‌های پلیمری
 • نانو فیبر
 • بافت‌های متخلخل

نصب و راه اندازی دستگاه پتانسیواستات/گالوانواستات

 | تاریخ ارسال: 1397/5/28 - 21:05 | 
دستگاه پتانسیواستات/گالوانواستات  مورخ ۱۳۹۷/۵/۳۰ در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی نصب و راه اندازی شد. 
دستگاه پتانسیواستات به منظور نگهداری پتانسیل (ولتاژ) در مقداری ثابت بین یک الکترود کار و یک الکترود مرجع بکار گرفته می‌شوند. دستگاه گالوانواستات نیز به منظور نگهداری عبور جریان ثابت از یک سل الکتروشیمیایی بکار گرفته می‌شود
بوسیله پتانسیواستات ها سیگنال آمده از الکترود مرجع از طریق یک مبدل امپدانس که جریان ورودی را تقویت می‌کند، تغذیه می‌شود تا سطح ولتاژ ثابت باقی بماند
در این دستگاه، یک مقاومت ورودی بافر را از بارهای استاتیک محافظت می‌کند و همچنین یک خازن نویزرهای داخلی و ذاتی را کاهش می‌دهد
مشابه پتانسیو استات ها، عملکرد گالوانواستات ها نیز به عنوان تقویت کننده اکتورنیکی با فیدبک پایین می‌باشد. یک گالوانو استات معمولی، یک ولتاژ ثابت که یک مقاومت بصورت سری به آن بسته است را تولید می‌کند. برای رانش یک جریان نزدیک به ثابت در سراسر یک بار خارجی، این مقاوت گفته شده، نیاز به عملکرد در سطح نسبتا بسیار بالاتری از مقاومت بار خارجی دارد. گالوانواستات های پیشرفته تر قادر به تغذیه جریان ثابتی در گستره چند پیکو آمپر (pA) تا چندین آمپر (A) هستند.
کاربرد دستگاه های پتانسیواستات و گالوانواستات:
 • الکتروشیمی،
 • تست و مشخصه یابی باتری ها، پیل سوختی،
 • مطالعات رفتار خوردگی آلیاژها و فلزات و نیز پوشش های فلزی و آلی (امکان استفاده از آب دریای مصنوعی و یا هر محلول مورد نظر به عنوان محلول آزمون)
 • تعیین حساسیت به خوردگی حفره ای،
 • آزمون خوردگی نمونه های خاک و موادکاهنده زمین مطابق با استاندارد IEC۶۲۵۶۱-۷ و تعیین مقاومت پلاریزاسیون،
 • آزمایش های ولتامتری،
 • تحقیقات بایولوژی،
 • تصویر برداری سطح،
 • انجام آزمون در محلول شبیه سازی شده شرایط بدن (SBF)  برای قطعات فلزی و ایمپلنت های مورد استفاده در بدن انسان،
 • آزمون پلاریزاسیون شامل جریان خوردگی، پتانسیل خوردگی، سرعت خوردگی، شیب های تافل آندی و کاتدی و خروجی آزمون امپدانس الکتروشیمیایی نیز سه منحنی Bode، Nyquist و Bode Phase
 • و سایر کاربری های وابسته.
 

رییس آزمایشگاه مرکزی از راه اندازی و خدمات دهی شش دستگاه جدید در آزمایشگاه مرکزی خبر داد.

 | تاریخ ارسال: 1396/11/7 - 17:04 | 
   به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مهدی داوری از راه­اندازی شش دستگاه جدید در چهار ماه اخیر در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و آمادگی برای ارایه خدمات به همکاران محترم دانشگاهی و اساتید و دانشجویان دانشگاه­های دیگر و  واحدهای تولیدی استان اردبیل و استان­های همجوار خبر داد. به گفته داوری، چهار دستگاه جدید در سایت اصلی آزمایشگاه مرکزی راه ­اندازی و دو دستگاه دیگر در دانشکده علوم با پیگیری و مساعدت ریاست محترم دانشکده، تعمیر و راه­اندازی شده و دستگاه­های فوق در سامانه آزمایشگاه مرکزی به تجهیزات خدمات دهنده به اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی داخل و خارج دانشگاه اضافه شده است. عناوین، مشخصات و کاربردهای تجهیزات جدید آماده ارایه خدمات به شرح زیر معرفی شد:
 1. خرید، نصب و راه ­اندازی BET (II BELSORP mini):
   دستگاه تخلخل­ سنج سطح ماده (BET) با اندازه‌گیری میزان جذب گازها بر روی بستر نمونه‌های مورد نظر، ایزوترم‌های جذب و واجذب گاز را در اختیار می‌گذارد. با استفاده از این ایزوترم‌ها و به­ کارگیری تئوری‌های شیمی فیزیکی از قبیل Langmuir، BET، BJH  جذب و واجذب، t-plot، α_(s ) plot  وDA plot ، داده‌هایی از قبیل حجم تک‌لایه، مساحت سطح ویژه، توزیع اندازه حفرات، حجم حفرات و غیره به­ دست می‌آیند.

