همایش ها

اخبار
به مناسبت هفته دفاع مقدس، مراسم پیاده روی خواهران توسط پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی، دور دریاچه شورابیل برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر صدیف احدپور رئیس دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: اولین گام برای دفاع این است که باید روی پای خودمان بایستیم.
وی با بیان اینکه اکنون با اتکا به نیروی داخلی، روی پای خودمان هستیم، افزود: می توانیم در حوزه اطلاعات، فناوری و تکنولوژی دفاع از کشور را تعریف کنیم.
احدپور با اشاره به رشادت های مدافعان حرم، تصریح کرد: این رزمندگان در دفاع از کشور و آرمان های اسلامی تلاش می کنند و امنیت و آرامش امروز ما در سایه زحمات این عزیزان محقق شده است.
گفتنی است قرائت فرازهایی از زیارت عاشورا در مزار شهدای گمنام دانشگاه و شورابیل و شعرخوانی از دیگر برنامه های مراسم پیاده روی خواهران دانشگاه محقق اردبیلی بود.
به مناسبت هفته دفاع مقدس، مراسم روایت گری توسط پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی در مسجد این دانشگاه برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، عبدالهی از رزمندگان پیشکسوت دوران دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به واقعه عاشورا، توضیحاتی در خصوص ایجاد بارگاه سیدالشهدا و بازسازی بارگاه حضرت در ادوار مختلف تاریخی ارائه کرد.
وی با اشاره به علل حمله عراق به ایران و شکل گیری هسته های مقاومت مردمی در خوزستان، نحوه آزادسازی خرمشهر را نیز تشریح کرد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: این دانشگاه پذیرای برنامه ها و مراسم آئینی، دینی و ملی است.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر گودرز صادقی در نشست احیای امر به معروف و نهی از منکر ویژه اساتید دانشگاه های استان اردبیل با بیان این مطلب افزود: هر ساله برنامه های متعددی دینی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود و ما از این برنامه ها استقبال می کنیم.
وی با بیان اینکه در راستای ورود علمی به مباحث دینی، اندیشکده علم و دین را در دانشگاه محقق اردبیلی راه اندازی کرده ایم، اظهار کرد: در این اندیشکده مباحث دینی به صورت کاملا علمی مورد مباحثه اعضای هیات علمی و دانشجویان قرار می گیرد.
صادقی با اشاره به اینکه مجموعه دانشگاه با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ارتباط نزدیک و تنگاتنگی دارند، تصریح کرد: این ارتباط سبب شده است که دانشگاه محقق اردبیلی به صورت تک بعدی رشد نکند بلکه این رشد در ابعاد مختلف به خصوص در مسائل فرهنگی و دینی است.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: میزان تخلفات در این دانشگاه پایین است و در صورتی که کسی تخلفی هم داشته باشد با رفتار انسانی، اسلامی و قانونی با او برخورد می کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا بهروزی لک عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم قم با اشاره به اینکه یکی از نقاط قوت ما فرهنگ اسلامی است، گفت: ما وارث فرهنگی هستیم که از بزرگان دینی به ما ارث رسیده است.
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین فرهنگ های ما، ماه های محرم و صفر است، افزود: غرب به دنبال این است که چهره اسلام را در دنیا خشن نشان دهد.
بهروزی لک با بیان اینکه ماه های محرم و صفر چراغ راه ما هستند، اظهار کرد: این ماه ها میراث دینی ما هستند که از هر دو ماه می توان درس های زیادی گرفت.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی دومین نقطه قوت ما است، اضافه کرد: در هیچ برهه ای از تاریخ به اندازه 40 سال اخیر فرصت وجود نداشته است که حکومت علوی را پیاده کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم قم با اشاره به اینکه گاهی در برابر مشکلات کم می آوریم، گفت: در چنین مواقعی نام و نشانه حکومت را مخدوش می کنیم که این هم یکی از ضعف های ما است.
وی با اشاره به اینکه جامعه غربی انسان محور است، افزود: این نگاه سبب می شود که انسان از خدا ببُرد و از خدا دور شود.
حجت الاسلام و المسلمین  عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: معروفات در جامعه کمرنگ شده است اما امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ تر شده است.
وی با اشاره به اینکه تمامی کارهای خوب در برابر امر به معروف و نهی از منکر قطره ای در برابر دریای عمیق است، تصریح کرد: کلمه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه یا درست تفهیم یا مساله باز نشده است.
حسنی با اشاره به اینکه زندگی آرمانی، زندگی آمیخته با دین است، اظهار کرد: نباید امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کمرنگ شود چرا که روایت داریم اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تعطیل شود افراد فاسد بر جامعه حکومت خواهند کرد.
AWT IMAGE
طی مراسمی دکتر ترحم مصری به عنوان سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی معرفی و از زحمات دکتر مرتضی ابراهیمی معاون پیشین آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تجلیل و قدردانی شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دکتر ابراهیمی در سه سال گذشته با نهایت امانتداری به مسئولیت خود عمل کردند، گفت: وجود چنین فردی برای دانشگاه غنیمت است.
وی با اشاره به اینکه دکتر ابراهیمی در طول مسئولیت خود کارهای زیربنایی انجام داد، تصریح کرد: دکتر مصری هم قطعا راه دکتر ابراهیمی در زمینه کارهای زیربنایی را ادامه خواهد داد.
صادقی با اشاره به اینکه باید یار و پشتیبان همدیگر باشیم، ادامه داد: برای ارتقای دانشگاه محقق اردبیلی باید باهم و در کنار هم بتوانیم زمینه رشد دانشگاه را فراهم کنیم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: همه ما در قبال مسئولیت هایمان پاسخگو هستیم و باید طوری عمل کنیم که شرمنده مردم و نظام نباشیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: جابجایی افراد در پست ها مساله عادی است و باید از نیروهای ارزشی، ولایی و متعهد برای پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده کنیم.
وی افزود: به کسی که مسئولیت جدید می گیرد باید تسلیت گفته و به کسی که مسئولیتش را واگذار می کند، تبریک گفت.
حسنی با اشاره به اینکه باید در مسئولیت ها بین خود و خدای خویش عهد و پیمان ببندیم، ادامه داد: هدف نهایی ما رسیدن به خدا است و باید در این مسیر گام برداریم.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل اظهار کرد: همه ما مدیون شهدا هستیم و باید تلاش کنیم تا دین خود را ادا کنیم.
دکتر مرتضی ابراهیمی معاون پیشین آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هر کدام از ما ابزاری برای پیشبرد کارها هستیم تا بتواند به نظام و انقلاب خدمت کنیم.
وی با اشاره به اینکه در حرفه ام سیاست را اصلا دخالت ندادم، افزود: انقلاب اسلامی بر اساس جناح های چپ و راست شکل نگرفته است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه همه ما خدمتگذار و سرباز نظام و انقلاب بوده و فرمانده ما ولی فقیه است؛ گفت: انقلاب محصول رهبری حضرت امام و مجاهدت مردم با مرام دینی شکل گرفته است نه تقسیم بندی سیاسی کاری.
وی اضافه کرد: بنده در کارم اصل را بر ضوابط و حجت شرعی گذاشتم نه براساس زد و بندهای سیاسی.
ابراهیمی با بیان اینکه همگی باید برای حل مشکلات کشور و جامعه تلاش کنیم، تشریح کرد: مهمترین آفت فعلی محیط های اداری ما سهم خواهی، حسادت، قدرت طلبی و زیرپاگذاشتن دغدغه های نظام و انقلاب است که متاسفانه عده ای با پشت بندهای حق به جانب خود زمینه اختلاف و تحمیل هزینه شده اند.
دکتر ترحم مصری سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دفاع از انسان ها را دفاع از جامعه و ذهن گشوده نسبت به ایده ها را راهی برای رشد می دانم.
وی اضافه کرد: شرط توفیق این است که همه باهم موفق باشیم و ساختن شخصیت انسان وظیفه ذاتی آموزش است.
به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه مجموعه عکس طریق ماندگار با موضوع دفاع مقدس توسط پایگاه مقاومت دانشگاه در ورودی اصلی دانشگاه محقق اردبیلی برپا شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل فرمانده پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی از برپایی نمایشگاه مجموعه عکس طریق ماندگار با موضوع دفاع مقدس در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد و گفت: همچنین ایستگاه صلواتی نیز در جوار این نمایشگاه برپا شده است.
وی با بیان اینکه مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس روز چهارشنبه پنجم مهرماه با حضور فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در سالن بصیرت دانشگاه برگزار خواهد شد، افزود: بازدید از نمایشگاه رزمی فرهنگی عملیات رمضان و موزه شهدا، پیاده روی با شعار حجاب و عفاف ویژه خواهران، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی و ورزشی، برگزاری نشست منتظران موعود و حلقه های صالحین با حضور راویان استانی و کشوری، دیدار با امام جمعه و یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس از دیگر برنامه پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی در هفته دفاع مقدس می باشد.
همزمان با روز آغاز سالتحصیلی و هفته دفاع مقدس، دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی با حضور بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه، با شهدا تجدید میثاق کردند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه ما از شهدا و رفتارها و ایثارگری های آنها راضی هستیم، تصریح کرد: مساله مهم این است که شهدا از کارکرد و اعمال ما راضی باشند.
وی با اشاره به اینکه شهدا دیده بان انقلاب و نظام هستند، ادامه داد: در نظر داریم که یک مرکز فرهنگی با کاربردهای مختلف داشته باشیم.
صادقی با بیان اینکه باید بیشتر از این در خدمت شهدا و آرمان های آنها باشیم، تشریح کرد: المان شهدا را در محل مدفن شهدای گمنام دانشگاه نصب کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: روز اول مهر با شهدا تجدید میثاق می کنیم تا بگوییم که ادامه دهنده راه و اهداف آنها هستیم.
وی با اشاره به آغاز دهه اول ماه محرم اضافه کرد: باید از قیام عاشورا درس بگیریم چرا که این قیام سراسر درس و عبرت است.
حسنی با اشاره به اینکه خواص در قیام عاشورا نمره قبولی نگرفتند، ادامه داد: خواص و علما باید همیشه و در همه حال مراقب بوده و چشم و گوششان با ولی زمان باشد.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل افزود: در هر لحظه خطر ما را تهدید می کند و باید با شناسایی خطرات موجود، در مسیر ولی زمان حرکت کرد تا در تله گرفتار نشویم.
وی با اشاره به اینکه دانشگاهیان باید خودشان روشنگری کنند، اضافه کرد: اگر روشنگری ها و هدایت نباشد، دوباره ولی زمان را سر می بُرند.
یادآور می شود عطرافشانی قبور شهدای گمنام، مداحی و قرائت زیارت شهدا از دیگر برنامه های این مراسم بود.
 
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد رهبری دانشگاه محقق اردبیلی بمناسبت آغاز سالتحصیلی جدید پیامی صادر کرد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد رهبری دانشگاه محقق اردبیلی بمناسبت آغاز سالتحصیلی جدید پیامی صادر کرد.
 
متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
« ن و القلم و مایسطرون »
قسم به قلم و آنچه می نویسد و سپاس صاحب آنرا که به بشر قدرت تفکر و اندیشه عنایت فرمود و زمینه پیشرفت و تعالی او را فراهم نمود.
بار دیگر فصلی از راه رسید و صحیفه نورانی دانش با انگشت تکاپو و تلاش دانشجویان و صاحبان کسب علم و کمال ورق خورد و ملائک بال خود را برای حضور آنان گسترانیده و توفیق خدمت را به تنی از بندگان خود عنایت فرموده است.
شادابی علمی و توسعۀ کمّی و کیفی دانشگاه های کشور در پرتو انقلاب اسلامی بیانگر آن است که دانشگاه درختی ریشه دار در متن هویت فرهنگ و تاریخ جامعۀ اسلامی ماست.
حرکت های اسلامی در درون دانشگاه های ما همواره از سرزنده ترین و شاداب ترین فعالیت های اجتماعی بوده و فضای آزاد دانشگاه ها برای همیشه مرهون خون پاک شهیدان و مخصوصاً شهیدان دانشگاهی است.
 
دیروز، دشمن بصورت آشکار و امروز دشمن بصورت پنهان و آشکارا علیه کشور ایران فعالیت می کند؛ اما نه دیروز، نه امروز و نه فردا ها هیچ دشمن آشکار و پنهانی نتوانسته و نخواهد توانست آسیبی به نظام و مملکت مان برساند تا آن هنگامی که هوشیار باشیم.
انقلاب و جنگ هر دو دریایی از ایمان، ایثار، حماسه و بزرگواری انسانی است. دریایی که هر قطره اش به نوبت خود دریاست .
به راستی! کدام قلم می تواند آنچه را که در ایران اسلامی اتفاق افتاده را چنان بنویسد که فردا فرزندان ما بتوانند نقش و تصویری از کار بزرگ پدران و مادران خویش داشته باشند. آری آن قلم همان قلمی است که خداوند به آن و سطر سطر نوشته های آن سوگند یاد می کند. آری قلم امروز در دستان توانمند شما جوانان است که با خط زیبای خود خاک پاک میهنمان را آباد سازید.
از اساتید گرانقدر انتظار می رود نسبت به تعلیم وتذکیه دانشجویان، ودانش افزایی وآگاهی دهی وتربیت نسل جدید  با آموزه های دینی تمام همت خویش را بکارگرفته ونسلی در شان انقلاب اسلامی تربیت نمایند.
ضمن عرض تبریک هفته دفاع مقدس درود و سلام و صلوات میفرستیم  به روح همه جان نثاران عرصه دفاع، شهدای گرانقدر و  آغاز سالتحصیلی دانشگاه را به جامعه دانشگاهی و دانشجویان عزیز، به ویژه دانشجویان جدید الورود که برای نخستین بار به محیط پاک دانشگاه گام نهاده اند صمیمانه تبریک عرض مینمایم .
امید است به فضل الهی و تحت توجهات خاصه حضرت ولی عصر « عجل الله تعالی فرجه الشریف» در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، در طول سال تحصیلی جدید در جهت تهذیب نفس، علم اندوزی و ورزش موفق و موید باشید و سرباز و خدمتگزار شایسته ای برای ایران عزیز اسلامی باشید.
 
و من ا... التوفیق
عبداله حسنی
29  شهریور ماه 1396
 
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی از انتخاب پایان نامه دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشگاه به عنوان پایان نامه برتر سال 1395 دانشگاه های کشور خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور گفت: پایان نامه جعفر جباری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه محقق اردبیلی با عنوان «بررسی رمان پل معلق محمدرضا بایرامی بر اساس نظریه پراپ و گریماس» به راهنمایی دکتر مسروره مختاری به دوازدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی به میزبانی دانشگاه رازی ارسال شده بود.
وی افزود: این پایان نامه با بررسی های انجام شده به عنوان پایان نامه برتر سال 1395 دانشگاه های کشور انتخاب شده است.
با حضور دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی، آئین سنتی طشت گذاری در مسجد این دانشگاه برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی در این مراسم با بیان اینکه بیش از یک هزار و ۴۰۰ سال از شهادت سیدالشهدا می گذرد، گفت: با این وجود مراسم عزاداری سالار شهیدان هر سال بهتر و باشکوه تر از سال های قبل برگزار شده و امروز حتی این مراسم در قلب کشورهای غیراسلامی نیز برگزار می شود.
وی با بیان اینکه تربت امام حسین(ع) برای همه دردها شفا است، افزود: همچنین این تربت تبرک است.
حسنی با بیان اینکه ولایت و امامت در نسل امام حسین(ع) نهفته است، تصریح کرد: همچنین دعا نیز زیر گنبد سیدالشهدا همیشه مستجاب می شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با طرح این سوال که جامعه حسینی چگونه جامعه ای است و امروز توقع جامعه حسینی از ما چیست؟، تاکید کرد: عزاداری برای سیدالشهدا صرفا سیاه پوشی و گریه کردن نیست، بلکه در این ۱۰ روز باید با سیره و سلوک سیدالشهدا آشنا شویم.
گفتنی است آئین سنتی «طشت گذاری» یا «طشت گردانی» از جمله مراسمی است که منسوب به شهر اردبیل؛ به طور خاص و مردم آذربایجان، به طور عام است و در این آئین، «طشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود فرات است که به روی امام حسین(ع) و یارانش بسته شد. مراسم طشت گذاری، مراسمی است سنتی که در عزاداری ایام عاشورا و عمدتاً در شهرستان اردبیل برگزار می‌شود و طشت‌های آب را که رمزی از فرات می‌باشد در مساجد و حسینیه‌ ها می‌ آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین(ع) و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حرّ می‌ باشد که به روایتی آن حضرت، در روز 27 ذیحجه، آب مشک‌ها را در طشت‌ها ریخته و تمام لشکر حرّ و اسبان آنها را سیراب کردند.
هر چند که مراسم طشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد، اما در دو سه دهه اخیر برگزاری این مراسم در سایر شهرهای استان و برخی استان‌ های همجوار همچون آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، آستارا، تالش و... نیز مورد توجه قرار گرفته است.
گفتنی است در فضای داخلی مساجد شهر اردبیل سکوهایی وجود دارد که روی آنها طشت های بزرگ مسی و برنزی گذاشته می شود که این طشت ها نزد عزاداران حسینی از حرمت خاصی برخوردار است.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: 72 درصد انجمن های علمی این دانشگاه فعالیت متوسط به بالا دارند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل در نشست با اساتید مشاور انجمن های علمی دانشگاه با بیان این مطلب تصریح کرد: 28 درصد انجمن های علمی موجود نتوانسته است انتظارات را برآورده کند.
وی با بیان اینکه 26 درصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه مربوط به فعالیت انجمن های علمی است، ادامه داد: انتظار داریم که نقش و سهم انجمن های علمی در برنامه های فرهنگی بیشتر از این مقدار باشد.
فنی اصل با بیان اینکه انجمن های علمی رکن مهمی برای معاونت فرهنگی و دانشجویی است، اضافه کرد: معاونت فرهنگی و دانشجویی سه وظیفه مهم دارد که یکی از این وظائف مربوط به انجمن های علمی است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی تشریح کرد: انجمن های علمی باید به معنای واقعی کلمه علمی و فعال باشند و ما از برنامه های مختلف این انجمن های حمایت های لازم را انجام می دهیم.
فنی اصل با اشاره به اینکه از نظر بودجه برای فعالیت انجمن های علمی مشکلی نداریم، تصریح کرد: بودجه تمامی برنامه های مصوب دانشکده تامین می شود و انجمن های علمی نباید در این زمینه دغدغه و نگرانی داشته باشند.
وی با بیان اینکه مشکلی در زمینه اجرای برنامه های انجمن های علمی نداریم، ادامه داد: از برنامه های پیشنهادی انجمن های علمی استقبال می کنیم و حمایت از این برنامه ها و انجمن ها را یک اصل می دانیم.
دکتر فرشاد کیوان بهجو مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در طول دو ترم گذشته 244 برنامه توسط انجمن های علمی دانشگاه برگزار شده است.
وی با اشاره به اینکه باید تعداد برنامه های انجمن های علمی را افزایش دهیم، تصریح کرد: هم اکنون متوسط اجرای برنامه برای هر انجمن در طول دو ترم، 4 برنامه است که در نظر داریم با تشویق و ترغیب اعضای انجمن های علمی این تعداد را افزایش دهیم.
کیوان بهجو با اشاره به کسب 5 مقام کشوری و راهیابی 24 برنامه دانشگاه محقق اردبیلی به مرحله ملی جشنواره حرکت افزود: به ازای هر 8.4 برنامه توسط انجمن های علمی، یک افتخار کسب کرده ایم.
مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: باید فعالیت های انجمن های علمی را به صورت دانشکده ای سازماندهی کنیم و علاوه بر آن نیاز به ایجاد سیستم گزارش دهی برنامه انجمن ها هستیم.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از تاسیس بنیاد پژوهشگران مدعو این دانشگاه خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد نریمانی با اعلام این خبر، گفت: این بنیاد با هدف شناسایی، جذب، پرورش، حمایت، هدایت و اعتلای سطح علمی جوانان و فارغ ­التحصیلان با استعداد کشور، از طریق انسجام بخشیدن به فعالیت ­های آنها تشکیل شده است و زیر نظر حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فعالیت می­ کند.
وی افزود: نفرات اول تا سوم المپیادهای علمی کشوری در رشته ‏های مختلف، برگزیدگان جشنواره­ های ملی به تشخیص شورای پژوهشی دانشگاه، برگزیدگان اول آثار هنری جهت شرکت در نمایشگاه های معتبر بین المللی در هر رشته، رتبه­ های برتر(زیر رتبه 100) در آزمون سراسری دانشگاه ­ها در چهار گروه آزمایشی، رتبه ­های زیر 10 در آزمون ورودی دوره­ های کارشناسی ارشد و دوره دکتری در هر رشته-گرایش، فارغ التحصیلان دوره ­های کارشناسی ارشد با حداقل یک مقاله علمی پژوهشی چاپ ­شده در مـجلات علمی معتبـر داخلی یا خارجی و ارائه حداقل دو مقـالــه در کنفـرانس های علمی معــتبر(به شرط چاپ حداقل خلاصه مقاله در کتابچه مجموعه مقالات)، فارغ التحصیلان دوره­ های دکتری تخصصی با حداقل دو مقاله علمی-پژوهشی چاپ شده در مـجلات علمی معتبـر داخلی یا خارجی و ارائه حداقل دو مـــقالــه در کنفرانس های علمی معتبر و افرادی که حداقل دارای یک اختراع مورد تائید سازمان پژوهش ‌های علمی و صنعتی کشور داشته باشند، می ­توانند عضو این بنیاد شوند.
قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: افراد عضو بنیاد پژوهشگران مدعو دانشگاه محقق اردبیلی می توانند از مزایای عضویت در بنیاد نظیر دریافت پاداش مقاله، دریافت پاداش ثبت اختراع و انجام طرح ­های پژوهشی استفاده نمایند.
نریمانی گفت: علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص عضویت در بنیاد به مدیریت امور پژوهشی دانشگاه محقق اردبیلی مراجعه نمایند.
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه محقق اردبیلی از تحصیل هزار و 17 نفر دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده خبر داد.
AWT IMAGE
دکتر معرفت سیاهکوهیان در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه با اعلام این خبر افزود: 619 نفر در مقطع کارشناسی، 331 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 67 نفر در مقطع دکتری تحصیل می کنند.
وی با بیان اینکه در این دانشکده سه گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی، روانشناسی و علوم تربیتی وجود دارد، ادامه داد: هر گروه دارای رشته هایی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
سیاهکوهیان با بیان اینکه 33 نفر عضو هیات علمی در دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی تدریس می کنند، افزود: 6 نفر دارای مرتبه علمی استاد، 11 نفر دانشیار، 15 نفر استادیار و یک نفر مربی در این دانشکده مشغول تدریس و پژوهش هستند.
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی این دانشکده دارای 3سالن ورزشی ( خواهران و برادران )، چمن فوتبال، پیست دو و میدانی و مرکز سلامت و تندرستی است.
وی با بیان اینکه مرکز سلامت و تندرستی زیر نظر اساتید برجسته گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی فعالیت می کند، اظهار کرد: این مرکز در ابعاد مختلف ورزشی شامل استعدادیابی ورزشی، تغذیه ورزشی، ماساژ ورزشی، حرکات اصلاحی، تمرینات تخصصی ورزشی برای قهرمانان و غیره آماده ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه بوده و آزمایشگاه تربیت بدنی نیز جهت ارائه خدمات در زمینه های پژوهشی، آموزشی و ورزشی آماده است.
سیاهکوهیان افزود: گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دارای یک فصلنامه علمی- پژوهشی است که در بخش پژوهشی به کل کشور خدمات ارائه می کند.
وی گفت: گروه علوم تربیتی و روانشناسی این دانشکده دارای مرکز جامع خدمات روانشناختی و مشاوره و آزمایشگاه روانشناسی جهت ارائه خدمات در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اجتماعی از قبیل مهارت های اجتماعی، شیوه های فرزند پروری، روابط زوجین، مناسبات اجتماعی، تحصیلی، شغلی، خانواده و کارآفرینی و همچنین در ابعاد مختلف روانشناسی زیر نظر روانشناسان و مشاورین برجسته این گروه آماده ارائه خدمات است.
به گفته سیاهکوهیان این گروه دارای دو فصلنامه علمی- پژوهشی است که در بخش پژوهشی به کل کشور خدمات ارائه می دهد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از عضویت قطعی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد نریمانی از عضویت قطعی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: به دنبال کسب شرایط لازم و یک سال عضویت آزمایشی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی در شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی ریاست جمهوری، این آزمایشگاه به عضویت قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری درآمد.
وی افزود: تخفیف خدمات آزمایشگاهی چهل میلیون ریالی برای اعضای هیات علمی دانشگاه(پرداخت 40 درصد هزینه آزمایش)، حمایت از خرید تجهیزات ساخت ایران و پرداخت 50 درصد هزینه استقرار استاندارد/IEC17025  ISO برای آزمایشگاه ها از جمله خدمات این شبکه به شمار می­رود.
نریمانی تصریح کرد: مهلت ثبتنام برای استفاده از طرح تخفیف خدمات آزمایشگاهی (گرنت) شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ۳۱ شهریور ۹۶ و پایان زمان استفاده از اعتبار، ۲۹ اسفند ۹۶ است و اعضای محترم هیات علمی می­ توانند برای فعال سازی این گرنت به آدرس اینترنتی www.labsnet.ir مراجعه فرمایند.
وی ضمن قدردانی از رئیس دانشگاه و روسای دانشکده­ ها بابت حمایت از برنامه­ ها و اهداف آزمایشگاه مرکزی، اضافه کرد: این آزمایشگاه عضو شبکه آزمایشگاه ­های علمی ایران(شاعا) نیز بوده و پیگیری برای پیوستن به شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، دریافت پروانه تایید صلاحیت استاندارد و آزمایشگاه معتمد محیط زیست و دریافت ایزو 17025 ادامه دارد.
معاون پژوهش وفناوری دانشگاه محقق اردبیلی ارائه خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز به اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی و سایر دانشگاه­ ها و دستگاه­ های اجرایی، فعال­ سازی کمیته ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) دانشگاه و استفاده از تسهیلات سایر شبکه ­ها را از جمله فعالیت ­های مهم آزمایشگاه مرکزی برشمرد.
با حضور مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد استانداری اردبیل و هیات رئیسه دانشگاه، نمایشگاه تخصصی کتاب در دانشگاه محقق اردبیلی آغازبکار کرد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم آغازبکار این نمایشگاه با بیان اینکه جای بسی خوشحالی است که نمایشگاه های مختلف توسط کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار می شود، اظهارامیدواری کرد: ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی با امکانات جدید و مدرن با 10 میلیارد تومان اعتبار تا دهه فجر سالجاری به بهره برداری برسد.
وی با بیان اینکه دانشجویان این دانشگاه در مسابقات، جشنواره ها و المپیادهای علمی، فرهنگی و ورزشی مختلف حائز مقام های برتر شده اند، تاکید کرد: برای قدردانی از تلاش های این دانشجویان، بن کتاب برای خرید از این نمایشگاه اختصاص خواهد یافت.
صادقی به حمایت از بخش خصوصی به ویژه ناشران کتاب تاکید و اظهارامیدواری کرد: در برگزاری نمایشگاه های آتی، عرضه کتاب در حوزه پزشکی نیز مدنظر قرار گیرد.
دکتر حبیب شهبازی شیران رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در حال حاضر دسترسی به کلیه پایگاه های اطلاعاتی معتبر ملی و جهانی در دانشگاه محقق اردبیلی میسر شده است.
وی افزود: همچنین از مهرماه سالجاری امکان دسترسی به جدیدترین مقالات ISI از بیش از 200 پایگاه معتبر علمی به صورت کاملا آنلاین، دسترسی به مقالات خارج از 200 پایگاه علمی به صورت آفلاین، امکان دانلود خودکار مقالات به صورت شبانه روزی و 24 ساعته، راه اندازی نرم افزار همانند جوی بین المللی برای ارزیابی و تشخیص سرقت علمی، دسترسی مستقیم به پایگاه های علوم اطلاعاتی کشاورزی، ریاضیات و آمار نیز مهیا خواهد شد.
شهبازی شیران با بیان اینکه در این نمایشگاه شش هزار عنوان کتاب در زیرشاخه های فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و علوم طبیعی، علوم ریاضی و علوم انسانی عرضه شده است، ادامه داد: از این شش هزار عنوان کتاب، پنج هزار و 200 عنوان کتاب لاتین، 200 عنوان کتاب عربی و 600 عنوان کتاب فارسی هستند.
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه ناشران مطرحی همچون دیباگران، آتی نگر، آوند دانش(ناشر برتر کشور در سال 1394) و جان وایلی(جزو برترین ناشران دنیا) در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: کتب ارائه شده در این نمایشگاه  دارای 20 الی 60 درصد تخفیف هستند.
وی همچنین از همکاری کتابخانه مرکزی با مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان برای برگزاری برنامه های مشترک در آینده نزدیک خبر داد.
گفتنی است این نمایشگاه تا پنجم مهرماه در محل کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه پذیرای بازدیدکنندگان است.
 
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر ترحم مصری به عنوان سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه منصوب شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر ترحم مصری به عنوان معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه منصوب شد.
در بخش هایی از حکم دکتر ترحم مصری آمده است: نظر به سوابق کار اجرایی، تعهد انقلابی و علاقه مندی جنابعالی به رشد و توسعه علمی کشور و استان، به موجب این حکم به عنوان سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه منصوب می شوید.
یادآور می شود دکتر ترحم مصری دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه محقق اردبیلی می باشد.
گفتنی است پیش از این دکتر مرتضی ابراهیمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی بود.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: باید به مسئولیت های اجتماعی همانند فرائض دینی عمل کنیم.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در نشست تخصصی دانشگاه سبز، جایگاه و اهم فعالیت ها با بیان این مطلب افزود: ما در مقابل زمین و محیط زیست مسئولیت هایی داریم که باید به درستی به این مسئولیت ها عمل کنیم.
وی با اشاره به اینکه باید اصلاح روند را از خود و دانشگاهمان شروع کنیم، تصریح کرد: مسئولیت خطیری در مورد محیط زیست و حفاظت و صیانت از آن داریم و نباید این محیط را به بهانه های مختلف آلوده و تخریب کرد.
صادقی با اشاره به اینکه دانشگاه باید منادی اخلاق باشد، ادامه داد: انتظارات از دانشگاهیان و محیط دانشگاه بالا است و باید به این انتظارات پاسخ در خور شان داد.
دکتر مهرداد محرم زاده معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در دومین جلسه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه  طرح هوای پاک را مطرح و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد داده ایم تا در صورت تایید نهایی در تمامی دانشگاه های کشور اجرا شود.
وی با بیان اینکه با همکاری مرکز رشد و فناوری های دانشگاه طرح هایی را در زمینه مدیریت سبز دنبال می کنیم، ادامه داد: سه طرح ارزشمند در این زمینه از طریق مرکز رشد و فناوری پیشنهاد شده است که یکی از آنها در حال بررسی است تا در صورت تایید نهایی اجرا شود.
محرم زاده با بیان اینکه در بحث مدیریت سبز دانشگاه نیازمند همکاری و مشارکت تمامی همکاران دانشگاه هستیم، افزود: کاهش استفاده از کاغذ در بخش اداری و اتوماسیون یکی از کارهای انجام شده در زمینه مدیریت سبز دانشگاه محقق اردبیلی است.
 معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: تفکیک زباله در آزمایشگاه های دانشگاه را در دستور کار خود قرار داده ایم و در حال خرید سطل های زباله در این مورد هستیم.
وی با بیان اینکه ایجاد آگاهی نکته مهم و قابل تاملی است، افزود: در اینگونه مسائل باید به صورت خودمسئولانه عمل کرد.
AWT IMAGE
مهندس محمد خداپرست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: مصرف آب در ایران نسبت به متوسط جهانی 2 برابر و مصرف بنزین در ایران 6 برابر متوسط جهانی است.
وی ادامه داد: ایران دهمین مصرف کننده انرژی در جهان و هفتمین کشور آلاینده در جهان است.
خداپرست با اشاره به اینکه حرکت در مسیر جامعه سبز در حقیقت حرکت در مسیر توسعه است، اظهار کرد: کاهش آلاینده ها، توسعه فناوری های سبز و بهبود کیفیت آب و هوا از مهمترین برنامه های برای حفظ محیط زیست است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اینکه 119 دانشگاه در سطح جهان به عنوان دانشگاه سبز شناخته می شوند، تصریح کرد: در ایران دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان دانشگاه پایلوت در دانشگاه سبز، دانشگاه صنعتی امیر کبیر و دانشگاه زنجان از جمله دانشگاه های سبز کشور شناخته می شوند.
دکتر محمد باشکوه مشاور علمی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اهداف کلان این دانشگاه در زمینه مدیریت سبز گفت: دستیابی به معیارهای دانشگاه سبز در سطح بین المللی و ارتقای رتبه دانشگاه محقق اردبیلی در فهرست دانشگاه های سبز دنیا از جمله اهداف کلان در زمینه مدیریت سبز است.
وی با اشاره به اهداف خرد دانشگاه محقق اردبیلی در مقوله مدیریت سبز تصریح کرد: برنامه ریزی جهت اجرای مدیریت سبز، سیاستگذاری در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی، مدیریت پسماندهای جامد و آموزش و ترویج اصول محیط زیست از اهداف خرد دانشگاه در این مورد است.
باشکوه با یادآوری اهم برنامه های بلند مدت دانشگاه محقق اردبیلی در مدیریت سبز ادامه داد: شناسایی تمامی شکل های مصرف انرژی در دانشگاه، گردآوری اطلاعات مربوط به آب و خاک، برگزاری همایش های علمی، فنی و تخصصی و تدوین سیاست های تشویق کارکنان در رعایت دستور العمل مربوط به مدیریت سبز از جمله این ها هستند.
 مشاور علمی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: اعلام هفته سبز در دانشگاه و طراحی و بهینه سازی مصرف انرژی از اهم برنامه های کوتاه مدت است.
دکتر بهرام گسیلی مدیر دفتر فنی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: به منظور اجرای مدیریت سبز در دانشگاه، شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه را راه اندازی کردیم.
وی با اشاره به اینکه در این شورا دو کمیته تشکیل داده ایم، افزود: کمیته های اصلاح الگوی مصرف و کمیته فرهنگی آموزشی به همین منظور در دانشگاه تشکیل شده است.
گسیلی ادامه داد: جایگزینی چراغ های خیابانی از نوع LED کم مصرف با توان 120 وات به جای چراغ های گازی بخاری، طراحی مجدد روشنایی فضاهای داخلی ساختمان ها با لامپ های کم مصرف، استفاده حداکثری از چراغ های فلورسنت با لامپ T5 از جمله اقدامات دانشگاه در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی است.
یادآور می شود که در این برنامه اعضای هیات علمی و کارمندان به ارائه نظرات خود پرداخته و از دکتر مهدی داوری به جهت راه اندازی آزمایشگاه مرکزی با اهدای لوح و جوایزی تقدیر شد.
AWT IMAGE
به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بسیجیان دانشگاه محقق اردبیلی عازم مشهد مقدس شدند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل فرمانده پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم بدرقه بسیجیان دانشگاه به مشهد مقدس ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس، گفت: پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی با همکاری سایر حوزه های دانشگاه، برنامه های مختلفی را در این هفته برگزار خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اردوی زیارتی مشهد مقدس یکی از برنامه های تدارک دیده شده برای این هفته است، ادامه داد: بسیجیان دانشگاه در مدت یک هفته با حضور در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) از فیوضات معنوی بهره مند خواهند شد.
مهندس علیرضا دستور مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: شهدای گرانقدر از ناموس و وطن ما دفاع کردند و ما باید قدردان آنان باشیم.
وی ضمن قدردانی از زحمات مسئولان دانشگاه برای تدارک این اردوی زیارتی، افزود: ما زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با حضور در مزار شهدای گمنام، با شهدا عهد و پیمان می بندیم تا رهرو ولایت و رزمنده واقعی باشیم و امیدواریم برات کربلا، زیارت خانه خدا و ائمه معصومین را دریافت کنیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی از کسب 5 مقام کشوری توسط دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی، دکتر عباس فنی اصل گفت: دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی موفق به کسب پنج مقام کشوری در سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور شدند.
وی افزود: در این دوره از مسابقات که در شهریور ماه سالجاری به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، جعفر دیوانبگی موفق به کسب مقام اول کشوری در رشته نرم افزار قرآنی، مرضیه شهیدی موفق به کسب مقام اول کشوری در بخش شعر، آرش سلیملر موفق به کسب مقام دوم کشوری در بخش وبلاگ قرآنی، زهرا زایر موفق به کسب مقام دوم کشوری در بخش پرسمان معارفی و محمد مافی موفق به کسب مقام سوم کشوری در بخش حفظ موضوعی قرآن شدند. 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ پیامی صادر کرد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پیام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ به شرح زیر است:
به نام خداوند جان و خرد
یک بار دیگر پاییزمان با گام های خجسته جوانان تازه به دانشگاه پیوسته رنگ بهار می گیرد و خانه دانش و فرهنگ از نشاط و شادابی آکنده می شود. خداوند را به خاطر دادن فرصتی دوباره برای خدمت به نوباوگان علم سپاس می گذاریم و عهدی دوباره می بندیم تا در مسیر ارتقا و شکوفایی دانشگاه سر از پا نشناسیم.
دانشگاه محقق اردبیلی در آستانه ورود به چهلمین سال تاسیس خود به بلوغ علمی نیز نزدیک تر می شود. صدها مدرس و محقق سختکوش آنچه را که در توان دارند در اختیار هزاران دانشجوی مشتاق علم قرار داده اند تا نام این دانشگاه بر سر زبان ها بیفتد و مانند نگینی ارزشمند در استان اردبیل و شمالغرب کشور بدرخشد. دانشگاه ما اساتیدی دارد که از پژوهشگران ۱ درصد برتر جهان هستند و مقالاتی را تولید می کند که در بین ۱ درصد مقالات برتر جهان جای گرفته اند. با راهیابی ۱۲ نفر از دانشجویان ما به مرحله کشوری المپیاد علمی دانشجویان، امسال رتبه دوم را در بین ۱۱ دانشگاه جامع و صنعتی وابسته به وزارت علوم در شمالغرب کشور احراز کرده ایم. افزایش مقالات اساتید و دانشجویان ما در نشریات بین المللی به میزان ۵۲ درصد در یک سال از یک پیشرفت چشمگیر حکایت دارد. در عرصه فعالیت های فرهنگی در دو سال متوالی و در بین تمام استان های کشور مقام اول و دوم را در کاروان های راهیان نور به دست آورده ایم. پیشرفت های دانشگاه در عرصه های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در سال های گذشته مدیون زحماتی است که تک تک همکاران و دانشجویان ما متحمل شده اند و با اتکا به خداوند یکتا و بی همتا و با تعصب و خودباوری موجب روسفیدی دانشگاه در پیشگاه شهدای بزرگ انقلاب و رهبر فرزانه میهن اسلامی شده اند.
اینک که فصلی نو و سالی پربارتر را به انتظار نشسته ایم، از همگان انتظار دارم در فضای همدلی و یکرنگی به گونه ای کار کنند که گویی شش دانگ دانشگاه به آنان تعلق دارد. هر آنچه که به نام دانشگاه محقق اردبیلی ثبت شود، متعلق به شماست. آنچه از موفقیت های ما به دست آمده، زمانی ارزشمند خواهد بود که خود را فرزندان یک خانه بدانیم و همچون برادران و خواهرانی مهربان یار و غمخوار یکدیگر باشیم. از خداوند بزرگ برای همه عزیزان به ویژه فرزندان دانشجو آرامش، آگاهی و آزادگی مسئلت دارم.
گودرز صادقی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
شهریور ۱۳۹۶
رئیس گروه استعدادهای درخشان، برنامه ریزی آموزشی و آموزش های مجازی دانشگاه محقق اردبیلی از آمادگی مرکز آموزش های مجازی این دانشگاه جهت ارائه خدمات به دانشجویان خبر داد.
دکتر علی خالق خواه در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه با اعلام این خبر، گفت: آموزش های مجازی یکی از جدیدترین و کارآمدترین اشکال آموزش‌های از راه دور هستند که برای فراگیران امکان یادگیری در هر زمان و مکان را فراهم می¬نماید.
وی با بیان اینکه این دوره از طریق اینترنت و شبکه های وب جهانی ارائه می شود و از نرم افزارهایی استفاده می‌کند که امکان برقراری ارتباط را برای دانشجویان در نقاط مختلف فراهم می سازد، افزود: اشتیاق به آموزش مجازی در طول چند سال گذشته در تمام دنیا و به خصوص در کشورهای برخوردار از فن آوری ارتباطات الکتورنیکی، افزایش یافته است.
خالق خواه تصریح کرد: دانشگاه های زیادی در دنیا، در کنار دروس عادی خود به ارائه دروس از طریق اینترنت نیز مشغول هستند و این همزمان با پدید آمدن دانشگاه های مجازی است که از سیستم آموزشی تمام الکترونیک برخوردار هستند.
رئیس گروه استعدادهای درخشان، برنامه ریزی آموزشی و آموزش های مجازی دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد: آموزش مجازی نه تنها مواد آموزشی کلاس ها را ارائه می دهد؛ بلکه دانشجویان می توانند از طریق اینترنت با استاد ملاقات کرده، تکالیفشان را تحویل داده و در آزمون ها حضور یابند. اساتید نیز می توانند با استفاه از امکانات شبکه، درس داده، امتحان گرفته و نمره امتحانی دانشجویان را وارد کنند مدیران دانشگاه ها نیز با استفاده از ابزارهای مدیریتی شبکه، می توانند امکانات ارائه دروس، انخاب استاد، زمان بندی ترم، مدیریت مالی و غیره را فراهم نمایند.
وی با بیان اینکه هم اکنون دانشگاه های الکترونیک متعددی در قاره های آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه به آموزش مجازی دانشجویان خود مشغول هستند، تصریح کرد: در چند سال گذشته روند رو به رشدی از این دانشگاه ها در کشورهای عربی همسایه ایران دیده می شود و در حال حاضر نیز اکثر دانشگاه های معتبر داخلی اقدام به تاسیس و پذیرش دانشجو در این زمینه و تربیت آنها پرداخته اند.
خالق خواه ادامه داد: در این زمینه دانشگاه محقق اردبیلی آموزش مجازی را راه اندازی نموده و در ترم تابستان امسال سه مورد درس را به صورت مجازی برگزار نمود و در ترم های آینده نیز تعدادی از دروس با همکاری دانشکده های مربوطه اجرا خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: مرکز آموزش مجازی دانشگاه در تلاش است تا برای سال آینده مجوز برگزاری دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را اخذ نماید.
رئیس گروه استعدادهای درخشان، برنامه ریزی آموزشی و آموزش های مجازی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به ویژگی های مهم دوره¬ های مجازی، گفت: عدم نیاز به حضور فیزیکی دانشجو، عدم وابستگی کلاس درس به زمان خاص، کیفیت بالای ارائه دروس، پشتیبانی و ثبت‌نام از تعداد زیاد دانشجو در یک درس، صرفه‌جویی در هزینه، حفظ شان و حریم فرهنگی دانشجو و خانواده، سلامت و آرامش روحی و روانی دانشجو از جمله این ویژگی ها هستند.
خالق خواه همچنین عدم نیاز به ساخت ساختمان ها و امکانات فیزیکی، عدم نیاز به حضور فیزیکی استاد و دانشجو، تشکیل کلاس های درس و ارتباط تعاملی میان استاد و دانشجو در هر لحظه و هر زمان، استفاده از بهترین سبک های یادگیری با استفاده از ترکیب محتوای مختلف اعم از فیلم، انیمیشن، صوت، تصویر و غیره، دسترسی به  مطالب و محتوای درس بدون وابستگی به زمان و مکان، برگزاری سمینارها و وبینارهای داخلی و بین المللی، حضوراساتید میهمان در جلسات دفاعیه، استفاده ویدئو کنفرانس به منظور برگزاری جلسات، کارگاه های آموزشی کارکنان به صورت مجازی را از مزایای آموزش مجازی عنوان کرد.
وی با اشاره به پتانسیل های آموزش مجازی گفت: برگزاری ترم تابستان به صورت غیر حضوری، برگزاری واحدهای درسی در نیمسال های اول و دوم، برگزاری کنفرانس های ملی و بین المللی به صورت ویدئو کنفرانس، برگزاری دوره های تخصصی برای ادارات و صنایع، استفاده ویدئو کنفرانسی از سامانه جهت ارتباط با همکاران و هیات علمی و دانشکده های اقماری، برگزاری دوره های مجازی برای همکاران و دانشجویان متقاضی و صرفه جویی بیش از سه و نیم میلیارد ریال را از جمله این پتانسیل ها برشمرد.
رئیس گروه استعدادهای درخشان، برنامه ریزی آموزشی و آموزش های مجازی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: با توجه به محدودیت مالی و در راستای اقتصاد مقاومتی با تلاش همکاران که با تکیه بر دانش فنی خود، بدون خرید حتی یک سرور و هزینه های اضافی فقط با دو میلیون و 400 هزار تومان موفق به راه اندازی مرکز گردیدند، هم اکنون سه گروه درسی با تعداد 110 دانشجو و همکاری دو تن از اساتید در ترم تابستان در حال برگزاری می باشد.