همایش ها

اخبار

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد مقطع کارشناسی رشته علوم سیاسی در دانشگاه محقق اردبیلی موافقت قطعی به عمل آورد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مرتضی ابراهیمی در گفتگو با روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، با اعلام این خبر، گفت: رشته علوم سیاسی جزو رشته های برتر و پرطرفدار گروه علوم انسانی می باشد که با تلاش و پیگیری معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، شورای گسترش آموزش عالی مجوز پذیرش دانشجو در رشته فوق را برای این دانشگاه صادر نمود.

وی افزود: در این راستا دانشگاه در مهرماه سالجاری نسبت به پذیرش دانشجو در رشته فوق اقدام خواهد نمود.

ابراهیمی تصریح کرد: سیاست دانشگاه محقق اردبیلی توسعه رشته های کاربردی و بین رشته ای در جهت پاسخ گویی به مطالبات و درخواست ها می باشد و در این زمینه دانشگاه در جهت جذب عضو هیأت علمی و ارتقای سطح آموزشی تلاش می نماید.

استاندار اردبیل گفت: امنیت سایبری و همکاری با مرکز آپای دانشگاه محقق اردبیلی را به ادارات ابلاغ می کنیم.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در هشتمین نشست استاندار با اساتید دانشگاه های استان اردبیل گفت: بازار فضای مجازی بازاری 40 هزار میلیارد تومانی است که با توجه به اینکه استان اردبیل 1.5 درصد جمعیت کشور را دارد که می تواند بازار 600 میلیارد تومانی برای استان اردبیل به ارمغان آورد.

وی با اشاره به فعالیت های مرکز آپای دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: این مرکز می تواند با اپراتورها و ادارات مختلف قرارداد بسته و به آنها خدمات ارائه کند.

خدابخش ادامه داد: برای شروع کار می توان با شرکت های کوچک همکاری را شروع کرد تا به مرور شرکت های بزرگ خود به خود راغب به همکاری با این مرکز شوند.

وی با اشاره به اینکه امروز در تمامی روستاهای استان اینترنت وجود دارد، تاکید کرد: این قابلیت را باید به سمت اشتغالزایی سوق داد.

پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی تاثیرگذاری بالایی دارد، اظهار کرد: باید از تاثیرگذاری این فضا برای پیشبرد اهداف خود نهایت استفاده را برد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی تلاش کرده است که خدمات اینترنتی را گسترش دهد، افزود: سرعت خدمات دهی اینترنتی و همچنین بروکراسی در این مورد کاهش پیدا می کند.

صادقی با اشاره به اینکه در برابر انتقادات و پیشنهادات مقاومت نمی کنیم، اضافه کرد: از انتقادات برای رفع ضعف های خود استفاده می کنیم و راهکارهای پیشنهادی را به کار می گیریم.

پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: پهنای باند دانشگاه را به 100 مگابایت افزایش داده ایم و الان 13 هزار اکانت اینترنت در دانشگاه فعال هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی در زمینه دولت الکترونیک اقداماتی داشته است، ادامه داد: راه اندازی سیستم گلستان، سیستم تغذیه، اتصال به اتوماسیون اداری و مواردی از این دست از اقدامات دانشگاه محقق اردبیلی در زمینه دولت الکترونیک بوده است.

نریمانی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی در بهمن ماه سال 95 استارت آپ ویکند گردشگری را برگزار کرد، ادامه داد: بیشتر طرح های ارائه شده در این استارت آپ در حوزه ICT بود.

گفتنی است در ادامه تعدادی از اساتید به ارائه دیدگاه ها و راهکارهای خود پیرامون توسعه استان در زمینه ICT پرداختند.

رئیس، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و جمعی از کارکنان دانشگاه محقق اردبیلی در اولین روز از ماه مبارک رمضان با ناصر دستاری جانباز قطع نخاع اردبیلی دیدار و از وی دلجویی کردند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در این دیدار وجود رزمندگانی همچون ناصر دستاری را برای نظام و کشور غنیمت دانست و گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه این عزیزان را ادامه داده و موجبات سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران را فراهم آوریم.

وی با بیان اینکه آرامش و امنیت امروز خود را مدیون شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثاگران هستیم، افزود: ما به عنوان مسئولان نیز باید طوری عمل کنیم تا شرمنده خون شهدا و رزمندگان نباشیم.

ناصر دستاری جانباز قطع نخاع اردبیلی نیز به بیان خاطرات خود از دوران دفاع مقدس پرداخت.

خاطرنشان می شود در این دیدار بسته فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی از سوی رئیس دانشگاه به این جانباز اردبیلی اهدا شد. همچنین مهدی میرزارسول زاده پژوهشگر مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی نیز اولین مجموعه شعر جدیدالانتشار خود با عنوان«خیال نام کوچک توست» را به ناصر دستاری اهدا کرد.

گفتنی است ناصر دستاری جانباز 80 درصد قطع نخاع است که از ناحیه گردن، کمر، دست و پا هیچ نوع حرکت و حسی ندارد.

AWT IMAGE

به همت نمایندگی پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی در دانشکده فناوری های نوین نمین و به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر روز مقاومت، ایثار و پیروزی مراسم بزرگداشتی در دانشکده نمین برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی و فرمانده پایگاه مقاومت دانشگاه ضمن بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس از رشادت ها و دلاوری های رزمندگان گفت: فرهنگ وحدت و همدلی رزمندگان در دوران دفاع مقدس الگویی قابل استفاده در هر زمان است.

وی افزود: در زمان حاضر نیز باید به تاسی از رزمندگان آن زمان و با پرهیز از هر گونه اختلاف با همدلی و مودت در پیشبرد اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در مسیر شهدا گام برداریم.

 فرمانده پایگاه با یادآوری مسئولیت همگانی در دفاع مقدس ادامه داد: وظیفه داریم مشکلات جامعه را رصد کرده و با برنامه ریزی علمی به حل آنها بپردازیم چرا که بیان مشکلات بدون ارائه راه حل مناسب موجب پیشرفتی نخواهد شد.

AWT IMAGE

نهمین جلسه شورای کارمندان دانشگاه محقق اردبیلی در دانشکده کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، خاقان آزاد دبیر شورای کارمندان دانشگاه محقق اردبیلی ضمن تبیین وظایف شورای کارمندان گفت: جلسات و مصوبات شورای کارمندان عمدتاً به صورت پیشنهادات و انتقادات ارائه می شود.

وی افزود: اساس کار این شورا دخالت دادن کارمندان در تصمیم‌های دانشگاه است به همین دلیل شورای کارمندان فعالیت های خود را بیشتر می کند تا نقش بیشتری ایفا کند.

آزاد ادامه داد: مسائل و مشکلات دانشکده کشاورزی مشگین‌شهر را در قالب صورت جلسه‌ای به مدیران محترم دانشگاه انتقال داده و راهکارهای لازم را برای رفع این مشکلات ارائه خواهیم کرد.

دکتر مهدی جودی سرپرست دانشکده کشاورزی مشگین شهر گفت: برگزاری جلسه شورای کارمندان در دانشکده های اقماری، موجب دلگرمی و ایجاد انگیزه کاری مضاعف در بین کارکنان این دانشکده خواهد بود.

وی با اشاره به مشکلات این دانشکده تصریح کرد: این دانشکده با مشکلاتی از قبیل کمبود نیروی انسانی و کمبود تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل دست و پنجه نرم می کند.

جودی ابراز امیدواری کرد: مسئولان دانشگاه و شهرستان در راستای رفع مشکلات این دانشکده اقدامات لازم را انجام دهند.

اولین نشست تخصصی «جغرافیای سیاسی جمهوری آذربایجان» در دانشگاه محقق اردبیلی به همت انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی و با حضور اساتید و دانشجویان در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه در این نشست گفت: امروزه نظام مدیریت دولتی متأثر از همه عوامل اعم از عوامل داخلی و خارجی است، از این حیث در رابطه با روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، این رابطه هم متأثر از نظام سیاسی حاکم بر منطقه و هم متأثر از نظام سیاسی حاکم بر جهان هست.

وی با بیان اینکه نقش ایران در متن جامعه جهانی و منطقه، این رابطه را تحت تأثیر قرار می‌ دهد، افزود: کارآمدی دولت ‌ها در ارتباط دهی رابطه بین دو کشور مهم بوده و وجود مرز مشترک بین استان اردبیل و کشور آذربایجان قابلیت مهمی برای هر دو منطقه است.

 ابراهیم پور تصریح کرد: وجود قرابت زیاد بین ایران و آذربایجان پتانسیل بالایی برای مستحکم‌تر کردن رابطه است.

دکتر بهرام ایمانی عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با اشاره به قرابت ‌های زیاد جغرافیایی، زبانی، طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و غیره ایران با همسایگی جغرافیایی جمهوری آذربایجان و میزان تأثیرگذاری اندک ایران بر آذربایجان، دخالت سایر کشورها در این منطقه را باعث از بین رفتن سازمان یکپارچه فضایی در منطقه آذربایجان و کم رنگ شدن رابطه بین دو کشور دانست و بر لزوم اقدامات در رابطه با یکپارچگی فضایی بین دو کشور تاکید کرد.

AWT IMAGE

دکتر امین نواختی مقدم عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه محقق اردبیلی نیز از راه اندازی رشته مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز با گرایش علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد در دو سال گذشته برای اولین بار در منطقه شمالغرب کشور در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.

وی در بحث نظریات استراتژیک و جغرافیای سیاسی دو نظریه قاره محور و دریا محور را مطرح و افزود: قدرت‌ های مسلط جهانی اجازه بهره برداری از این کشورها را به کشورهای دیگر نمی دهند.

