رونمایی از اسناد، تجهیزات و موارد اهدایی به موزه تاریخ علوم اردبیل در سال ۱۴۰۱

 | تاریخ ارسال: 1401/12/23 - 08:46 | 
همزمان با هفتمین سالروز افتتاح موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی، از بیش از ۷ هزار سند، تجهیزات و موارد اهدایی به موزه در سال ۱۴۰۱ رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر اسماعیل چمنی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ۲۲ اسفند در مراسم رونمایی از اسناد و موارد اهدایی به موزه تاریخ علوم اردبیل در سال ۱۴۰۱ با بیان اینکه موزه تاریخ علوم دانشگاه با هدف گردآوری اسناد و تجهیزات علمی طی سال های اخیر در دانشگاه محقق اردبیلی تاسیس شده است، گفت: این موزه طی سال های اخیر افتخارات بسیاری را برای دانشگاه محقق اردبیلی کسب کرده است.
وی با اشاره به نمایش افتخارات علمی جامعه دانشگاهی استان در موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی، افزود: مشارکت نخبگان، پزشکان و خانواده ها به ویژه خانواده های اردبیلی مقیم خارج از کشور در تجهیز این موزه ستودنی است.
چمنی حجم تجهیزات و اشیای موجود در این موزه را بالا دانست و افزود: بر همین اساس تلاش می کنیم تا فضای فیزیکی موزه دانشگاه را توسعه دهیم.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی موزه دانشگاه را به نوعی سند دانشگاه دانست و افزود: ضروری است اساتید دانشگاهی در راستای اهدای اسناد، یادبودها و تجهیزات آموزشی و پژوهشی تاریخی به این موزه مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به کسب رتبه های مختلف توسط موزه تاریخ علوم دانشگاه طی سال های اخیر، خواستار توسعه فضای فیزیکی آن جهت ارائه بهتر آثار موزه ای به بازدید کنندگان شد.
دکتر جبرائیل رزمجو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه موزه یک دانشگاه نشان دهنده سیر تحولات علمی است، گفت: نسل فعلی با حضور در این موزه از گذشته ها آگاه می شوند و ذهنشان برای استفاده از تکنولوژی روز تحریک می شود.
وی افزود: هیچ مبلغی برای تجهیزات و آثار موجود در این موزه هزینه نشده است و همه آثار و اشیای موجود در این موزه از طرف بخش های مختلف دانشگاه، دستگاه های اجرایی و افراد حقیقی به صورت کاملا رایگان اهدا شده اند.
مهندس محمد انوار رئیس موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این موزه طی سال های اخیر، گفت: این موزه هفت سال پیاپی به عنوان موزه برتر کشور از سوی کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) انتخاب شده و توانسته برنده جایزه ترویج علم جمهوری اسلامی ایران شود.
وی با اشاره به عضویت موزه تاریخ علوم دانشگاه در کمیته موزه ها و مجموعه های دانشگاهی(یومک)، افزود: این موزه دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و عضو کارگروه موزه های دانشگاهی این مجموعه است.
انوار با بیان اینکه در سالجاری بیش از ۷ هزار سند، تجهیزات و اشیای موزه ای به موزه تاریخ علوم دانشگاه اهدا شده است، ادامه داد: این موارد شامل ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه دیجیتال، یک هزار و ۸۰۰ برگ سند، یک هزار و ۷۰۰ برگ نگاتیو و عکس، ۴۵۰ جلد کتاب، ۴۰۰ نسخه روزنامه و مجله، ۱۷۰ دستگاه و تجهیزات، ۵۵ تندیس و یادبود، ۲۵ شیت نقشه و ۱۱۲ مورد سایر آثار می باشد که توسط ۶۳ فرد حقیقی، نهاد، موسسه و واحد داخل و خارج کشور به موزه تاریخ علوم دانشگاه اهدا شده است.

پایان خبر


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 450 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر