اساسنامه

  1. مقدمه و بیانیۀ ماموریت

  آشنایی با زبان انگلیسی که امروز مترادف با زبان آکادمیک دنیا شده است و همچنین هر زبانی که ابزار دسترسی به صف اول علوم مختلف باشد مورد تاکید نظام جمهوری اسلامی و کلیۀ جوامع علمی دنیا می­باشد. با توجه به این که امروز در میان فعالان حوزۀ علمی کشور به دلایل مختلف بیش از هر زمان دیگری وسعت عمل، پویایی و انگیزه مشاهده می­شود، چنین نیازی به مراتب ملموس­تر و برجسته­تر شده است.

  از طرف دیگر، ارتباطات روزافزون و آسان­تر بین جوامع علمی، گفتمانی و حرفه ­ای موفق و نیز رقیب در دنیا برای رسیدن به بهره ­وری بالاتر چاره­ای غیر از مجهز شدن به زبان مشترک گفتمانی باقی نگذاشته است.

  فعالان نوپا و جوان جوامع علمی و پژوهش­گران کشورهای در حال توسعه مانند ایران با عنایت به این که نیازمند و محکوم به شتاب بیش­تری در حوزۀ توسعۀ علمی و حرفه ­ای هستند به چنین زبان­هایی نیاز بیش­تری دارند. در این میان، دانشگاه­های مادر استان­ها از آن جا که تعداد قابل توجهی دانشجو در دوره­های تحصیلات تکمیلی و به ویژه در دوره­ های دکتری در آنها مشغول به تحصیل هستند و همچنین با عنایت به این که به صورت بالقوه مرجع و متولی اصلی ترویج و آموزش زبان علمی برای کلیۀ شهروندان محسوب می­گردند، در این خصوص مسئولیت بیش­تری را به عهده دارند.

  لازم به یادآوری است که در سال­های اخیر تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی، به ویژه دانشجویان دکتری دانشگاه که داشتن گواهی آموزش زبان برای آنها ضروری می­باشد، با شتاب بالایی رشد نموده و همچنین تعداد زیادی از دانشجویان اردبیلی شاغل به تحصیل و یا مصمّم به ادامۀ تحصیل در دانشگاه­های مختلف داخل و خارج کشور می­باشند که نیاز همۀ آنها به آموزش مطمئن زبان راه ­اندازی آکادمی زبان را در دانشگاه محقق اردبیلی توجیه می­نماید. این آکادمی قادر خواهد بود در گام­های بعدی پاسخ مناسبی به نیازهای دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی و سایر موسسات آموزش عالی و همچنین نیازهای تخصصی دستگاه­های اجرایی و گروه­های حرفه ­ای ارائه نماید.

  با عنایت به موارد فوق، و نیزدر نظر گرفتن اهتمام ویژۀ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت تدبیر و امید و به ویژه تاکید ریاست محترم دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص این امر مهم، آکادمی زبان تاسیس شده است. امید است این کار زمینۀ پویایی و تحرک بیشتر در جامعۀ علمی این دانشگاه و این استان و در نهایت ایفای نقش بیش­تر و موثرتر آنان در مسیر توسعۀ علمی کشور را فراهم­ نماید.

  

  2. ساختار اداری آکادمی

  آکادمی زیر نظر ریاست دانشگاه تشکیل و با مسئولیت رییس آکادمی اداره میشود. سیاست­های کلی آکادمی اعم از تعیین اختیارات و وظایف ریاست آکادمی، ترسیم وسعت فعالیت، انتخاب کمیتۀ علمی، تعیین تعرفۀ ثبت ­نام، تعیین میزان حق­ التدریس، تخصیص مسئول دفتر، تعیین عامل مالی و کارپرداز و موارد مشابه در هیئت محترم رئیسۀ دانشگاه انجام میپذیرد. کمیتۀ علمی آکادمی نیز متشکل از رییس آکادمی، یک یا دو نفر عضو هیئت علمی از گروه زبان و نمایندۀ مدرسین است، تصمیم­ گیری در خصوص جذب مدرس، تعیین محتوای آموزشی، تعریف دوره­ های آموزشی و ارزشیابی دوره ­ها و مدرسین را به عهده دارد. مسئول دفتر آکادمی مسئولیت ثبت­ نام، نظارت بر تشکیل کلاس­ها، گزارش فعالیت­ها و سایر امور محوله آکادمی را به عهده دارد. 

  

  3. حوزۀ­های فعالیت­

  3. 1. آموزش زبان

  حوزۀ اصلی فعالیت آکادمی زبان دانشگاه در حیطۀ آموزش زبان­های مختلف میباشد که در قالب ترم­های آموزشی 15 تا 20 جلسه ­ای به تعداد نیاز (تا 15 ترم) ارایه میشوند. 

  دوره­ های آموزشی سفارشی نیز متناسب با نیاز متقاضیان قابل برنامه ­ریزی و اجرا خواهد بود. ضمناً دوره ­های آموزشی زبان­های غیرانگلیسی (مانند آموزش زبان فارسی به غیرفارسی­ زبانان، آمادگی آزمون تومر برای زبان ترکی استانبولی و ...) به تناسب نیاز متقاضیان و بضاعت آکادمی برنامه ­ریزی و اطلاع ­رسانی میگردد.

     

  3. 2. برگزاری آزمون­های استاندارد زبان

  حوزۀ مهم دیگری که در برنامۀ فعالیت آکادمی قرار می­گیرد برنامه­ ریزی برای اجرای آزمون­های استاندارد ملی و بین­ المللی زبان می­باشد که با عنایت به ضرورت تامین زیرساخت­های اولیۀ سخت­ افزاری و انسانی مورد نیاز، اقدام لازم برای فراهم کردن مقدمات و اخذ مجوز از سازمان­های مربوط انجام خواهد شد. آکادمی بعد از تامین مقدمات لازم تلاش خود را از طریق گروه همکاری­های علمی بین­ المللی دانشگاه برای برقراری ارتباط با موسسات متولی آزمون­های بین­ المللی زبان به عمل خواهد آورد.

 

  3. 3. ترجمه و ویرایش مقالات و سایر آثار علمی

  از آنجا که اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی جوان و فعال در استان تلاش دارند آثار خود را در مجلات معتبر دنیا به چاپ رسانده و در بین اعضای جامعۀ گفتمانی علمی حضور برجسته داشته باشند، آکادمی در خصوص جذب مترجمین و ویرایش­گران بومی و زبده اقدام لازم را انجام و نسبت به ارائۀ خدمات ترجمه و ویرایش اهتمام خواهد نمود. بدیهی است این سرویس را می­توان با طراحی بستر نرم­ افزاری لازم به کل کشور تعمیم داد.

  

  4.  مدرسین آکادمی

  جذب مدرس از طریق فراخوان عمومی و با بکارگیری ملاک­های علمی نظیر نمرات آزمون­های استاندارد و دعوت به مصاحبه صورت خواهد گرفت که جزئیات آن به تصویب کمیتۀ علمی آکادمی میرسد. اعضای هیئت علمی گروه زبان نیز با تشخیص کمیتۀ علمی همواره در تدریس دوره­ های پیشرفته به ماموریت آکادمی کمک خواهند کرد. 

  

   5. صدور گواهی

  گواهینامۀ گذراندن دوره ­های آموزشی مختلف زبان که در جدول فوق به آنها اشاره شده است بعد از اخذ مجوزهای لازم و تحت نظارت هیئت محترم رئیسۀ دانشگاه و کمیتۀ علمی آکادمی صادر و در اختیار زبان­ آموزانی که دوره ­ها و آزمون­ های پایانی را با موفقیت به پایان می­رسانند قرار خواهد گرفت تا از مزایای مترتب بر آن برخوردار گردند. آکادمی تلاش خواهد کرد با ایجاد پل ارتباطی بین خود و مؤسسات آموزشی و علمی معتبر آموزش زبان دنیا از طریق گروه همکاری­های علمی بین المللی نسبت به ارتقای کیفی فعالیت ­های خود اقدام و در گواهی­ های صادره به تشریک مساعی با آنها اشاره نماید.