 
-نصب و راه ­اندازی Real-time PCR (QIAGEN مدل: Rotor gene Q):
   در تعیین میزان بیان ژن، اندازه­ گیری میزان همانندسازی DNA در ژنوم یا DNAهای ویروسی، میزان تأثیر دارو درمانی، ژن­درمانی، سنجش آسیب­ های DNA، تشخیص عوامل بیماری­زا، تعیین جمعیت میکروبی، تشخیص پلی­مورفیسم ناشی از جهش ­نوکلئوتیدی، ژنوتایپنگ و سنجش تفکیک آللی کاربرد دارد. دستگاه فوق ۶ کاناله بوده و امکان انجام  Multiplex-PCRرا دارد. در ضمن، کانال HRM آن قابلیت تعیین ژنوتیپ در قطعات با جهش­های مشخص برای مطالعات QTL و Association study را فراهم می­ سازد.
3-خرید، نصب و راه ­اندازی Nanodrop (Thermo One C):
  نانودراپ در زمینه سنجش حجم­های پایین در حوزه اسپکتروفتومتر (UV/Vis) ژنومیکس، پروتئومیکس، drug discovery، تشخیص مولکولی و b
io-manufacturing  به کار می رود. نانودراپ، سنجش کمی و کیفی نمونه هایRNA، DNA، پروتئین و شناسایی آلودگی­ های آنها را تنها با حجم 2-1 میکرولیتر میسر می ­سازد. 
4-تعمیر و راه ­اندازی XRD  (GNR - MPD 3000):
   ثبت الگوی پراش پرتو ایکس جهت شناسایی فازهای موجود در مواد کریستالی (مجهز به جانمونه‏ای چرخان که منجر به اندازهگیری کل سطح ماده میشود)، شناسایی فازهای ترکیبات شیمیایی پودری بر اساس الگوی پراش اشعه ایکس، اندازه‏ گیری میانگین فواصل بین لایه ها (d)، اندازه‏گیری FWHM جهت تعیین اندازه ذرات با استفاده از رابطه Scherrer از قابلیت­های این دستگاه می­ باشد
5-تعمیر و راه­ اندازی Sputtering (12A4D hind high VAC):
این دستگاه، لایه­نشانی هدفهای فلزی مانند طلا، نقره، پلاتین، مس، آلومینیوم و ...، ایجاد لایه‏های نانومتری و ایجاد اتصالات الکتریکی بسیار ظریف در حوزه نانوتکنولوژی و میکروالکترونیک، تولید لایههایـی با دقت ضخـامت 1 نانومــتر با فرایند خـلأسازی و لایهنشانی را انجام می­ دهد.
 

6-خرید، نصب و راه ­اندازی دستگاه تولید آب فوق خالص (دیونیزه)گاز زدایی شده (ZUD101):
این دستگاه، علاوه بر تولید آبPure  با هدایت الکتریکی 1 میکروزیمنس بر سانتی­متر و Ultrapure با هدایت الکتریکی 0.01 میکرو زیمنس بر سانتی­متر دارای توانایی تولید آب Degas شده نیز هست.
رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اضافه کرد: همکاران دانشگاهی و دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید سایر دانشگاه­های منطقه و کشور برای اطلاع از سایر تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی و تعرفه آنها می­توانند به سامانه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی http://uma.ac.ir/index.php?slc_lang=fa&sid=98)) مراجعه نمایند.  ایشان یادآوری کردند اعضای محترم هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی از 50 درصد برای تعرفه ­ها برخوردارند.
 
ضمنا ایشان از امضای تفاهم­ نامه همکاری بین رؤسای آزمایشگاه­های مرکزی دانشگاه­ها و مراکز علمی دانشگاه­های منطقه 3 کشور (استان­های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و زنجان) خبر داد و خاطرنشان کرد که اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در استفاده از خدمات آزمایشگاهی دانشگاه­های عضو شبکه (شامل دانشگاه­های تبریز، صنعتی سهند، شهید مدنی آذربایجان، بناب، مراغه، ارومیه، صنعتی ارومیه، زنجان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، پیام نور آذربایجان­شرقی و مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه) از تخفیف 20 درصدی استفاده از خدمات آزمایشگاه­های مرکزی آن دانشگاه­ها برخوردار خواهند بود.
تصویر

تفاهم نامه ارائه پژوهانه تحقیقاتی (تخفیف 20 درصد هزینه های آزمون)

 | تاریخ ارسال: 1397/11/28 - 11:16 | 


تفاهم نامه ارائه پژوهانه تحقیقاتی فی مابین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی جناب آقای دکتر ابولفضل بضاعت پور و بنیاد علوم کاربردی رازی منعقد گردید. طی این تفاهم نامه اعضاء هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه جهت تأمین خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز در بنیاد علوم کاربردی می توانند با ارائه پژوهانه (گرنت) از 20% تخفیف هزینه های آزمون برخوردار شوند.