فراخوان طرح های مشترک علمی ایران و ترکیه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۴ - 21:52 | 
این پروژه ها باید به صورت مشترک میان طرف ایرانی و ترکی تعریف شود، حوزه های مورد پذیرش عبارتند از: مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم مواد (نانو میکرو)، انرژی و علوم شناختی دانشمندان ایرانی متقاضی، باید باهمکاری طرف ترکیه ای در این برنامه ثبت نام کنند. شایان ذکر است طرحهای یک طرفه قابل پذیرفته نمی باشند. 

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمایید.
http://cisc.msrt.ir/fa/news/48841/

رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد: اجرایی شدن قرارداد همکاری مشترک دانشگاه محقق اردبیلی با دانشگاه کوردوبا اسپانیا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۱ - 04:11 | 
رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی از اجرایی شدن قرارداد همکاری مشترک دانشگاه محقق اردبیلی با دانشگاه کوردوبای اسپانیا خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدتقی آل ابراهیم از اجرایی شدن قرارداد همکاری مشترک دانشگاه محقق اردبیلی با دانشگاه کوردوبای اسپانیا خبر داد و گفت: دکتر عباس فنی اصل و دکتر یعقوب منصوری اعضای هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در رشته های فلسفه غرب و شیمی فیزیک در راستای حمایت مالی در قالب برنامهKA107  اتحادیه اروپا، به مدت یک هفته در کشور اسپانیا حضور یافتند.
وی افزود: حضور در دانشگاه ها به منظور آشنایی با منابع مرتبط تخصصی در حوزه فرد اعزام شده در سطح بین المللی، بازدید از آزمایشگاه های دانشگاه های طرف مقابل و رایزنی در جهت حضور سایر اساتید و دانشجویان دکتری از مهمترین اهداف این قرارداد همکاری می باشد.
آل ابراهیم با بیان اینکه هدف گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه اعزام همکاران هیات علمی و دانشجویان دوره دکتری برای دوره های کوتاه مدت علمی تحقیقاتی به دانشگاه های پیشرفته است، خاطرنشان کرد:  این اعزام با حمایت مالی طرف مقابل انجام می شود تا در شرایط تحریم، ارز کمتری از کشور خارج شود.
 

 

همایش تحصیل و پژوهش در خارج از کشور در دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲۰ - 10:42 | 
انجمن مخترعین دانشگاه محقق اردبیلی زیر نظر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه برنامه ای را با عنوان "همایش بزرگ تحصیل و پژوهش در خارج از کشور (آلمان و ژاپن)" در تاریخ یکم خرداد 1398 در سالن بصیرت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با دعوت از آقای احمد کشاورزی، مسئول مرکز تبادلات آکادمیک دآآد آلمان (DAAD) برگزار کرد. در این همایش استانی در حدود 250 دانشجو از سراسر استان از دانشگاه های محقق اردبیلی، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه ها شرکت داشتند. این همایش به بررسی جنبه های مختلف تحصیل و پژوهش در خارج از کشور و تعامل با کشورهای آلمان و ژاپن پرداخت.
 
اهداف این همایش عبارت بودند از:
  • ارتقاء سطح علمی دانشگاه های استان اردبیل و بین المللی سازی دانشگاه ها
  • افزایش ارتباطات بین المللی اساتید دانشگاه با اساتید بین المللی
  • برقراری ارتباط بین دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه های بین المللی کشورهای آلمان و ژاپن
  • ایجاد بستر های مناسب برای تبادلات علمی بین کشور ایران با کشورهای آلمان و ژاپن
  • بررسی امکان همکاری های علمی بین کشور ایران با کشورهای آلمان و ژاپن
  • معرفی فرصت ها، قابلیت ها و امکانات تسهیل تحقیقات بین المللی
 
در ابتدای همایش، پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی ایران، دکتر معرفت سیاه کوهیان، معاونت محترم دانشجویی فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی به سخنرانی پرداختند. ایشان با بیان اهمیت انجمن های علمی، به اهمیت و ارزش این محفل علمی پرداخت و بیان نمودند که در آینده ای نزدیک، برخی فعالیت های دانشگاهی می تواند با تکیه بر تجربیات دانشجویان و اعضای انجمن علمی دانشگاه انجام پذیرد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه، ایشان با بیان این مطلب افزود: فعالیت در انجمن های علمی به دانشجویان فرصتی برای تمرین کارگروهی در زمینه های علمی را می دهد. وی اضافه کرد: فعالیت در انجمن های علمی موجب ایجاد روحیه تشکیلاتی و کار جمعی در دانشجویان می شود و ما آماده حمایت از طرح ها و ایده های دانشجویان در حوزه های مختلف هستیم. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: قسمتی از کارهای دانشگاه را به دانشجویان برون سپاری می کنیم تا از این طریق هم برای دانشجویان درآمدی ایجاد شود و هم فرصتی ایجاد می شود تا دانشجویان دروس خود را به صورت عملی تجربه کنند. دکتر سیاه کوهیان با اشاره به اینکه انجمن ها و برنامه های دانشجویی زمینه ساز مسئولیت پذیری دانشجویان در آینده را فراهم می کند، ادامه داد: انجمن های علمی بهترین بازوی کمکی برای دانشگاه هستند. وی با اشاره به اینکه هر دانشجویی باید در زمان فارغ التحصیلی دارای مهارت باشد، اضافه کرد: دانشجویان با مهارت آموزی می توانند برای خود و دیگران اشتغالزایی کنند. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی ابراز امیدواری کرد: دانشجویان با دو بال دین و علم می توانند پیشرفت کرده و به جامعه و کشور کمک کنند.
در بخش بعدی، دکتر علی روشنیان فرد، دبیر اجرایی همایش، استادیار گروه مهندسی بیوسیستم دانشگاه محقق اردبیلی و فارغ التحصیل دکتری رباتیک ادوات کشاورزی از دانشگاه هوکایدو ژاپن با تقدیم مقدمه و خوش آمدگویی به حضار محترم، به معرفی بورسیه های تحصیلی و فرصت های پژوهشی کشور ژاپن پرداختند. ایشان در ابتدای سخنان خود بیان کردند که: علم در بستر فرهنگ رشد می کند و لازمه داشتن یک فرهنگ خوب، تمایل به تغییر است. دانشگاه ها به عنوان مبدا تحولات یک کشور، مکلف به اجرای پیش مقدمه های تحولات مثبت علمی و فرهنگی کشور هستند. ما در این محفل جمع شده ایم تا به بررسی یکی از جنبه های این تغییر، یعنی دانش در تعامل با دنیای پیرامون جهت ارتقاء سطح علمی و فرهنگی بپردازیم. در ادامه، ایشان به بررسی روند و انواع بورسیه های تحصیلی در ژاپن، من جمله بورسیه مونبوکاگاکوشو و بورسیه JSPS پرداختند. بورسیه های تحصیلی که از طریق سفارت ژاپن تحت عنوان بورسیه مونبوکاگاکوشو انجام می پذیرد، برای مقاطع فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصیص می یابد.
پس از آن جناب آقای احمد کشاورزی، در ارتباط با فرصت های تحصیلی و پژوهشی در کشور آلمان سخنرانی نمودند. ایشان سخنرانی های خود را در دو بخش اصلی شامل: 1) فرصت های تحصیلی و پژوهشی در کشور آلمان، و 2) فرصت های ایجاد تبادلات آکادمیک فی مابین اساتید و دانشگاه های دو کشور، ارائه نمودند. در بخش اول فرصت های تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی بیان شد و به روند تخصیص بورسیه های تحصیلی و پژوهشی پرداخته شد. در بخش دوم، فرصت های محیا شده توسط این موسسه جهت ارتباط دانشگاه ها و اساتید دو کشور بررسی و اعلام شد. در این قسمت مطالب مفیدی ارائه گردید که برای بین المللی سازی دانشگاه محقق اردبیلی می تواند مورد توجه قرار گیرد.
 آقای دکتر آل ابراهیم، رییس گروه همکاریهای علمی و بین الملل دانشگاه که در جلسه حضور داشتند، در مصاحبه ای با خبرگزاری صدا و سیما هدف از برگزاری چنین همایشهایی را آشنا کردن دانشجویان تحصیلات تکمیلی با فاندهای تحصیلی و موقعیت های ادامه تحصیل و یا تحصیلات کوتاه مدت در خارج از کشور (ژاپن و آلمان) بیان کردند.
 آقای کشاورزی با بیان اینکه، مقابله با فرار مغز ها و تشویق فارغ التحصیلان به بازگشت نیروی متخصص جزو سیاست های اصلی این مرکز می باشد، بیان کرد که این موسسه تشویق های قابل توجهی را برای فارغ التحصیلان و پژوهشگرانی که جهت انجام تحقیق و پژوهش به کشور خود باز می گردند، تخصیص داده است.

رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد: اولین استاد افتخاری بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی معرفی شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۴ - 09:30 | 
رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، استاد دانشگاه کپنهاگ دانمارک به عنوان اولین استاد افتخاری بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی منصوب و معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدتقی آل ابراهیم گفت: با درخواست دانشگاه و با حکم دکتر عزیز حبیبی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، Dr. Jens Carl Streibig به عنوان اولین استاد افتخاری بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی منصوب و معرفی شد.
وی با اشاره به فعالیت های علمی   Dr. Jens Carl Streibig، ادامه داد: با توجه به اینکه وی بیش از هشت هزار و ۷۰۰ استناد علمی در دنیا در خصوص مقالات و کتاب های منتشره خود دارد، پذیرش وی به عنوان استاد افتخاری بین المللی در دانشگاه محقق اردبیلی، در بهبود رتبه دانشگاه موثر خواهد بود.
آل ابراهیم گفت: بر این اساس Dr. Jens Carl Streibig به صورت منظم در دانشگاه محقق اردبیلی حضور خواهد داشت و در کلاس ها و کارگاه های آموزشی دانشگاه تدریس خواهد کرد.
رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه Dr. Jens Carl Streibig همچنین به عنوان پل ارتباطی میان دو دانشگاه محقق اردبیلی و کپنهاگ دانمارک عمل خواهد کرد، تصریح کرد: وی همچنین در اجرای پروژه ها و ارتقای دانشگاه محقق اردبیلی به یک دانشگاه بین المللی مشاوره های لازم را ارائه خواهد داد.

رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد: برگزاری دو کارگاه بین المللی در دانشگاه محقق اردبیلی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۴ - 09:12 | 
رئیس گروه همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه محقق اردبیلی از برگزاری دو کارگاه بین المللی در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمدتقی آل ابراهیم از برگزاری کارگاه آموزشی مقاله نویسی نگارش مقالات انگلیسی(Writing a Paper for an International Scientific Journal) با حضور اساتید و دانشجویان رشته های مختلف دانشگاه و پژوهشگران مرکز تحقیقات کشاورزی تهران و با تدریس Dr. Jens Carl Streibig استاد دانشگاه کپنهاگ دانمارک در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد و گفت: همچنین کارگاه دیگری با عنوان Bioassay in the Life Sciences با همکاری انجمن علوم علف های هرز اروپا و انجمن علمی تولید و ژنتیک گیاهی دانشگاه ویژه دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
وی هدف از برگزاری این کارگاه ها را به روز رسانی اطلاعات دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مورد آنالیز داده ها طبق جدیدترین روش های مورد پذیرش در مقالات بین المللی عنوان کرد و افزود: مدرس این دو کارگاه Dr. Jens Carl Streibig سردبیر دو ژورنال Q1 مهم در دو انتشاراتElsevier و John Wiley بودند که در مورد نگارش مقالات انگلیسی برای بالا بردن شانس پذیرش نیز مطالبی ارائه کرد.