EN | AR | AZ | | ورود

اعضا - قدیر نوری قنبلانی


:: فهرست بخش ها ::
:: ::
:: پروفسور قدیر نوری قنبلانی | برگشت به صفحه کارنامه علمی | [نسخه ویژه چاپ] ::
کتاب‌های منتشر شده

  1. نوری قنبلانی ، قدير . 1365 . سوسک کلرادوی سیب زمینی. انتشارات دانشگاه تبریز .185 صفحه. 
سوسك كلرادوي سيب زميني تا سال 1363 به عنوان يك آفت قرنطينه اي در كشور محسوب مي شد. ولي متاسفانه در آن سال براي نخستين بار در بعضي از مزارع سيب زميني دشت اردبيل مشاهده گرديد. لارو و حشره كامل اين آفت از شاخ و برگ سيب زميني تغذيه كرده و در صورت عدم كنترل آفت و بالا بودن جمعيت آفت ، محصول سيب زميني به كلي منهدم مي شود. چون در آن سالها هيچگونه اطلاعي در مورد اين آفت به زبان فارسي وجود نداشت، لذا اينجانب با مرور بيش از 200 مقاله علمي در مورد اين آفت و با تلفیق تحقيقات دوساله خودم كتابي در اين زمينه تاليف و چاپ نمودم كه به شدت مورد توجه، استقبال و استفاده دانشجويان گياهپزشكي ، بخش اجرايي و زارعين قرار گرفت.
2.نوری قنبلانی ، قدير . 1373. اكولوژي جمعيت حشرات. انتشارات دانشگاه تهران . 320

   اين كتاب نخستين كتابي بود كه در زمينه اكولوژي جمعيت حشرات به زبان فارسي چاپ مي شد. در اين كتاب نظريه هاي مختلف مرتبط با تغييرات جمعيت حشرات به ويژه طغيان ها و افول هاي جمعيت ها و مدل های رياضي مرتبط با آن مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. از همان ابتداي چاپ ، اين كتاب به عنوان كتاب درسي در دوره كارشناسي ارشد رشته حشره شناسي تدريس شد و باعث ايجاد اشتياق روزافزون در دانشجويان حشره شناسي نسبت به موضوع اكولوژي حشرات و شروع تحقيقات متعددي در اين زمينه گرديد. 

  3. نوری قنبلانی ، قدير . 1374. ارزیابی خسارت آفات. انتشارات دانشگاه محقق اردبیلی . 345 صفحه

 در مورد چگونگي برآورد خسارات حشرات آفت ، علف هاي هرز و عوامل بيماري هاي گياهي در زبان فارسي كتابي چاپ و منتشر نشده است. نظر به اينكه برآورد ميزان خسارت آفات براي بررسي توجيه اقتصادي مبارزه با آنها در تفكر كنترل تلفيقي آفات ( IPM ) اهميت اساسي دارد و همچنين براي طراحان و برنامه ريزان بخش كشاورزي و بخش اقتصادي كشور مورد نياز مي باشد ، لذا مطالب اين كتاب كه حاوي يك روش برآورد اقتصادي براي هر يك از 140 آفت، بيماري و علف هرز مهم جهان مي باشدبسيار مورد استقبال دانشجويان، پژوهشگران و بخش اجرايي قرار گرفت. ضمناً به عنوان منبع اصلي در تدريس درسي با همين عنوان در دوره دكتري حشره شناسي مورد استفاده قرار دارد.

4. نوری قنبلانی ، قدير ؛ محمد حسینی و مهرنوش يغمايي . 1374. مقاومت گیاهان به حشرات . انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد .2622 صفحه . چاپ پمجم

  نظر به اينكه استفاده از ارقام مقاوم گياه براي كنترل حشرات آفت جزو سالمترين، موثرترين و كم هزينه ترين روش هاي کنترل آفات مي باشد كه از دهه 1930 در دنيا و بويژه در آمريكا رايج شده است. از طرف ديگر اين موضوع كه تخصص اصلي اينجانب مي باشد تا دهه 1370 در ايران كاملاً مورد بي توجهي قرار گرفته بود، لذا اينجانب با تدوين و انتشار كتابي در همين زمينه و تدريس مطالب اين كتاب در دوره هاي تحصيلات تكميلي دانشگاه هاي تهران وتربيت مدرس انگيزه لازم را در بين دانشجويان تحصيلات تكميلي رشته حشره شناسي و ساير پژوهشگران براي انجام تحقيق در اين زمينه ايجاد نموده و ده ها پروژه كارشناسي ارشد و دكتري را در اين گرايش هدايت كرده ام.

5.  نوری قنبلانی ، قدير .1372. تجربیاتی در زمینه کشت بافت های گیاهی. انتشارات دانشگاه تبريز . 412 صفحه ، کتاب سال دانشگاه تهران

  در سال 1367 به مدت 9 ماه براي گذراندن فرصت مطالعاتي همراه با خانواده به دانشگاه Idaho در آمريكا رفتم. قرار بود در پروژه اي در مورد انتقال ژن مقاومت به سوسک کلرادوی سيب زمينی از يک گونه سيب زمينی وحشی به سيب زمينی اهلی بنده هم با استادی که روی اين موضوع کار می کرد همکاری نمايم. به زودی متوجه شدم که لازمه شرکت فعال در اين پروژه داشتن اطلاعات علمی با سطح بسيار بالا در زمينه کشت بافت های گياهی است. لذا در حالی که خودم چندين درس را به عنوان استاد مدعو در امريکا تدريس می نمودم با ثبت نام در چندين کلاس کشت بافت های گياهی و شرکت فعال در اين کلاس ها دوره فوق تخصص « کشت بافت های گياهی » را گذراندم و پس از مراجعت به ايران اولين کتاب در اين زمينه را تحت همان عنوان ترجمه کردم که در سال 1372 توسط دانشگاه تبريز چاپ و منتشر شد ودر سال1373 به عنوان کتاب برگزيده سال دانشگاه تهران انتخاب گرديد. چاپ اين کتاب بدون اغراق انگيزه لازم را برای ايجاد آزمايشگاه های کشت بافت وبيوتکنولوژی در اساتيد بعضی از دانشگاه های معتبر ايران و در نتيجه توسعه و شکوفايی رشته بيوتکنولوژی گياهی در ايران گرديد. هنوز هم اين کتاب به عنوان يکی از کتاب های مهم مرجع در زمينه کشت بافت و بيوتکنولوژی گياهی محسوب می شو د.

6. نوری قنبلانی ، قدير . 1380. اکولوژی حشرات. انتشارات دانشگاه محقق اردبيلی . 1296 صفحه. کتاب سال دانشکاه تهران

 پس از چاپ کتاب « اکولوژی جمعيت حشرات» در سال 1373 توسط دانشگاه تهران، در سال های تدريسم در تحصيلات تکميلی دوره حشره شناسی متوجه شدم که کتاب جديدتری به نام « اکولوژی حشرات» توسط استاد سابق اينجانب پروفسور Price در امريکا در سال 1998 چاپ شده که مطالب بسيار ارزشمندی را شامل می شود. لذا در طی مدت 6 سال با تلاش شبانه روزی و با اشتياق فراوان ضمن تدريس اين کتاب به ترجمه آن همت گماشتم. کتاب در سال 1380 در 1354 صفحه و در دو جلد توسط دانشگاه محقق اردبيلی چاپ و منتشر شد و در سال 1381 به عنوان کتاب برگزيده سال 1381 دانشگاه تهران انتخاب گرديد.

  7.  محمددوست چمن آباد ، حميدرضا ؛ قدير نوری قنبلانی ، علی اصغری و علیرضا نوری قنبلانی . 1389. گندم : از توليد به مصرف. سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی7 .352 صفحه .

  8. کمالی، کريم ؛ قدیر نوری قنبلانی، ابراهيم باقری زنوز و مرتضی اسماعیلی . 1389. فرهنگ نوین کشاورزی و منابع طبیعی ، جلد یازدهم (حشره شناسی کشاورزی).8موسسه انتشارات دانشگاه تهران و فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران              .

:: ::