همایش ها

اخبار
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان در راهپیمایی 13 آبان حضور حداکثری داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در جلسه شورای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های استان اردبیل با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی محور فعالیت دانشگاه های استان هستند، گفت: در آستانه 13 آبان قرار داریم که امیدواریم برنامه های باشکوهی در این راستا در دانشگاه ها برگزار شود.
وی افزود: هدف ما حمایت از حق و مردم بوده و هدف استکبار ظلم و بیدادگری است و با توجه به این مقوله استکبار جهانی هیچ وقت با ما کنار نمی آید.
صادقی با بیان اینکه ما هیچ موقع منافع اسلام و امت را فدای استکبار نخواهیم کرد، ادامه داد: هدف ما در دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی یکی است و با استکبار کنار نمی آییم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با تاکید بر اینکه دانشجویان اصلی ترین نیروهای بالنده دانشگاه ها هستند، تصریح کرد: دانشجویان قطعا از مسئولان پرشورتر هستند و در همین راستا باید محور فعالیت های فرهنگی قرار گیرند.
حجت الاسلام والسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل نیز ضمن قدردانی از انسجام دانشگاه ها در برگزاری مراسم عزاداری دانشگاهیان در بازار اردبیل، اظهارامیدواری کرد: برای سال های آتی حضور حداکثری دانشگاهیان در چنین مراسماتی برنامه ریزی شود.
وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا علیه نظام، مردم و نیروی ارزشی سپاه، گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری، نیروهای ارزشی سپاه و سربازان گمنام امام زمان(عج)، کشور ما جزو امن ترین کشورهای منطقه می باشد.
حسنی با تاکید بر اینکه دشمنی استکبار با ایران در خصوص مسائل اعتقادی است، افزود: در حال حاضر صدور و توسعه انقلاب اسلامی به سراسر جهان آغاز شده و ترس دشمن از این عامل مهم است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی به حضور پررنگ دانشجویان در برنامه های فرهنگی تاکید کرد و گفت: انسجام عظیم دانشگاهیان استان اردبیل در راهپیمایی 13 آبان درس بزرگی برای استکبار و خاموش کردن توطئه های دشمنان خواهد بود.
دکتر عباس فنی اصل رئیس شورای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های استان اردبیل نیز به فعال سازی تشکل های اسلامی دانشجویان در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: انتظار می رود طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه های استان فعال تر شود.
وی با تاکید به مشارکت و هم افزایی در برگزاری های برنامه های فرهنگی دانشگاه ها، افزود: امسال نیز طبق سنوات گذشته دانشگاهیان استان در قالب یک حرکت جمعی در راهپیمایی روز 13 آبان حضور خواهند داشت.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد: در راهپیمایی امسال حمایت از سپاه به عنوان یکی از ارکان مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مورد توجه جدی قرار خواهد گرفت.
در ادامه رئیس سازمان بسیج اساتید استان و روسا و معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های استان نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: داستان های مرحوم امیر حسین فردی توجه رهبری را برانگیخت طوری که مقام معظم رهبری به وی لقب «امیر داستان انقلاب» داده اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در آئین نکوداشت مرحوم امیر حسین فردی در دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: مرحوم فردی با عشق و علاقه وافر به ادبیات پایداری پرداخت و یکی از پیشگامان ادبیات پایداری در کشور بود.
وی با بیان اینکه باید تجلیل از مفاخر و بزرگان در زمان حیات آنها انجام شود، افزود: برگزاری آئین نکوداشت در زمان ممات نخبگان هم می تواند سبب شناخته شدن آنها شود.
صادقی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی در زمینه تجلیل از مفاخر گام های موثری برداشته است، افزود: از چند چهره شناخته شده استان در سطح کشور، تجلیل کرده و آئین بزرگداشت برگزار کرده ایم تا این افراد را به مردم استان و خصوصا دانشجویان معرفی کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نکوداشت شخصیت متدین، مومن، انقلابی و فرهیخته کار بسی پسندیده است.
وی با اشاره به اینکه مرحوم فردی خود را وقف مسیر انقلاب کرد، افزود: وقتی علم و هنر با ایمان و اخلاص توام شود فردی انقلابی به وجود می آید و مرحوم فردی مجاهدانه در راه انقلاب اسلامی قلم زد.
حسنی اضافه کرد: وقتی فقیه عادل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نویسنده ای را مورد عنایت قرار داده و تعریف و تمجید می کند، قطعا این شخص متدین و انقلابی است.
دکتر حسین شایقی رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اردبیل گفت: الگوهای جامعه باید از بین انسان های صالح، نخبه، متدین و علمی معرفی شود.
وی با بیان اینکه انسان های فرهیخته الگویی برای تربیت نسل های آینده هستند، اضافه کرد: فرهیختگان بر روی اقشار مختلف جامعه تاثیرگذار هستند بنابراین باید زمینه معرفی آنها فراهم شود.
شایقی ادامه داد: هویت هر کشور مدیون عالمان و فرهیختگان است و استان اردبیل هم از این قاعده مستثنی نیست بنابراین باید قدردان این فرهیختگان بود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اردبیل افزود: مرحوم امیر حسین فردی از پایه گذاران ادبیات پایداری بوده و از پایه گذاران انجمن نویسندگان کودک و نوجوانان بودند.
دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: مرحوم فردی 30 سال دوران کودکی ما را زندگی کرد و با کیهان بچه ها اتفاقات زندگی را برای ما به تصویر کشید.
وی با اشاره به اینکه مرحوم فردی چهارمین فرهیخته استان است که در دانشگاه محقق اردبیلی مراسم نکوداشت برای وی برگزار می شود، ادامه داد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در راستای رسالت های اجتماعی خود از اساتید و فرهیختگان شاگرد پرور تجلیل و آنها را به جامعه معرفی می کند.
ابراهیم پور اظهار کرد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی از سال 75 با رشته زبان و ادبیات فارسی راه اندازی شده است و امروز سه رشته در گروه زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده تدریس شده و حدود 50 نفر دانشجوی دکتری، 60 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و 100 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی رشته های زبان و ادبیات فارسی تحصیل می کنند.
مرتضی سرهنگی از نویسندگان برجسته ادبیات پایداری کشور و از دوستان مرحوم فردی گفت: ما معمولا دو نوع عمر می کنیم که یکی عمر ظاهری و دیگری عمر باطنی است.
وی اضافه کرد: معلمان هم دو نوع هستند که یک نوع معلمان مدرسه هستند و نوع دیگر، معلمانی هستند که به وسیله کتاب هایشان اقدام به تربیت نیرو می کنند.
سرهنگی تصریح کرد: مرحوم فردی شجاعت یاد دادن داشت به همین خاطر شاگردان زیادی را پرورش داده و به جامعه معرفی کرد.
حجت الاسلام و المسلمین میکائیل مقدسی امام جمعه نیر گفت: کسانی باید در مورد افرادی مثل مرحوم فردی سخن بگویند که لااقل همسطح با آن فرد باشند.
وی افزود: مرحوم فردی مجاهدانه در مسیر انقلاب تلاش کردند و برای نسل موجود و نسل های آینده تاثیرگذار هستند.
محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری کشور گفت: مرحوم فردی شخصی متواضع بودند که هیچگونه رغبتی برای معرفیشان نداشت.
وی با بیان اینکه مرحوم فردی نویسنده بزرگی بود، تصریح کرد: او به عناصر داستان نویسی تسلط داشت و با تبحر خاصی داستان می نوشت.
مومنی شریف اظهار کرد: مرحوم فردی با جهان بینی دینی به طبیعت نگاه می کرد و نگاهشان به طبیعت، انسان و زندگی خدامحور بود.
جواد زنجانی فرماندار اردبیل گفت: امروز فضای فرهنگی به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است و این مساله سبب شده که جوانان و نسل های جدید از اصالت، ریشه و فرهنگ کم بهره باشند.
وی افزود: باید در زمینه مهندسی فرهنگی کشور چاره اندیشی کرده و انتقال فرهنگ به نسل های آتی الگوی مناسبی طراحی کنیم.
سید ناصر اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: برگزاری آئین نکوداشت مرحوم فردی، سال گذشته در شورای فرهنگ عمومی استان مصوب و امروز برگزار شد.
او ادامه داد: متاسفانه با مفاخر زنده نمی‌شود کنار آمد و مراسمی این چنینی برایشان برگزار کرد چون رغبتی از خود نشان نمی دهند.
یادآور می شود در این آئین، دکتر محسن شاهرضایی مدیر کل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان پیام دکتر ستاری معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان را قرائت و سازمان های مختلف با اهدای هدایایی از خانواده مرحوم فردی تقدیر کردند.
در این آئین، از پرتره فردی رونمایی و با رونمایی از یادبود مرحوم فردی، خیابان منتهی به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی به نام این نویسنده نامگذاری شد.
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، کانون بسیج اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در محکومیت سخنان رییس جمهور آمریکا بیانیه ای صادر کرد.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:
 
باسمه تعالی
اگر سپاه نبود، کشور هم نبود.  حضرت امام خمینی (ره)
سخنان سراسر دروغ و مستکبرانه اخیر رییس جمهور آمریکا علیه ملت بزرگ ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بار دیگر دست چدنی و فریبکارانه سیاستمداران آمریکا را از زیر دستکش مخملی نمایان و بر کلام دوراندیشانه و حکمیانه پیرجماران ما که آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن درجه یک ملت ایران نامید، صحه گذاشت. چنین اهانت هایی به ملت ایران و فرزندان غیور پاسدار آن ناشی از عصبانیت نظام سلطه از قدرت و نفوذ روزافزون جمهوری اسلامی و موفقیت های چشمگیر سبزپوشان حافظ امنیت، شرف و غیرت آن در مبارزه با تروریسم و برچیدن شجره خبیثه داعش در منطقه است.
تروریستی نامیدن سپاه که متشکل از انسانهای مومن و بی ادعا و نمونه ای از دریای جوشان حق طلبی ملت ایران است از طنزهای تلخ تاریخ است. مجموعه ای که در یکی از حساس ترین و خطرناک ترین زمان بشریت که تروریسم برآمده از جهالت داعش، شرف و انسانیت را ذبح می کرد، سروقامت و استوار به ندای ملت های مظلوم سوریه و عراق به مبارزه با نماد تحجر و تروریسم پرداخت و با تقدیم شهدای گرانقدر مدافع حرم به دامن امت اسلامی، امید را در منطقه زنده نگه داشت.
 
امروز سپاه پاسداران و فرماندهان شهید و غیور آن که مجاهدانه و عاشقانه به فرمان رهبری معظم انقلاب از مرزهای انسانیت حراست و به بشریت خدمت می کنند نه تنها در قلب ملت ایران جای دارند بلکه محبوب دلهای آزاده و بیدار در اقصی نقاط عالم به ویژه کشورهای منطقه هستند. لذا، چنین اهانت هایی برخلاف هدف گویندگان و طراحان آن، موجبات بیشتر وحدت ملت بزرگ ایران و مسوولان نظام شده و سپاه پاسداران را بیش از گذشته در بین ملت ایران و ملتهای منطقه عزیز کرد.
 
کانون بسیج اساتید دانشگاه محقق اردبیلی همگام با سایر دانشگاهیان و امت اسلامی، ضمن ادای احترام به همه شهدای انقلاب به ویژه شهدای سپاه و مدافعان مظلوم حرم و حمایت قاطع از سپاه پاسدان انقلاب اسلامی و فرماندهان غیور و مخلص آن، سخنان رییس جمهور آمریکا را به شدت محکوم می‌نماید. امید است با بیداری امت اسلامی شاهد رهایی جوامع انسانی و اسلامی از دست نظام سلطه و نوکران و سرسپردگان آن باشیم. انشاءالله
 
کانون بسیج اساتید دانشگاه محقق اردبیلی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه سخنان رئیس جمهور آمریکا یاوه گویی ‌هایی بیش نبود، افزود: سپاه پاسداران هویت جمهوری اسلامی ایران و همه مردم این کشور است و ما همیشه حامی این عزیزان خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم تجدید میثاق روسای دانشگاه‌ ها و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ های استان اردبیل با فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل با بیان اینکه سخنان ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یاوه گویی ‌هایی بیش نبود، گفت: وی یک فردی بیمار است و ما از سخنان وی ذره‌ ای واهمه نداریم.
وی با بیان اینکه بهانه ندادن به دست دشمنان محافظت از خودمان است، تاکید کرد: استکبار به دنبال بهانه‌ای است تا شرارت‌های خود را افزایش و ادامه دهد.
صادقی تصریح کرد: برجام و تعهداتی که جمهوری اسلامی ایران داده است، با این سخنان از بین نخواهد رفت و ایران در این مذاکرات به دنیا اعلام کرد که ما از در گفتگو وارد شده‌ایم و هر آنچه تابع امر رهبری و انقلاب باشد را اطلاعت خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه بیشتر شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس از دانشجویان انقلابی و سپاه معظم هستند که بایستی رشادت ها و مقاومت آن عزیزان را به دنیا اعلام کنیم، ادامه داد: نمونه بارز آن سردار شهید پستی، شهید رجبی و شهیدان نوعی اقدم از نخبگان دانشگاهی هستند.
وی با اشاره به رشادت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افزود: سپاه پاسداران هویت جمهوری اسلامی ایران و همه مردم این کشور است و ما همیشه حامی این عزیزان خواهیم بود.
سردار جلیل بابازاده فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل نیز با بیان اینکه انسجام و وحدت مسئولان و مردم قدرت اصلی ایران را تشکیل می‌دهد، گفت: این یک اصل اساسی و مهم برای ما است که باید مورد توجه واقع شده و به هیچ وجه دست کم گرفته نشود.
وی با بیان اینکه سپاه از این که همیشه در خدمت مردم باشد و در راستای خدمت‌رسانی به مردم گام بردارد به خود افتخار می‌کند، افزود: حرکت بزرگی که دانشگاهیان بلافاصله پس از سخنان اخیر ترامپ نشان دادند، در راستای احیای نهضت روشنگری بود که برای ما افتخار است.
فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: با توجه به تاثیرات عمیق سپاه در قلب مردم و دنیا، این مجموعه همیشه در مقابل هجمه ‌های مختلف قرار می‌گیرد، ولی این هجمه‌ ها جایگاه سپاه را بیشتر و بهتر در قلب مردم تثبیت می‌کند و دشمنان با این اقدام نمی‌توانند به هیچ وجه جایگاه سپاه را در خطر بیندازند.
بابازاده با بیان اینکه احترامی که مردم و مسئولان به سپاه دارند به خاطر خلوص نیروهای انقلاب بوده و این احترام در سایه جانفشانی ‌های شهدای دفاع مقدس و فداکاری‌های رزمندگان اسلام در سال‌های بعد از انقلاب حاصل شده است، گفت: تلاش سپاه بر این است که از دستاوردهای انقلاب اسلامی با جان و دل دفاع کند.
وی تصریح کرد: سپاه بر خود وظیفه می ‌داند که از دستاوردهای علمی دانشگاهیان برای اقتدارآفرینی و افتخارآفرینی مردم جامعه پاسداری و نگهداری کند و برای دستیابی به این اهداف از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند؛ چرا که تجربه ثابت کرده مجاهدت ‌های علمی دانشمندان نقشه‌ ها و توطئه‌ های دشمنان را خنثی کرده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل نیز با بیان اینکه سپاه پاسداران با ارزش ترین، مقدس ترین و معنوی ترین لشکر و نیروی کشور است، گفت: اگر بخواهیم بهترین افراد از سربازان واقعی امام زمان را نام ببریم، لشگریان سپاه باید نام برد.
وی بیان کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس سپاه پاسداران نقش موثر و خوبی ایفا کرده است و اگر دلاوری های سپاه نبود، امروز امنیت کنونی را نداشتیم و این امنیت را مدیون سبزپوشان انقلاب اسلامی هستیم.
حسنی اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا با جسارت خود بی خاصیت بودن خود را نشان داد و در سخنان اخیر به مردم کشور توهین و ارزشمندترین نیروی کشور که یادگار امام و انقلاب اسلامی است را جزو تروریست ها نام برد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: قدرت سپاه بایستی در عالم بیش از این نام آور باشد و عظمت سپاه در دنیا و جامعه بیشتر شده و جریان تفکر اسلام در دنیا آنقدر سریع است که این نشان دهنده قدرت سپاه می باشد.
حسنی با بیان اینکه دشمنان ما و استکبار جهانی این یاوه گویی ها را به کار می‌ برند تا جمهوری اسلامی ایران تحقیر شود، تاکید کرد: دشمنان و استکبار بدانند هیچ وقت با این سخنرانی ها از عظمت و شانیت کشور و سپاه کسر نخواهد شد و این سخنان دروغین ذره ای از این ارزش ها کم نخواهد کرد.
وی با بیان اینکه سپاه و انقلاب و رهبری در کنار یکدیگر ایستاده اند، بیان کرد: به مجموعه سپاه با چشم حزب ‌الله نگاه می کنیم و همیشه سپاه غالب است و بزرگی دشمن بر ما به برکت این انقلاب واهمه ‌ای ایجاد نخواهد کرد.
حسنی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی دشمن را به زانو درآورده است و این در حالی است که همه دنیا و دشمنان اسلام در فکر مقابله با ایران هستند، اما ایران با قدرت فکری و معنوی که دارد در مقابل این ابر قدرت ها و برای دفاع از اسلام ایستاده است.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی در راستای ارتقای فعالیت های پژوهشی و فناوری دانشگاه و ایفای نقش در تولید علم و تصمیم‌ گیری ‌های پژوهش محور استان و کشور تلاش می نماید.
دکتر محمد نریمانی در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه عملکرد حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی را طی سنوات اخیر تشریح کرد.
وی با بیان اینکه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی در راستای ارتقای فعالیت­ های پژوهشی و فناوری دانشگاه و ایفای نقش در تولید علم و تصمیم‌ گیری ‌های پژوهش محور استان و کشور تلاش می ­نماید، گفت: برنامه ریزی در خصوص فعالیت­ های پژوهشی و فناوری دانشگاه و تعیین خط مشی کلی، تنظیم آیین­ نامه­ ها، دستورالعمل­ ها و قوانین پژوهشی، برنامه ­ریزی برای تقویت ارتباط با دستگاه­ های اجرایی، جامعه و صنعت و تلاش برای انجام پژوهش های مشتری ­گرا و مورد نیاز جامعه، ایفای نقش مؤثر در برنامه ­های علمی پژوهشی استان، نظارت و برنامه ­ریزی برای ایجاد کتابخانه ­ها و بانک ­های اطلاعاتی دانشگاه برای استفاده اعضای هیأت علمی و دانشجویان، بسترسازی برای زیرساخت ­های اینترنت و توسعه امور فناوری دانشگاه، فراهم آوردن بستر مناسب برای ایجاد و توسعه شرکت ­های دانش ‌بنیان و مراکز رشد، برگزاری کنفرانس­ ها و همایش ­های علمی، سیاستگذاری در خصوص تهیه و خرید تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و ارایه خدمات علمی و برنامه ­ریزی برای گسترش مفاهیم کارآفرینی در دانشگاه و آشنایی دانشجویان با روش ­های کسب و کار از وظایف این معاونت می‌ باشد.
نریمانی ادامه داد: همچنین در همین راستا می توان به بسترسازی فعالیت ­های نوین در امر پژوهش، بها دادن به ایده های جدید و تاسیس واحدهای نو همگام با حرکت جهانی علم و پژوهش با تاکید بر سند های راهبردی ملی و اسلامی علم کشور اشاره نمود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به حوزه های زیرمجموعه این معاونت، گفت: مدیریت امور پژوهشی، مرکز ارتباط علمی با جامعه و کارآفرینی، کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی، مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مرکز رشد واحدهای فناوری، آزمایشگاه مرکزی، موزه تاریخ علوم اردبیل، مرکز پژوهش­های فرهنگی آذربایجان، مرکز آپا، انتشارات دانشگاه، کمیته دستگاهی حمایت از کرسی های نظریه پردازی، و مرکز تخصصی مطالعات مدیریت و کلینیک صنعت حوزه های مربوط به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه می باشند.
 
وی با بیان اینکه دکتر حسین شایقی و دکتر عباس نجاتی از اعضای هیات علمی دانشگاه جزو یک درصد برتر علمی و نخبگان جهان قرار گرفته اند، گفت: همچنین دو نفر از اساتید دانشگاه محقق اردبیلی در جمع  30 نفر از پرتولیدترین محققان علوم انسانی کشور طبق اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به ترتیب با اختصاص 11 صدم و 9 صدم درصد از سهم تولیدات علوم انسانی کشور در رتبه ششم و سیزدهم این فهرست قرار گرفته اند. همچنین دکتر عزیز حبیبی عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان دانشمند برجسته شیمی فیزیک کشور در سالجاری انتخاب شده اند.
نریمانی با بیان اینکه برگزاری جشنواره پژوهشگران برتر استان در هفته پژوهش، تالیف و ترجمه 150 عنوان کتاب از سال 93 تا پایان 95، برگزاری 22 مورد همایش، کنفرانس، سمپوزیم، جشنواره، اجلاس، سمینار ملی و بین المللی از سال 93 تاکنون و برنامه ریزی 17 مورد همایش و کنفرانس ملی و بین المللی برای نیمه دوم سال 96 و سال 97 در حوزه مدیریت امور پژوهشی دانشگاه انجام شده است، خاطرنشان کرد: همچنین از برنامه های شاخص این مدیریت برگزاری چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری سراسر کشور و حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بازدید از واحدهای مختلف دانشگاه در خرداد سال 1395 بود.
قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نام دانشگاه محقق اردبیلی برای اولین بار در لیست دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا با بیشترین مقالات یک درصد برتر قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تعداد مقالات منتشره با اسم دانشگاه محقق اردبیلی، ادامه داد: از سال 1393 تا پایان سال 1395 یک هزار و 184 مقاله علمی در مجلات علمی و پژوهشی داخلی، 666 مقاله علمی در مجلات ISI، 761 مقاله در مجلات SCOPUS، 67 مقاله علمی مشترک با پژوهشگران دانشگاه های غیر ایرانی توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی منتشر شده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی از سال 1393 تا پایان سال 1395 دارای یک مجله علمی دارای نمایه استنادی بین المللی معتبر، 3 مجله علمی و پژوهشی و ثبت 17 مورد اختراع است، افزود: طی سال های 1394 و 1395 دانشجویان دکتری این دانشگاه از 35 مورد فرصت تحقیقاتی استفاده کرده اند، همچنین از سال 1393 تا پایان سال 1395 اعضای هیات علمی دانشگاه از 10 مورد فرصت مطالعاتی در خارج از کشور استفاده کرده اند، 573 مورد طرح پژوهشی داخلی در حال اجرا نیز از سال 1393 تا پایان 1395 که از آن 351 مورد در طی این سه سال تصویب شده و 208 مورد نیز خاتمه یافته است.
نریمانی با اشاره به فعالیت های مرکز ارتباط علمی با جامعه و کارآفرینی دانشگاه، گفت: انعقاد بیش از 50 تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی، ارسال بیش از 100 فقره پروپوزال طرح ­های بین سازمانی به دستگاه های اجرایی و انعقاد 33 فقره قرارداد پژوهشی، تحقیقاتی با جذب اعتبار بیش از 25.5 میلیارد ریال از اول سال 1395 تاکنون، فعالسازی کارگروه آموزش، پژوهش، نوآوری و فناوری استان اردبیل به عنوان دبیرخانه و احصای اولویت ­های پژوهشی دستگاه­ های اجرایی و پیگیری اختصاص یک درصد اعتبارات هزینه­ ای سازمان­ ها به امر پژوهش از طریق سازمان ­ها، استانداری و شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، راه­اندازی دفتر تدوین استاندارد در دانشگاه با همکاری اداره­کل استاندارد استان اردبیل به منظور افزایش مشارکت اساتید در تدوین استانداردهای ملی و بین­ المللی در خرداد 95، برگزاری نشست­ های هم­ اندیشی اساتید دانشگاه­ های استان با استاندار اردبیل با محوریت توسعه دانش بنیان استان، ارائه درس دو واحدی مبانی کارآفرینی به صورت اختیاری و همکاری در خصوص ارائه آن به صورت مجازی از سال 1396، تاسیس دفتر مشاوره کارآفرینی، برگزاری هشت مورد گارگاه­ آموزشی مختلف ویژه اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان و برگزاری استارت آپ گردشگری در سال 95 از مهمترین فعالیت های این مرکز می باشد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه کتابخانه مرکزی دانشگاه شامل بخش های امانت، مرجع، نشریات، منابع الکترونیک و خدمات فنی می باشد، گفت: در حال حاضر کتابخانه مرکزی دانشگاه با داشتن افزون بر 100 هزار جلد منابع فارسی و لاتین و نشریه و نیز طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های تحصیلی یکی از غنی ترین مراکز علمی استان اردبیل به شمار می رود.
وی با بیان اینکه دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دانشکده فناوری های نوین نمین دارای کتابخانه های مستقل می باشند، گفت: افتتاح کتابخانۀ تخصّصی آسیب های اجتماعی، افتتاح و راه اندازی فناوری RFID، برگزاری چهار مورد نمایشگاه کتاب ­های تخصصی و دانشگاهی فارسی، لاتین، عربی و برگزاری همایش و کارگاه های تخصصی ویژه اساتید، کارمندان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از جمله فعالیت های مهم کتابخانه مرکزی دانشگاه می باشد.
نریمانی با اشاره به فعالیت های مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه، خاطرنشان کرد: راه اندازی سیستم هات اسپات برای استفاده بهینه از اینترنت در کنار استفاده از سیستم وی پی ان، طراحی و اجرای اتاق سرور جدید دانشگاه منطبق با استاندارد، تجمیع سرورهای اینترنتی اساتید، کارمندان و دانشجویان در یک سرور به منظور بهبود کارآیی و صرفه جویی در هزینه خرید سرور، مشارکت در راه اندازی و بهره برداری از سیستم اتوماسیون جامع دانشگاه و راه اندازی آرشیو سخت افزاری از اهم فعالیت های این مدیریت می باشد.
قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به فعالیت های مرکز رشد دانشگاه، افزود: در این مرکز افراد حقیقی و حقوقی صاحب ایده و طرح های نوآور و فناور می توانند مستقر شده و علاوه بر استفاده از امکانات و زیرساخت های مرکز رشد، از حمایت های مختلف مرکز نیز برخوردار گردند.
وی با بیان اینکه گسترش روابط بین الملل و ملی و همچنین ایجاد مرکز نوآوری و شکوفایی از اهم برنامه های آتی این مرکز است، گفت: از سال 1393 تا سال 1395 هشت شرکت دانش بنیان در این مرکز مستقر شده اند، همچنین 25 مورد دانش فنی صنعت ساز و 14 مورد دانش فنی تجاری شده از دستاوردهای این مرکز می باشد.
نریمانی با بیان اینکه سکوبندی و تجهیز سایت اصلی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه همراه با استقرار و راه­اندازی تجهیزات High Tech در سایت اصلی شامل GC-MS، CHNSO، VSM و Real Time PCR انجام شده است، خاطرنشان کرد: همچنین آزمایشگاه مرکزی دانشگاه در شبکه آزمایشگاهی فناوری ­های راهبردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری عضو قطعی شده و بسترسازی برای استفاده اعضای هیات علمی از تخفیف 40 درصدی شبکه مهیا شده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از اقدام برای عضویت آزمایشگاه مرکزی به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد و معتمد محیط زیست خبر داد و گفت: کارگروه ایمنی، سلامت و محیط زیست(HSE) دانشگاه نیز تشکیل شده است.
قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تاسیس و تجهیز موزه تاریخ علوم اردبیل و راه اندازی چهار گالری تاریخ و افتخارات آموزش عالی استان، ارتباطات و فناوری، سنجه های اندازه گیری، طبیعت، گفت: شش نمایشگاه تخصصی در دو سال اخیر با حدود 18 هزار نفر بازدید کننده و بازدید هفتگی دانش آموزان، دانشجویان و همچنین مهمانان بین المللی و مقامات و مسئولین ملی و استانی توسط موزه تاریخ علوم دانشگاه انجام شده است.
وی از جذب، همکاری، مشارکت و اهدای وسایل موزه ای از 18 موسسه دولتی و خصوصی و 110 نفر از اشخاص حقیقی با جزئیات بیش از یک هزار عدد شیء، 110 مورد یادبود و جایزه، سه هزار و 400 جلد کتاب و نشریه، 400 قطعه سند، 210 قطعه نمونه طبیعی، 14 هزار و 500 قطعه دیجیتال عکس، سند و غیره خبر داد و افزود: موزه تاریخ علوم دانشگاه در مدت فعالیت خود عناوین موزه برتر کشور در دو سال پیاپی 94 و 95 توسط ایکوم ایران (کمیته ملی موزه ها)، هفدهمین دوره جایزه ترویج علم جمهوری اسلامی ایران در سال 95 و شاخص ترین نمایشگاه یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری در سال 94 را کسب کرده است.
نریمانی ادامه داد: برنامه های آتی موزه نیز راه اندازی و ایجاد گالری ها و مجموعه های جدید و توسعه و گسترش مجموعه ها و جلب مشارکت های مردمی و اهدای آثار و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های سیار و ایجاد شعبات شهرستانی موزه در نمین و پارس آباد و ایجاد شعبه استانی موسسات ملی در اردبیل و همچنین همکاری با دانشکده ها و گروه های آموزشی در ایجاد گالری ها و مجموعه ها و نیز تدوین کتب تاریخ دانشگاه، آموزش عالی و دانشنامه استان اردبیل می باشد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به فعالیت های مرکز پژوهش ­های فرهنگی آذربایجان، ادامه داد: برگزاری هفت مورد بزرگداشت و کارگاه آموزشی در زمینه های آذربایجان، 17 مورد نشست تخصصی و سمپوزیم در زمینه های آذربایجان پژوهشی و صفویه شناسی و چهار مورد نمایشگاه و همچنین برنامه های آئینی از برنامه های شاخص برگزاری سمپوزیم وحدت اسلامی با حضور رهبر شیعیان ترکیه از مهمترین عملکرد این مرکز می باشد.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی و تدوین مستندات مرجع و مشاوره های امنیتی توسط مرکز آپای دانشگاه، گفت: تشکیل تیم های تخصصی در حوزه امنیت سایبری و گسترش همکاری با دستگاه های ملی و استانی برای صیانت و امداد در برابر تهدیدات رایانه ای و رصد فضای سایبری و کشف تهدیدات و آسیب ها و عقد قراردادهای ملی در حوزه امنیت سایبری از جمله مهمترین فعالیت های مرکز آپای دانشگاه محقق اردبیلی است.
نریمانی با اشاره به تاسیس و راه اندازی انتشارات دانشگاه محقق اردبیلی، گفت: انجام تمامی فرایندهای طراحی جلد، صفحه، ویراستاری و اخذ مجوزهای قانونی و همچنین چاپ 48 عنوان کتاب توسط انتشارات دانشگاه انجام شده است. همچنین چهار مورد کتاب نیز در دست چاپ می باشد.
عضو هیات رئیسه دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه مرکز نظریه پردازی، نقد و مناظره دانشگاه محقق اردبیلی همگام با هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، در جهت افزایش رونق و نشاط علمی، ایجاد زمینه ارتقای فرهنگ نقد و نوآوری علمی، سنجش کیفی دستاوردهای علمی پژوهشگران و ایجاد بسترهای مناسب برای بهره‌گیری از این دستاوردها، نسبت به برگزاری اجلاسیه کرسی های نظریه پردازی، نقد، مناظره و نوآوری و نیز اجلاسیه کرسی های ترویجی(در زمینه علوم انسانی، هنر و معماری، علوم رفتاری، روان شناسی و علوم تربیتی و معارف دینی) اهتمام وی‍‍ژه داشته است، تصریح کرد: علاوه بر اقدامات قابل توجهی که تاکنون در این راستا صورت گرفته، برنامه های گسترده ای نیز برای آینده در نظر گرفته شده است که امید می رود با مساعدت استادان، پژوهشگران و دانشجویان ارجمند دانشگاه به ثمر برسد.
وی همچنین با اشاره به راه اندازی مرکز تخصصی مطالعات مدیریت و کلینیک صنعت دانشگاه طی ماه های اخیر، گفت: مشاوره های تخصصی، عارضه یابی، برگزاری همایش و نشست های تخصصی، کارگاه های آموزشی و اجرای پروژه های تحقیقاتی پنج بخش خدمات ارائه شده در کلینیک مدیریت دانشگاه است.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: این دانشگاه رتبه 21 را در رشد علمی و تولید مقاله در بین 60 دانشگاه زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در آئین استقبال از دانشجویان ورودی 96 با بیان این مطلب افزود: دانشگاه محقق اردبیلی در مسیر ارتقا و رشد قرار دارد و باید باهم و در کنار هم این مسیر را ادامه داده و موجب شتاب رشد علمی دانشگاه باشیم.
وی با اشاره به جایگاه دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: علیرغم اینکه منطقه و استان، منطقه محرومی محسوب می شود اما دانشگاه محقق اردبیلی در بین دانشگاه های کشور در رده متوسط به بالا قرار دارد.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: این دانشگاه در زمینه صعود دانشجویان به المپیاد در بین 11 دانشگاه شمالغرب کشور رتبه دوم را کسب کرده است.
صادقی افزود: دو نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند که نشان از جایگاه علمی اساتید این دانشگاه است.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: همه ما مدیون شهدای 8 سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و ولایت هستیم.
وی افزود: ما بهترین نیروهای خود را در راه دفاع از نظام و انقلاب و حرم از دست دادیم تا امروز یک نفر از داعشی ها هم جرات ورود به کشور را نداشته باشد.
حسنی با بیان اینکه همه ما مدیون درایت و تدبیر مقام معظم رهبری هستیم، اظهار کرد: مقام معظم رهبری تمام وجود خویش را برای امنیت کشور به کار گرفته است بنابراین باید ما هم در قبال مقام معظم رهبری ادای دین کنیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: دانشجویان باید از همین الان آینده و مسیرشان را انتخاب کنند و این مسیر باید ادامه دهنده راه انقلاب اسلامی و مسیر الهی باشد.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل تصریح کرد: باید صداقت، اخلاق، مردمداری، امانتداری و دینداری را پیشه کار و زندگی خود قرار دهیم تا بتوانیم در مسیر الهی حرکت کرده باشیم.
مهندس علیرضا دستور مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی گفت: حراست دانشگاه محقق اردبیلی یک حراست فرهنگی است، هر چند که امنیت هم نیاز است.
وی با اشاره به اینکه کارت دانشجویی دانشگاه یک کارت چند منظوره است، افزود: کارت دانشجویی دارای 16 حافظه است که فعلا دو حافظه آن مورد استفاده قرار می گیرد.
دستور با بیان اینکه اگر در خوابگاه دوستی باب میل فرد نبود، می توانیم فرد را جابجا کنیم، تصریح کرد: دانشجویان هرگونه مسائل مربوط به خوابگاه را به مسئولان خوابگاه ها اطلاع بدهند و مطمئن باشند که به این مسائل و مشکلات رسیدگی می کنیم و باید هرگونه خروج از خوابگاه هم با هماهنگی قبلی باشد.
مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشجویان باید هنر نه گفتن را یاد بگیرند، ادامه داد: هرگونه اردوی خارج از دانشگاه ممنوع است
دستور ادامه داد: اگر کسی به اعتقادات دینی دانشجویان شبهه ای وارد کرد که نتوانست به آن پاسخ دهد، می تواند به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراجعه کنند.
مدیر حراست دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: انس با خدا، بهترین راه برای دوری از خانواده و فتح بابی برای رهایی از تنهایی است.
 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: باید به مسئولیت های خود در برابر نظام و انقلاب و مردم عمل کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در نشست صمیمی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل با کارکنان دانشگاه محقق اردبیلی با اعلام این خبر افزود: مسئولیت های اجتماعی مقوله ای است که نباید مورد غفلت ما قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ارتباط تنگاتنگی دارد، تصریح کرد: در این دانشگاه نهاد رهبری را تشکیلات دیگری نمی دانیم بلکه این نهاد را مکمل فعالیت های خود می دانیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یک ظرفیت معنوی است که از طرف رهبر معظم انقلاب و نماینده ایشان در دانشگاه ها ایجاد شده است.
وی افزود: در جایی خدمت می کنیم که با نهاد ها و مجموعه های دیگر بسیار متفاوت است چرا که دانشگاه یک مجموعه پژوهشی و فرهنگی است و شخصیت انسان در آن نقش می بندد.
حسنی ادامه داد: نگاه بیرون جامعه به دانشگاه نگاه الگو محوری است چرا که جامعه بر این باور است که دانشگاه مرکز علم و اخلاق است و این الگوگیری حتی بدون اطلاع دانشگاهیان انجام می شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: دانشگاه مجموعه مبارکی است و به عنوان الگوی جامعه عمل می کند.
