در دانشگاه محقق اردبیلی؛ اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1400/12/22 - 11:55 | 
اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه، دکتر داود سیف‌زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ۲۲ اسفند در این همایش حضوری - مجازی گفت: نقش آذربایجان در فرهنگ ایران غیرقابل‌انکار است.
وی با بیان اینکه در حوزه ادبیات، منطقه آذربایجان خاستگاه شعرا و سخنوران بزرگی بوده است، تصریح کرد: منطقه آذربایجان مهد عرفان و تصوف و همچنین مهد دلیران و خاستگاه حکومت‌ها بوده است.
دکتر مرتضی ابراهیمی رئیس اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی و رئیس دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه محقق اردبیلی هم گفت: هویت آذربایجان صرفاً هویت جغرافیایی نیست بلکه هویت فکری و اندیشه‌ای است.
وی با بیان اینکه آذربایجان منشأ تولید فکر و قدرت بوده ولی هیچ‌وقت دنبال سهم از قدرت نبوده است، تصریح کرد: آذربایجان در عین دارا بودن قدرت و ظرفیت‌های متعدد، با حکومت مرکزی همراه بوده است.
رئیس اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی اضافه کرد: برای تکثیر و انتقال مفاهیم تنها راهکار ورود علمی و تخصصی به مسئله است و ما در این همایش تلاش کردیم از تمام متخصصین در محورهای همایش استفاده کنیم.
حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل هم بیان کرد: آذربایجان و منطقه قفقاز در جهان تأثیرگذار بوده و است که یکی از عوامل آن، عامل زبانی است زیرا مؤلفه‌های ساختار زبانی آذری خصیصه‌هایی دارد که باید زبان‌شناسان به این مورد ورود کنند و از طرف دیگر زبان محفل فرهنگ‌ها و محل انتقال میراث اجتماعی است.
وی با بیان اینکه حضور تمدنی ایران در منطقه آذربایجان به ۶۰۰ سال قبل از مسیح برمی‌گردد، ادامه داد: یکی دیگر از عوامل شتاب‌دهنده جهش حرکت تمدنی در منطقه آذربایجان ورود اسلام به منطقه بوده است.
دکتر محمدرضا کفاش مسئول مرکز مطالعات فرهنگی قفقاز هم گفت: مهم‌ترین عاملی که نقش آذربایجان در ایران را مؤثر و پررنگ کرده است، عامل مذهب بوده است.
وی اضافه کرد: صفویان سرنوشت ایران را تغییر دادند و این موضوع تا الان در سرنوشت ایران ساری و جاری است زیرا کشور را صاحب ایدئولوژی و گفتمان کرده است.
دکتر محمد رضی نژاد دبیر علمی اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی گفت: هدف از برگزاری این همایش، ترغیب اساتید، محققین و دانشجویان به تحقیق و پژوهش در زمینه نقش تأثیرگذار آذربایجان در پیشبرد علوم‌انسانی در گستره تمدن ایران اسلامی بود.

وی با بیان اینکه ۷۰  مقاله توسط پژوهشگران به این همایش ارسال شده بود، تصریح کرد: با بررسی هیئت داوران ۵۰ مقاله در اولین همایش ملی آذربایجان و مطالعات علوم‌انسانی پذیرفته شد.
یادآور می‌شود در این همایش مقالاتی به‌صورت پنل تخصصی ارائه شد.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 434 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر