همایش ها

اخبار
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشگاه محقق اردبیلی در انجام فعالیت های فرهنگی و خیرخواهانه پیشگام است.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی در نشست با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اردبیل با بیان اینکه اسلامی بودن دانشگاه ها از اولویت های اساسی ما است، گفت: فعالیت های فرهنگی در دانشگاه باید در اوج خود باشد، در عین حال باید مجری سیاست های توسعه ای دولت تدبیر و امید نیز باشیم.
وی با بیان اینکه در دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص فعالیت های خیرخواهانه، فرهنگی، قرآنی و راهیان نور پیشگام هستیم، افزود: در راستای خدمت رسانی به دانشجویان، امسال دوره های شبانه دانشگاه متوقف و ظرفیت این دوره ها به دوره های روزانه افزوده شد.
صادقی اضافه کرد: در همین راستا شهریه را به صفر رساندیم تا دانشجویان به صورت رایگان تحصیل کنند.
حسین دشتی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اردبیل با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی در انجام کارهای خیر و خیرخواهانه پیشگام بوده و از افتخارات استان است، گفت: یک هزار و 200 نفر دانشجو در سطح استان اردبیل تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد 141 نفر در دانشگاه محقق اردبیلی تحصیل می کنند.
وی با بیان اینکه تمامی کارهای خیر را می توان در قالب مرکز نیکوکاری در دانشگاه انجام داد، افزود: هدف از راه اندازی این مرکز، هم افزایی در امورات است.
دشتی به ترویج سنت حسنه، احسان و نیکوکاری در جامعه و دانشگاه تاکید و تصریح کرد: در حال حاضر 22 مرکز نیکوکاری در استان اردبیل وجود دارد که با راه اندازی مرکز نیکوکاری دانشگاه محقق اردبیلی تعداد این مراکز در استان به 23 مرکز می رسد.
دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه 109 فقره وام قرض الحسنه به ارزش 17 میلیون 600 هزار تومان و 551 فقره وام بلاعوض به ارزش بیش از 50 میلیون تومان به دانشجویان نیازمند پرداخت شده است، گفت: پرداخت این وام ها به دانشجویان بار مالی مستقیم برای دانشگاه نداشته است.
وی با بیان اینکه تلاش می کنیم از ترم آینده برای کلیه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، قهرمان ورزشی و دارای بیماری های خاص در هزینه خوابگاه 50 درصد تخفیف ارائه کنیم، افزود: در خصوص هزینه غذای دانشجویان نیازمند نیز تمهیداتی اندیشیده شده است تا این دانشجویان از تخفیف ویژه برخوردار شده و حتی غذای رایگان دریافت کنند.
فنی اصل با بیان اینکه مقرر شده تمامی عواید حاصل از صندوق های کمیته امداد مستقر در دانشگاه، در خود دانشگاه هزینه شود، تصریح کرد: در همین راستا تعداد صندوق ها به بیش از 70 صندوق افزایش یافته است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی با تاکید بر اینکه امکان فعالیت در زمینه های مختلف در دانشگاه محقق اردبیلی فراهم است و هیچگونه مانعی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: با حمایت ریاست دانشگاه، سال گذشته بیش از 300 میلیون تومان در خصوص هزینه خوابگاه به دانشجویان تخفیف داده شده است.
وی ادامه داد: در بحث ساماندهی دانشجویان نیازمند، فروشگاه های خوابگاه های دانشجویی در اختیار دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته است، تا علاوه بر ارائه تخفیف در فروش محصولات به کلیه خریداران، این دانشجویان از سود فروش نیز بهره مند شوند.
گفتنی است در ادامه احکام دکتر عباس فنی اصل و دکتر اسماعیل گلی در خصوص راه اندازی مرکز نیکوکاری دانشگاه محقق اردبیلی به آنها اعطا شد.
سرپرست مدیریت حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه محقق اردبیلی از انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان شیمیدان برجسته کشور در شاخه شیمی فیزیک در سال 1396 خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر علی اشرف سلطانی از انتخاب پروفسور عزیز حبیبی عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان شیمیدان برجسته کشور در سال 1396 خبر داد و گفت: این انتخاب به پیشنهاد کمیته شیمی فیزیک و تصویب هیات مدیره انجمن شیمی ایران انجام شده است.
 گفتنی است پروفسور عزیز حبیبی استاد تمام دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی و دارای مدرک تحصیلی دکتری تخصصی شیمی فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف می باشد. وی دارای چندین کتاب تالیفی و ترجمه بوده و از سال 1384 تا 1388 ریاست دانشگاه محقق اردبیلی را بر عهده داشته است. همچنین چاپ بیش از ۱۲۰ مقاله JCR ، داور بیش از 40 مجله معتبر بین المللی  JCR، انتخاب به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه و استان طی چندین سال، عضویت در هیات‌ تحریریه مجله Physical Chemistry Research که از مجلات ISI   بوده و توسط انجمن ‌شیمی ایران چاپ‌ می شود از جمله مهمترین سوابق علمی و پژوهشی پروفسور عزیز حبیبی می باشد.
 
AWT IMAGE
نشست تخصصی «فلسفه و جامعه» در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمد حسن زاده معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی در این نشست پرداختن به موضوعاتی چون فلسفه و جامعه را امری مهم و ضروری برشمرد و آنرا در راستای انجام رسالت اجتماعی دانشگاه و دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانست.
دکتر جلال پیکانی دانشیار رشته فلسفه دانشگاه پیام نور تبریز نیز ضمن پرداختن به مباحثی پیرامون فلسفه و جامعه با بیان اینکه متأسفانه امروزه مسیر حرکت جامعه ما در پژوهش های فلسفی در جهت عکس حرکت فلسفه در جهان است، افزود: در تمامی جوامع، بین نظرورزی فیلسوفان و حرکت آن جوامع رابطه‌ تنگاتنگی برقرار است؛ یعنی وقایع جاری در یک جامعه، جهت نظرورزی اندیشمندان آن جامعه را تعیین می کند؛ این در حالی است که در جامعه ما وضع بدین منوال نیست.
وی افزود: روال فلسفه ورزی در تراز جهانی بر این بوده و است که همواره مباحث انتزاعی برگرفته از مباحث انضمامی است؛ اما جامعه ایران در این زمینه دچار رکود شده و برخلاف جهان و سابقه تاریخی خود رو به حرکت است و همین امر مانعی گردیده است برای اینکه فلسفه از حوزه کاربردی بودن در جامعه خارج شده و در سطح همان امور کلان و انتزاعی باقی بماند. همچنین اگر مباحث انتزاعی از دل مواجهه با مسائل انضمامی برنیاید، عقیم خواهند ماند.
گفتنی است در ادامه این نشست تعدادی از اعضای هیأت علمی حاضر در جلسه به ارائه نظریات خود در زمینه فلسفه و جامعه پرداختند.
 
 
طی مراسمی از زحمات حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیف الله مدبر مسئول پیشین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی تکریم و حجت الاسلام عبدالله حسنی به عنوان مسئول جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه معارفه شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی تقوی مدیر امور دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: در دانشگاه محقق اردبیلی، همدلی بین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و مجموعه دانشگاه وجود دارد و همین عاملی است که سبب شده است دانشگاه محقق اردبیلی به یکی از کم حاشیه ترین دانشگاه های کشور تبدیل شود.
وی همدلی موجود در میان رئیس دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی را مثال‌زدنی دانست، تصریح کرد: مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه محقق اردبیلی از جمله افراد صاحب فکر در خصوص مسائل فرهنگی است.
تقوی جابجایی میان مسئولان نهاد رهبری استان اردبیل را موجب پویایی دانشگاه‌ها از لحاظ دینی و فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: این جابجایی‌ها یک موضوع داخلی و سازمانی در نهاد رهبری است که هر چند سال یکبار انجام می‌شود.
پروفسورگودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا می‌کند، افزود: در خصوص برگزاری اردوهای راهیان نور، فرماندهی قرارگاه مرکزی راهیان نور دانشجویی استان اردبیل به دانشگاه محقق اردبیلی واگذار شده است که در سال 1394 رتبه اول کشور و در سال 1395 رتبه دوم کشور را کسب کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه روحانیون استان اردبیل از مزایای نسبی این استان هستند، اظهار کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیف‌اله مدبر مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی زحمات قابل تقدیری در دانشگاه کشید و حجت‌الاسلام والمسلمین حسنی مسئول جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی یک روحانی آگاه و مردم‌دار است.
صادقی نسبت مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و روسای دانشگاه‌ها را نسبت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور عنوان کرد و گفت: اعتقاد به روحانیت یک اعتقاد قلبی است و هیچ موقع وجه اداری و سازمانی به وجه روحانیت غلبه نکرده است.
حجت‌الاسلام والسلمین عبدالله حسنی مسئول جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ محقق اردبیلی با بیان اینکه مسئولیت وظیفه سنگینی است، گفت: نهاد رهبری به تنهایی نمی‌تواند کار انجام دهد، بلکه در این راستا نیاز به کمک تک تک دانشگاهیان داریم.
وی با بیان اینکه نگاه بنده به دانشگاه نگاهی فوق‌العاده و در سطح بالا است، افزود: دانشگاه و دانشگاهیان باید الگوی همه مدیران، مسئولان و مردم باشند؛ چراکه الگوی جامعه باید انسان‌های فرهیخته و تحصیل‌کرده باشد.
حسنی خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را همان خدمت در عصر و زمان اهل بیت دانست و تصریح کرد: باید برای رضای خدا کار کنیم و کارهای بزرگ فرهنگی انجام دهیم.
حجت‌الاسلام والسلمین دکتر سیف‌اله مدبر مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ محقق اردبیلی با بیان اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به عنوان راهبر عمل می کند، تصریح کرد: کارهای فرهنگی در دانشگاه محقق اردبیلی 11 برابر شده است.
وی با اشاره به اینکه در دانشکده های دانشگاه محقق اردبیلی نمایندگی نهاد داریم، اضافه کرد: سرعت تصمیم گیری در دانشگاه محقق اردبیلی بالا است و همین مساله سبب شده است که کارهای فرهنگی دانشگاه با شتاب بیشتری انجام شود.
مدبر با اشاره به هزینه کرد 180 میلیون تومانی برای مسجد دانشگاه محقق اردبیلی یادآور شد: مسجد به محل فرهنگی و دینی تبدیل شده و برنامه های مختلفی در آن برگزار می شود.
در پایان این مراسم نهادها و سازمان ها با اهدای هدایایی از زحمات مدبر تقدیر کردند.
استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر خارجی دارد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در پانزدهمین نشست با اساتید دانشگاه های استان اردبیل با موضوع «گردشگری سلامت(2)» در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه طی چهار ماه نخست سالجاری 700 نفر گردشگر اروپایی وارد استان اردبیل شده اند، گفت: طی چهار سال گذشته این حجم از گردشگر خارجی را در استان اردبیل نداشته ایم.
وی با بیان اینکه بوم گردی و آثار تاریخی می توانند در جذب توریست خارجی در استان موثر واقع شوند، افزود: طی سال های اخیر ایجاد خانه تاریخی صادقی، ساماندهی روستای گردشگری کزج، پل معلق مشگین شهر، زیپ لاین و چادرهای عشایری باعث افزایش اقامت تورها در استان شده است.
خدابخش با اشاره به میزبانی استان اردبیل برای مسابقات والیبال امیدهای آسیا و والیبال انتخابی جهان، تصریح کرد: باید برای معرفی استان اردبیل در سطح جهانی از این فرصت های رایگان تبلیغاتی به نحو احسن استفاده کنیم.
استاندار اردبیل با بیان اینکه اردبیل ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر خارجی دارد که باید از آن به درستی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز متعهد شده ایم پیست اسکی روی چمن فندقلو و پیست اسکی آلوارس را برای مسابقات آسیایی و جهانی آماده کنیم.
وی گفت: با تمهیدات اندیشیده شده شاهد برگزاری مسابقات قایقرانی در دریاچه شورابیل اردبیل، گیلارلوی گرمی و کشت و صنعت مغان در آینده خواهیم بود.
خدابخش تاکید کرد: همه آبگرم های استان اردبیل نیازمند مشاوره با هدف جذب گردشگر خارجی هستند.
پروفسور محمد نریمانی قائم مقام رئیس و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با تاکید به تمرکز به گردشگری سلامت، گفت: گردشگری پزشکی، تندرستی و طبیعت درمانی نیز همگی بر روی گردشگری سلامت قرار دارند.
وی با بیان اینکه طی هفته های اخیر نام دانشگاه محقق اردبیلی برای اولین بار در لیست دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا با بیشترین مقالات یک درصد برتر قرار گرفته است، افزود: همچنین دانشگاه محقق اردبیلی در جمع موثرترین دانشگاه های مهندسی دنیا قرار گرفته است که این موفقیت ها حاصل تولید مقالات علمی همکاران دانشگاهی و همراهی مدیریت دانشگاه در ایجاد انگیزه برای اهالی علم و تحقیق بوده است.
نریمانی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری ایران و گرجستان انتخاب شده است، ادامه داد: طی هفته گذشته نیز اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد: همه این موفقیت ها حاصل تلاش و همدلی همکاران دانشگاهی حاصل شده است.
مهندس اصغر سلیمان زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای استان اردبیل نیز با بیان اینکه ایجاد محیط مناسب برای گردشگر بسیار لازم و ضروری است، گفت: وجود هتل های پنج ستاره و آموزش پرسنل هتل ها و رستوران ها نیز در استان بسیار ضروری است.
وی قابلیت های گردشگری استان را بسیار بالا دانست و افزود: استان اردبیل دارای دره های دیدنی و چشمه های آب گرم فراوانی است که در نظر داریم این چشمه ها را به نحوی در معرض دید گردشگران قرار دهیم.
گفتنی است در ادامه اساتید دانشگاه های استان اردبیل به ارائه نقطه نظرات خود پیرامون موضوع نشست پرداختند.
 
AWT IMAGE
سرپرست مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه دانشگاه محقق اردبیلی از صعود تیم کوهنوردی کارکنان خواهر دانشگاه محقق اردبیلی به قله 4811 متری سبلان خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر غلامرضا احمدزاده گفت: این صعود به همت مدیریت تربیت بدنی دانشگاه و با همکاری معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع و پایگاه مقاومت دانشگاه و برای اولین بار در دانشگاه با حضور شش نفر از کارکنان خواهر دانشگاه برگزار شد.
وی افزود: این صعود به عنوان اولین برنامه این تیم بوده و در آینده نیز برنامه های مختلفی خواهند داشت که تمامی کارکنان علاقمند اعم از کارمندان و اعضای هیات علمی نیز می توانند با عضویت در این تیم، در برنامه ها  شرکت نمایند.
AWT IMAGE
رئیس و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی با حضور در عرصه های جهادی بسیج دانشجویی این دانشگاه در روستاهای قره تپه و جابلو از نزدیک در جریان فعالیت های عمرانی و فرهنگی این گروه جهادی قرار گرفتند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در این بازدید به تشریح فلسفه اردوهای جهادی پرداخت و گفت: اردوهای جهادی بهترین فرصت برای خودسازی جوانان است.
وی به بیان تفاوت طلای زرد و سفید پرداخت و گفت: همانگونه که افزودن آلیاژهای متفاوت به طلا باعث مرغوبیت این فلز گرانبها می شود، خودسازی در انسان نیز موجب می شود انسان به تعالی برسد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به خاطرات دوران جوانی خود، تصریح کرد: بر اثر کمبود آموزش های علمی در آن زمان، مشکلات فراوانی گریبانگیر مردم بود.
صادقی اضافه کرد: به لطف خداوند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و راه اندازی نهضت هایی چون سوادآموزی و سازندگی این مشکل کمتر خود را نشان می دهد.
وی با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مسائل فرهنگی، خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند هزینه در راه فرهنگ اصراف نیست، بلکه خود سرمایه ای برای تامین سلامت جامعه و کشور نیز است.
صادقی فعالیت جهادگران در زمینه های مختلف را ستود و افزود: اردوهای جهادی در دانشگاه علاوه بر جریان سازی فرهنگی و فراهم کردن زمینه های بازگشت به ارزش های اصیل انقلاب موجب عمیق تر شدن پیوند جامعه با دانشگاه نیز می شود.
گفتنی است رنگ آمیزی مدرسه قره تپه در کنار برنامه های فرهنگی و اجتماعی چون کلاس های آموزشی درسی و احکام و آموزش صنایع دستی از جمله برنامه های گروه جهادی راه ناتمام بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی می باشد.
 
اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم در دانشگاه محقق اردبیلی با تجلیل از مقالات برتر به کار خود پایان داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور جبرائیل رزمجو نایب رئیس این کنفرانس در مراسم اختتامیه اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه برخی از عملیات های کشاورزی نظیر ترکیبات شیمیایی از جمله سموم و کودهای شیمیایی از عوامل مهم در آلودگی محیط زیست و مواد غذایی مطرح هستند، گفت: در چند سال اخیر این بحث جدی شده و گاهی اوقات میان کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی در خصوص میزان سموم و کودهای شیمیایی اختلاف نظر جدی دیده می شود.
وی افزود: عده ای از کارشناسان معتقدند میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی در کشور حتی 10 برابر استاندارد جهانی است، در مقابل برخی نیز معتقدند میزان مصرف اینها کمتر از استاندارد جهانی است.
رزمجو به عرضه محصولات سالم کشاورزی در جامعه تاکید و خاطرنشان کرد: مشاهدات ما نشان می دهد میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی در کشور زیاد است.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با تاکید بر اینکه بایستی مواظب سلامت مواد غذایی و مردم باشیم، گفت: این مهم باید به نحوی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی حل و فصل شود.
وی ادامه داد: در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی متخصصانی وجود دارند که می توانیم به این دو وزارتخانه کمک کنیم تا محصول و مواد غذایی سالم تولید شود و مصرف کنندگان از قبل این موارد دچار مشکل نشوند.
دکتر محمدتقی آل ابراهیم دبیر اجرایی این کنفرانس نیز با تاکید بر حمایت مادی و معنوی سفارت فرانسه در ایران از این کنفرانس، گفت: انجمن علوم علف های هرز اروپا نیز این کنفرانس را در سایت خود نمایه کرد و گزارش کنفرانس را در مجله این انجمن منتشر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه مقرر شده بود از میان مقالات ارائه شده، 2 مقاله سخنرانی برتر و 5 پوستر برتر انتخاب شود، افزود: با نظر کمیته علمی کنفرانس و مهمانان خارجی، مقالات برتر به صورت دو برابر انتخاب و میان آنها قرعه کشی انجام شد.
آل ابراهیم با بیان اینکه در این کنفرانس 10 نفر مهمان خارجی داشتیم که بیشتر آنها به دلیل برخی مشکلات و عدم صدور ویزا نتوانستند در این کنفرانس حضور یابند، افزود: با این وجود، حضور اساتیدی همچون Prof. Daniel Weck Wreihchart از دانشگاه استراسبورگ فرانسه   و Prof. Jens Carl Streibig  از دانشگاه کوپنهاگن دانمارک در این کنفرانس که جزو قطب های کشاورزی جهان هستند، برای ما بسیار ارزشمند بود.
گفتنی است در ادامه از مهمانان خارجی، مقالات برتر و غرفه های حاضر در نمایشگاه تجلیل به عمل آمد.
شایان ذکر است برگزاری کارگاه های آموزشی نرم افزار R، کاربرد مواد هیومیک در کشاورزی، مبانی و اصول کاربرد کودهای آفت کش های بیولوژیک در کشاورزی ارگانیک و سازگار با محیط زیست و تغذیه سالم و ارگانیک از دیگر بخش های این کنفرانس سه روزه بود.
اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم در دانشگاه محقق اردبیلی آغازبکار کرد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی در مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم ضمن معرفی میهمانان داخلی و خارجی این کنفرانس، گفت: موضوع کشاورزی ارگانیک و مرسوم به عنوان یک تذکر و یادآوری برای جامعه امروز مطرح می شود.
وی با بیان اینکه در یکصد سال گذشته بشر توانسته است زمین و اتمسفر را دچار معضلات جدی کند، افزود: اگر این چنین پیش برویم، این کره دیگر نیازی به زلزله ها، رانش ها و عوامل دیگر برای نابودی زمین نخواهد بود و بشر به دست خود دنیا را به سمت زوال خواهد برد.
صادقی افزود: بسیار خوشحال هستیم که بشر فعلا قدرت دسترسی به لایه های عمیق تر زمین پیدا نکرده است.
رئیس اولین کنفرانس بین المللی و پنجمین کنفرانس ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم پرداختن به این اصل مهم را بازگشت به طبیعت واقعی انسان عنوان و تصریح کرد: متاسفانه امروز در دامپروری مدرن نیز طوری با حیوانات برخورد می شود که مطلوب، انسانی و شرعی نیست.
وی با بیان اینکه رابطه معنوی موجود بین انسان و طبیعت و انسان و حیوانات از بین رفته است و انسان طبیعت را به نابودی کشانده است، خاطرنشان کرد: ما در برابر طبیعت مسئول هستیم و این مسئولیت را باید به نحو احسن ایفا نماییم و الا در این کهکشان به موجود بدنامی تبدیل خواهیم شد.
اقبال عباسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اردبیل نیز با بیان اینکه کشور و اقتصادی که وابسته به دیگران باشد، نمی تواند اقتصاد بزرگ و درآمد سرانه بیشتری داشته باشد، افزود: کشورهای وابسته حتی شاید نتوانند کشور، اقتصاد و انسان های بزرگی داشته باشند.
وی با بیان اینکه انسان های شریف آنهایی هستند که خداترس و بنده نواز باشند، تصریح کرد: این مهم در حوزه اقتصاد و کشاورزی نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد.
عباسی با طرح این سوال که آیا در کشورهای صنعتی هم کشاورزی ارگانیک مورد توجه قرار گرفته است یا نه؟، خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران و بالاخص استان اردبیل، سه موضوع مزایا، منابع و راهکارهای کشاورزی ارگانیک باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اردبیل تاکید کرد: در همین راستا مطالعات بر عهده پژوهشگران و فرصت سازی، بسترسازی حمایت و هدایت به عهده دولت و حاکمیت است.
مهندس عدیل سروی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل نیز با بیان اینکه اردبیل استانی کاملا کشاورزی است، گفت: از یک میلیون و 800 هزار هکتار اراضی استان، نزدیک 900 هزار هکتار اراضی مرتعی، 63 هزار هکتار جنگل و 778 هزار هکتار اراضی کشاورزی هستند.
وی با بیان اینکه تولید انواع محصولات کشاورزی استان بالغ بر 4.5 میلیون تن است که تقریبا 4 درصد تولیدات محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: این مهم نشان دهنده آن است که استان اردبیل علیرغم آنکه 1.9 مساحت کل کشور را دارا است، ولی از لحاظ تولید محصولات کشاورزی در جایگاه بالاتری قرار دارد.
سروی با بیان اینکه در 12 محصول بسیار مهم، اساسی و استراتژیک رتبه استان در سطح کشور اول تا هفتم است، تصریح کرد: در تولید سیب زمینی، گندم، دانه های روغنی سویا و کلزا، حبوبات و محصولات دامی، تولید عسل، پرورش گاومیش و برخی میوه ها دارای رتبه های بالاتری در سطح کشور هستیم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل نقش استان اردبیل در تامین و امنیت غذایی را بارز و ارزنده عنوان کرد و افزود: در خصوص افزایش تولید بدون توجه به سلامت انسان و مسائل زیست محیطی و سلامت گیاه و حیوان دچار چالش های زیادی خواهد بود.
وی تاکید کرد: قدم هایی که در استان اردبیل برداشته شده است، در این کنفرانس فرصت است که به آن پرداخته شود تا نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت تقویت شود.
دکتر محمدتقی آل ابراهیم مدیر امور بین الملل و دبیر اجرایی کنفرانس نیز هدف اصلی از برگزاری این کنفرانس را جمع کردن دانشمندان، محققین، اساتید دانشگاه و دانشجویان به منظور ارائه و بحث در مورد تکامل کشاورزی پایدار در دنیا عنوان کرد.
وی افزود: نتایج مقالات این کنفرانس می تواند به عنوان سکو و پله ای جهت ارتقای سلامت انسانی باشد.
آل ابراهیم ادامه داد: این کنفرانس با حمایت دانشگاه های مختلف و به ویژه حمایت مالی و معنوی سفارت فرانسه در ایران برای اولین به صورت بین المللی در دانشگاه محقق اردبیلی و با نمایه شدن در سایت رسمی انجمن علوم علف های هرز و با حمایت آنها برگزار می شود.
دکتر ناصر زارع دبیر علمی کنفرانس نیز با بیان اینکه محصولات کشاورزی نقش بسیار مهمی در سلامت و امنیت جامعه دارند، گفت: استفاده بی رویه از نهاده های کشاورزی خسارت جبران ناپذیری به سلامت انسان، محیط زیست و غیره وارد کرده است.
وی با بیان اینکه این کنفرانس با هدف ایجاد فضای تعامل و هم اندیشی بین محققین، اساتید، دانشجویان و اندیشمندان کشاورزی ارگانیک و مرسوم و شناخت پتانسیل ها و چالش های موجود در تولید محصولات سالم و ارگانیک برنامه ریزی شده است، افزود: برای این کنفرانس 450 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده بود که بعد از داوری 409 مقاله برای ارائه در کنفرانس مورد پذیرش واقع شد و از این تعداد نیز 5 مقاله به صورت سخنرانی کلیدی، 31 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می شود.
زارع اظهارامیدواری کرد: این کنفرانس بتواند در شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های کشاورزی ارگانیک و ترویج آن مثمر ثمر واقع شود.
گفتنی است در این کنفرانس Prof. Daniel Weck Wreihchart از دانشگاه استراسبورگ فرانسه   و Prof. Jens Carl Streibig  از دانشگاه کوپنهاگن دانمارک به عنوان سخنران کلیدی حضور داشتند.
همچنین در این حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی بخش دولتی و خصوصی در زمینه کشاورزی ارگانیک و مرسوم برگزار شد.
به همت مرکز پژوهش‎ های فرهنگی آذربایجان و گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی، نشست هم اندیشی اساتید و پژوهشگران تاریخ اردبیل با عنوان توسعه دانش تاریخ در مراکز دانشگاهی شمالغرب کشور با حضور جمعی از اساتید تاریخ دانشگاه تبریز برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی در ابتدای این مراسم ضمن ارائه گزارشی از وضعیت رشته تاریخ در دانشگاه های تبریز، ارومیه و محقق اردبیلی گفت: رشته تاریخ در دانشگاه محقق اردبیلی رشته جوانی است و از این رو همکاری ما با دانشگاه‎ های منطقه شمالغرب در راستای ارتقا و توسعه این رشته ضرورت داد.
وی ادامه داد: منطقه آذربایجان منطقه تاریخی است و ما در دانشگاه‏ های این منطقه نیاز مبرمی به مطالعات تاریخی داریم، از این رو رشد علوم تاریخی چون تاریخ و باستان شناسی در مراکز آکادمیک این منطقه حائز اهمیت است.
ابراهیم پور خاطرنشان کرد: با عنایت به سهم بالای منطقه شرق آذربایجان در تأسیس دولت صفوی و وجود مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل، ضرورت مطالعات صفویه در دانشگاه محقق اردبیلی را درک کرده‎ ایم و از این رو ضمن تأسیس کتابخانه تخصصی شیخ صفی الدین اردبیلی در موضوع تاریخ صفوی، بسیاری از مطالعات و پژوهش‎ های اعضای هیات علمی گروه تاریخ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی این رشته، انجمن علمی تاریخ و مرکز پژوهش ‎های فرهنگی آذربایجان در این موضوع تمرکز یافته است.
دکتر ناصر صدقی، دانشیار تاریخ دانشگاه تبریز نیز گفت: بعد از تأسیس دانشگاه تهران و راه ‎اندازی رشته تاریخ در آن، دومین دانشگاه ایران در منطقه آذربایجان و در شهر تبریز تأسیس گشت و در این بین رشته واحدی بنام تاریخ و جغرافیا در کنار رشته‎های پزشکی و ادبیات راه اندازی شد. از این رو دانش تاریخ از جمله نخستین علوم آکادمیک کشور و منطقه شمالغرب به شمار می ‎آید.
وی تصریح کرد: سرفصل دروس تاریخ بیش از 30 سال است که تغییر نیافته است و این سرفصل‎ ها صرفاً مبتنی بر وقایع نگاری سیاسی است و از این رو بسیاری از جوانب نوین مطالعات تاریخی در آن مغفول مانده است و پاسخ گوی نیازهای امروزی نیست.
صدقی با تأکید بر ضرورت مطالعات تاریخی، تصریح کرد: اهمیت تاریخ  به برداشت امروزی ما از آن است و در این بین شناخت هویت نشأت گرفته از آگاهی تاریخی بسیار ضرورت دارد، از این رو ما اگر تاریخ خود را از دست دهیم، هویت خویش را از دست خواهیم داد.
وی با تأکید بر مطالعات محلی در مراکز دانشگاهی شمالغرب کشور، افزود: ایران مملکتی مینیاتوری است و زیبایی این مرز و بوم به همین تنوع رنگ‎ های آن است و تنها رشته ‎ای که می‎ تواند این زیبایی را بنمایاند رشته تاریخ است.  
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز ضمن تحسین عملکرد گروه تاریخ دانشگاه محقق اردبیلی در ایجاد ارتباط دانشگاه با نهادهای فرهنگی جامعه، گفت: اگر گروه ‎های تاریخ با نهادها و مؤسسات فرهنگی کشور در ارتباط باشند، این امر موجب صیانت از هویت فرهنگی و داشته های تاریخی کشورمان خواهد شد.
رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: فارغ التحصیلی به معنای اتمام کار و تلاش در محیط علمی و فعالیت آموزشی نیست.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر بهروز میرزایی در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی با اعلام این مطلب افزود: فارغ التحصیلی شروعی دوباره جهت انجام فعالیت های علمی به صورت جدی و عملی است.
وی با اشاره به اینکه رسالت دانشگاه ها در شرایط فعلی صرف نوشتن مقاله، کتاب و تولید علم نیست، تصریح کرد: کارآفرینی و ایجاد فضای کسب و کار از رسالت های دانشگاه های امروزی است.
میرزایی با اشاره به اینکه برای ایجاد فضای کسب و کار نیاز به انرژی جوانان و فارغ التحصیلان است، ادامه داد: توسعه اقتصادی با حضور فارغ التحصیلان رشد بیشتری می گیرد.
یادآور می شود تجلیل از فارغ التحصیلان و برگزاری برنامه های متنوع از دیگر بخش های این جشن بود.
AWT IMAGE
******************************************
AWT IMAGE
تفاهم نامه همکاری های علمی و تحقیقاتی دانشگاه محقق اردبیلی و شرکت آب منطقه ای اردبیل در زمینه مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE منعقد شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه همکاری با بیان اینکه در دانشگاه محقق اردبیلی طی سال های اخیر در بحث ارتباط با صنعت جهش خوبی داشته است، گفت: در بحث انعقاد قرارداد و تفاهم نامه های بین سازمانی نیز جهش خوبی را نسبت به سال های گذشته داشته ایم.
صادقی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی به طور متوسط هر هفته دارای یک جهش مثبت و رو به جلو است، افزود: در خصوص مباحث فرهنگی و پژوهشی شاهد موفقیت های چشمگیر در دانشگاه بوده ایم.
وی گفت: هدف این تفاهم نامه بهره مندی و استفاده متقابل از توانمندی های علمی، تخصصی و تجربی دانشگاه در جهت ارتقای دانش تخصصی و افزایش مهارت نیروی انسانی در راستای مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE مطالعه و اجرای پروژه ها با رویکرد مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و  HSE، مدیریت یکپارچه بر منابع آب و استفاده از فناوری های نوین و به روز منابع آب در مدیریت ستادی و محلی است.
صادقی تصریح کرد: این تفاهم نامه چارچوب کلی همکاری های علمی و تخصصی بین دانشگاه و شرکت را در زمینه های مختلف مشخص می نماید.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به بهره گیری از توان و ظرفیت علمی گروه های پژوهشی دانشگاه جهت نیازسنجی، تعریف و انجام طرح های تحقیقاتی شرکت آب منطقه ای تاکید کرد.
وی اظهارامیدواری کرد: این تفاهم نامه بتواند با هم افزایی توان موجود در بین اساتید دانشگاه و دفتر مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE، میزان اطمینان خدمت رسانی به مردم عزیز کشور جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده و موجب ارتقای امنیت، قدرت و اقتدار ملی و استانی گردد.
مهندس اصغر سلیمان زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای استان اردبیل نیز با بیان اینکه در وزارت نیرو سه شرکت در خصوص مسائل آب مسئول هستند، گفت: شرکت آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب شهری و شرکت آب و فاضلاب روستایی این سه شرکت هستند که متولی اصلی آب در سطح استان ها وزارت نیرو بوده و آنرا به شرکت آب منطقه ای تفویض کرده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در حال هزینه کرد یک میلیارد دلار برای طرح های آبی مرزی از صندوق توسعه ملی در سطح استان هستیم، افزود: پروژه های بسیاری از جمله سدها و شبکه ها در سطح استان در حال انجام است که اعتقاد داریم در این پروژه ها باید ارتباط قوی با دانشگاه داشته باشیم.
سلیمان زاده ارتباط صنعت با دانشگاه را اولویت اساسی شرکت آب منطقه ای استان عنوان و تصریح کرد: برای حل مشکلات حوزه آب در استان اردبیل نیازمند کمک اساتید دانشگاه هستیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل تاکید کرد: برخورد علمی با بحران توسط اساتید دانشگاه برای ما حائز اهمیت ویژه است.
پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه ارتباط با شرکت آب منطقه ای نمود واقعی ارتباط دانشگاه با صنعت است، گفت: در حال حاضر بیش از 50 تفاهم نامه همکاری با دستگاه های اجرایی داریم.
وی اظهارامیدواری کرد: این تفاهم نامه با موضوع مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و HSE باعث توسعه همکاری های پژوهشی بین دانشگاه محقق اردبیلی و شرکت آب منطقه ای استان باشد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از قرار گرفتن دانشگاه محقق اردبیلی در جمع موثرترین دانشگاه های مهندسی دنیا خبر داد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی ضمن تبریک این موفقیت بزرگ به همکاران دانشگاهی، گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص های اساسی علم ای.اس.آی (ESI)  تعداد 31 دانشگاه کشور در بین موثرترین دانشگاه های مهندسی دنیا قرار گرفتند.
وی افزود: یک درصد از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سطح بین المللی در زمره موثرترین ها قرار می گیرند که این فهرست هر دو ماه یکبار روزآمد شده و فقط دانشگاه ها و موسساتی که کیفیت تحقیقات آنها بالا باشد و حد آستانه استنادها را دریافت کنند در این فهرست باقی خواهند ماند.
نریمانی ادامه داد: در بین دانشگاه های جامع دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه گیلان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه رازی، دانشگاه کاشان، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه یزد، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه شهرکرد و دانشگاه یاسوج در بین موثرترین دانشگاه های دنیا در حوزه مهندسی قرار گرفته اند.
با بدرقه مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی و بسیج دانشجویی استان اردبیل، گروه جهادی راه ناتمام دانشگاه محقق اردبیلی عازم مناطق محروم شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین مسعود رجب نژاد مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان استان اردبیل در مراسم بدرقه گروه جهادی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به آیه 26 سوره یونس، گفت: همه باید تلاش کنند تا کارهای خوب و احسن انجام دهند.
وی به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت و افزود: در زمان جنگ شهدا به اقتضای زمان به جبهه های نبرد حق علیه باطل رفتند و جنگیدند و الان شما هم مصادیق زمان خود را شناخته و عمل احسن انجام دهید.
رجب نژاد تصریح کرد: اگر می خواهید کارهایتان ماندگار باشد باید اخلاص داشته باشید و کار خوب همراه با اخلاص و ایمان انجام دهید.
مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان استان اردبیل خطاب دانشجویان جهادگر گفت: این اردوهای جهادی را قدر بدانید و وقت گرانبهای خودتان را به بطالت نگذرانید، بلکه با کار زیاد دین را به مناطق محروم کشور برده و حقانیّت انقلاب را بین مردم منتشر کنید.
علی عینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با اشاره به اهمیت جهاد اکبر و جهاد نفس، اردوهای جهادی را ادامه این مسیر دانست.
گفتنی است جهادگران بسیجی دانشگاه محقق اردبیلی جهت انجام کارهای فرهنگی و آموزشی به روستاهای قره تپه، جابلو و کنسول کندی استان اردبیل اعزام شدند.
 
به همت پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی دو نفر از بسیجیان تیم کوهنوردی پایگاه، در یک صعود فنی برای اولین بار همزمان قلل پنجگانه سبلان( کسری، هرم 1 ، هرم2 ،هرم 3 و قله سبلان) را فتح کردند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل فرمانده پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی گفت: به همت پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی دو نفر از بسیجیان تیم کوهنوردی پایگاه(دکتر صدیف احدپور و میرصادق فاضل دولت آباد) در یک صعود فنی برای اولین بار همزمان قلل پنجگانه سبلان(کسری، هرم 1 ، هرم2 ،هرم 3 و قله سبلان) را فتح کردند.
وی افزود: این صعود از دامنه جنوبی سبلان و با فتح قله کسری به ارتفاع 4577 متر از سطح دریا شروع و در ادامه گروه در یک صعود فنی موفق به فتح قله هرم 3 به ارتفاع 4540 و هرم 2 به ارتفاع 4610 متر شدند و اقدام به برپایی کمپ در قله هرم 2 نمود.
فنی اصل ادامه داد: در روز دوم گروه در یک صعود فنی و نفسگیر موفق به صعود به هرم  3 به ارتفاع 4590 شدند و نهایتا  با صعود به قله اصلی سبلان به ارتفاع 4811 متر این برنامه با موفقیت کامل به اتمام رسید.
فرمانده پایگاه مقاومت دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: صعود به هرم های سه گانه سبلان جزو صعود سخت و فنی محسوب می شود و نیاز به تجهیزات کامل کوهنوردی و راهنما و طی دوره های مخصوص می باشد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نقش خبرنگاران در توسعه همه جانبه جامعه انکار ناپذیر است.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور در نشست تخصصی «رسانه و مسئولیت اجتماعی» افزود: به بهانه 17 مرداد و روز خبرنگار این نشست را برگزار می کنیم تا در آن هم از زحمات چند خبرنگاربه نمایندگی از تمامی زحمت کشان حوزه رسانه استان تجلیل کرده و هم مساله را مورد بررسی قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه خبرنگاران و فعالان رسانه ای به صورت مستقیم با مردم در ارتباط هستند، ادامه داد: زمانی که شبکه های مجازی مثل امروز همه گیر نبود، رسانه ها پل بین مردم و دولت بودند اما با همه گیر شدن شبکه های مجازی، خبرنگاران مفهوم پردازی می کنند.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: رسانه ها می توانند پدیده های کوچک را بزرگ و حساس کرده و برعکس پدیده های بزرگ را کمرنگ کنند.
ابراهیم پور با اشاره به اینکه افراد پشت رسانه ها، واقعیت های اجتماعی را می سازند، افزود: رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی باید مسئولیت های اجتماعی خود را به نحو مطلوب انجام دهند.
AWT IMAGE
دکتر محمد حسن زاده معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: رسانه ها نتوانسته اند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
وی با بیان اینکه مدیران در حالت کلی خود را پاسخگو نمی دانند، تصریح کرد: رسانه ها باید مدیران را به سمت پاسخگویی و شفاف سازی سوق دهند.
حسن زاده با اشاره به وضعیت فضای نقد در رسانه ها اضافه کرد: اگر خبرنگاران به دنبال نقد عملکرد مسئولان باشند، منافع شخصیشان به خطر می افتد و اگر منافع شخصی را در نظر بگیرند، آنگاه نمی توانند به رسالت اجتماعی و رسانه ای خود عمل کنند.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه نباید خبرنگاری، شغلی پاره وقت باشد، افزود: خبرنگاری باید به عنوان یک شغل و حرفه جایگاه واقعی خود را پیدا کند.
وی با بیان اینکه باید خبرنگار آماده فدای خود برای اصلاح جامعه باشد، گفت: خبرنگاران می توانند با نقد و بررسی عملکرد مسئولان، اختیارات مدیران را محدود کرده و جلوی فسادهای احتمالی را بگیرند.
حسن زاده اضافه کرد: خبرنگاری شغل به شدت سختی است و خبرنگار باید آماده هزینه دادن باشد و اگر کسی چنین آمادگی ای نداشته باشد، نباید اجازه ورود به حوزه رسانه را پیدا کند.
در این نشست برخی از اعضای هیات علمی و فعالان رسانه ای به اظهار نظر پرداخته و از چند خبرنگار به نمایندگی از خبرنگاران و فعالان رسانه ای استان با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.
