رئیس دانشگاه محقق اردبیلی مطرح کرد: افزایش ۵۰ درصدی شرکت های دانش بنیان فعال در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نسبت به سال گذشته

 | تاریخ ارسال: 1399/4/21 - 14:04 | 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از افزایش ۵۰ درصدی شرکت های دانش بنیان فعال در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نسبت به سال گذشته خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عزیز حبیبی از عزم جدی دانشگاه محقق اردبیلی در ورود مؤثر به حیطه عملکردی دانشگاه ‌های نسل چهارم به ‌منظور توسعه اقتصاد دانش ‌محور خبر داد.
وی شرکت ‌های دانش ‌بنیان را موتور محرک اقتصاد مبتنی بر دانش دانست و افزود: دانشگاه محقق اردبیلی تمام تلاش خود را در خصوص توسعه شرکت‌ های دانش ‌بنیان به کار خواهد بست.
حبیبی با اعلام اینکه زمینه فعالیت واحدهای فناور در این دانشگاه فراهم است، تصریح کرد: شرکت‌ های دانش ‌بنیانی که در دانشگاه محقق اردبیلی مشغول فعالیت هستند نسبت به سال گذشته، ۵۰ درصد رشد داشته اند که لازم است این گونه شرکت ‌ها از نظر کمی و حیطه اثرگذاری توسعه یابند.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: شرکت ‌های دانش ‌بنیان موجود در دانشگاه محقق اردبیلی در حوزه های برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم‌ های خودکار، فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری ‌های شیمیایی، دارو و فرآورده‌ های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان(سنتتیک، گیاهی-طبیعی سلولی و مهندسی بافت و بیوتکنولوژی)، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه ‌ای فعال هستند که عمدتا نوپا می باشند.
وی خاطرنشان کرد: به‌ منظور استفاده بیش از پیش از ظرفیت های موجود در دانشگاه محقق اردبیلی و تلاش در جهت تجاری سازی دستاوردهای فناورانه دانشگاهی، شیوه نامه حمایت از شرکت‌ های دانش بنیان دانشگاهی تأسیس شده توسط اعضای هیأت علمی در دستور کار هیأت امنای دانشگاه قرار گرفته که امید می رود با تصویب این شیوه نامه و ورود اعضای هیأت علمی دانشگاه به جریان فناوری دانش بنیان، دستاوردهای ارزشمندی در حوزه اقتصاد مبتنی بر دانش و افزایش اشتغال جوانان به دست آید.
حبیبی گفت: علاوه بر اینکه این دانشگاه با ارائه خدمات حمایتی نظیر تخصیص تسهیلات کم بهره، فضای کاری، خدمات مشاوره ای و غیره از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می کند، دولت نیز ارزش ویژه ای برای فعالیت شرکت‌ های دانش ‌بنیان قائل است که به عنوان نمونه می توان به ۱۱۰ برنامه حمایتی از سوی بخش ‌های مختلف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر بخش ‌های دولت اشاره کرد که شامل تسهیلات مناسب، معافیت ‌های مالیاتی و گمرکی، بیمه، برنامه ‌های توسعه صادرات، حمایت ‌های استقرار، بورس و فرابورس و غیره می ¬باشد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی افزود: به ‌منظور شناسایی و توانمندسازی دانشجویان خلاق و نوآور و فراهم کردن شرایط ایده پردازی و تجاری ‌سازی ایده‌ها و دستاوردهای آنان و تکمیل زنجیره فناوری و راه ‌اندازی کسب ‌و کارهای دانش ‌بنیان، در کنار مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه که قدمت ۱۳ ساله در حمایت از فناوران دارد، مرکز نوآوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شرف تأسیس است که امید می رود با راه ‌اندازی این مرکز، جهش مناسبی در توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش در استان اردبیل رقم بخورد.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 109 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر