روز جهانی موزه
ورود به سایت

تجلیل کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) از موزه تاریخ علوم اردبیل(دانشگاه محقق اردبیلی)

 | تاریخ ارسال: 1399/2/31 - 12:26 | 
کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) از موزه تاریخ علوم اردبیل(دانشگاه محقق اردبیلی) به جهت معرفی موزه و آثار آن در فضای مجازی و تحقق شعار«موزه ها زنده اند» تجلیل کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) از موزه تاریخ علوم اردبیل(دانشگاه محقق اردبیلی) به جهت معرفی موزه و آثار آن در فضای مجازی و تحقق شعار«موزه ها زنده اند» تجلیل کرد.
در متن لوح تقدیر میر سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) خطاب به موزه تاریخ علوم اردبیل(دانشگاه محقق اردبیلی) آمده است:
لزوم شناخت و ترویج فرهنگ غنی سرزمین ایران و نشان دادن میزان تاثیر و تاثر آن در فرهنگ بشری در روزهای دشوار درگیری با بیماری همه گیر کووید -19، اهل فرهنگ را بر آن داشت تا با الهام از زیبایی های طبیعی و معنوی پیرامون و بهره گیری از اصول پایداری و فناوری های نوین، نسبت به معرفی یادگارهای ارزشمند نیاکان خویش و میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، به فاخرترین صورت ممکن در فضای مجازی همت گمارند و چراغ امید را برای آیندگان روشن نگاه دارند.
روز جهانی موزه سال 1399 فرصتی است تا بار دیگر به یاد آوریم آنچه که امروز به عنوان هویت فرهنگی ایران می شناسیم و به آن افتخار می کنیم، حاصل سال ها تلاش بی شائبه عزیزانی است که با مقاومت و پایداری در مقابل سختی های طبیعی و انسانی همانند نسل های گذشته به حفظ و معرفی آثار فرهنگی این سرزمین کوشش ورزیده اند.
ایکوم ایران وظیفه خود می داند مراتب تقدیر و سپاس جامعه موزه داری ایران را برای تلاش و همیاری ارزنده آن موزه در جهت معرفی موزه و آثارش در فضای مجازی و تحقق شعار «موزه ها زنده اند»  تقدیم نماید.
 

دفعات مشاهده: 590 بار   |   دفعات چاپ: 70 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

روز جهانی موزه؛ موزه ها برای برابری: تنوع و فراگیری

 | تاریخ ارسال: 1399/2/29 - 09:39 | 

دفعات مشاهده: 601 بار   |   دفعات چاپ: 75 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد: ثبت موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی در کمیته بین المللی موزه ها و مجموعه های دانشگاهی(UMAC)

 | تاریخ ارسال: 1397/12/12 - 10:02 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر ابوالفضل بضاعت پور گفت: طی تلاش های چندین ماهه موزه تاریخ علوم دانشگاه و ارائه پرونده و مستندات، این موزه در کمیته بین المللی موزه ها و مجموعه های دانشگاهی (UMAC) شورای بین المللی موزه ها(ایکوم) به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: در همین راستا موزه تاریخ علوم دانشگاه در پایگاه اطلاع رسانی این نهاد بین المللی به آدرس اینترنتی http://university-museums-and-collections.net/ardebil/ardabil-science-history-museum  ثبت و معرفی شده و در معرض دید جهانی قرار گرفته است.
بضاعت پور با بیان اینکه این موزه به عنوان هشتمین موزه دانشگاهی از جمهوری اسلامی ایران و پنجمین موزه دانشگاهی از مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ثبت رسیده و پیشتاز امر در شمال و شمالغرب کشور می باشد، تصریح کرد: پیش از این از مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موزه های مقدم و نگارستان از دانشگاه تهران، موزه برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و موزه تکنولوژی و تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز ثبت جهانی شده و سایر موزه ها نیز موزه ملی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، موزه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان مشهد می باشند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ضمن قدردانی از همکاری نماینده یومک در ایران و ایکوم ایران، در تحقق این امر، خاطرنشان کرد: افزایش تعاملات بین المللی موزه تاریخ علوم دانشگاه و استفاده از تجارب و حمایت های نهادهای بین المللی از نتایج این ثبت و عضویت خواهد بود.

دفعات مشاهده: 1545 بار   |   دفعات چاپ: 184 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی: موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی علیرغم جوان بودن دارای دستاوردهای گسترده ای بوده است

 | تاریخ ارسال: 1397/12/18 - 15:52 | 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی علیرغم جوان بودن دارای دستاوردهای گسترده ای بوده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عزیز حبیبی در مراسم سومین سالروز تاسیس موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی و رونمایی از رونمایی از اسناد، افتخارات، کتاب، عکس و تجیزات اهدایی در سال ۱۳۹۷ با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان آبروی علمی منطقه است، گفت: موزه تاریخ علوم این دانشگاه نیز علیرغم جوان و کوچک بودن، دارای دستاوردهای گسترده ای بوده است.
وی با اشاره به بازدید روزانه دانش آموزان، دانشجویان، مسئولان و علاقمندان از موزه تاریخ علوم، افزود: از عموم مردم دعوت می کنیم تا با بازدید از این موزه، با سیر تاریخی علوم و آموزش عالی استان آشنا شوند.
حبیبی موزه را بهترین محل برای زنده نگه داشتن آثار مفاخر دانست و افزود: از خانواده های بزرگان و مفاخر استان نیز انتظار می رود با اهدای آثار ارزشمند خود به این موزه، در افزایش غنای موزه دانشگاه را یاری کنند.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی نیز با تاکید بر اینکه مفاخر استان ذخایر ما هستند که باید در حفظ آنها تلاش کنیم، گفت: امیدواریم موزه تاریخ علوم در کنار نگهداری و نمایش ابزار و وسایل موزه ای، به این موضوع نیز توجه داشته باشد.
وی خواستار اختصاص فضای فیزیکی بیشتر به این موزه شد و افزود: موزه محلی ماندگار است؛ چراکه بعد از سال ها، وسایل و اسناد موجود در آن به عنوان یادگار از اردبیل نشان داده خواهد شد.
مهندس محمد انوار رئیس موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های موزه تاریخ علوم در سالجاری، گفت: از بدو تاسیس موزه تا به امروز ۲۲ هزار و ۴۲۵ قطعه موزه ای از جمله عکس، سند، نسخه خطی، کتاب، تندیس، لوح، سکه و افتخارات و تجهیزات به موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی اهدا شده است.
وی با بیان اینکه بخش های مختلف دانشگاه محقق اردبیلی، ۲۲ دستگاه اجرایی دولتی، ۲۱ دانشگاه خارجی، پنج موسسه و بنیاد غیردولتی و ۱۸۰ شخص و خانواده حقیقی در تجهیز موزه دانشگاه مشارکت داشته اند، افزود: این موزه سه سال پشت سر هم به عنوان موزه برتر انتخاب شده و یک سال نیز برنده جایزه ترویج علم جمهوری اسلامی ایران شده است. همچنین این موزه طی روزهای اخیر در کمیته بین المللی موزه ها و مجموعه های دانشگاهی(UMAC) ثبت شده است.
گفتنی است در این مراسم از آثار، اسناد، کتب و تجهیزات پزشکی اهدایی دکتر یوسف معماری، دکتر حبیب پشتاره، دکتر قدیر نوری، دکتر جمشید شیخ زاده، دکتر اسدالله زاده کبیر، دکتر علی اصغر حلبی، داور یوسف پور، محمود هدایتی، سید مرتضی عقیلی، عزیز قبادی، اداره کل استاندارد، اداره اموال و کتابخانه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی و خانواده مرحومین دکتر عبدالرحیم جلایی و منصور انوار رونمایی شد. همچنین با اهدای لوح سپاس از اهداکنندگان آثار در سالجاری تجلیل به عمل آمد و اهداکنندگان توضیحاتی در خصوص موارد اهدایی خود ارائه نمودند.
 


دفعات مشاهده: 1728 بار   |   دفعات چاپ: 197 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بازدید دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان اردبیل از موزه تاریخ علوم اردبیل

 | تاریخ ارسال: 1397/7/23 - 15:31 | 
دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان اردبیل از موزه تاریخ علوم اردبیل بازدید کردند.

**************************

**************************

**************************

**************************

**************************

**************************

**************************

دفعات مشاهده: 1964 بار   |   دفعات چاپ: 207 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر