انعقاد تفاهم نامه همکاری معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: 1401/8/15 - 19:35 | 
تفاهم نامه همکاری معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دانشگاه محقق اردبیلی منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، فتاح احمدی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری ۱۵ آبان در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه ها ظرفیت بسیار خوبی در ارتقای دانش خانواده ها دارند، گفت: امید می رود با همکاری یکدیگر ارزیابی مطلوبی از تعهدات داخلی و بین المللی در حوزه حقوق کودک با همکاری دستگاه های مختلف در استان اردبیل داشته باشیم.
وی به انسجام بخشی به مجموعه فعالیت های تمامی دستگاه ها تاکید کرد و افزود: در همین راستا اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری نقش هماهنگی مجموعه دست اندرکاران این حوزه در استان را دارد.
احمدی تصریح کرد: دانشگاه ها، کانون وکلا، انجمن های خیریه و شهرداری ها در کنار سایر ارگان های موظف از جمله آموزش و پرورش و بهزیستی می توانند به منظور ارتقای دستاوردهای کشور در حوزه حقوق کودک نقش خوبی ایفا نمایند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه گروه های آموزشی مختلف در دانشگاه می توانند پایان نامه ها و رساله های خود را در راستای حمایت از شهروند سالم و حقوق کودک تدوین نمایند، گفت: دانشگاه ها همچنین می توانند موضوعات متعددی را در خصوص تاثیر عوامل بحرانی روی کودکان برای پایان نامه ها و رساله های دانشجویان رشته های مختلف به ویژه معماری، شهرسازی، حقوق و روانشناسی پیشنهاد دهند.
وی حمایت دانشگاه از دست اندرکاران حقوق بشر و حقوق کودک در استان را بسیار مهم و تاثیرگذار دانست و افزود: گره های هر استانی باید به دست دانش پژوهان و محققان همان استان باز شود که در این خصوص نیازمند هم افزایی و همفکری با اساتید دانشگاه ها هستیم.
احمدی همچنین از دانشگاه محقق اردبیلی خواست تا پایان نامه ها و رساله های برتر دانشجویان را در حوزه های حقوق شهروندی و حقوق کودک جهت تجلیل به عنوان پایان نامه و رساله برتر سال به وزارت دادگستری معرفی نماید.
وی به اخذ نظرات علمی و مشورتی اساتید در خصوص مباحث مورد نظر و انجام امور مطالعاتی و ارائه پروژه های علمی مشترک در قالب تفاهم نامه فی مابین تاکید کرد و گفت: همچنین همکاری در جهت شناسایی خلاها، الزامات و ضرورت های تقنینی، اجرایی و قضایی و تهیه و ارائه پیشنهادات مشترک برای تدوین و تصویب قوانین و مقررات مرتبط مورد تاکید است.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با اشاره به آسیب شناسی علمی قوانین و مقررات مرتبط با موضوعات حقوق بشر و حقوق شهروندی در سطح جامعه، اضافه کرد: مساعدت و همکاری دوجانبه برای حمایت بیشتر از انجمن های علمی دانشجویی و استفاده از توان بالقوه جامعه دانشگاهی در جهت افزایش سطح فرهنگ عمومی، حقوق شهروندی و حقوق کودک در جامعه از جمله اهداف ما در انعقاد این تفاهم نامه است.
اسماعیل چمنی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن معرفی دانشگاه محقق اردبیلی، گفت: این دانشگاه جزو دانشگاه های برتر منطقه و کشور در حوزه های مختلف بوده و روز به روز شاهد ارتقای رتبه آن در رتبه بندی های ملی و بین المللی هستیم.
وی با تاکید بر اهمیت حقوق بشر و حقوق کودک، افزود: حقوق شهروندی دارای جنبه های مختلفی بوده که حقوق کودک در این خصوص دارای اهمیت ویژه ای است.
چمنی با اشاره به وجود گروه های آموزشی روانشناسی و حقوق و حضور اساتید برتر کشوری در این گروه ها، تصریح کرد: دانشکده های علوم تربیتی و روانشناسی و ادبیات و علوم انسانی در حوزه حقوق شهروندی و حقوق کودک فعالیت های خوبی داشته اند که در این خصوص می توان به برگزاری دومین همایش ملی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان طی آبان ماه سالجاری اشاره کرد.
سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تفاهم نامه فی مابین معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دانشگاه محقق اردبیلی به منظور بسط و توسعه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های طرفین منعقد می شود.
وی  به انتقال تجربیات بین المللی در موضوعات حقوق بشر، حقوق شهروندی و حقوق کودک تاکید کرد و افزود: تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات در زمینه های مختلف و همکاری در تشکیل بانک اطلاعات صاحب نظران و فعالان عرصه های علمی و مشارکت در تهیه و تدوین کتب، مجموعه مقالات و انتشار نشریات علمی تخصصی مشترک با موضوع حقوق کودک، حقوق بشر و حقوق شهروندی در قالب تفاهم نامه فی مابین انجام خواهد گرفت.
پایان خبر


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 213 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر