اخبار

به همت پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی جمعی از همکاران دانشگاهی عازم مشهد مقدس شدند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، به همت پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی جمعی از همکاران دانشگاهی در قالب دو اتوبوس عازم مشهد مقدس شدند.

جلسه توجیهی پرسنل حفاظت فیزیکی دانشگاه محقق اردبیلی در راستای تبیین وظایف همکاران حفاظت فیزیکی در ایام نوروز با حضور مدیر حراست دانشگاه و رئیس حفاظت فیزیکی برگزار گردید.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، جلسه توجیهی پرسنل حفاظت فیزیکی دانشگاه محقق اردبیلی در راستای تبیین وظایف همکاران حفاظت فیزیکی در ایام نوروز با حضور مدیر حراست دانشگاه و رئیس حفاظت فیزیکی برگزار گردید.

گفتنی است در این جلسه ضمن توجیه وظایف همکاران حفاظت فیزیکی، کارگاه آموزشی ارتباط اثر بخش با حضور پروفسور محمد نریمانی، قائم مقام رئیس و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد. در این کارگاه پروفسور نریمانی در خصوص رفتارشناسی و چگونگی برخورد اداری و روانشناسی با ارباب رجوع، آموزش­های لازم را به همکاران حفاظت فیزیکی ارائه نمود.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به مناسبت فرارسیدن عید نوروز، پیام تبریکی صادر کرد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، متن پیام پروفسور گودرز صادقی به شرح زیر است:

بنام خداوند آفریننده زیبایی ها

دیگر بار نفس زمین گرم شد تا بوته ها و گل ها و درختان با پوشیدن رخت های رنگارنگ شادمانی کنند و دیدگان با شرف ترین مخلوق خداوند «انسان» را به نور شادی منور سازند. خداوند را شاکرم که ما را در «دانشگاه محقق اردبیلی» دور هم آورد تا مفتخر به خدمت در کانون دانش و خردورزی استان و همنشین جوانان، فرهیختگان و دانشمندان باشیم.

امیدوارم آنچه را که در سال 1395 کاشتیم به نیکی در سال 1396 درو کنیم. یک سال تلاش صادقانه اساتید، کارکنان و دانشجویان ما مقبول حضرت حق باشد و در سال نو نیز بر همه ما رحم و شفقت روا دارد تا گامی فراتر برداریم و سالمان از پارسالمان نیکوتر و پر بارتر باشد.

با امام شهیدان پیمانی دوباره می بندیم که پشت رهبرمان را خالی نکنیم و هر کجا که هستیم گل سر سبد بوستان انقلاب و میهن خود باشیم.

گودرز صادقی

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی

نوروز 1396

کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان اردبیل در استانداری اردبیل برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی دبیر کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان اردبیل در این جلسه با بیان اینکه اولویت های پژوهشی دستگاه های اجرایی در چهار کمیته شناسایی شده اند، گفت: امید می رود اعتبارات پژوهشی دستگاه ها به موقع هزینه شده و برگشت نخورد.

وی با بیان اینکه تدوین سند آمایش علم و فناوری استان دارای اهمیت بسیاری است، افزود: این آئین نامه باید با همفکری و همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط تدوین شود.

نریمانی تصریح کرد: دستگاه های اجرایی استان و سایر دانشگاه ها می توانند در یکپارچه سازی فعالیت های پژوهشی همکاری کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه سند علم و فناوری استان به عنوان نقشه راه و یکی از عناصر رشد و توسعه هر منطقه است، اظهارامیدواری کرد: با تدوین این سند بتوانیم در سال های آتی برنامه های پژوهشی و فناوری خود را به نحو احسن اجرا کنیم.

اقبال عباسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اردبیل نیز با بیان اینکه دستگاه ها باید تلاش کنند تا اعتبارات پژوهشی برگشت نخورد، افزود: دستگاه ها باید به نحوی عمل کنند تا در انتخاب طرح های پژوهشی، طرح هایی مدنظر قرار گیرد که موجبات توسعه استان را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه متولیان تدوین سند علم و فناوری استان باید مشخص شوند، گفت: پوروپوزال فعالیت ها و هزینه هایی که در تدوین این سند نیاز است، باید مشخص شود تا بتوانیم در شورای برنامه ریزی استان به تصویب برسانیم.

عباسی اضافه کرد: برای تهیه این پوروپوزال، استانداری، دانشگاه محقق اردبیلی، جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری با محوریت دانشگاه محقق اردبیلی اقدام کنند و همچنین برای نهایی کردن این سند نیز باید از دستگاه های اجرایی مرتبط نظرخواهی شود.

کارگاه فرهنگی با عنوان «اخلاق حرفه ای» در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیف اله مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به بحث «نگاه» در اسلام، آنرا در سه بخش «نگاه به خود»، «نگاه به مسئولیت و مسئولان» و «نگاه به دانشجو» مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: نگاه استاد می بایست نگاه زیبا و خوشبینانه باشد و یک استاد دین مدار و توحید مدار همیشه نگاه انتقادی اصلاح گرا باید داشته باشد نه نگاه تخریبی.

مدبر همچنین رابطه بین استاد و دانشجو را همانند رابطه پدر و فرزند عنوان کرد و افزود: استاد همانند یک پدر است که دانشجو را از نظر علمی و اخلاقی تربیت می کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی به نشانه های یک استاد اشاره نمود و گفت: استاد خوب سه نشانه دارد؛ علم، حلم و سکوت؛ در همین راستا استاد نباید مبلّغ خودش باشد و برای اثبات خود متوسل به زور شود.

دکتر بهروز میرزایی رئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه نیز از اجرای منظم برنامه های فرهنگی این دانشکده در طول سال خبر داد و خاطر نشان کرد: همکاران هیأت علمی دانشکده از موضوعات مطرح شده در این جلسات بسیار خوب استقبال می کنند.

گفتنی است در ادامه حاضرین ضمن ایراد نظرات خود، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

AWT IMAGE

با حضور هیات رئیسه دانشگاه محقق اردبیلی، مراسم درختکاری در محوطه دانشگاه محقق اردبیلی انجام شد.

AWT IMAGE

***************************************

AWT IMAGE

**********************************

AWT IMAGE

*********************************

AWT IMAGE

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در آسمان انسانیت همیشه باز است و انسان در هر جایی می تواند با رفتار اسلامی و انسانی، دست همنوعانش را بگیرد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی در نشست منتظران مهدی (عج) تصریح کرد: وظیفه همه ما این است که خانواده شهدا را در هر جایگاهی که باشند، تکریم کرده و حرمت آنها را نگه داریم.

وی با بیان اینکه گروهی از شهدا، کسانی هستند که آگاهانه حرکت در مسیر الهی و اسلامی را انتخاب می کنند، ادامه داد: شور و شوق شهادت در همه شهدا وجود داشته است و باید این شور و شوق را به نسل های آینده انتقال دهیم.

صادقی با اشاره به اینکه در بین شهدای عاشورا، بعد از امام حسین(ره)، می توان از زندگی حر بن یزید ریاحی درس گرفت، اضافه کرد: در بین شهدای چهار دهه اخیر، شخصا علاقه زیادی به شهید چمران دارم چرا که در اوج اقتدار به دنیا پشت کرد و آگاهانه راهی را انتخاب کرد که منجر به شهادتش شد و باید از این چنین افرادی درس بگیریم.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه شهادت ترک دنیا در اوج است، افزود: شهدا در بین مردم همیشه قهرمان می مانند و این قهرمانان ارزشی برای جامعه محسوب می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه برای شناختن هر مکتبی طرق مختلفی وجود دارد، گفت: یکی از این راه ها، بحث علما در مورد آن مکتب است تا نقاط ضعف و قوت آن را پیدا کرده و روی آن بحث علمی و منطقی داشته باشند.

وی یکی دیگر از راهکارهای شناخت هر مکتب را رهبر آن مکتوب برشمرد و افزود: رهبر باید عامل به عمل آن مکتب باشد و پیامبر و ائمه ما این چنین بودند و با عمل خود بهترین الگوی رفتاری و گفتاری در جامعه گسترش می دادند.

یادآور می شود در این مراسم که به مناسبت روز بزرگداشت شهدا انجام شد و از خانواده شهدا تجلیل شد.

تفاهم نامه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین مجمع مهندسان خیر استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی منعقد شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه همکاری گفت: در راستای اشاعه فرهنگ و اخلاق غنی اسلامی و ارزش های والای انسانی در فعالیت های خیریه و نهادینه کردن ابعاد آن در اندیشه و عمل جامعه علمی کشور و با عنایت به رسالت و مسئولیت متخصصین، پژوهشگران و نخبگان علمی و قشر دانشجوی میهن اسلامی در بسط و توسعه فرهنگ انجام خدمات عام المنفعه، تفاهم نامه بین مجمع مهندسان خیر استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی منعقد می شود.

وی همچنین بر بهره مندی از تجارب و ظرفیت های علمی و اجرایی مجمع مهندسان خیر استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی در همکاری های مشترک آموزشی، پژوهشی و فرهنگی تاکید کرد.

مهندس ایرج فتحی مدیرعامل مجمع مهندسان خیر استان اردبیل نیز با بیان اینکه این مجمع در سال 1393 در قالب سازمان مردم نهاد تشکیل یافت، گفت: این مجمع با 600 نفر عضو نخبه خدمات فنی و مهندسی رایگان در مناطق محروم ارائه می کند.

وی با بیان اینکه طی مدت فعالیت این مجمع 75 هزار مترمربع نقشه و خدمات مهندسی رایگان انجام شده است، افزود: ساخت هشت مورد مسکن محرومین و چهار مورد تعمیر و بازسازی مسکن محرومین نیز از عمده فعالیت های این مجمع در اردبیل، گرمی و بیله سوار بوده است.

فتحی با بیان اینکه علاوه بر خدمات رسانی به محرومین، در بعد فرهنگی نیز قدم های مثبتی برداشته ایم، تصریح کرد: بازدید از سرای سالمندان، جانبازان و معلولان و همچنین دیدار با چهره های ماندگار جزو برنامه های هفتگی و ماهانه مجمع است.

مدیرعامل مجمع مهندسان خیر استان اردبیل با بیان اینکه اعضای این مجمع نخبگان دانشگاه های استان هستند، خاطرنشان کرد: مجمع آمادگی دارد به دانشجویان نیازمند نیز از بعد تحصیلی و معیشتی کمک کند.

وی با بیان اینکه فعالیت های مجمع به دور از حاشیه های سیاسی است، گفت: علیرغم اینکه گردش مالی مجمع صفر است، اما کارهای بزرگی انجام شده است.

فتحی اظهارامیدواری کرد: مجمع مهندسان خیر استان اردبیل با مشارکت دانشگاه محقق اردبیلی و همفکری اساتید، فعالیت های شاخصی انجام دهد.

AWT IMAGE

*******************************

AWT IMAGE

مراسم روز درختکاری و هفته منابع طبیعی با حضورمسئولین، اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مغان برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، سنت حسنه درختکاری با  هدف انجام  مسئولیت اجتماعی مبنی بر ایجاد و گسترش فضای سبز، در محوطه دانشکده مغان با غرس تعدادی نهال انجام شد.

با توجه به اهمیت درختکاری در سنت انبیای الهی و دین مبین اسلام، اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مغان نیز همگام با سایرین سنت حسنه کاشت درخت را جهت ایجاد فضای سبز در محوطه دانشکده و برخورداری از هوای پاک و سالم به جا آوردند.

گفتنی است در این مراسم حجت‌السلام والمسلمین عدالت مستانه نماینده دفتر نهاد رهبری در دانشکده ضمن تبریک این روز اظهار امیدواری کرد: با همکاری اساتید،کارکنان و دانشجویان، محیط دانشکده به محیطی سرسبز و نشاط‌آور برای کارکنان و دانشجویان تبدیل شود.

کارگاه های آموزشی واکنش زنجیره ای پلی مراز و مطالعات پویش کل ژنوم در دانشکده فناوری های نوین نمین برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه؛ دکتر یاشار عزیزیان رئیس دانشکده فناوری های نوین نمین گفت:کارگاه آموزشی واکنش زنجیره ای پلی مراز (PCR) و Real Time PCR، اساس و کاربردها، طراحی پرایمر و پروب، رفع عیب PCR و تحلیل و تفسیر داده ها توسط دکتر سعید لطیفی نوید و دکتر مهسا عالم با استقبال گسترده علاقمندان رشته های مختلف در پردیس فناوری های نوین نمین- دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این کارگاه اساس و روش کار و نحوه عمل، کاربرد های مهم PCR  و Real-Time PCR، انواعPCR  ، انواع رنگ های مورد استفاده در Real-Time PCR، روش های سنجش با Real-Time PCR، روش های تعیین کمیت با Real-Time PCR، محدودیت­ها و رفع عیب و نقص / PCR Troubleshooting، طراحی پرایمر و پروب/ Primer & Probe Design و آنالیز و تفسیر داده ها آموزش داده شد.

عزیزیان تصریح کرد: کارگاه آموزشی مطالعات پویش کل ژنوم (GWAS) و فرا GWAS (Post-GWAS) توسط دکتر رستم عبدالهی آرپناهی استاد ژنتیک دانشگاه تهران برگزار شد.

رئیس دانشکده  فناوری های نوین نمین اظهار کرد: در این کارگاه آموزشی به تشریح اهمیت و مبانی پویش کل ژنوم و نیز تجزیه و تحلیل های فرا GWAS (Post-GWAS) پرداخته شد.

به گفته وی، در این کارگاه پیشرفته، تجزیه و تحلیل عملی داده های GWAS شامل ساختار داده های ژنومیک خام (SNP) و تبدیل آنها به فرمت plink، کنترل کیفیت داده های ژنومی SNP، آزمون های بررسی اختلاط های جمعیتی (population Stratification) و آنالیزهای تک نشانگری و آزمون های چندگانه (Multiple Testing) و نیز تجزیه و تحلیل های فرا GWAS (Post-GWAS) شامل هستی شناسی ژنی (Gene Ontology) و آنالیز غنی  سازی ژنی (Gene Enrichment Analysis) انجام شد.

AWT IMAGE

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی از شرکت 37 سازه ماکارونی در مسابقه سازه های ماکارونی این دانشگاه خبر داد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر بهروز میرزایی در مراسم افتتاحیه مسابقات سازه های ماکارونی با اعلام این خبر افزود: این سازه ها توسط 22 تیم و از دانشگاه های محقق اردبیل، آزاد اسلامی و پیام نور در این مسابقات حضور یافته اند.

وی با بیان اینکه مسابقه سازه های ماکارونی هر ساله در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود، ادامه داد: پیشنهاد می کنم زمان برگزاری مسابقات را در سال های آینده تغییر دهند تا با استقبال بیشتری روبرو شود.

میرزایی با اشاره به اینکه امکانات مسابقه باید متناسب با سطح مسابقات باشد، اضافه کرد: تلاش می کنیم در صورت درخواست دانشجویان، امکانات مورد نیاز را تهیه کنیم.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: هر ساله توسط انجمن های علمی شاهد برگزاری مسابقاتی مانند مسابقات موشک های آبی، رباتیک و سازه های ماکارونی هستیم.

در این مراسم تیم Azarbayjan ؛ سلطان ساوالان و Pasta structure maker به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کرده و تیم مهراز برنده زیباترین سازه شد.

***********************************

سومین همایش صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست با حضور دانشجویان، اساتید و مسئولان در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به عوامل فردی در صیانت از طبیعت تصریح کرد: در روانشناسی محیط، روی صیانت از طبیعت تاکید شده است.
وی با اشاره به اینکه انسان باید از عوامل محیطی مراقبت کند، اضافه کرد: منابع طبیعی تنها متعلق به من و شما نیست بلکه به نسل های آینده هم تعلق دارد و باید این میراث را برای آنها انتقال دهیم.
نریمانی با اشاره به اینکه مشکلات منابع طبیعی، رفتاری و فرهنگی است، ادامه داد: در مواجه با مسائل زیست محیطی باید تبعات مثبت آن را هم در نظر گرفت و باید از آن خوب استفاده کنیم تا برای فردا هم قابل استفاده باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سیف اله مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: سال گذشته هزار اصله نهال در هشت نوع میوه به عنوان باغ قرآنی دانشجویی در دانشگاه راه اندازی کردیم که در آن درخت های مثمری که در قرآن از میوه آن نام برده شده است، کاشتیم تا دانشجویان از میوه های آن استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه در سالجاری دو هزار درخت مثمر دیگر در همان هشت نوع خواهیم کاشت، اظهار کرد: سال گذشته هزار اصله نهال هم در دانشکده نمین کاشتیم.
مدبر با بیان اینکه نگاه قرآن به طبیعت، نگاه تخصصی است، ادامه داد: اگر نگاه شناسی دینی جا بیفتد، منجر به نگاه توحیدی می شود که در این نگاه، تخریبگر طبیعت نخواهیم بود.
پروفسور جبرائیل رزمجو رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه فرهنگ سازی باید از مدارس شروع شود، گفت: امروزه اهمیت منابع طبیعی بیش از گذشته اهمیت دارد و باید در صیانت از آن برنامه ریزی کنیم که این کار بدون مشارکت مردم امکانپذیر نیست.
وی با بیان اینکه باید در حفظ و احیای منابع طبیعی و محیط زیست تلاش کنیم، اظهار کرد: منابع طبیعی تجدیدپذیر است و توسعه پایدار بدون صیانت از محیط زیست امکانپذیر نیست.
رزمجو با اشاره به اینکه بیابان زایی یکی از چالش های منابع طبیعی است، افزود: برای فرهنگ سازی در زمینه صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست از طرفیت های آموزش و پرورش، دانشگاه ها، ائمه جمعه و رسانه ها برای این کار کمک گرفت.
محمد خداپرست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه کل جنگل های استان 69 هزار هکتار است، گفت: سرانه جنگل های استان 400 الی 500 متر مربع هست.
وی با اشاره به عوامل تخریب محیط زیست استان ادامه داد: وجود دام های مازاد بر ظرفیت، تخریب جنگل ها و مراتع، بهره برداری بی رویه و غیر فنی معادن و وجود شکار بی رویه از جمله عوامل تخریب محیط زیست در استان اردبیل است.
خداپرست با بیان اینکه با بیان اینکه در استان مناطق شکار ممنوع وجود دارد، تصریح کرد: گندشمین، شورابیل، خروسلو، مشکول، انزان، نوار مرزی و گیلارلو مناطق شکار ممنوع استان است.
احد حسن زاده معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه کاشت نهال گامی در جهت زیبایی بخشی به طبیعت است، اظهار کرد: جنگل ها و منابع طبیعی تکیه گاه مطمئن برای مسائل اجتماعی و اقتصادی است.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی زیربنای حیات انسان و توسعه پایدار است، تصریح کرد: کار انفرادی برای مسائل محیط زیستی کارساز نیست و باید دستگاه ها با هماهنگی یکدیگر برنامه ریزی علمی و عملیاتی در این زمینه داشته باشند.
حسن زاده با اشاره به اهداف حوزه آبخیزداری ادامه داد: گام اول در این زمینهتوسعه پایدار این حوزه بوده و گام دوم وضعیت معیشتی حوزه نشینان است.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: در حوزه مراتع هدف اول حفظ مراتع بوده و گام دوم کنترل چرای دام ها است.

لازم به ذکر است در این همایش پنل های تخصصی برگزار شده و در پایان از نفرات برتر مسابقات عکاسی و نقاشی کودکان و دانشجویی با اهدای هدایایی تجلیل شد.

**************************************

AWT IMAGE

**************************************

AWT IMAGE

اولین دانشجوی دکتری رشته شیمی دانشگاه محقق اردبیلی از رساله خود دفاع کرد.

AWT IMAGE

 به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، انیسه آخوندی دانشجوی دکتری رشته شیمی(گرایش شیمی فیزیک) از رساله تحصیلی خود با عنوان«تهیه تعدادی نانوکامپوزیت جدید بر پایه کربن نیتریدهای گرافیت مانند و بررسی فعالیت فتوکاتالیزوری آنها» با کسب امتیاز عالی دفاع کرد.

 گفتنی است پروفسور عزیز حبیبی ینگجه به عنوان استاد راهنما، دکتر داود سیف زاده به عنوان استاد مشاور، دکتر محمدحسن انتظاری و دکتر محمد ایزدیار از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان داوران خارجی و دکتر امیرناصر شمخالی به عنوان داور داخلی رساله بودند.

انیسه آخوندی در خصوص رساله خود گفت: بخشی از نتایج این رساله در 10 مقاله JCR  به چاپ رسیده و یک مقاله در حال تهیه است. همچنین بخشی دیگر از کارهای پژوهشی با همکاری گروه تحقیقاتی پروفسور پالمیسانو در دانشگاه پالرمو از کشور ایتالیا(فرصت کوتاه مدت مطالعاتی) انجام شده و مقاله مربوطه به یکی از ژورنال های JCR  معتبر ارسال شده است.

کارگاه آموزشی اخلاق حرفه ای در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی با حضور اساتید دانشکده و تدریس مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیف اله مدبر در این کارگاه با اشاره به اسلامی شدن و اسلامی سازی دانشگاه ها، گفت: حاکمیت نگاه اسلامی برای اسلامی شدن دانشگاه ضروری دانست.

وی با تأکید بر اهمیت و ضرورت نگاه اساتید در تربیت دانشجویان موفق، افزود: نگاه اساتید از ابعاد مختلف مانند نگاه به خود، نگاه به مسئولیت و کار، نگاه به مسئولان و نگاه به دانشجویان مهم است و اصلاح و ارتقای این نگاه ها می تواند در تربیت دانشجویان بسیار مؤثر واقع شود.

مدبر عمل اساتید به گفته ها، داشتن حسن خلق و فروتنی و نیز احتراز از قرار دادن خود در مواضع تهمت را در تربیت اخلاقی حائز اهمیت دانست.

پروفسور محمد نریمانی قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز رشد اخلاقی اساتید را مقدم بر رشد علمی، اقتصادی و اجتماعی دانست و بر ضرورت درونسازی اخلاق توسط اساتید تأکید کرد و گفت: رعایت اخلاق در انجام وظایف آموزشی، پژوهشی و عمومی از عوامل مهم و مؤثر در سالم سازی فضای دانشگاه است.

AWT IMAGE

سومین کاروان دانشجویی راهیان نور استان اردبیل متشکل از دانشجویان خواهر دانشگاه های استان اردبیل از دانشگاه محقق اردبیلی اعزام شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم اعزام این دانشجویان با بیان اینکه بسیج دانشجویی با ثبتنام پرشور و استقبال خوب دانشجویان امسال نیز با سربلندی و موفقیت این برنامه را اجرا می کند، گفت: این سفر بسیار متفاوت از سفرهای دیگر و این مناطق نیز متفاوت از مناطق دیگر است؛ چراکه دفاع مقدس متفاوت از جنگ های دیگر است.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس مردم با خون خود از شرف، دین و کشور خود دفاع کردند، افزود: در آن زمان دشمن تلاش کرد بخش هایی از کشور را تجزیه کند و معتقد بودند که استان خوزستان جزو کشور عراق است و با شعار نجات خوزستان وارد جنگ شدند.

فنی اصل با بیان اینکه رزمندگان دفاع مقدس با اخلاص و کمترین امکانات از کشور دفاع کردند، تصریح کرد: در کشور 146 خانواده پنج شهیده وجود دارد و در استان اردبیل نیز یک خانواده پنج شهیده و یک جانبازه وجود دارد که نسبت به آنها وظیفه سنگینی داریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه رزمندگان در دوران دفاع مقدس با ایمان، صداقت و نماز شب به اهداف والای خود رسیدند، افزود: امکانات و امنیت امروز را مدیون خون شهدا هستیم و در همین راستا باید قدردان شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان باشیم.

وی با بیان اینکه دانشجویان در مدت حضور در این اردو با عظمت هایی که مردم ایران خلق کردند آشنا می شوند، تصریح کرد: دانشجویان باید به عنوان یک پیامبر در این اردوها حضور یابند و بعد از بازگشت نیز انتقال دهنده ارزش ها و آرمان های شهدا باشند.

فنی اصل با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری دفاع مقدس به عنوان گنجینه تمام نشدنی است، گفت: اردوهای راهیان نور تاثیرگذاری فراوانی دارند؛ چراکه  این مناطق، مناطق مقدسی هستند و با اخلاص آزاد شده اند.

مرحله دانشگاهی سی و دومین دوره جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان در بخش معارفی و بخش حفظ برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، سی و دومین دوره جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان در بخش معارفی شامل هشت رشته و بخش حفظ شامل رشته های پنج جز، ده جز، بیست جز و حفظ کل قرآن با حضور شرکت کنندگان در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

منتخبین این رشته ها در مرحله منطقه ای با دانشجویان دانشگاه های مناطق سه و چهار رقابت خواهند کرد.

*****************************

AWT IMAGE
 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: 203 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف عضومرکز مطالعات علم و دین در این دانشگاه هستند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیف اله مدبر در نشست خبری با اصحاب رسانه استان تصریح کرد: مرکز مطالعات علم و دین در دو بخش اساتید و دانشجویی راه اندازی شده است و تاکنون در کشور راه اندازی نشده است.

وی با بیان اینکه هدف کلی راه اندازی مرکز مطالعات علم و دین، تدوین نقشه تمدن اسلامی است، ادامه داد: این مرکز در چهار گروه آموزشی ریاضی، کشاورزی و محیط زیست، علوم انسانی و گروه معماری فعالیت می کند.

مدبر با اشاره به اینکه اگر مبنای علوم، اسلامی باشد قطعا انسان را به خدا می رساند و اگر مبانی غیر اسلامی داشته باشد، انسان را از خدا دور می کند، اضافه کرد: برای مرکز مطالعات علم و دین، مجله علمی – پژوهشی در نظر گرفته ایم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: مرکز حوزه دانشگاهیان استان اردبیل را در دانشگاه محقق اردبیلی راه اندازی کرده ایم که دانشجویان تمامی دانشگاه ها، می توانند در آن ثبت نام کنند و از این ترم بخش اساتید هم راه اندازی شده است.

این مسئول با بیان اینکه برنامه فرهنگ دینی راهبری را با تلاش هفت ماهه تدوین رده ایم، افزود: در این برنامه شورای راهبری و کمیته تخصصی تحلیل راه اندازی کرده ایم که هر کدام وظائف خود را انجام می دهند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: پارسال هزار اصله نهال در هشت نوع میوه به  عنوان باغ قرآنی در دانشگاه راه اندازی کرده بودیم و امسال هم طی روزهای آتی دو هزار درخت مثمر هم به این مجموعه اضافه می شود تا مجموعه کامل شود.

به گفته مدبر، سال گذشته کلنگ زنی دارالقرآن دانشگاه توسط امام جمعه زده شد اما به دلیل وضعیت اقتصادی، فعلا سالن بزرگی را به این امر تجهیز کرده و دارالقرآن را در دانشگاه فعال کرده ایم.

دانشجویان  دانشکده کشاورزی مشگین شهر در مراسم روز درختکاری  شهرستان مشگین شهر شرکت کردند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت و به مناسبت 15 اسفند ماه روز ملّی درختکاری، دانشجویان دانشکده کشاورزی مشگین ­شهر در مراسم روز درختکاری شهرستان مشگین شهر شرکت و در پایان مراسم تعدادی اصله نهال غرس کردند.

گفتنی است دانشجویان با عبور از پل معلق به عنوان طولانی ترین پل معلق خاورمیانه به بازدید از نهال هایی که در سنوات گذشته به کاشت آنها همت گمارده بودند، پرداختند.

همایش ملی بزرگداشت استاد رضا سیدحسینی با حضور اساتید برجسته کشوری در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در این همایش با بیان اینکه حضور اساتید برجسته کشوری و نماینده سفیر فرانسه در ایران در این همایش بسیار ارزشمند و اثرگذار است، گفت: 34 جلد کتاب استاد رضا سیدحسینی بسیار فراتر از ارزش یک استاد و پروفسور است.

وی با بیان اینکه استاد رضا سیدحسینی اهل قلم بوده که پس از درگذشتش این همایش برای وی برگزار می شود، افزود: دانشگاه محقق اردبیلی آمادگی همکاری با بنیاد نخبگان برای برگزاری چنین همایش هایی را برای افراد در قید حیات نیز دارد؛ چراکه اثر آن بسیار بیشتر خواهد بود.

نریمانی با بیان اینکه شصت نفر از اساتید به نام اردبیل توسط بنیاد نخبگان استان شناسایی شده است، تصریح کرد: می توان همه ساله از تعدادی از این اساتید به لحاظ اثرگذار بودن آنها تجلیل کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه ترجمه بسیار سخت تر از تالیف است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استاد رضا سیدحسینی 40 سال از عمر خود را در عرصه ترجمه فعالیت کرده است، این کار یعنی استاد عمر خود را وقف ایران کرده است.

وی با بیان اینکه طبق نظر هیات رئیسه دانشگاه سالن های سخنرانی و اجتماعات دانشگاه به اسم نخبگان اثرگذار استان نامگذاری خواهند شد، تصریح کرد: در گام اول تالار سخنرانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی به اسم استاد رضا سیدحسینی نامگذاری می شود تا با این کار حداقل تجلیل از خدمات ایشان داشته باشیم.

پروفسور حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل و رئیس همایش نیز با بیان اینکه شناسایی نخبگان و رموز موفقیت آنها، معرفی مشاهیر ایرانی در سطح ملی و بین المللی، الگوسازی شیوه زندگی و کاری نخبگان و تکریم مفاخر و نخبگان کشور از اهداف بنیاد ملی نخبگان است، گفت: هدف از برگزاری این همایش نیز تکریم و نکوداشت جایگاه والای استاد رضا سیدحسینی از بزرگان جامعه مترجمان و مولفان کشور است.

وی با بیان اینکه تخصص، ذوق و فن بیان استاد رضا سیدحسینی بسیار ارزشمند بود، افزود: این ارزشمندی ادبیات ایران را وامدار خود نموده است.

شایقی استاد رضا سیدحسینی را مهمترین مترجم تاثیرگذار در جامعه ادبی ایران معرفی و تصریح کرد: استاد رضا سیدحسینی مترجم زبده و صاحب سبک، نویسنده ماهر و آشنا به نیاز ادبیات و کاشف نویسندگانی با سبک نوین بود.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دو اثر استاد رضا سیدحسینی به عنوان کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده است، افزود: نبوغ سرپرستی و هدایت ایشان در گرداوری فرهنگ آثار نیز کاملا مشهود است که این فرهنگ آثار به میراث ماندگار در ادبیات و هنر تبدیل شده است.

دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه سردیس مرحوم احمدی گیوی طی روزهای اخیر در دانشگاه محقق اردبیلی رونمایی شد، گفت: ساخت و رونمایی سردیس استاد رضا سیدحسینی نیز برنامه آتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی است.

وی با بیان اینکه همه انسان های برجسته و رهبران بزرگ دنیا دارای ویژگی های برجسته ای بوده اند، افزود: تواضع، فروتنی و ایثار در همه این انسان ها مشترک است.

لوران کریکه وابسته زبان فرانسه سفارت فرانسه در ایران نیز ضمن ادای احترام از طرف کشور فرانسه به اثرات پژوهشی و چهره والای استاد رضا سیدحسینی، گفت: برای بنده افتخار بزرگی است که در مراسم بزرگداشت این شخصیت برجسته که آثار گرانقدری دارد، حضور یابم.

