رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه خبر داد: رونمایی از کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب ­دیده در طبیعت در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: 1400/9/1 - 11:28 | 
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب دیده در طبیعت توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر برومند صلاحی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب ­دیده در طبیعت توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این دستگاه توسط شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا از واحدهای فناور مستقر در آن مرکز طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: رونمایی از این دستگاه با حضور استاندار اردبیل در نمایشگاه جنبی جشنواره جهادگران علم و فناوری استان اردبیل صورت گرفت.

مهندس میلاد نعمتی سازنده­ این دستگاه گفت: این سیستم، مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و با استفاده از شبکه یادگیری و افزایش توانایی دوربین‌های حرارتی سنتی، شناسایی افراد گمشده و آسیب­ دیده در طبیعت را در مناطق صعب­ العبور و به ویژه جنگل‌های انبوه آسان‌ تر می ‌کند.
دانشجوی رشته مهندسی برق  الکترونیک دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تیم ‌های امدات و نجات معمولاً برای پیدا کردن افراد گم شده در جنگل‌ ها از هلیکوپتر استفاده می‌کنند و با استفاده از دوربین ‌های دوچشمی و حرارتی، محیط جنگل را اسکن کرده و به دنبال افراد گمشده می‌ گردند، درحالیکه دوربین‌ های حرارتی با تشخیص گرمای بدن، عملیات شناسایی را آسان ‌تر می‌ کنند و در برخی موارد به خاطر پوشش گیاهی گسترده یا تابش نور خورشید، خطا در تشخیص دارند که این نقیصه با استفاده از هوش مصنوعی تا حد زیادی برطرف شده است.
نعمتی افزود: در این روش، دوربین نصب شده بر روی کوادکوپتر، چند تصویر حرارتی از منطقه می‌گیرد، سپس هوش مصنوعی با حذف نسبی برگ ‌های درختان، افزایش عمق میدان و سایر اصلاحات، با ایجاد تصویری واضح‌ تر، شناسایی افراد را آسان ‌تر می‌کند؛ بطوریکه دقت این سیستم در شناسایی افراد، بین ۸۷ تا ۹۵ درصد است که در مقایسه با دقت ۲۵ درصدی دوربین‌ های حرارتی سنتی، مزیتی مناسب به شمار می ‌رود.
مدیر عامل شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا سرعت بالا، پایداری در باد شدید، زمان راه­ اندازی کمتر، مداومت پروازی بالا با باتری کمتر، برد بالا(۲ تا ۳۰ کیلومتر)، حفظ تعادل در حالت خاموش شدن دو موتور و امنیت پروازی را از مزایای این سیستم نسبت به سایر کوادکوپترها برشمرد و تصریح کرد: این سیستم برای اهداف تیم‌ های امداد و نجات، نیروهای اعمال قانون و تیم‌های کنترل جمعیت حیوانات قابل استفاده است.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 368 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر