همایش ها

اخبار

سرپرست مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه گفت: با برگزاری انتخاباتی دبیر شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه محقق اردبیلی انتخاب شد.

AWT IMAGE

دکتر غلامرضا احمدزاده ادامه داد: انتخابات شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری با شرکت دبیران و شورای مرکزی کانون های فرهنگی و هنری و با حضور دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی در خانه فرهنگ دانشگاه برگزار شد.

وی ادامه داد: در پایان رأی گیری، مریم بدری به مدت یکسال به عنوان دبیر شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه محقق اردبیلی انتخاب و معرفی شد. 

استاندار اردبیل گفت: میزبانی مسابقات بین المللی ورزشی موجب توسعه گردشگری استان می شود.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در یازدهمین نشست با اساتید دانشگاه های استان با موضوع «توسعه گردشگری اردبیل» در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در شهرک های صنعتی استان وجود دارد که برای حل مشکلات خود مستلزم مراجعه به کلینیک مدیریت هستند، افزود: در حال حاضر اداره کل جذب سرمایه گذاری نیز در استانداری اردبیل فعال است.

وی با بیان اینکه مکان یابی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه گردشگری یک کار علمی است، گفت: مهندسی ارزش نیز یک علم بوده و در همین راستا اساتید و سرمایه گذاران باید هنر تبدیل ایده به اجرا داشته باشند.

خدابخش ضمن تقدیر از دانشگاه محقق اردبیلی بخاطر اسکان تیم ملی قایقرانی، افزود: در حال حاضر اردوی تیم ملی دختران زیر 16 سال در دریاچه گیلارلوی گرمی در حال برگزاری است که می تواند در معرفی و توسعه گردشگری شهرستان گرمی و استان موثر باشد.

استاندار اردبیل اضافه کرد: همچنین تلاش می کنیم میزبان مسابقات قایقرانی در سال 2019 در دریاچه شورابیل اردبیل باشیم.

وی ادامه داد: به دنبال برگزاری موفقیت آمیز مسابقات والیبال امیدهای آسیا در اردیبهشت ماه سالجاری در اردبیل، مرداد ماه نیز میزبان مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان خواهیم بود.

استاندار اردبیل با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس فدراسیون کشتی، افزود: در حال حاضر توانایی برگزاری مسابقات منطقه ای و جهانی کشتی را نیز در اردبیل داریم که تلاش می کنیم این مهم در استان اتفاق بیفتد.

پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه  توسعه گردشگری تابعی از شرایط کلی کشور است، افزود: همچنین این توسعه تابع سیمایی است که از کشور به دنیا ارائه می کنیم.

وی اضافه کرد: در دنیا برخی از مناطق گردشگری وجود دارند که به طور ویژه توسعه یافته اند.

پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه گردشگری می تواند از موارد مهم در توسعه استان باشد، گفت: تدوین سند جامع گردشگری استان، برنامه ریزی برای حضور گردشگری اردبیل در فضای مجازی و توجه به پتانسیل اردبیل در بخش گیاهان دارویی از جمله موارد مهمی است که در جلسات اخیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در نتیجه برگزاری این جلسات جشنواره مستندات گردشگری اردبیل توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی استان در حال برگزاری است، افزود: موارد پیشنهادی این جلسات می تواند در قالب راهبرد عملی به کار گرفته شود.

دکتر کریم حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان، بازارسازی را وظیفه اصلی دولت ها عنوان کرد و گفت: بازارسازی دارای هزینه های سنگین و نیازمند فعالیت های حرفه ای است.

وی توسعه صنعت گردشگری را برنامه دولت دانست و افزود: یکی از عالی ترین پتانسیل های استان ورزش های هیجانی و ماجراجویانه است.

حاجی زاده با بیان اینکه جریان رویدادسازی ورزش با میزبانی مسابقات آسیایی والیبال در استان نهادینه شد، تصریح کرد: استان اردبیل عالی ترین قابلیت را از نظر جغرافیای طبیعی برای بازی گلف دارد که می توان از این قابلیت به نحو احسن استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه گردشگری دامنه‌ های بسیار متنوعی دارد، گفت: افرادی که می توانند در شرایط کشور ما به ایران سفر کنند، اکثرا در زمینه فرهنگی بوده و در رنج سنی بالای 40 سال هستند.

حاجی زاده با بیان اینکه تمامی سطح استان توسط تیم های حرفه ای عکاسی و تصویربردای شده است، افزود: در همین راستا تولید محتوا به چندین زبان خارجی نیز انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه نقشه های جغرافیایی استان با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی تهیه شده است، تصریح کرد: پایگاه فعالیت های پژوهشی ما نیز در گروه های گردشگری و باستان شناسی دانشگاه محقق اردبیلی است.

گفتنی است در ادامه تعدادی از اساتید به ارائه دیدگاه ها و راهکارهای خود پیرامون توسعه استان در بخش توسعه گردشگری استان پرداختند.

سرپرست مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تیم های برتر مسابقات والیبال جام رمضان مشخص شدند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر غلامرضا احمدزاده در تشریح مسابقات والیبال جام رمضان دانشگاه تصریح کرد: مسابقات والیبال کارکنان دانشگاه محقق اردبیلی در بخش برادران از 7 خرداد ماه با حضور 10 تیم از معاونت ها و دانشکده های دانشگاه در 2 گروه 5 تیمی برگزار شد.

 وی ادامه داد: پس از مشخص شدن تیم های اول و دوم هر گروه، بازی ها به صورت ضربدری ادامه پیدا کرد که در نهایت تیم های دانشکده علوم و دانشکده کشاورزی با قبول شکست در مقابل حریفان برای دیدار رده بندی و دانشکده ادبیات و علوم انسانی و سازمان مرکزی با برتری در مقابل حریفان به دیدار نهایی راه یافتند.

احمدزاده تشریح کرد: مسابقات فینال و رده­بندی در 30 خرداد ماه برگزار شد که تیم دانشکده علوم با تیم دانشکده کشاورزی به مصاف هم رفتند  و تیم دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی سوم شد.

این مسئول اضافه کرد: تیم های سازمان مرکزی و دانشکده ادبیات و علوم انسانی برای کسب عنوان قهرمانی باهم به رقابت پرداختند و تیم سازمان مرکزی مقام اول را کسب کرد.

مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشگاه می تواند بهترین محل برای اجرای نقشه های دشمنان نظام و انقلاب باشد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، مهندس علیرضا دستور در جلسه با مسئولان خوابگاه ها با بیان این مطلب افزود: اهمیت دانشگاه برای دشمنان به این دلیل است که آینده سازان کشور و همچنین تحصیلکرده ها در دانشگاه ها حضور دارند.

وی با بیان اینکه فرصت تجربه همه مسائل را نداریم، اظهار کرد: باید از تجارب دیگر به نحو مطلوب استفاده کنیم چرا که زمان و فرصت تجربه همه چیز را نداریم.

مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: باید بر اساس نقشه راه حرکت کنیم تا دچار مشکل نشویم و این نقشه راه توسط مقام معظم رهبری تدوین و ابلاغ می شود.

دستور با اشاره به اینکه مردم کشور از نظام و انقلاب به بهترین وجه پاسداری می کنند، افزود: همه مردم کشور حفاظت از خاک و میهن را وظیفه خود می دانند و هیچوقت اجازه نمی دهند وجبی از خاک کشور به دست دشمن بیفتد.

وی با بیان اینکه امنیت صد در صدی در کشور حاکم است، تشریح کرد: دشمنان نظام و انقلاب نقشه های زیادی برای ضربه زدن به کشور دارند اما کشور با هدایت ها و راهنمایی های مقام معظم رهبری بدون کوچکترین مشکلی در مسیر اهداف انقلابی و اسلامی خود حرکت می کند.

AWT IMAGE

دکتر اسماعیل گلی مدیر امور دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: 12 تیرماه امتحانات تمام می شود و 13 و 14 تیرماه خوابگاه ها تخلیه می شود.

وی با بیان اینکه در تابستان یک خوابگاه برای برادران و یک خوابگاه هم برای خواهران در نظر گرفته شده است، یادآور شد: اسکان در این خوابگاه ها با دریافت نامه ممکن است و خوابگاه شهید رحیمی برای آقایان و خوابگاه کوثر2 برای اسکان خانم ها در نظر گرفته شده است.

AWT IMAGE

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: ظهور بزرگترین حادثه تاریخ بشریت است و حدود هشت هزار روایت در این خصوص وجود دارد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حسین محسنی در نشست «در مسیر ظهور» با موضوع ایران با اشاره به جغرافیای طبیعی و سیاسی قبل از ظهور و چرایی ضرورت پرداختن به این بحث، گفت: ظهور بزرگترین حادثه تاریخ بشریت است و حدود هشت هزار روایت در این خصوص وجود دارد.

وی با بیان اینکه آیات و نشانه های ظهور تطابق بیشتری با زمان فعلی دارند، افزود: ایران یکی از بازوها و ستون های اصلی در جغرافیای طبیعی و سیاسی ظهور است.

محسنی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی نخبگان سمت دهی و راهبری جامعه است، تصریح کرد: برای همین منظور نخبگان باید قدرت و توانمندی داشته و از خطرات پیش روی جامعه آگاه باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه تنها جریان مقدمه ساز فرج ایران است، خاطرنشان کرد: ایران در کنار یمن یکی از دو جریان قدرتمند و فعال در جریان قیام است.

وی اظهارامیدواری کرد: حوادث عصر حاضر نویدبخش آینده روشن برای ما باشد.

AWT IMAGE

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تخصص همراه با تعهد موجب پیشرفت می شود و باید این دو باهم در مدیران وجود داشته باشد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی در مراسم تودیع و معارفه مدیران برخی از حوزه های دانشگاه تصریح کرد: در محیط های علمی تعهد و تخصص در کنار هم موجب توسعه و پیشرفت می شوند.

وی با بیان اینکه انتقاد و اصلاح امور راه و روش خود را دارد، ادامه داد: نباید به نام انتقاد، با آبرو و حیثیت افراد بازی کرد و دین و اخلاق هم این اجازه را نمی دهد.

صادقی با اشاره به اینکه روحیه همدلی در دانشگاه محقق اردبیلی حاکم است، ادامه داد: همه باید برای توسعه و ارتقای دانشگاه ید واحد باشیم چرا که تعداد ساعات حضور در دانشگاه و محل کار بیشتر از تعداد ساعات کنار خانواده است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه باید در کنار هم برای اهداف مشترک تلاش کنیم، گفت: مسئولیت ها گذرا هستند اما همکاری ها و همدلی ها ماندگار هستند و نتیجه شیرینی دارند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی بیشترین افزایش اعتبارات را داشته است، اظهار کرد: در زمینه اعتبارات کمبودی نداریم هر چند که ممکن است با حد مطلوب فاصله داشته باشیم.

صادقی اضافه کرد: مبنای عملکرد اعلام شده در سال گذشته، عملکرد سال 93 است و عملکرد ها با دو سال فاصله زمانی اعلام می شود.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در این جلسه ضمن تقدیر از مدیران سابق، با صدور ابلاغیه ای دکتر محمد ضارب نیا به عنوان سرپرست مرکز رشد واحدهای فناوری، دکتر علی اشرف سلطانی به عنوان سرپرست مدیریت حوزه ریاست دانشگاه، دکتر اکبر صفرزاده به عنوان سرپرست دبیرخانه  هیات های امنا، ممیزه و جذب و دکتر رضا عبدی به عنوان سرپرست مدیریت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه منصوب شدند.

دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی همگام با سایر دانشگاه های استان و مردم ولایی اردبیل در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، هیات رئیسه، اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه محقق اردبیلی همگام با سایر دانشگاه های استان و مردم ولایی اردبیل در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند.

گفتنی است در این مراسم دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی مسیر چهارراه باهنر تا مصلی اردبیل را با شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آل سعود، مرگ بر منافق، مرگ بر استکبار، مرگ بر صهیونیسم، قدس آزاد باید گردد، فلسطین فلسطین حمایتت می کنیم و غیره خشم و انزجار خود را نسبت به استکبار جهانی اعلام کردند.

گفتنی است حجت الاسلام والمسلمین ولی نظرپور رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اردبیل سخنران پایانی مراسم راهپیمایی روز قدس در اردبیل بود.

دبیر هم اندیشی استادان دانشگاه گفت: بدون شک فرهنگ، مهمترین وجه انقلاب اسلامی است.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، امین فتحی در نشست فرهنگ امت اسلامی که به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه محقق اردبیلی و به مناسبت سالگرد شهادت دکتر چمران برگزار شد، تصریح کرد: وجهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مقابل فرهنگ وارداتی غرب ایستاد و چهره همگون آن را که نتیجه ای جز دور شدن انسان ها از ارزش های انسانی نداشته است، آشکار ساخت.

وی ادامه داد: بی هویتی نسل ها، استحاله، تغییر فرهنگ و تهاجم فرهنگی از چالش های فرهنگ است که باید برای مقابله با آن برنامه ریزی کرد.

فتحی با بیان اینکه دنیا فانی بوده و پایدار نیست، اضافه کرد: مدیریت زندگی بر اساس آموزه های دینی سبب ارتباط زمین با آسمان شده و نیازها نیز تا حدی اقناع می شوند.

دبیر هم اندیشی استادان دانشگاه ادامه داد: آموزه های دینی بر سه بعد انسان یعنی عقل و اندیشه؛ درک قلبی و احساس و جسم ناظر است.

وی با اشاره به اینکه انتظار بشر از دین در سه حالت حداقلی، حداکثری و متعادل است، گفت: انتظار حداقلی به بحث عقلی و عبادی پرداخته و با جامعه کار ندارد و انتظار حداکثری یعنی اینکه دین برای همه ابعاد زندگی بشر برنامه دارد و انتظار متعادل این است که تعادل در انتظارات از دین برقرار باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه مسلمانان را به چند دسته تقسیم می کنند، یادآور شد: سنتی، روشنفکر و نواندیش سه دسته بندی مسلمانان هستند.

دبیر هم اندیشی استادان دانشگاه ادامه داد: در قرآن چهار واژه مهم وجود دارد که امام جامعه، امت، جامعه اسلامی و نیازهای جامعه این چهار واژه هستند.

وی با اشاره به اینکه امام به عنوان دیده بان جامعه نیازهای اصلی را دیده و اعلان فراخوان می کند و به مقدار آمادگی و حضور به این فراخوان امام جامعه، بسیج شکل می گیرد.

دکتر اسماعیل گلی مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به سالروز شهادت مصطفی چمران گفت: روح کمال جوی دکتر چمران بود که جنبش امل را تاسیس کرد که ثمره آن حزب الله و سید حسن نصرالله است.

وی ادامه داد: باید چمران وار عمل کنیم و تولید چمران ها نه به عنوان استثنا بلکه به عنوان قاعده خروجی دانشگاه ها و مراکز علمی باشد.

AWT IMAGE

قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی به ضرورت بهره گیری از ابزار علم در رشد و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی در جلسه هماهنگی طرح ولایت دانشجویی و راهیان نور شمالغرب استان اردبیل با بیان اینکه باید در کنار رشد علمی، رشد اجتماعی و اعتقادی را دنبال کنیم، گفت: برای رسیدن به این هدف، طرح هایی مثل طرح ولایت و راهیان نور اجرا می شود.

وی با بیان اینکه این برنامه ها برای پر کردن شکاف بین نسل ایثارگر و فعلی لازم و ضروری است، افزود: باید به این نکته توجه کنیم که برای احیای فرهنگ ایثار و شهادت صرفاً برگزاری نشست های تخصصی کافی نیست و این چنین برنامه‌ هایی می تواند به تکمیل یافته های علمی در این عرصه کمک کند.

نریمانی با بیان اینکه باید از ابزار علم در رشد و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت کمک بگیریم، تصریح کرد: در این راستا طرح های مختلف انجام شده که طرح ولایت جزو طرح های موفق بوده و در دو دهه گذشته اثربخشی خود را نشان داده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه امید می رود طرح ولایت به مدت هفت روز و راهیان نور شمالغرب به مدت سه روز در سالجاری نسبت به سال های گذشته با انگیزه و کیفیت بالایی برگزار شود، گفت: در همین راستا مشارکت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز باید به صروت همه جانبه باشد نه صرفا مشارکت مالی.

وی با بیان اینکه پیشنهاد می شود روسا و معاونان دانشگاه ها نیز در این طرح ها شرکت کنند؛ چراکه این حضور مسئولان در حضور دانشجویان نیز موثر خواهد بود.

قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اظهارامیدواری کرد: طرح ولایت و راهیان نور شمالغرب به نحو احسن برگزار شود و رتبه ای بدست آوریم که خودمان راضی باشیم.

سرهنگ معین الدین اسدی مسئول بسیج دانشجویی استان اردبیل نیز ضمن گرامیداشت 31 خرداد سالروز شهادت شهید مصطفی چمران و روز بسیج اساتید، گفت: سال گذشته قرارگاه مرکزی راهیان نور دانشجویی استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان تشکیل یافت و در همین راستا شاهد اعزام یک هزار و 580 نفر دانشجو به اردوهای راهیان نور بودیم.

وی از کسب رتبه دوم کشوری توسط راهیان نور دانشجویی استان اردبیل در سال 1395 خبر داد و افزود: در حال حاضر ارزیابی راهیان نور سال 1395 انجام شده و محاسن و معایب آن در بیش از بیست پارامتر مشخص شده است که تلاش می کنیم در راهیان نور سالجاری معایب و نواقص را برطرف کرده و محاسن را ارتقا دهیم تا شاهد اثربخشی بیشتری باشیم.

اسدی حضور روسا و معاونان دانشگاه ها را در این اردوها تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: امسال تلاش می کنیم قبل از اعزام راهیان نور جنوب، روسای دانشگاه ها در راهیان نور دریایی حضور یابند.

مسئول بسیج دانشجویی استان اردبیل با اشاره به برگزاری طرح ولایت دانشجویی از 24 تیرماه در اردبیل، گفت: در این طرح 170 نفر دانشجو به مدت هفت روز اندیشه مبانی اسلامی را در مسائل مختلف آموزش خواهند دید و در ادامه به مدت سه روز در اردوی راهیان نور شمالغرب حضور خواهند یافت.

AWT IMAGE

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هر فردی نباید به راحتی دست به تاریخ نگاری بزند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور در دومین نشست تخصصی استادان تاریخ اردبیل با موضوع «تاریخ نگاری معاصر آذربایجان» با اعلام این مطلب افزود: سوگیری ها و اعمال نظرات شخصی منجر به تحریف تاریخ می شود.

وی با اشاره به اینکه تاریخ نگاری نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد، تصریح کرد: تاریخ نگاری فن و حرفه است بنابراین افرادی که مهارت و مطالعه و تخصص لازم را ندارند، نباید تاریخ نویسی کنند.

ابراهیم پور با اشاره به اینکه مورخان باید اخلاق حرفه ای را رعایت کنند، ادامه داد: رعایت اخلاق حرفه ای سبب می شود که وقایع تاریخی را به درستی به نسل های آینده انتقال دهند.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: رشته تاریخ از سه سال پیش در دانشگاه محقق اردبیلی راه اندازی شده است اما از دو سال پیش گروه شده است.

به گفته ابراهیم پور، دانشگاه محقق اردبیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تاریخ دانشجو می پذیرد.

دکتر سجاد حسینی سرپرست مرکز پژوهش های آذربایجان گفت: مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان بر حسب وظیفه خود در راستای دغدغه های تاریخ آذربایجان فعالیت های خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه تاریخ آذربایجان از دو بعد قابل بررسی و پژوهش است، ادامه داد: یکی از این ابعاد نگارش تاریخ معاصر است که در آن مورخان وقایع معاصر را مورد بررسی قرار می دهند و در بعد دیگر مورخان معاصر، بخش های مختلف تاریخ آذربایجان را بررسی می کنند.

حسینی با اشاره به اینکه دغدغه مطالعه تاریخ معاصر به نوعی در مناطق آذربایجان همه گیر شده است، افزود: به همین دلیل هم در مناطق آذری نشین ایران و هم در کشور جمهوری آذربایجان مطالعه تاریخ آذربایجان افزایش یافته است.

سرپرست مرکز پژوهش های آذربایجان افزود: افزایش دسترسی به منابع  و ترجمه و تصحیح سبب شده است که مطالعه تاریخ با اقبال قابل توجهی روبرو شده باشد.

حسینی افزود: حب الوطن و ورود افراد با اطلاعات کم از آفت های تاریخ نگاری است.

یادآور می شود که در این نشست اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاریخ به اظهار نظر پرداختند.

AWT IMAGE

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی از راهیابی دوازده نفر از دانشجویان این دانشگاه به مرحله نهایی کشوری المپیاد علمی دانشجویی خبر داد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مرتضی ابراهیمی با اعلام این خبر، گفت: پس از برگزاری بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی مرحله قطب 4 کشوری در اردیبهشت سالجاری در دانشگاه تبریز، تعداد دوازده نفر از دانشجویان شرکت کننده در مرحله فوق موفق به راهیابی به مرحله نهایی کشوری این المپیاد شدند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که در دوره قبلی برگزاری المپیاد فوق چهار نفر از دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی موفق به راهیابی به مرحله نهایی شده بودند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: الهام زمانی در رشته ادبیات و زبان فارسی، رضا منافی در رشته شیمی، حسین معصومی در رشته فیزیک، گلمحمد وقاری نیارق و عذرا پورنساج هیر در رشته ریاضی، محسن زارع گلمغانی و منصور عابدی درآباد و پریسا سمیعی در رشته مهندسی عمران، مریم آقایی و شیرین عادل در رشته علوم جغرافیایی و  فاطمه حسنی و زهرا حسی در رشته علوم زمین دوازده دانشجوی راه یافته به مرحله کشوری المپیاد هستند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه دانشگاه در جهت توانمندسازی علمی دانشجویان اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان استعداد درخشان و شرکت کننده در المیپاد می کند، گفت: از دیگر اقدامات دانشگاه اهدای لوازم و تجهیزات کمک آموزشی برای دانشجویان استعداد درخشان و برگزاری مراسم تجلیل از دانشجویان ممتاز و برگزیدگان المپیادهای علمی می باشد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان نقش اساسی در ارتقای جایگاه علمی دانشگاه و شناساندن آن در جامعه علمی کشور دارند.

گفتنی است مرحله کشوری این المپیاد تیرماه سالجاری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

نایب رئیس شورای راهبری طرح دانشگاه سبز دانشگاه محقق اردبیلی از آغاز راهکارهای اجرایی طرح دانشگاه سبز در این دانشگاه خبر داد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور مهرداد محرم زاده در تشریح نتایج سومین جلسه شورای راهبری طرح دانشگاه سبز در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: پیرو ابلاغ دستورالعمل مدیریت سبز دانشگاه ها از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تشکیل شورای راهبری مدیریت سبز در دانشگاه محقق اردبیلی، سومین جلسه شورای مذکور در سالجاری برگزار شد.

وی با اشاره به مصوبات جلسات قبل، افزود: در این جلسه ادامه کنترل سیستم روشنایی، کنترل سیستم های حرارتی، برودتی و تهویه و کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها مورد تاکید قرار گرفت.

محرم زاده همچنین به فعال شدن بیش از پیش کمیته های زیرمجوعه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه از جمله کمیته های اصلاح الگوی مصرف و فرهنگی و آموزشی تاکید کرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با تاکید بر مدیریت مصرف آب، پسماند و میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی در مدیریت سبز دانشگاه، تصریح کرد: در این دستورالعمل استفاده از فناوری های پاک و انرژی های تجدیدپذیر، فرهنگ سازی و توسعه مدیریت انرژی و حمل و نقل مورد تاکید قرار گرفته است.

محرم زاده همچنین در خصوص استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، گفت: مقرر شد با رایزنی های لازم با مراجع ذیربط اقدامات عملی نسبت به نصب توربین های بادی برای استفاده از انرژی بادی و پنل های خورشیدی برای استفاده از انرژی خورشیدی در حال انجام است.

وی ادامه داد: همچنین در این جلسه مقرر شد یک روز در ماه به عنوان روز هوای پاک در دانشگاه اعلام شود تا همکاران از وسایل نقلیه شخصی استفاده ننمایند.

AWT IMAGE

همزمان با شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، مسجد دانشگاه محقق اردبیلی میزبان جمع کثیری از کارکنان و دانشجویان بود و نوای «بک یا الله» طنین انداز شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، در این مراسم دانشجویان، اعضای هیات علمی، کارمندان و مردم عادی همراه خانواده هایشان به سوگ امیر مومنان امام علی(ع) پرداخته و مراسم احیا را به جا آوردند.

حضار با برگزاری آیین هایی مانند قرائت دعای جوشن کبیر، مدیحه سرایی و سخنرانی مذهبی تا سحری در مسجد دانشگاه حضور یافته و با خدای خویش به راز و نیاز پرداختند.

استاندار اردبیل گفت: دانشگاه ها ظرفیت بسیار مطلوبی برای رشد و توسعه استان دارند.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر مجید خدابخش در دهمین نشست با اساتید دانشگاه های استان اردبیل با موضوع «گردشگری و ورزش» در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه ها باید در زمینه اشتغال، سرمایه گذاری و توسعه کمک کنند، گفت: در حال حاضر اولویت استان سرمایه گذاری و اشتغال است.

وی همچنین به ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه استان تاکید کرد.

خدابخش با بیان اینکه گردشگری به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه استان است، افزود: سریع ترین راه ایجاد اشتغال نیز گردشگری است.

استاندار اردبیل با بیان اینکه دانشگاه ها ظرفیت بسیار مطلوبی برای رشد و توسعه استان دارند، اضافه کرد: اساتید دانشگاه می توانند آمادگی خود را برای تهیه شرح خدمات شهرستانی و استانی اعلام کنند؛ چراکه امسال اعتبار بسیار خوبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان وجود دارد.

پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه اولین همایش علمی و اجرایی اتحادیه دانشگاه های آسیای میانه در آبان ماه سالجاری در اردبیل برگزار خواهد شد، گفت: در کنار این همایش، نشست بین المللی سازی آموزش عالی نیز برگزار خواهد شد.

وی افزود: زبان فارسی نیز  به مجموعه زبان های رسمی این اتحادیه افزوده شده است.

صادقی با بیان اینکه سال 1397 چهلمین سال تاسیس دانشگاه محقق اردبیلی است، ادامه داد: به همین مناسبت سال 1397 سال برگزاری مراسمات، جشن‌ ها، کنگره‌ ها و همایش های مختلف در دانشگاه محقق اردبیلی خواهد بود.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه این دانشگاه، دانشگاه بالغی است؛ چراکه دارای 29 نفر استاد تمام و بیش از 100 نفر دانشیار است، تصریح کرد: این نکته نیز قابل توجه است که امتیاز اساتید در هنگام ارتقا، خیلی بیشتر از کف امتیازات برای ارتقا هستند.

پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به پیشنهادات جلسه اول موضوع «گردشگری و ورزش»، گفت: در جلسه گذشته موضوعاتی همچون قابلیت های گردشگری استان به ویژه توریسم ورزش، مستندسازی با زبان انگلیسی با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی و میراث فرهنگی، ضرورت حضور در شبکه جهانی اینترنت برای معرفی قابلیت های استان، معرفی رویدادهای مهم در اینترنت، ضرورت زیباسازی شهری و فراهم سازی امکانات ورزشی استاندارد برای میزبانی مسابقات آسیایی و جهانی پیشنهاد شد.

وی با بیان اینکه پیشنهاد می شود همایش ملی گردشگری مهرماه سالجاری با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شود، افزود: این همایش می تواند با تاکید بر جاذبه های گردشگری و معرفی استان و همچنین بدست آوردن یافته هایی که می توانند به گسترش و رونق گردشگری کمک کنند، برگزار شود.

حمید لطف اللهیان شهردار اردبیل نیز با اشاره به مسائل انضباط شهری، گفت: در این خصوص دارای قوانین محکمی هستیم و شهرداری مکلف به جمع آوری سد معبر و اقدامات موثر در برقراری انضباط شهری است.

لطف اللهیان تاکید کرد: شهرداری می تواند با قوانین محکم در خصوص انضباط شهری بسیار محکم عمل کند، ولی رکود اقتصادی مانع این ورود جدی شده است.

وی با بیان اینکه زیباسازی و مبلمان شهری دارای مفهوم چند بعدی است، گفت: اقدامات جدی در راستای مبلمان شهری و اینکه شهر به سمت توسعه هدایت شود، انجام شده است.

شهردار اردبیل با بیان اینکه کاشت نهال می تواند در افزایش سرانه فضای سبز شهری موثر واقع شود، افزود: سال گذشته 20 هکتار به سرانه فضای سبز اردبیل افزوده شده است.

لطف اللهیان با بیان اینکه سال گذشته 30 هزار اصله نهال در سطح شهر اردبیل کاشته شده است، ادامه داد: امسال نیز 50 هزار اصله نهال در سطح شهر اردبیل کاشت خواهیم کرد که تا به امروز حدود 25 هزار اصله کاشته شده که 5 هزار اصله آن در شورابیل بوده است.

وی گفت: امروز در شهر اردبیل بیش از 200 پروژه با اعتباری نزدیک به 200 میلیارد تومان در حال اجراست.

گفتنی است در ادامه تعدادی از اساتید به ارائه دیدگاه ها و راهکارهای خود پیرامون توسعه استان در بخش گردشگری و ورزش پرداختند.

AWT IMAGE

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در روایات و احادیث بیش از هزار علامت ظهور بیان شده است.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حسین محسنی در نشست «در مسیر ظهور» با بیان این مطلب افزود: پنج علامت از این علایم معروف به علایم قطعی هستند.

وی با اشاره به اینکه دو گروه از یاران امام عصر در زمان ظهور پررنگ و تاثیرگذار خواهند بود، ادامه داد: سید یمانی و سید خراسانی دو یار تاثیرگذار امام عصر خواهند بود که برای هر کدام از آنها ویژگی هایی بیان شده است.

محسنی با اشاره به ویژگی های مطرح شده برای سید یمانی و سید خراسانی بیان کرد: سید یمانی یمنی الاصل و سید بوده و تمام یارانش از یمن خواهد بود و سید خراسانی در ایران ظهور می کند و دارای تشکیلات خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: هیچ دین و فرقه در کره زمین وجود ندارد که در خصوص آخرالزمان بحثی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه قویترین گفتمان در مورد امام زمان(عج) مربوط به اهل بیت است، ادامه داد: جغرافیای ظهور خاورمیانه است و کل درگیری ها و خیزش ها در این منطقه خواهد بود.

قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از انتصاب مسئول دبیرخانه کمیته دستگاهی حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی، گفت: طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر اسماعیل صدری عضو هیأت علمی گروه آموزشی علوم تربیتی به عنوان مسئول دبیرخانه کمیته دستگاهی حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در دانشگاه محقق اردبیلی منصوب شد.

وی افزود: این کمیته در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و به منظور توسعه فرهنگ و اندیشه اسلامی در محیط علمی در دانشگاه راه اندازی شده است.

گفتنی است پیش از این یعسوب اصغری عضو هیات علمی دانشگاه مسئول راه اندازی این دبیرخانه بود. 

مراسم احیای شب بیست و یکم ماه رمضان با حضور پر شور دانشگاهیان و مردم اردبیل در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، مراسم احیای شب بیست و یکم ماه رمضان و سوگواری امام علی (ع)، همزمان با سراسر کشور در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، آئین معنوی و روحانی که با حضور گسترده دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های استان اردبیل با قرائت دعای جوشن کبیر، ذکر استغفار و قرآن به سر گرفتن برگزار شد.

گفتنی است مراسم گرامیداشت ماه مبارک رمضان همه روزه هنگام اذان ظهر و عصر ضمن اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیف اله مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی ادامه پیدا می کند.

همچنین همه روزه مراسم افطاری برپا شده و نماز جماعت مغرب و عشا توسط حجت الاسلام والسلمین حمید علی نسب معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اقامه می شود.

شایان ذکر است مراسم طرح ضیافت نور نیز ویژه شب های ماه مبارک رمضان به مدت هشت شب از 20 الی 27 خرداد با سخنرانی حجت الاسلام مومنی راد از اساتید حوزه و دانشگاه از ساعت 23 هر شب در حال برگزاریست.

طی مراسمی از فعالان فرهنگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی در نشست تخصصی فرهنگ و اخلاق گفت: چهار نفر از فعالان فرهنگی دانشکده در سطح دانشگاه انتخاب و تجلیل می شوند.

وی با اشاره به اینکه اعضای هیات علمی و کارمندان دانشکده فعالیت های فرهنگی مختلفی دارند، اضافه کرد: برای قدردانی از این زحمت کشان فرهنگی در نظر گرفته ایم که از چهار عضو هیات علمی و چهار نفر از کارمندان فعال در حوزه فرهنگی در سطح دانشکده تجلیل کنیم.

ابراهیم پور با اشاره به اینکه همکاران و کارکنان دانشکده ادبیات و علوم انسانی در کارهای عام المنفعه به مانند اهدای خون و پر کردن فرم اهدای عضو پیشقدم بوده اند، تصریح کرد: چهار نفری که در سطح دانشگاه انتخاب شده اند، تصمیم گرفته اند که جوایز نقدی خود را به مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست اعطا کنند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیف اله مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: ماه رمضان، ماه رحمت الهی است و امیدوارم از این ماه بتوانیم استفاده کافی و وافی را داشته باشیم.

وی با اشاره به احادیث مختلف در زمینه فضیلت ماه مبارک رمضان تصریح کرد: گاهی برخی از بندگان توفیق بهره مندی از فیوضات ماه مبارک رمضان را از ما می گیرند.

مدبر با اشاره به برگزاری مسابقات ورزشی جام رمضان تصریح کرد: برگزاری این مسابقات سبب می شود حضور در برنامه های شب های ماه رمضان کمرنگ شود و بهتر است که این مسابقات در زمان دیگری برگزار شود چرا که بهترین ساعاتی که انسان می تواند برای عبادت صرف کند را در مسابقات صرف می کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به برخی از ویژگی های فاسدان از نگاه دین اضافه کرد: یکی از ویژگی های فاسدان این است که فجور را در جامعه کشت می کنند.

مدبر با بیان اینکه فاجر یعنی کسی که علنا گناه می کند، افزود: فاسدان با کاشتن گناه در جامعه، در جهت آبیاری برای پرورش آن هم هستند که برای این کار، فریب را راهکار می دانند بنابراین دومین ویژگی فاسدان فریبکاری است.

به گفته مدبر، آنهایی که در دام فاسدان افتاده اند، چیزی جز بدبختی دنیوی و اخروی درو نمی کنند.

یادآور می شود در این مراسم با اهدای لوح و جوایزی از اعضای هیات علمی و کارمندان فعال فرهنگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شد.

تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل با امضای روسای دو دانشگاه منعقد شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، پروفسور گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه به همکاری در توسعه و اجرای طرح های آموزشی با محوریت کارآفرینی و اشتغال زایی تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت های آموزشی طرفین برای نیل به اهداف مشترک، مرتفع ساختن معضلات و چالش های طرفین و همچنین تهیه منابع آموزشی به صورت مشترک از موضوعات این تفاهم نامه است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه به مدت چهار سال معتبر بوده و در صورت توافق طرفین قابل تمدید است، افزود: استفاده دانشجویان مراکز آموزشی علمی کاربردی استان از کتابخانه دانشگاه محقق اردبیلی، تمهیدات لازم جهت استفاده از امکانات و فضاهای رفاهی دانشگاه برای مراکز آموزشی و همچنین حضور اعضای هیات علمی دانشگاه جهت تصدی ریاست مراکز علمی کاربردی از جمله تعهدات دانشگاه محقق اردبیلی در این تفاهم نامه است.

صادقی تصریح کرد: به منظور پیشبرد اهداف تفاهم نامه و اجرای تعهدات طرفین کمیته راهبردی متشکل از نمایندگان تام الاختیار طرفین تشکیل و این کمیته مسئول پیشبرد برنامه ها و نظارت بر حسن انجام کار خواهد بود.

دکتر داریوش لطیفی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل نیز با بیان اینکه ارائه آموزش های تخصصی و مهارتی مورد نیاز دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه محقق اردبیلی در قالب تک پودمان های تخصصی مدنظر خواهد بود، گفت: تمهیدات لازم نیز جهت بازدیدهای آموزشی برای دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی از محیط های واقعی کار در مراکز علمی کاربردی انجام خواهد شد.

وی همچنین همکاری در انجام پایان نامه های دوره های تحصیلات تکمیلی در موضوعات مرتبط با دانشگاه علمی کاربردی و استفاده از پتانسیل اعضای هیات علمی دانشگاه جهت تالیف کتب مهارت های مشترک را از دیگر تعهدات این دانشگاه در تفاهم نامه مذکور عنوان کرد.

AWT IMAGE

طی ابلاغی از سوی استاندار اردبیل، دکتر محمد حسن زاده عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مشاور استاندار در امور توسعه اقتصادی استان اردبیل منصوب شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین الملل دانشگاه، طی حکمی از سوی استاندار اردبیل، دکتر محمد حسن زاده عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مشاور استاندار در امور توسعه اقتصادی استان اردبیل منصوب شد.

متن حکم دکتر محمد حسن زاده به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمد حسن زاده

باسلام

نظر به سابقه مفید و شایستگی های جنابعالی، به موجب این ابلاغ، به عنوان مشاور استاندار در امور توسعه اقتصادی استان منصوب می شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال، با بکارگیری همه توان و تجربه خویش، در پیشبرد اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید و نیز خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

برای جنابعالی در انجام وظایف و ماموریت های محوله توفیق و تائیدات الهی را خواهانم.

مجید خدابخش

استاندار اردبیل