AWT IMAGE
 
دانشجویان بسیجی پسر دانشگاه محقق اردبیلی به قله سبلان صعود کردند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم بدرقه دانشجویان بسیجی به قله سبلان، گفت: این صعود توسط بسیج دانشجویی استان اردبیل انجام می شود و جمعی از دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی نیز در آن حضور دارند.
وی جایگاه بسیج در عرصه های مختلف معنوی، فرهنگی، علمی، سیاسی، ورزشی و اجتماعی را ارزشمند دانست و افزود: دانشگاه محقق اردبیلی از چنین برنامه هایی که توسط بسیج دانشجویی اجرا می شود، استقبال می کند.
فنی اصل تصریح کرد: بسیجیان باید علاوه بر انجام کار تشکیلاتی در بسیج دانشجویی، به بعد معنوی امور نیز توجه داشته باشند؛ چراکه بسیج امانت خون جوانان و شهداست.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه بسیجیان در جهت تحقق آرمان های نظام اسلامی و شهدای انقلاب قدم بر میدارند، افزود: امید می رود دانشجویان با در نظر گرفتن اهداف الهی فعالیت کنند.
وی تاکید کرد: دانشگاه محقق اردبیلی همانند گذشته از فعالیت های بسیج دانشجویی در زمینه های مختلف حمایت می کند.
فنی اصل به بیان ضرورت ترویج ورزش در بین نسل جوان پرداخت و گفت: دانشجویان در کنار تحصیل از ورزش غفلت نکنند؛ چراکه سلامتی بدن به ورزش و تحرک وابسته است.
گفتنی است سبلان از کوه‌ های مرتفع ایران است که در شمالغرب این کشور و در استان اردبیل قرار دارد. سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند به ارتفاع ۵۶۷۱ متر و علم کوه به ارتفاع ۴۸۵۰ متر، یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد.
 
نشست علمی «بررسی و پاسخ به شبهات» در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، امین فتحی مسئول دفتر هم اندیشی اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در این نشست با بیان اینکه شبهاتی در فضای دانشگاهی نیز وجود دارد، گفت: برگزاری چنین نشست هایی در راستای پاسخگویی به این شبهات است.
حجت الاسلام والمسلمین مودب عضو هیات علمی دانشگاه قم نیز با اشاره به اعتبارسنجی احادیث، گفت: با گسترش انقلاب اسلامی، شبهات فراوانی در خصوص مباحث دینی منتشر شده است.
وی افزود: قرآن به عنوان اساسی ترین کتاب ما مسلمانان است که مورد نقد برخی نقادان واقع شده است که اغلب این کتب نقد، القای شبهه هستند.
مودب تاکید کرد: اعضای هیات علمی دانشگاه ها در مواجهه با این نقدها، باید راه تشخیص آنرا نیز بدانند.
وی با بیان اینکه شهر قم به عنوان پایگاه حرم اهل بیت شناخته می شود، تصریح کرد: این بدان جهت است که تجلی حضرت زهرا، حضرت معصومه در قم است.
گفتنی است در این نشست اعضای هیات علمی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.
طبق سنوات گذشته، جمعی از ایثارگران دانشگاه محقق اردبیلی عازم مشهد مقدس شدند.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مهندس علیرضا دستور مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم بدرقه ایثاگران دانشگاه محقق اردبیلی به مشهد مقدس در جوار مزار شهدای گمنام دانشگاه گفت: شهدای گرانقدر از ناموس و وطن ما دفاع کردند و ما باید قدردان آنان باشیم.
وی افزود: زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با حضور در مزار شهدای گمنام، با شهدا عهد و پیمان می بندند تا رهرو ولایت و رزمنده واقعی باشند.
طاهر یحیوی رئیس گروه شاهد و ایثاگر دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه امسال نیز اردوی فرهنگی و زیارتی مشهد مقدس ویژه کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه طبق سنوات گذشته در فصل تابستان برگزار می شود، گفت: در همین راستا کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه، قدردان زحمات روسای سابق، بویژه رئیس فعلی دانشگاه هستند؛ چراکه این اردو سه سال متمادی است که به صورت هوایی برگزار می شود.
وی به ضرورت استمدادطلبی از روح شهدا تاکید و اظهارامیدواری کرد: رهپوی واقعی راه مقدس شهدا باشیم.
 
AWT IMAGE
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشگاه محقق اردبیلی آماده همکاری با شورای مبارزه با مواد مخدر است.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس فنی اصل در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل با اعلام این مطلب افزود: برگزاری دوره ها و کارگاه ها می تواند در زمینه آگاه سازی و پیشگیری از اعتیاد مثمرثمر واقع شوند.
وی با بیان اینکه سوق دادن پایان نامه ها به سمت مسائل و موضوعات مبارزه با موادمخدر از دیگر برنامه های دانشگاه محقق اردبیلی در این زمینه است، ادامه داد: پایان نامه ها، کارهای پژوهشی ارزنده و علمی هستند که می توان از آنها به نحو مطلوبی برای کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر استفاده کرد.
فنی اصل با اشاره به اینکه دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی از نظر آسیب های اجتماعی نسبت به دانشجویان دانشگاه های دیگر وضعیت بهتری دارند، تصریح کرد: کارگاه ها و برنامه های مختلف برای سالم سازی محیط توسط مرکز بهداشت دانشگاه انجام می شود که این مسائل در کاهش آسیب های اجتماعی دانشجویان نقش پررنگی دارند.
بهزاد ستاری مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: باید میزان اثربخشی برنامه های اجرا شده در زمینه مبارزه با مواد مخدر مورد بررسی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه باید اثربخشی برنامه ها مورد کنکاش قرار گیرد، ادامه داد: باید ببینیم که این برنامه ها چه تغییرات رفتاری در جامعه مخاطب ایجاد می کنند.
مدیر کل بهزیستی استان اردبیل اضافه کرد: هر دستگاهی یک فعالیتش را به عنوان سنجش اثربخشی معرفی کند و نقاط ضعف و قوت برنامه را استخراج کند. 
AWT IMAGE