وی با بیان اینکه آثار استاد رضا سیدحسینی ارزشمند و استثنایی است و این استثنایی بودن به لحاظ ویژگی های بارز روحی و شخصیتی ایشان است، افزود: انسان های والا به لحاظ تفکر والایشان فراتر از زندگی شخصی شناخته شده و تاثیرگذار می شوند.

لوران کریکه با بیان اینکه استاد رضا سیدحسینی 30 آوریل 1926 در شمالغرب ایران در اردبیل به دنیا آمده و فرزند وی نیز هم اکنون مترجم و عکاس است، گفت: ایشان در 16 سالگی بوسیله ترجمه متون ترکی به فارسی کار خود را آغاز کرد و تحصیلات خود را در ایران، فرانسه و آمریکا در زمینه علوم ارتباطات و زبان فرانسه ادامه داد.

وابسته زبان فرانسه سفارت فرانسه در ایران با بیان اینکه رضا سیدحسینی بعد از بازگشت به ایران زبان فرانسه را بیشتر تقویت کرد و اولین ترجمه خود از زبان فرانسه را در سال 1947 به چاپ رساند، افزود: کشور فرانسه به عنوان سرزمین فرهنگ و ادبیات نیز ارادت خود را با اهدای نخل آکادمیک در سال 2006 به ایشان ادا کرد.

وی با بیان اینکه سیدحسینی اولین مترجمی است که توانست آثار نویسندگان بزرگ فرانسه را به ایرانیان بشناساند، تصریح کرد: سیدحسینی با این کار امکان شناخت هنر و ادبیات فرانسه را به ایرانیان مهیا کرد.

دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه برگزاری چنین همایش های بزرگداشتی باید الگوسازی شود، گفت: باید تلاش کنیم به هویت موجود در استان ها برسیم.

وی با بیان اینکه علم حالت ایستایی ندارد و باید روز به روز پیشرفت کند، افزود: اردبیل یکی از نقاط زیبای ایران است و از نظر حجم و چگالی دارای مفاخر فراوانی است.

شاهرضایی با بیان اینکه اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی در همه جای دنیا انسان را تکان می دهد و این صدا انسان را ملکوتی می کند، افزود: برگزاری این چنین همایش هایی باید ادامه داشته باشد.

گفتنی است در این همایش دکتر احمد سمیعی گیلانی عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر قدمعلی سرامی استاد برجسته ادبیات کشور، دکتر موسی اسوار نویسنده و مترجم برجسته کشور و دکتر الله شکر اسدالهی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز بیاناتی در خصوص ویژگی های اخلاقی و کاری استاد رضا سیدحسینی ارائه کردند. همچنین بیانیه انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی توسط دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی و ارج نامه معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان توسط دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان قرائت شد.

همچنین با حضور اعضای خانواده استاد رضا سیدحسینی از تابلو نقاشی استاد رونمایی شد و در ادامه تالار سخنرانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه به نام تالار استاد رضا سیدحسینی نامگذاری شد.

جشنواره منطقه ای شعر و داستان کوتاه برف با تجلیل از آثار برتر در دانشگاه محقق اردبیلی به کار خود پایان داد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم تجلیل از آثار برتر جشنواره منطقه ای شعر و داستان کوتاه برف در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی پیشتاز فعالیت های فرهنگی در منطقه است، گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری هر چه برای فرهنگ سرمایه گذاری شود، اسراف نشده است.

وی اخلاق، فرهنگ و ادب را اولویت دانشگاه محقق اردبیلی عنوان کرد و افزود: در چنین محیطی است که علم و پژوهش نیز شکوفا خواهد شد.

دکتر قدمعلی سرامی استاد برجسته ادبیات ایران نیز با بیان اینکه شعر هنر دعوت همه ذرات جهان به روشنایی و نورانیت است، گفت: معتقدم شعر به عنوان هنر برتر است؛ چراکه مقوله معنا آنرا دو بعدی کامل می کند.

وی شعر را فشرده ترین بیان انسان دانست و افزود: شعر مقوله ای یگانه و واحد بوده و جلوه و تجلی آن در دوگانگی معنا و اصوات است.

سرامی با بیان اینکه شعر هنری است که آنرا می سراییم، تصریح کرد: ارزش شعر به کهنه یا نو بودن آن نیست؛ بلکه هر چقدر شعر من و تو را به هم نزدیک کند، مطلوب تر است.

گفتنی است 250 اثر از استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در چهار بخش شعر فارسی، شعر ترکی، داستان کوتاه فارسی و داستان کوتاه ترکی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که از میان این آثار سه اثر در هر بخش توسط هیات داوران به عنوان آثار برتر انتخاب و تجلیل شد.