نواختی مقدم با اشاره به سابقه تاریخی - سیاسی آذربایجان، این کشور را در طول تاریخ جزو کشورهای تحت سیطره دانست و تصریح کرد: واقعیت نشان می‌ دهد که بهره برداری کشوری از کشور دیگر تنها در متحد بودن با کشورهای مسلط و ذیل قدرت جهانی بودن آنها امکان پذیر است.

وی پیشنهاد داد دستگاه بروکراتیک سیاست خارجی کشور باید بر حمایت از NGO ها، محورهای فرهنگی، زبانی، تاریخی، ارتباطات قومی عشیره ای و غیره برنامه ریزی کند.

شیرزاد دکتری جغرافیای سیاسی نیز علت وجودی تشکیل جمهوری آذربایجان را مطرح و گفت: امروزه مبنای انسانی ژئوپلیتیک مطرح است.

وی افزود: به طور کلی سیاست ‌های محلی ایران در رابطه با جمهوری آذربایجان در کل ادوار دولت ‌های مختلف کشور ایران، اغفال شده است.

دکتر منصور رحمتی عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه محقق اردبیلی نیز مباحثی را در خصوص رابطه بین ایران و آذربایجان و راهکارهای ایجاد رابطه با توجه به تأمین منافع ملی کشور مطرح کرد.

در پایان نشست به ارائه پرسش و پاسخ پیرامون رابطه بین ایران و جمهوری آذربایجان و جغرافیای سیاسی این کشور پرداخته شد.

اولین نشست تخصصی «ارزیابی چالش‌ ها و راهکارهای تهیه و اجرای طرح ‌های هادی روستایی در استان اردبیل» به همت انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه در این نشست با تاکید بر لزوم برگزاری چنین نشست‌ های تخصصی توسط انجمن‌های علمی، عدالت را کلید اساسی توسعه پایدار برشمرد و گفت: از بین رفتن شکاف طبقاتی بین مناطق توسعه یافته و توسعه نیافته راه دستیابی به عدالت در توسعه پایدار است.

وی همچنین به توانمند شدن روستاها به لحاظ اقتصادی و اجرای به موقع طرح‌ های هادی روستایی را که باعث افزایش کارایی طرح‌ها می‌گردد، اشاره کرد.

مهندس سبحانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل با اشاره به رابطه بین طرح‌ های هادی و مهاجرت و طرح این سوال که زندگی در حاشیه شهرها بهتر است یا روستاهای نزدیک شهر؟، گفت: باید بررسی شود که چرا علیرغم امکانات رفاهی بالا در روستاها، باز هم شاهد مهاجرت به سوی حاشیه شهرها که گاهاً فاقد امکانات است می‌شویم؟

وی با اشاره به اقتصاد روستایی، رویکرد غیر بومی، ضعف نظارت در طرح ‌ها، محدودیت منابع مالی و بحث مشارکت و عدم نگهداری از پروژه های اجرا شده را که از داخل یافته های پایان نامه های دانشگاهی استخراج می‌شود، افزود: در بحث تهیه طرح‌ های هادی در برنامه پنجم توسعه در استان اردبیل از تعداد یک هزار و 29 روستایی که طبق سرشماری سال 1390 بالای 20 خانوار بودند، تمامی روستاها دارای طرح هادی هستند.

دکتر بهرام ایمانی عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری و روستایی دانشگاه محقق اردبیلی نیز پیوند تئوری و عمل و تعامل دانشگاه و ادارات را از اهداف برگزاری چنین نشست هایی عنوان کرد و گفت: چالش ‌ها و آسیب ‌های طرح‌ های هادی، یکسان بودن شرح خدمات طرح‌ های هادی در تمام طرح‌ های روستایی، داشتن رویکرد نظام‌مند و یکسان سازی و عدم انعطاف، عدم هماهنگی بین دستگاه های متولی طرح‌ ها، استفاده از نیروی متخصص غیر بومی برای مشاور طرح ‌ها، اثرگذاری در ابعاد مختلف طرح‌ های هادی، تقلید طرح ‌های روستایی از طرح ‌های شهری، پایین بودن میزان مشارکت مردمی در طرح‌ ها است.

گفتنی است در ادامه دکتر علیرضا محمدی عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری و روستایی و دکتر توحید حاتمی عضو هیات علمی گروه مهندسی معماری دانشگاه محقق اردبیلی، همچنین مهندس فاضل خامسی، بخشدار بخش ثمرین به ارائه نظرات خود پیرامون چالش‌ها و آسیب ‌های طرح‌ های هادی روستایی پرداختند. در پایان نشست به ارائه پرسش و پاسخ‌های دانشجویان پرداخته شد.

رئیس جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش البرز گفت: این جشنواره 21 و 22 تیرماه به میزبانی اردبیل برگزار می شود.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور حسین شایقی در نشست خبری با اعلام این خبر افزود: جشنواره توسط بنیاد نخبگان استان اردبیل و با مشارکت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.

وی ادامه داد: جشنواره منطقه  ای اختراعات و ابتکارات رویش بنیاد ملی نخبگان پهنه البرز شامل استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین و گیلان دومین جشنواره رویش در سال ۱۳۹۶ است که از ۲۱ تا ۲۲ تیر ماه ۹۶ به میزبانی بنیاد نخبگان استان اردبیل برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه برای پشتیبانی و توانمندسازی اختراع های برگزیده سطح سه، تسهیلاتی برای صاحب (صاحبان) اختراع با هدف کمک برای استقرار در مراکز رشد یا پارک های علم و فنّاوری و تأسیس شرکتی نوپا مرتبط با اختراع برگزیده اعطا می شود، ادامه داد: برای اختراعات و ابتکارات برگزیده جایزه نقدی، تسهیلات مالی برای تکمیل اختراع و مستندسازی آن، در اختیار گرفتن مشاوره کارگزاران خدمات فنّاوری، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، استقرار اولیه در پارک علم و فنّاوری، تأسیس شرکت مرتبط با اختراع و  لحاظ امتیاز اختراع در آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی دانشجویان، مطابق مفاد آیین‌نامه ذیربط در نظر گرفته شده است.

شایقی با اشاره به اینکه مبنای امتیازدهی و ارزیابی اختراع در سطح 3 بیشتر بر اساس قابلیّت تجاری‌ سازی اختراع بوده و به طور کلی امتیاز هر اختراع از جنبه های مختلف بررسی می شود، تصریح کرد: مبانی علمی و فنّاورانه اختراع، میزان تازگی اختراع و طول عمر فنّاوری، کاربردی بودن طرح و امکان بهره ‌برداری از آن در شرایط کنونی کشور و قابلیت ورود به بازار و ارزش افزوده اقتصادی حاصل از تولید انبوه از جمله معیارهای داوری در این جشنواره است.

رئیس جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش البرز ادامه داد: مخترعان و مبتکران برای ثبت نام در این جشنواره می توانند به سایت بنیاد نخبگان اردبیل مراجعه کنند.

AWT IMAGE

قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی برای دومین سال پیاپی به عنوان موزه برتر کشور از سوی شورای کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) انتخاب شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی با اعلام این خبر، گفت: انتخاب موزه برتر کشور در چهار گروه موزه ‌های خصوصی و موزه‌ های دولتی بزرگ، متوسط و کوچک و ۱۲ محور تخصصی شامل آموزش, پژوهش, بازدید از موزه, تلاش برای بقا، توسعه مدیریت، خلاقیت و نوآوری, کودکان و نوجوانان، اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی، گردآوری، معرفی، حفاظت و نگهداری و شعار روز جهانی انجام شده است که از این بابت با ۵۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل مواجه بوده است.

وی افزود: با همکاری ۵۰ شخصیت علمی و تخصصی در عرصه‌های مختلف موزه و موزه داری طی ۱۲ جلسه و بیش از ۲۳۵ نفر ساعت مورد ارزیابی، نقد و داوری قرار گرفت و نهایتا از بین موزه ‌هایی که به مرحله پایانی راه یافته بودند پس از تجمیع آرا در گروه‌های ۴ گانه و هر یک از ۱۲ محور تخصصی، موزه‌های برتر سال 1395 انتخاب شد.

نریمانی ادامه داد: در بخش موزه‌ دولتی کوچک، موزه تاریخ علوم اردبیل با شاخصه «توسعه مدیریت» و «شعار روز جهانی» به عنوان موزه برتر کشور معرفی و تقدیر شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: موزه تاریخ علوم اردبیل همچنین در شاخصه های بازدید، گرداوری، نگهداری و حفاظت شایسته تقدیر شناخته شد.

AWT IMAGE

گفتنی است مراسم تقدیر از موزه های برتر کشور همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر با حضور دکتر محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، علی مرادخانی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی ایکوم، مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، دکتر محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و جمعی از مسئولین و مدیران موزه های کشور در خانه هنرمندان ایران برگزار و از مهندس محمد انوار رئیس موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شد.

خاطرنشان می شود موزه تاریخ علوم دانشگاه محقق اردبیلی در سال 1394 نیز در شاخصه های گرداوری، خلاقیت و نوآوری، کودک و نوجوان و توسعه مدیریت به عنوان موزه برتر کشور معرفی شده بود. همچنین این موزه سال گذشته برنده هفدهمین جایزه ترویج علم جمهوری اسلامی ایران شده است.

مسجد دانشگاه محقق اردبیلی در آستانه ماه مبارک رمضان به همت مسئولان، اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه، غبارروبی شد.

AWT IMAGE

*******************************

کارگاه آموزشی «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ISI (wos)» ویژه اعضای هیات علمی در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حبیب شهبازی شیران رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه محقق اردبیلی با اعلام این خبر، گفت: این کارگاه با مجوز شورای پژوهشی دانشگاه و توسط کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع­ رسانی و به منظور افزایش توانایی اطلاع ­یابی و اعتلای امر پژوهش و تحقیق برگزار گردید.

وی افزود: در این کارگاه به طریقه عضویت، نحوه انجام جستجو و دسترسی به اطلاعات منابع، سازمان­ ها، نویسندگان در پایگاه استنادی wos، نحوه بهره ­برداری از امکانات مختلف و مفید این پایگاه معتبر علمی و نیز آشنایی با شاخص­ های نویسنده؛ محاسبه و مقایسه شاخص ­های مختلف علم­ سنجی مجلات و مقالات پایگاه های Scopus و ISI در کنار مباحث ضروری دیگر پرداخته شد. 

گفتنی است مدرس این کارگاه منیژه آذر مسئول منابع الکترونیک کتابخانه مرکزی بود.

AWT IMAGE

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نباید مشکلات را بزرگنمایی کرده و کارهای انجام شده را کمرنگ کرد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی در جشن هفته خوابگاه ها با اعلام این خبر تصریح کرد: ما افرادی هستیم که مشکلات و ضعف ها را می دانیم به همین دلیل این مشکلات را انکار نمی کنیم اما در راستای رفع تدریجی این مشکلات گام های خوبی بر می داریم.

وی با بیان اینکه در صدد افزایش ظرفیت خوابگاه ها هستیم، ادامه داد: مصمم هستیم که استادسراها را در اختیار دانشجویان قرار دهیم ولی چون باید طبق قانون سه سال مسکن اعضای تازه استخدام شده هیات علمی را تامین کنیم، قصد داریم هزینه مسکن این اساتید را پرداخت کرده و استادسراها را در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

صادقی با اشاره به اینکه بزرگترین پاداش در این دنیا زیستن با جمعی آزاده، روشنفکر و قشر آگاه است، اضافه کرد: باید در کنار هم برای ایجاد دانشگاه پیشرفته تر تلاش کنیم.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه تغییرات در مسائل فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی به تدریج انجام می شود، اظهار کرد: اشتغال دغدغه اصلی کشور است و باید در این مورد چاره اندیشی کرد.

وی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته 100 عضو هیات علمی جذب کرده ایم، افزود: در سه سال اخیر فضایی فراهم کرده ایم که دانشجویان با هر طرز فکری با اطمینان فعالیت خود را انجام دهند.

AWT IMAGE

دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هر چند همیشه مسائل و مشکلات مالی گریبانگیر دستگاه ها است اما به لطف رئیس دانشگاه مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

وی با اشاره به خدمات انجام شده در سه سال اخیر ادامه داد: ایجاد تنوع غذایی و بردن غذا به خوابگاه های دانشجویان از جمله خدمات انجام شده در حوزه تغذیه دانشجویی بوده است.

فنی اصل با بیان اینکه در روزهای امتحانات و ماه مبارک رمضان غذای دانشجویی خواهیم داشت، افزود: این کار برای آسایش بیشتر دانشجویان است تا آنها در زمان امتحانات و ماه رمضان دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

یادآور می شود که در پایان این جشن از برخی دانشجویان و مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شد.

AWT IMAGE

استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه دیگر رقابت تمام شده و امروز باید دوره رفاقت آغاز شود، تصریح کرد: همگی باید برای اعتلای ایران اسلامی تلاش کنیم.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در هفتمین نشست با اساتید دانشگاه های استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی، ضمن تبریک حضور پرشور مردم غیور ایران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: این حضور حماسی مردم، باعث اقتدار ملی و ایجاد مصونیت برای نظام جمهوری اسلامی و کشور خواهد بود.

وی ضمن تبریک ویژه به اکثریتی که در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری امتداد تدبیر را انتخاب کردند، افزود: این انتخاب مردم، مسئولیت دولتمردان را بیشتر و سنگین تر کرد.

خدابخش با تاکید بر اینکه دیگر رقابت تمام شده و امروز باید دوره رفاقت آغاز شود، تصریح کرد: همگی باید برای اعتلای ایران اسلامی تلاش کنیم.

استاندار اردبیل نقش دانشگاه ها در تحقق شعار سال را یادآور شد و گفت: از همه افرادی که می توانند برای ارتقا و توسعه کشور تلاش کنند، باید استفاده شود.

وی با اشاره به تداوم برگزاری این نشست ها، افزود: در این نشست ها پنج کارگروه تخصصی گردشگری و ورزش، آب، کشاورزی و مواد غذایی، صنعت، معدن و تجارت، معماری، شهرسازی و عمران و همچنین اقتصاد و مدیریت تعریف می شود تا این نشست ها تخصصی تر شوند.

پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ضمن تبریک حماسه 29 اردیبهشت، با بیان اینکه باید به انتخاب آگاهانه جامعه تبریک گفت، افزود: دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی علاوه بر امور آموزشی و پژوهشی، درگیر کارهای سیاسی هستند، ولی سیاست بازی نمی کنند.

وی با بیان علم هدف نیست، بلکه هدف انسانیت و رشد اخلاقیات است، تصریح کرد: دانشگاه محقق اردبیلی افتخار می کند که در ذات خود دارای شجاعت است.

صادقی تاکید کرد: باید در راستای پژوهش گام برداریم، تا آموزش.

پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه باید کارهایی نو در راستای فناوری های جدید صورت گیرد، گفت: امید می رود با برگزاری این نشست ها، در راستای توسعه استان گام های مهم و موثری برداشته شود.

وی با بیان اینکه حضور مقام عالی استان در محیط های آموزشی و پژوهشی و استفاده از ایده های اساتید و دانشگاهیان به آسانی رخ نمی دهد، افزود: این مانع و دیوار با توجه ویژه استاندار به نخبگان در استان اردبیل برداشته شده است.

نریمانی ادامه داد: این نشست ها به صورت کارگروه های تخصصی کشاورزی، صنایع تبدیلی، صنایع تکمیلی، بسته بندی و غیره ادامه خواهد یافت.

گفتنی است در ادامه تعدادی از اساتید به ارائه دیدگاه ها و راهکارهای خود پیرامون توسعه استان پرداختند.

سرپرست مدیریت روابط عمومی و بین الملل دانشگاه محقق اردبیلی از انعقاد تفاهم نامه همکاری این دانشگاه و دانشگاه  GIRESUN ترکیه خبر داد.

AWT IMAGE

دکتر محمدتقی آل ابراهیم در گفتگو با روابط عمومی و بین الملل دانشگاه با بیان اینکه طی سفر اخیر پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به دانشگاه GIRESUN ترکیه، تفاهم نامه همکاری میان دو دانشگاه انعقاد شده است، گفت: طی این تفاهم نامه دو دانشگاه محقق اردبیلی و GIRESUN در زمینه های مختلف همکاری مشترک خواهند داشت.

وی افزود: تبادل استاد، دانشجو و پژوهشگر، اجرای برنامه های مشترک واحد مجازی، همکاری در پروژه های علمی پژوهشی، اجرای برنامه های آموزشی و علمی پاره وقت، برگزاری همایش‌ ها، کنفرانس ها و میزگردهای مشترک، تبادل کتاب و منابع آموزشی و پژوهشی و همچنین فعالیت های اجتماعی مشترک از اهم موارد مورد تفاهم در این تفاهم نامه همکاری می باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هفته خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه محقق اردبیلی گرامی داشته می شود.

AWT IMAGE

دکتر عباس فنی اصل در گفتگو با روابط عمومی و بین الملل دانشگاه با بیان اینکه هفته خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه محقق اردبیلی گرامی داشته می شود، گفت: به همین منظور برنامه های مختلفی از 30 اردیبهشت لغایت 5 خرداد 1396در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه انتخاب اتاق نمونه بهداشتی و برگزاری کارگاه مشاوره «بیایید در مورد افسردگی حرف بزنیم...» در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه از برنامه های اولین روز این هفته است، افزود: برگزاری جشن بزرگ هفته خوابگاه های دانشجویی و ویزیت رایگان دانشجویان نیز از برنامه های دیگر گرامیداشت این هفته خواهد بود.

فنی اصل ادامه داد: برگزاری مسابقه طبخ غذای محلی ویژه خواهران و برادران، برپایی غرفه سلامت(اندازه گیری تست قند خون، فشار خون، وزن و غیره)، بازدید از بقعه شیخ صفی و موزه مردم شناسی ویژه خواهران و برادران، بازدید از خوابگاه ها و برگزاری مراسم روز سلامت و بهداشت عمومی در خوابگاه ها از دیگر برنامه های این هفته در دانشگاه محقق اردبیلی خواهد بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: مسابقه بهترین سبک زندگی دانشجویی، توزیع بروشور پیام مشاور در خوابگاه ها، برپایی غرفه سلامت و کارگاه آموزشی ویژه پرسنل خوابگاهی در طول هفته برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مسابقات بزرگ ورزش های همگانی(شوت بسکتبال، مچ اندازی، لی لی تعادلی، طناب کشی، هفت سنگ و غیره) به مناسبت هفته خوابگاه های دانشجویی نیز در اردیبهشت ماه سالجاری در سالن تربیت بدنی خواهران و محوطه خوابگاه های کوثر برگزار شده است.

تخریب دانشگاه با چه هدف؟

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه مهد پرورش استعداد درخشان جامعه اسلامی و قانون مدار و قانون محور می باشد، افزود: دانشگاه محقق اردبیلی تمام تلاش خود را به‌ کار خواهد بست تا شور و نشاط سیاسی در میان آحاد جامعه، بویژه فرهیختگان دانشگاهی افزایش یابد و هدف اصلی و اصیل این دانشگاه جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا است.

وی با تأکید بر اینکه ملاک اصلی دانشگاه فرمایشات مقام معظم رهبری است، گفت: دانشگاه با ایجاد شرایط لازم، شاهد حضور چشمگیر و پررنگ مردم در انتخابات می باشد و در این مسیر از سمت‌گیری و جانب‌داری گروه یا طیف خاص سیاسی پرهیز می نماید. اما اخیراً افرادی در یک اقدام ناپسندانه با سوء استفاده از لوگوی دانشگاه و جعل امضای اینجانب اقدام به انتشار خبر جعلی و حمایت از لیست حزب تدبیر و توسعه ایران اسلامی ائتلاف1+11 کرده‌اند که ضمن تکذیب خبر، دانشگاه اقدامات قانونی را در این خصوص به عمل خواهد آورد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در انتخابات پیش رو دانشگاهیان پیشگام باشند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، سید محمد حسینی در همایش «انتخابات در گرو بصیرت» به همت جامعه اسلامی دانشجویان در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه اگر به جوانان متعهد و متخصص میدان بدهیم، کارهای بزرگی انجام می دهند، گفت: در انتخابات پیش رو همه مردم و به ویژه قشر دانشگاهی باید پیشگام باشند، تا مردم به دور از عواطف و احساسات با واقعیت سر و کار داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید بررسی شود که این مسیر فعلی کشور به سمت پیشرفت است یا درجا می زنیم، افزود: دانشجویان می توانند به عنوان نیروهای پیشگام انقلاب برای روشنگری و بصیرت افزایی در میان مردم حضور یابند.

حسینی عدم صداقت را توهین به درک و شعور مردم عنوان و تصریح کرد: در همه جای دنیا تحولاتی ایجاد شده است که این تحولات می تواند منجر شود تا ما تکیه بیشتری به قشر جوان داشته باشیم.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نظام مردم سالاری دینی فرصتی برای نقش آفرینی مردم وجود دارد و مردم قدرت انتخاب برای تغییر دارند، خاطرنشان کرد: هر موقع مدیریت های ضعیف روی کار باشند، اشکالاتی به وجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه اکنون شاهد افزایش بیکاری در کشور هستیم، تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که دولت باید نرخ بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد برساند و با این کار باید سالانه بالغ بر یک میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شود.

گفتنی است در ادامه وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی به سئوالات دانشجویان پاسخ گفت.

AWT IMAGE

مدیر عامل خانه شکوفه های اردبیل گفت: فقر حاصل عوامل و مسائل اجتماعی است.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، سید آقا سید حاتمی در جشن باران مهر با اعلام این مطلب افزود: باید با نوعدوستی در کنار هموطنان بود و برای مبارزه با فقر آستین همت و اراده بالا زد.

وی با اشاره به اینکه دوران جوانی بهترین دوران زندگی هر فرد است، اظهار کرد: باید از این دوران زندگی نهایت استفاده را برد و دست هموطنان را با حفظ کرامت آنها گرفت.

سید حاتمی با اشاره به اینکه چهار گروه سنی در خانه شکوفه ها هستند، تصریح کرد: در گروه سنی زیر شش سال دختران و پسران باهم هستند اما در گروه های بالاتر دختران و پسران از هم جدا هستند.

مدیر عامل خانه شکوفه های اردبیل اضافه کرد: به همت خیرین و نوعدوستان زندگی این بچه ها بالاتر از زندگی قشر متوسط جامعه است.

وی با اشاره به اینکه ساختمان جدید خانه شکوفه ها در راه ساخت است، افزود: این خانه در شهرک فلسطین قرار دارد و 2 هزار و 585 متر مربع زیربنا دارد.

AWT IMAGE

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دانشگاه ها رویکردی داشته باشند تا دانشجویان آشنایی بیشتری با قرآن و مفاهیم آن داشته باشند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، آیت الله سیدحسن عاملی در مراسم شبی با قرآن در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه رابطه بین انسان و خدا بهترین سرمایه نزد انسان است، گفت: خداوند در هر آیه از قرآن شاهکار کرده است و در این راستا باید به فصاحت قرآن توجه ویژه داشته باشیم.

عاملی با بیان اینکه از جهت استخدام کلمات، حروف و اوزان در قرآن باید صحبت شود، افزود: قدرت حمل معنا در زبان عربی بسیار استثنا است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قرآن صورت کتبی انسان کامل است، تصریح کرد: قرآن برای کسانی که آنرا انتخاب کرده اند، به ارث گذاشته شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با بیان اینکه قرآن نظام تربیتی خاصی دارد، خاطرنشان کرد: اگر انسان در چارچوب آن نظام تربیتی رشد پیدا کند، قطعا به مرتبه اعلایی می رسد.

امام جمعه اردبیل با طرح این سئوال که چرا جامعه از این سرمایه ارزشمند بی بهره شده است؟، تاکید کرد: در دانشگاه برای توسعه و گسترش مفاهیم قرآنی کلاس ها و دوره های بیشتری برگزار شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن، گفت: دانشگاه ها رویکردی داشته باشند تا دانشجویان آشنایی بیشتری با قرآن و مفاهیم آن داشته باشند.

گفتنی است قرائت قرآن توسط رضا محمدپور قاری بین المللی، اجرای تواشیح توسط گروه مشکات و تجلیل از فعالان کانون قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی از دیگر بخش های این مراسم بود.

استاندار اردبیل گفت: دانشگاه ها باید نقش اصلی و عملی خود را در راستای شعار سال ایفا نمایند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در ششمین نشست با اساتید دانشگاه های استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه زندگی شهری را نباید فدای مطامع مادی کنیم، افزود: انتظار می رود در خصوص مسائل و مشکلات مسکن مهر مقاله و راهکاری ارائه دهند.

وی با بیان اینکه تولید فکر باید از سوی دانشگاه ها صورت گیرد، گفت: امید می رود اساتید دانشگاه، ورزش را از منظر اقتصادی معرفی نمایند.

خدابخش با بیان اینکه حضور پرشور تماشاگران و پاکسازی جاده یک روز قبل از مسابقات آسیایی والیبال از نقاط مثبت میزبانی استان بود، تصریح کرد: با برگزاری مطلوب این رویداد ورزشی، در خصوص میزبانی مسابقات بسکتبال، فوتسال، هندبال و قایقرانی نیز در حال رایزنی با فدراسیون های مربوطه هستیم.

استاندار اردبیل اظهارامیدواری کرد: اردبیل می تواند مرکز مسابقات آسیایی و بین المللی باشد.

رئیس شورای اداری استان اردبیل گفت: می توان با تصویب در مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران، یک درصد بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی را در اختیار دانشگاه ها قرار دهیم.

خدابخش گفت: در مدت سه و نیم سال گذشته مایل بودیم از اعضای هیات علمی دانشگاه های معتبر در مدیریت دستگاه های اجرایی استفاده کنیم، ولی متاسفانه برخی وزارتخانه ها ترجیح می دهند از نیروهای خودشان استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید نقش اصلی و عملی خود را در راستای شعار سال ایفا نمایند، افزود: انتظار می رود اساتید رشته مدیریت، کلینیک مدیریتی برای رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی ایجاد کنند.

استاندار اردبیل با بیان اینکه استان اردبیل در راستای گردشگری و کشاورزی ظرفیت های فراوانی دارد، تاکید کرد: اگر به دنبال گردشگری هستیم، گردشگری مفهوم اقتصادی دارد که باید به دنبال آن باشیم.

پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه این جلسات به طور منظم روزهای شنبه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود، گفت: در این جلسات اساتید نظرات و راهکارهای خود را پیرامون مسائل توسعه ای استان بیان می کنند.

پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه در این نشست ها ارتباط مستقیم عالی ترین مقام اجرایی استان با اساتید برقرار می شود، گفت: امید می رود در این سلسله نشست ها با مطالعه، بررسی و وقت گذاشتن به خروجی مطلوبی دست یابیم و تلاش می کنیم این نشست ها رفته رفته تخصصی تر و عمیق تر شوند.

وی با اشاره به فعالیت مرکز کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه محقق اردبیلی، افزود: همه ساله توانمندی های علمی و پژوهشی دانشگاه برای توسعه همکاری علمی به سازمان ها ارسال می شود و در همین راستا سال گذشته 27 میلیارد ریال طرح بین سازمانی با دستگاه های اجرایی منعقد شده است.

نریمانی با تاکید بر اینکه پژوهش نباید صرفاً تحقیقی باشد، بلکه باید وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود، تصریح کرد: هر ماه بازدیدهایی از واحدهای صنعتی و تولیدی انجام می شود و در همین راستا تاکنون از واحدهای تولیدی و صنعتی سبلان پارچه، آرتاپلاست، آرتاویل تایر، قارچ سبلان و غیره بازدید انجام گرفته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه همایش هایی که در سطح دانشگاه برگزار می شود، یک محور آن دستگاه های اجرایی هستند، اظهارامیدواری کرد: در حوزه مسائل اجتماعی و زیست محیطی بتوانیم همایش ها را جهت بدهیم و قطعا خروجی این همایش ها مطلوب خواهد بود.

نریمانی گفت: از پژوهشگران انتظار می رود در کنار تولید مقالات علمی پژوهشی در حل مسائل و مشکلات اجتماعی نیز اثرگذار باشند.

پروفسور مهرداد محرم زاده معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه اردبیل میزبان شایسته ای برای مسابقات والیبال امیدهای آسیا بود، افزود: در سایه میزبانی این رویداد ورزشی، سالن های استاندارد و ارزشمند برای استان اردبیل بدست آمد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه فضای قابل توجه و آب و هوای فوق العاده ای در استان اردبیل وجود دارد، تصریح کرد: با این ویژگی ها استان اردبیل می تواند متقاضی میزبانی رویدادهای دیگر ورزشی باشد.

گفتنی است در ادامه تعدادی از اساتید به ارائه دیدگاه ها و راهکارهای خود پیرامون توسعه استان پرداختند.

AWT IMAGE