رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: احداث ۱۰۰ هزار واحد خوابگاه متاهلی در دانشگاه های کشور / دانشگاه محقق اردبیلی برای افزایش پوشش خوابگاه های دانشجویی برنامه ریزی کند

 | تاریخ ارسال: 1401/4/28 - 17:41 | 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از احداث ۱۰۰ هزار واحد خوابگاه متاهلی در دانشگاه های کشور خبر داد و گفت: دانشگاه محقق اردبیلی برای افزایش پوشش خوابگاه های دانشجویی برنامه ریزی کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مسعود گنجی ۲۸ تیر در نشست با سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه امور مربوط به خوابگاه، وام و تغذیه دانشجویی بر عهده صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  است، گفت: سعی ما در بحث وام های دانشجویی این است که اجازه ندهیم دانشجویی در بحث مالی دارای مشکل باقی بماند.
وی افزود: در حوزه خوابگاه نیز تامین، تعمیر و تجهیز خوابگاه ها بر عهده صندوق رفاه بوده و احداث خوابگاه بر عهده معاونت اداری و مالی وزارت است.
 گنجی با اشاره به قانون حمایت از خانواده، گفت: اداره کل راه و شهرسازی برای ساخت خوابگاه های دانشجویی موظف است زمین لازم را احصا و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه ها قرار دهد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به دنبال ساخت ۱۰۰ هزار واحد خوابگاه متاهلی در سطح کشور هستیم و سهم دانشگاه محقق اردبیلی در این خصوص ۶۰۰ واحد خوابگاهی است.
گنجی با اشاره به تسهیلات اعطایی برای تعمیر و تجهیز خوابگاه های دانشجویی، تصریح کرد: در تبصره ۳ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ۲ میلیارد یورو به صورت فاینانس پیش بینی شده که همت مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی را می طلبد تا از این ظرفیت مهم استفاده نمایند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به استفاده دانشگاه ها از اوراق مالی اسلامی برای تعمیر و تجهیز خوابگاه های دانشجویی تاکید کرد و گفت: همچنین درصورتی‌که دانشگاهی بتواند وامی برای طرح ‌هایی مثل خوابگاه یا آشپزخانه از بانک اخذ کند، اصل وام را دانشگاه و سود این وام را صندوق رفاه دانشجویان پرداخت خواهد کرد.
وی افزود: انتظار می رود دانشگاه محقق اردبیلی ایجاد خوابگاه برای یک هزار و ۱۰۰ دانشجوی پسر، یک هزار و ۷۰۰ دانشجوی دختر و ۶۰۰ واحد خوابگاهی متاهلی برنامه ریزی کند و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نیز در این راه حامی دانشگاه خواهد بود.
گنجی خاطرنشان کرد: ارتقای آشپزخانه‌ ها و خوابگاه ‌ها تحت دو طرح صورت می‌گیرد که طرح ۴۰-۳۰-۳۰ یکی از این طرح ‌ها است که در آن ۳۰ درصد هزینه را دانشگاه و ۳۰ درصد را هم خیرین پرداخت می‌ کنند و ۴۰ درصد هزینه باقیمانده را صندوق متقبل می ‌شود و طرح دیگر، طرح ۵۰- ۵۰ است که در این طرح برای هر پروژه ۵۰ درصد هزینه را دانشگاه و ۵۰ درصد بقیه را صندوق پرداخت می‌ کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این صندوق در حوزه مراکز بهداشت و مشاوره، تربیت بدنی و ورزش و خرید کتاب برای استفاده دانشجویان در خوابگاه ها کمک حال دانشگاه ها است، ادامه داد: در خصوص حمایت از دانشجویان نیازمند نیز با کمک خیرین در خدمت آنان هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه های دانشگاه محقق اردبیلی در حوزه دانشجویی علاوه بر سایت اصلی در دانشکده های اقماری در شهرستان ها نیز در نظر گرفته شود، افزود: انتظار آموزش، پژوهش و فعالیت های فرهنگی مطلوب از دانشجویان در گرو تامین وضعیت مناسب معیشتی برای دانشجویان است.
گنجی اظهارامیدواری کرد: همه دانشگاهیان اعم از مدیران، اساتید، کارمندان و دانشجویان با استفاده از پتانسیل های موجود در دانشگاه دست به دست هم دهند و زمینه های ارتقای دانشگاه را در ابعاد مختلف فراهم آورند.
دکتر ابوالفضل دانشور مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت: آئین نامه کمیسیون موارد خاص باید در دسترس دانشجویان باشد.
وی به برگزاری مراسم ویژه برای دانشجویان ورودی جدید در آغاز سالتحصیلی جدید تاکید کرد و افزود: آموزش برای دانشجویان در زمینه های مختلف در جمع های کوچک دانشجویی باید مورد توجه دانشگاه قرار گیرد.
دکتر اسماعیل چمنی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه در حال حاضر این دانشگاه دارای حدود ۱۱ هزار و ۲۵۰ دانشجو است، گفت: در حوزه پسران یک هزار و ۱۰۰ دانشجو تحت پوشش خوابگاه دولتی قرار گرفته است، همچنین در حوزه دختران یک هزار و ۱۰۰ دانشجو تحت پوشش خوابگاه دولتی و ۷۰۰ دانشجو تحت پوشش خوابگاه خودگردان قرار دارند.
وی با بیان اینکه در حوزه خوابگاه های متاهلی، اولین خوابگاه متاهلی دانشگاه با ظرفیت ۱۵ واحد در حال استفاده دانشجویان است، ادامه داد: برنامه ما برای سال های آتی افزایش این ظرفیت به ۱۰۰ واحد خواهد بود.
چمنی خواستار توجه ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بالاخص صندوق رفاه دانشجویان و سازمان امور دانشجویان به حوزه های دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی شد.
دکتر اسماعیل گلی معاون دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز خواستار کمک مالی وزارت علوم در خصوص تکمیل دومین خوابگاه متاهلی و گیت های خوابگاه های دانشجویی شد.
پایان خبر


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 459 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر