ورود به سایت

برگزاری همایش بزرگ تحصیل و پژوهش در خارج از کشور - انجمن علمی مخترعین و مبتکرین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۱ - 18:30 | 
انجمن علمی مخترعین و مبتکرین
عنوان فعالیت: برگزاری همایش بزرگ تحصیل و پژوهش در خارج از کشور (آلمان و ژاپن)
نوع فعالیت: رویداد علمی
سطح برگزاری: استانی
محل برگزاری: سالن بصیرت
مسئول برگزاری: آقای امیرمحمد مختاری

مدرسان: آقای دکتر علی روشنیان‌فرد (سخنران بورسیه آلمان) و آقای احمد کشاورزی (سخنران بورسیه آلمان)
همکاران اجرایی: زهرا رضایی، آرزو روحی، ندا حسینی، صفا فتح‌اللهی، گیسو تبادلی، کامیاب سمندری، حامد نورانی، معصومه غریب‌پذیر، لیلا تقی‌زاده، فائزه جباری، سارا یوسفی، امیر نیک‌روز، امیر تکرمیان، مسعود پناهی، سحر نامور
مجموعه‌های همکار(دانشگاهی، برون دانشگاهی): موسسه تبادلات آکادمیک DAAD آلمان، روابط بین‌الملل دانشگاه محقق اردبیلی
زمان برگزاری: ۹۸/۳/۰۱
تعداد جلسات: ۱ جلسه
مدت برنامه: ۳ ساعت
تعداد شرکت‌کنندگان: ۲۳۰ نفر
 ---
گزیده مطالب و سرفصل عناوین:
انجمن مخترعین دانشگاه محقق اردبیلی زیر نظر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه برنامه‌ای را با عنوان "همایش بزرگ تحصیل و پژوهش در خارج از کشور (آلمان و ژاپن)" در تاریخ یکم خرداد ۱۳۹۸ در سالن بصیرت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با دعوت از آقای احمد کشاورزی، مسئول مرکز تبادلات آکادمیک دآآد آلمان (DAAD) برگزار کرد. در این همایش استانی در حدود ۲۵۰ دانشجو از سراسر استان از دانشگاه‌های محقق اردبیلی، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور و دیگر دانشگاه‌ها شرکت داشتند. این همایش به بررسی جنبه‌های مختلف تحصیل و پژوهش در خارج از کشور و تعامل با کشورهای آلمان و ژاپن پرداخت.
 
اهداف این همایش عبارت بودند از:
  • ارتقاء سطح علمی دانشگاه‌های استان اردبیل و بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها
  • افزایش ارتباطات بین‌المللی اساتید دانشگاه با اساتید بین‌المللی
  • برقراری ارتباط بین دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه‌های بین‌المللی کشورهای آلمان و ژاپن
  • ایجاد بسترهای مناسب برای تبادلات علمی بین کشور ایران با کشورهای آلمان و ژاپن
  • بررسی امکان همکاری‌های علمی بین کشور ایران با کشورهای آلمان و ژاپن
معرفی فرصت‌ها، قابلیت‌ها و امکانات تسهیل تحقیقات بین‌المللی شرح همایش:
در ابتدای همایش، پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی ایران، دکتر معرفت سیاه‌کوهیان، معاونت محترم دانشجویی فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی به سخنرانی پرداختند. ایشان با بیان اهمیت انجمن‌های علمی، به اهمیت و ارزش این محفل علمی پرداخت و بیان نمودند که در آینده‌ای نزدیک، برخی فعالیت‌های دانشگاهی می‌تواند با تکیه بر تجربیات دانشجویان و اعضای انجمن علمی دانشگاه انجام پذیرد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه، ایشان با بیان این مطلب افزود: فعالیت در انجمن‌های علمی به دانشجویان فرصتی برای تمرین کارگروهی در زمینه‌های علمی را می‌دهد. وی اضافه کرد: فعالیت در انجمن‌های علمی موجب ایجاد روحیه تشکیلاتی و کار جمعی در دانشجویان می‌شود و ما آماده حمایت از طرح‌ها و ایده‌های دانشجویان در حوزه‌های مختلف هستیم. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: قسمتی از کارهای دانشگاه را به دانشجویان برون سپاری می‌کنیم تا از این طریق هم برای دانشجویان درآمدی ایجاد شود و هم فرصتی ایجاد می‌شود تا دانشجویان دروس خود را به صورت عملی تجربه کنند. دکتر سیاه‌کوهیان با اشاره به اینکه انجمن‌ها و برنامه‌های دانشجویی زمینه ساز مسئولیت‌پذیری دانشجویان در آینده را فراهم می‌کند، ادامه داد: انجمن‌های علمی بهترین بازوی کمکی برای دانشگاه هستند. وی با اشاره به اینکه هر دانشجویی باید در زمان فارغ‌التحصیلی دارای مهارت باشد، اضافه کرد: دانشجویان با مهارت‌آموزی می‌توانند برای خود و دیگران اشتغال‌زایی کنند. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی ابراز امیدواری کرد: دانشجویان با دو بال دین و علم می‌توانند پیشرفت کرده و به جامعه و کشور کمک کنند.
در بخش بعدی، دکتر علی روشنیان‌فرد، دبیر اجرایی همایش، استادیار گروه مهندسی بیوسیستم دانشگاه محقق اردبیلی و فارغ‌التحصیل دکتری رباتیک ادوات کشاورزی از دانشگاه هوکایدو ژاپن با تقدیم مقدمه و خوش‌آمدگویی به حضار محترم، به معرفی بورسیه‌های تحصیلی و فرصت‌های پژوهشی کشور ژاپن پرداختند. ایشان در ابتدای سخنان خود بیان کردند که: علم در بستر فرهنگ رشد می‌کند و لازمه داشتن یک فرهنگ خوب، تمایل به تغییر است. دانشگاه‌ها به عنوان مبدا تحولات یک کشور، مکلف به اجرای پیش مقدمه‌های تحولات مثبت علمی و فرهنگی کشور هستند. ما در این محفل جمع شده‌ایم تا به بررسی یکی از جنبه‌های این تغییر، یعنی دانش در تعامل با دنیای پیرامون جهت ارتقاء سطح علمی و فرهنگی بپردازیم. در ادامه، ایشان به بررسی روند و انواع بورسیه‌های تحصیلی در ژاپن، من جمله بورسیه مونبوکاگاکوشو و بورسیه JSPS پرداختند. بورسیه‌های تحصیلی که از طریق سفارت ژاپن تحت عنوان بورسیه مونبوکاگاکوشو انجام می‌پذیرد، برای مقاطع فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصیص می‌یابد.
پس از آن جناب آقای احمد کشاورزی، در ارتباط با فرصت‌های تحصیلی و پژوهشی در کشور آلمان سخنرانی نمودند. ایشان سخنرانی‌های خود را در دو بخش اصلی شامل: ۱) فرصت‌های تحصیلی و پژوهشی در کشور آلمان، و ۲) فرصت‌های ایجاد تبادلات آکادمیک فی مابین اساتید و دانشگاه‌های دو کشور، ارائه نمودند. در بخش اول فرصت‌های تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی بیان شد و به روند تخصیص بورسیه‌های تحصیلی و پژوهشی پرداخته شد.
در بخش دوم، فرصت‌های محیا شده توسط این موسسه جهت ارتباط دانشگاه‌ها و اساتید دو کشور بررسی و اعلام شد. در این قسمت مطالب مفیدی ارائه گردید که برای بین‌المللی‌سازی دانشگاه محقق اردبیلی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. جناب دکتر آل ابراهیم، مسئول دفتر بین‌الملل دانشگاه محقق اردبیلی که در جلسه حضور داشتند، مراتب را جهت استفاده در آینده بررسی نمودند. آقای کشاورزی با بیان اینکه، مقابله با فرار مغزها و تشویق فارغ‌التحصیلان به بازگشت نیروی متخصص جزو سیاست های اصلی این مرکز می‌باشد، بیان کرد که این موسسه تشویق‌های قابل توجهی را برای فارغ‌التحصیلان و پژوهشگرانی که جهت انجام تحقیق و پژوهش به کشور خود باز می‌گردند، تخصیص داده است.
پس از یک تنفس کوتاه دانشجویان شرکت کننده در یک زمان اختصاصی یک ساعته پرسش و پاسخ، سئوالات خود را از سخنرانان همایش مطرح کردند. جلسه با اهدای هدایایی از طرف معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه به آقای احمد کشاورزی و با صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت.


***

***

***

***

 


CAPTCHA