ورود به سایت

انجمن های علمی دانشگاه محقق اردبیلی

انجمن‌های علمی دانشگاه محقق اردبیلی

***

انجمن‌های علمی از بدو تاسیس خود به مرکزی برای پرورش استعدادهای علمی، مدیریتی، تقویت نشاط علمی و اجرای برنامه‌های تکمیلی همسو با آموزش‌های دانشگاهی تبدیل شده است. در حال حاضر ۵۶ انجمن علمی در این دانشگاه وجود دارد که زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مشغول فعالیت هستند و از حمایت‌های مادی و معنوی این معاونت برخوردار می‌باشند. نتیجه اعتماد به دانشجویان و زمینه‌سازی برای شکوفاشدن استعدادهای آن‌ها، برجای ماندن آثاری ارزشمند در زمینه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی بوده است .

انجمن‌های علمی دانشجویی فضایی جهت ایجاد اعتماد به نفس، حمایت از حداقل توانمندی‌ها، زمینه‌سازی برای انجام کارهای علمی هر چند کوچک، فرهنگ‌سازی و به ویژه ایجاد فرهنگ علمی، کشف استعدادهای دانشجویی، ایجاد فضای نشاط، قراردادن دانشجو در سیر هدف اصلی آموزش عالی و ایجاد روحیه کارگروهی و جمعی می‌باشد.

در جهت ایجاد رقابت و انگیزه بین انجمن‌های علمی، همه ساله طبق فعالیت‌های انجام گرفته در هر انجمن، انجمن‌های علمی برتر در بخش های مختلف انتخاب شده و جهت رقابت در سطح کشور (جشنواره ملی حرکت) معرفی می‌شوند.

---

انجمن‌های علمی می‌توانند فعالیت‌های خود را در حوزه‌های زیر انجام دهند:

۱- فعالیت آموزشی (کارگاه‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی علمی و تخصصی)
۲- رویداد علمی (مسابقه، جشنواره، کنفرانس، نشست، سمینار، نمایشگاه، بزرگداشت، گردهمایی علمی و تخصصی)
۳- تولید و نشر محتوای علمی (نشریه، کتاب، صفحات مجازی، نرم‌افزار، فیلم، مولتی مدیا، تابلو یا برد، مدیای علمی و تخصصی)
۴- فعالیت پژوهشی (تحقیق، مطالعه و پژوهش)
۵- کارآفرینی (ترویج و حمایت از کارآفرینی)
۶- خلاقیت علمی (اختراع، ابتکار، نوآوری، نوآفرینی)
۷- گفت و گوی علمی و تخصصی (هم‌اندیشی، مباحثه، گفت وگو، کرسی آزاداندیشی، مناظره، بحث و تبادل نظر، سخنرانی، میزگرد، نقد و نظر، حلقه فکری)
۸- ارتباطات و همکاری‌های علمی ( جلسه، بازدید و همکاری مشترک با مراکز و مجموعه‌های علمی، خدماتی، صنعتی، حرفه‌ای یا تخصصی ملی یا بین المللی و ارتباط با دانش آموختگان)

---

از وظایف دانشکده‌ها در بخش انجمن های علمی:

۱- تشکیل انجمن علمی (حداقل در هر رشته یک انجمن علمی)

۲- تشکیل انجمن‌های علمی بین رشته‌ایی (زمانی که دانشجویان دو یا چند رشته علاقمند به تشکیل انجمن علمی بین رشته‌ای باشند.)

۳- تشکیل و شرکت در اتحادیه انجمن‌های علمی در چارچوب ضوابط و آیین‌نامه

---

جشنواره ملی حرکت:

جشنواره ملی حرکت ویژه انجمن‌های علمی دانشجویی و با تاکید بر ارتباط میان انجمن‌های علمی دانشجویی و جامعه و صنعت همه ساله با هماهنگی وزارت علوم برگزار می‌گردد.

***

هدف از برگزاری جشنواره ملی حرکت عبارتست از:

۱- نمایه‌سازی آثار، تولیدات و دستاوردهای انجمن‌های علمی

۲- مدیریت دانش و منابع اطلاعاتی تولید شده در انجمن‌های علمی دانشجویی

۳- شناسایی، معرفی و تقدیر از انجمن‌های علمی دانشجویی برگزیده در عرصه های آموزشی، ترویجی، پژوهشی، فناوری، اختراع و ابتکار، کارآفرینی، نشریات علمی دانشجویی و ....

۴- شناسایی، معرفی و تقدیر از شرکت‌های دانشجویی صنایع کارآفرین، مدیران مخترع پژوهشگر و خیرین برگزیده صنعت و دانشگاه

۵- ایجاد فن بازار و نمایشگاه دستاوردهای انجمن‌های علمی دانشجویی در کنار صنایع به منظور تقویت پیوندها میان صنعت، جامعه و دانشگاه و تلاش به منظور فرهنگ‌سازی در این مسیر.

---

ارتباط با صنعت و جامعه:

فعالیت در انجمن‌های علمی محدود به فضای انجمن یا دانشکده و دانشگاه نیست، انجمن‌های علمی دانشجویی می‌توانند ضمن ارتباط با مراکز مرتبط با رشته خودشان، پژوهشگاه‌ها، صنایع تولیدی، کارخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای درون و برون دانشگاهی و ... با جامعه در ارتباط باشند و در طول دوران تحصیل با آینده شغلی خود آشنا شده و یافته‌های علمی رشته تخصصی خود را به صورت کاربردی در جامعه بیابند. به همین منظور با انعقاد قراردادها و تفاهم نامه‌های مختلفی این فضا را فراهم آورده که انجمن‌های علمی دانشجویی بتوانند با مراکز مرتبط تعامل داشته باشند.