دستگاه لایه نشانی

AWT IMAGE AWT IMAGE
AWT IMAGE AWT IMAGE
این دستگاه فقط عنصر خالص را لایه نشانی می کند.
 این دستـگاه جزء آخرین تولیـدات شرکـت پوشش های نانو ساختار می باشد که با ابـعاد کوچک و قیمتی بسیار مناسب قادر است به روش اسپاترینگ اقدام به لایه نشانی هدفهای فلزی مانند طلا، نقره، پلاتین، مس، آلومینیوم و... کند.با کنترل اتو ماتیـک یا دستی فرایند خـلأ سازی و لایه نشانی میتوان لایه هایـی با دقت ضخـامت 1 نانومــتر تولید کرد. دستگاه فوق برای ایجاد لایه های نانو متری ، ایجاد اتصالات الکتریکی بسیار ظریف در حوزه نانو تکنولوژی و میکرو الکترونیک بسیار قابل استفاده می باشد

دستگاه جذب اتمی AAS

از دو قسمت شعله و کوره تشکیل یافته است که تنها قسمت شعله جهت سرویس دهی می باشد
AWT IMAGE AWT IMAGE
AWT IMAGE

دستگاه آنالیز حرارتی TGA/DTA

دستگاه آنالیز حرارتی TGA/DTA تحت اتمسفر نیتروژن و هوا از دمای اتاق تا دمای 800 درجه سانتی گراد با استپ های مختلف داده های قابل ارائه در یک بار اسکن TGA-DTG-DTA همراه با فایل های اکسل و پی دی اف
 مشخصات: این دستگاه قابلیت اندازه گیری تغییرات دما و جرم (TG-DTA)با ماکزیمم دمای˚C 1500 و با سرعتهای K/min 100 - 0.01 را دارد. 
کاربرد دستگاه: این دستگاه جهت بررسی تغییرات فازی و تعیین آنتالپی واکنش، تعیین نقطه شیشه ای شدن و دمای واکنش در مواد معدنی و رس ها، شیشه ها و مواد سرامیکی، پلیمر ها و کامپوزیت ها، مصالح ساختمانی و سیمان، فلزات و آلیاژهای آنها و همچنین مواد شیمیایی معدنی و آلی می باشد.
AWT IMAGE AWT IMAGE
AWT IMAGE

دستگاه HPLC

AWT IMAGE

آزمایش 3 محوره

AWT IMAGE
هدف این آزمایش نیز تعیین پارامترهای مقاومت برشی خاک است آزمایش سه محوری نسبت به آزمایشهای دیگر روش پیچیده تر و قابل اعتمادتری برای تعیین مقاومت برشی خاکها می باشد. دلیل آن اینست که در آزمایش برش مستقیم خاک به اجبار از محل درزبین دو قسمت جعبه گسیخته می شود ولی در آزمایش سه محوری خاک از محل ضعیفترین صفحه خود گسیخته می شود. این آزمایش به سه شکل به شرح ذیل انجام می گیرد:
 ● درحالت تحکیم یافته زهکشی شده (CD)
 ● درحالت تحکیم یافته زهکشی نشده (CU)
 ● درحالت تحکیم نیافته زهکشی نشده (UU) 
روند کلی این آزمایش به این صورت است که یک نمونه خاک که اغلب ارتفاع آن دو برابر قطر آن است درون محفظه ای قرار گرفته و سپس تحت تاثیر یک فشار همه جانبه قرار می گیرد که دراین حالت اگر قصد تحکیم نمونه را داشته باشیم شیرهای خروج آب بازنگداشته می شود تا نمونه تحکیم شود و فشار منفذی به صفر برسد. پس از این مرحله با اعمال بار قائم نمونه به گسیختگی می رسد دراین حالت اختلاف بار قائم و بار همه جانبه که به تنش انحرافی معروف است باعث گسیختگی نمونه می شود درصورتی که قصد زهکشی نمونه وجود داشته باشد در این مرحله نیز شیرهای خروج آب باز نگه داشته می شود. این آزمایش نیز با فشارهای جانبی مختلف انجام می شود سپس دوایر موهر حاکم بر هرکدام از آزمایشها در یک دستگاه مختصات ترسیم شده و پوش این دوایر رسم می شود، شیب این خط زاویه اصطکاک داخلی خاک وعرض از مبداء آن چسبندگی خاک می باشد. همچنانکه در توضیحات آزمایش برش مستقیم گفته شد. این آزمایش هم بر اساس تئوری موهر کلمب قرار دارد با این تفاوت که این آزمایش تشابه بسیار زیادی با رفتار خاک در محل داشته و گسیختگی در ضعیفترین سطح اتفاق می افتد. در این آزمایش. فشار همه جانبه نماینده فشار جانبی خاک در محل واقعیش است و معمولا معادل مقدار تقریبی K0γz انتخاب می شود که K0 ضریب فشار جانبی خاک در حالت سکون γ وزن مخصوص المان خاک و z عمق المان در این آزمایش است. در این آزمایش نمونه أی از خاک با مشخصات استاندارد برداشته شده. یک غشاء ظریف و نازک دور ان کشیده می شود و سپس در داخل محفظه استوانه شکلی از جنس پلاستیک یا شیشه که معمولا مملو از آب یا گلیسیرین است. قرار می گیرد (البته گاهی نیز از هوا استفاده می شود.) برای آنکه نمونه تحت برش گسیخته شود. یک تنش محوری از طریق یک بازوی قائم که برای اعمال بار نصب شده، به نمونه اعمال می شود. این تنش ، تنش انحرافی نمام دارد. به طور کلی آزمایش‌ها به دو صورت انجام می‌گیرد :
 ● کنترل تنش (با اضافه کردن وزنه‌هایی با گام مساوی تا لحظه گسیختگی نمونه)
 ● کنترل کرنش (اعمال تغییر شکل با سرعت ثابت به وسیله پرس هیدرولیک تا لحظه گسیختگی نمونه) 
در این روش مقدار بار محوری وارده مربوط به یک تغییر شکل محوری مشخص با یک حلقه یا سلول اندازه‌گیری نیرو که بر روی بازوی دستگاه نصب شده است، اندازه‌گیری می‌شود.

دستگاه میکروسکوپ الکترونی(SEM)

 دستگاه میکروسکوپ الکترونی دانشگاه محقق اردبیلی از انواع میکروسکوپ های الکترونی روبشی (SEM) با منبع تولید الکترون گسیل ترمویونیک توسط فیلمان تنگستنی می باشد این دستگاه محصول مشترک کشورهای آلمان و انگلستان مدل LEO 1430VP بوده و از معدود دستگاه های موجود در منطقه شمالغرب کشور و تنها دستگاه SEM موجود در استان اردبیل می باشد.
AWT IMAGEAWT IMAGE
وجود ویژگیهای منحصر بفردی همچون توانایی کار در حالت فشار متغیر (VP) این امکان را بوجود می آورد که بتوان انواع نمونه های غیر فلزی ، نیمه رساناها و نمونه هایی که به تازگی از بافت گیاهی و جانوری جدا شده و هیچگونه آماده سازی از قبیل پرداخت، تثبیت، آبگیری و پوشش فلزی روی آن ها صورت نگرفته است مورد مطالعه و بررسی قرار داد. همچنین حالت کار درخلاء بالا (HV) و وجود دستگاه پوشش دهنده فلزی طلا – پلاتین، مارا قادر می سازد تا نمونه های غیر فلزی و نیمه رساناها را در سطح گسترده ای تا حد تفکیک 5/3 نانومتر مورد مطالعه قرار دهیم . با وجود آشکارساز سوسوزن برای الکترون های ثانویه (SE) و آشکارساز چهار قسمتی حالت جامد برای الکترون هایپس پراکنده شده (QBSD) و توانایی Mixing تصاویر حاصل از دو آشکارساز ،همچنین قابلیت بزرگنمایی تا 100 هزار برابر و تعیین کیفی و کمی عناصر( با عدد اتمی بالاتر از 4) در این میکروسکوپ، این دستگاه ابزاری بسیار مناسب و با کارایی بالا در مطالعات و علوم نانومتری به حساب می آید . دستگاه آنالیز عنصری توسط اشعه ایکس (EDAX) موجود بر روی این دستگاه، آنالیز و شناسایی ترکیبات نمونه های فلزی، غیر فلزی، انواع کانی ها و ... را با دقت بسیار بالا و اطمینان مناسب حاصل می آورد. کاربرد وسیع دستگاه میکروسکوپ الکترونی در علوم پایه، مهندسی، پزشکی، صنعت و معدن و زمین شناسی بر هیچکسی پوشیده نیست و بررسی های توپوگرافیک، نگاشت، مورفولوژی، جهت شناسی کانی ها، شناخت اشکال مختلف باکتری ها و ویروسها در دوره های ویرولانس ، مطالعات تاثیر آفات و سموم بر شکل و حیات گیاهی و بررسی دوره زندگی حشرات و آفات و ... توسط دستگاه SEM گره گشای بسیاری از مشکلات در زمینه های مختلف علوم می شود. بنابراین از SEM عمدتاً جهت مطالعه ساختارهای سطحی یا نزدیک به سطح نمونه استفاده می شود و مهمترین کاربردهای آن عبارتند از :
 1-  بررسی عناصر تشکیل دهنده مواد طبیعی، سنتزی و نانومتری در حالت جامد .
2- بررسی سطوح آلیاژهای فلزی از لحاظ کیفیت و شکستگی سطوح .
3- مطالعه خصوصیات سطح کلیه اجسام جامد .
4-- بررسی رسوبات آب های معدنی از لحاظ ترکیبات و ساختار بلورها . 
5- بررسی توپوگرافی سنگ های معدنی از لحاظ اشکال و جهت گیری کانی ها و تعیین درصد ترکیبات عنصری آن ها. 
6- بررسی اندازه و شکل بلورها، دانه ها ، سلول ها و بافت های میکروسکوپیک .
7- بررسی دقیق اشکال و فون آفات و حشرات میکروسکوپی . 
8-- بررسی تجمع عناصر در آلیاژهای فلزی و نمونه های معدنی از طریق رسم نقشه نگاشت توسط اشعه ایکس . آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی و تهیه نمونه دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی آماده ارائه خدمات به موسسات آموزشی و پژوهشی، سایر دانشگاه‌ها و سازمان های مختلف بوده و هر نوع همکاری در زمینه های آموزشی و پژوهشی مرتبط با این دستگاه را با هزینه های مناسب (فایل پیوستی) بعمل می آورد.

طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (FT- IR)

AWT IMAGE
دستگاههای اسپکتروفتومتری UV-VIS به دلیل روش کار و دسترسی آسان جزو دستگاه های با اهمیت می باشد که در غالب ازمایشگاه ها وجود داشته و می تواند برای آنالیز تا غلظت ppm به کار رود این دستگاه با استفاده از تکنیک خاص بازتابشی انتشاری جذب نمونه های پودری را در ناحیه UV-VIS اندازه گیری میکند.

مشخصات دستگاه XRD

این دستگاه از شش قسمت اساسی تشکیل گردیده است که عبارتند از: Motor interface – Goniometer(گونیا) – لامپ تولید اشعه x – Detector – Chiller (برای خنک کردن دستگاه)- کامپیوتری که به دستگاه متصل بوده و جهت دریافت داده ها و آنالیز آن و همچنین مدیریت دستگاه به کار می رود. علاوه بر این شش قسمت ٬ یک دستگاه UPS نیز جهت تنظیم نوسانات برق ونیز موقع قطع برق برای تامین برق دستگاه در نظر گرفته شده است.
AWT IMAGE
 دستگاه XRD فوق در دقیقترین حالت با step مساوی با 0.001 درجه قادر به آنالیزمواد می باشد. ماده نمونه میتواند به صورت پودر یا به صورت فیلم نازک باشد . بنابراین دستگاه فوق با استفاده از دو روش یا دو تکنیک مختلف می تواند مواد را آنالیز کند . این دستگاه در محدوده زاویه( 2 تا 120درجه) = 2θ کار میکند محورx نمودار حاصل از آنالیز مواد برحسب 2ө و محورy نیز برحسب Intensity (counts per second) میباشد. با استفاده از data های بدست آمده از دستگاه میتوان اطلاعات ارزشمندی از ساختار ریز مواد به دست آورد . لازم به ذکر است در حال حاضر فقط قسمت powder دستگاه XRD دانشکده راه اندازی گردیده است و توانایی ارائه خدمات برای نمونه های پودری را دارا می باشد . نتایج حاصل از آنالیز مواد نیز بصورت فایل Excel و نیز DAT File به همراه تصویر طیف حاصل از پراش و FWHM و HWHM مواد ( جهت تعیین اندازه ذرات در نمونه های پودری ) ارائه می گردد.