رییس آزمایشگاه مرکزی از راه اندازی و خدمات دهی شش دستگاه جدید در آزمایشگاه مرکزی خبر داد.

 | تاریخ ارسال: 1396/11/7 - 17:04 | 
   به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مهدی داوری از راه­اندازی شش دستگاه جدید در چهار ماه اخیر در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و آمادگی برای ارایه خدمات به همکاران محترم دانشگاهی و اساتید و دانشجویان دانشگاه­های دیگر و  واحدهای تولیدی استان اردبیل و استان­های همجوار خبر داد. به گفته داوری، چهار دستگاه جدید در سایت اصلی آزمایشگاه مرکزی راه ­اندازی و دو دستگاه دیگر در دانشکده علوم با پیگیری و مساعدت ریاست محترم دانشکده، تعمیر و راه­اندازی شده و دستگاه­های فوق در سامانه آزمایشگاه مرکزی به تجهیزات خدمات دهنده به اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی داخل و خارج دانشگاه اضافه شده است. عناوین، مشخصات و کاربردهای تجهیزات جدید آماده ارایه خدمات به شرح زیر معرفی شد:
  1. خرید، نصب و راه ­اندازی BET (II BELSORP mini):
   دستگاه تخلخل­ سنج سطح ماده (BET) با اندازه‌گیری میزان جذب گازها بر روی بستر نمونه‌های مورد نظر، ایزوترم‌های جذب و واجذب گاز را در اختیار می‌گذارد. با استفاده از این ایزوترم‌ها و به­ کارگیری تئوری‌های شیمی فیزیکی از قبیل Langmuir، BET، BJH  جذب و واجذب، t-plot، α_(s ) plot  وDA plot ، داده‌هایی از قبیل حجم تک‌لایه، مساحت سطح ویژه، توزیع اندازه حفرات، حجم حفرات و غیره به­ دست می‌آیند.

 
-نصب و راه ­اندازی Real-time PCR (QIAGEN مدل: Rotor gene Q):
   در تعیین میزان بیان ژن، اندازه­ گیری میزان همانندسازی DNA در ژنوم یا DNAهای ویروسی، میزان تأثیر دارو درمانی، ژن­درمانی، سنجش آسیب­ های DNA، تشخیص عوامل بیماری­زا، تعیین جمعیت میکروبی، تشخیص پلی­مورفیسم ناشی از جهش ­نوکلئوتیدی، ژنوتایپنگ و سنجش تفکیک آللی کاربرد دارد. دستگاه فوق ۶ کاناله بوده و امکان انجام  Multiplex-PCRرا دارد. در ضمن، کانال HRM آن قابلیت تعیین ژنوتیپ در قطعات با جهش­های مشخص برای مطالعات QTL و Association study را فراهم می­ سازد.
3-خرید، نصب و راه ­اندازی Nanodrop (Thermo One C):
  نانودراپ در زمینه سنجش حجم­های پایین در حوزه اسپکتروفتومتر (UV/Vis) ژنومیکس، پروتئومیکس، drug discovery، تشخیص مولکولی و b
io-manufacturing  به کار می رود. نانودراپ، سنجش کمی و کیفی نمونه هایRNA، DNA، پروتئین و شناسایی آلودگی­ های آنها را تنها با حجم 2-1 میکرولیتر میسر می ­سازد. 
4-تعمیر و راه ­اندازی XRD  (GNR - MPD 3000):
   ثبت الگوی پراش پرتو ایکس جهت شناسایی فازهای موجود در مواد کریستالی (مجهز به جانمونه‏ای چرخان که منجر به اندازهگیری کل سطح ماده میشود)، شناسایی فازهای ترکیبات شیمیایی پودری بر اساس الگوی پراش اشعه ایکس، اندازه‏ گیری میانگین فواصل بین لایه ها (d)، اندازه‏گیری FWHM جهت تعیین اندازه ذرات با استفاده از رابطه Scherrer از قابلیت­های این دستگاه می­ باشد
5-تعمیر و راه­ اندازی Sputtering (12A4D hind high VAC):
این دستگاه، لایه­نشانی هدفهای فلزی مانند طلا، نقره، پلاتین، مس، آلومینیوم و ...، ایجاد لایه‏های نانومتری و ایجاد اتصالات الکتریکی بسیار ظریف در حوزه نانوتکنولوژی و میکروالکترونیک، تولید لایههایـی با دقت ضخـامت 1 نانومــتر با فرایند خـلأسازی و لایهنشانی را انجام می­ دهد.
 

6-خرید، نصب و راه ­اندازی دستگاه تولید آب فوق خالص (دیونیزه)گاز زدایی شده (ZUD101):
این دستگاه، علاوه بر تولید آبPure  با هدایت الکتریکی 1 میکروزیمنس بر سانتی­متر و Ultrapure با هدایت الکتریکی 0.01 میکرو زیمنس بر سانتی­متر دارای توانایی تولید آب Degas شده نیز هست.
رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اضافه کرد: همکاران دانشگاهی و دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید سایر دانشگاه­های منطقه و کشور برای اطلاع از سایر تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی و تعرفه آنها می­توانند به سامانه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی http://uma.ac.ir/index.php?slc_lang=fa&sid=98)) مراجعه نمایند.  ایشان یادآوری کردند اعضای محترم هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی از 50 درصد برای تعرفه ­ها برخوردارند.
 
ضمنا ایشان از امضای تفاهم­ نامه همکاری بین رؤسای آزمایشگاه­های مرکزی دانشگاه­ها و مراکز علمی دانشگاه­های منطقه 3 کشور (استان­های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و زنجان) خبر داد و خاطرنشان کرد که اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در استفاده از خدمات آزمایشگاهی دانشگاه­های عضو شبکه (شامل دانشگاه­های تبریز، صنعتی سهند، شهید مدنی آذربایجان، بناب، مراغه، ارومیه، صنعتی ارومیه، زنجان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، پیام نور آذربایجان­شرقی و مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه) از تخفیف 20 درصدی استفاده از خدمات آزمایشگاه­های مرکزی آن دانشگاه­ها برخوردار خواهند بود.
تصویر


CAPTCHA