 
 
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل گفت: دانشجویان دانشگاه های اردبیل در پیاده روی اربعین شرکت می کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی در نشست مشترک مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و روسای دانشگاه های استان اردبیل ضمن محکوم کردن اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا در خصوص برجام و نیروهای ارزشی سپاه، گفت: این حرکت اقتدار و عزت سپاه را بالا برد و در همین راستا تجمع دانشگاهیان در محکومیت سخنان رئیس جمهور آمریکا و حمایت از سپاه برگزار خواهد شد.
وی جلسات مشترک مسئولان نهاد و روسای دانشگاه های استان به صورت ماهانه برگزار خواهد شد، افزود: در این جلسات در خصوص مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره دانشگاه ها همفکری خواهد شد تا دانشگاه ها به صورت منسجم رو به جلو حرکت کنند.
حسنی با بیان اینکه حضور دانشجویان در مراسم معنوی پیاده روی اربعین توسط نهاد رهبری و بسیج دانشجویی در حال ساماندهی است، ادامه داد: در حال حاضر ثبت نام آغاز شده و آخرین مهلت ثبت نام 25 مهر تعیین شده است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه ها باید مقدمات این سفر را برای دانشجویان فراهم کنند، افزود: ایاب و ذهاب و تغذیه بین راهی در بر عهده دانشگاه ها خواهد بود، همچنین دانشگاه ها توجه داشته باشند مدت زمان حضور دانشجویان در این سفر معنوی غیبت آموزشی محسوب نشود.
وی با بیان اینکه لازم است برنامه های فرهنگی دانشگاه ها هماهنگ شود، دانشگاه ها را به تشویق و ترغیب دانشجویان برای حضور در پیاده روی اربعین حسینی دعوت کرد.
گفتنی است در ادامه روسای دانشگاه ها و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه ها به ارائه نظرات خود پرداختند.  همچنین مسئول ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان استان و مسئول بسیج دانشجویی استان اردبیل در خصوص نحوه ثبت نام و حضور دانشجویان در این سفر معنوی توضیحاتی ارائه کردند.
با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل مسجد دانشگاه، دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی سخنان رئیس جمهور آمریکا را محکوم کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی در این تجمع اعتراض آمیز گفت: بار دیگر رئیس جمهور آمریکا ادعاهای باطل خویش را علنی کرده و به نظام جمهوری اسلامی توهین کرد.
وی افزود: این فرد در سخنان سخیفش، ارزشی ترین و معنوی ترین نیروی ما یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در رده تکفیری ها و تروریست ها قرار داد که نشان دهنده نفوذ سپاه در قلوب مسلمانان و مردم کشور است.
حسنی با اشاره به اینکه اولیای سپاه، خدا و اولیای آنها و رهبرانشان شیطان است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی برگرفته از انقلاب علوی و انقلاب عاشورا است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: همانطور که انقلاب عاشورا بعد از هزار و 400 سال زنده مانده است، انقلاب اسلامی هم زنده خواهد ماند.
حسنی افزود: ترامپ بداند که بزرگتر از آنها، بهترین های ما را به شهادت رساندند اما نتوانستند کاری از پیش برند و قطعا این ها هم نخواهند توانست.
این مسئول گفت: توهین رئیس جمهور آمریکا از آن طرف دنیا به نیروهای ما حاکی از آن است که ما دنیا را می گیریم و وعده های قرآن عملی می شود چرا که قرآن به ما وعده داده است که آرمان های قرآنی دنیا را فرا خواهد گرفت.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل ادامه داد: ما تا آخرین قطرات خون خود، حججی وار از انقلاب اسلامی و نظام دفاع خواهیم کرد.
در این تجمع اعتراض آمیز، دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی با قرائت بیانیه ای، سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا را محکوم کردند.
نایب رئیس شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه محقق اردبیلی از حضور این دانشگاه در دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مهرداد محرم زاده با بیان اینکه دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ ها و مراکز علمی کشور در حوزه مدیریت سبز 15 مهرماه سالجاری با حضور سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در محل سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز به کار کرد، گفت: هدف از برپایی این نمایشگاه معرفی دستاوردها و ایده های علمی و اجرایی در زمینه استفاده بهتر از انرژی های پاک و مدیریت مصرف انرژی می باشد .
وی افزود: دستاوردهای دانشگاه ها در زمینه استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر، مدیریت منابع انرژی در زمینه سوخت و روشنایی در دانشگاه ها، بازچرخانی پساب ها و فاضلاب ها برای استفاده مجدد در فضای سبز و سایر دستاوردها، در این نمایشگاه معرفی و به نمایش گذاشته شد.
محرم زاده ادامه داد: با توجه به تاکیدات مسئولان دانشگاه و همچنین شورای راهبری مدیربت سبز دانشگاه بر لزوم پیاده سازی سیاست های کلی حوزه مدیریت سبز در دانشگاه محقق اردبیلی، با یاری خداوند تبارک و تعالی، خوشبختانه، شاهد دستاوردهای خوب و موفقی در این حوزه طی چند سال اخیر در سطح دانشگاه هستیم که دستاوردهای اجرایی این اقدامات، در نمایشگاه فوق الذکر معرفی و به نمایش گذاشته شدند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه امسال ٣٩ دانشگاه برتر در این زمینه از سراسر کشور انتخاب و در این نمایشگاه دستاوردهای خود را به معرض نمایش گذاشته بودند، خاطرنشان کرد: دانشگاه محقق اردبیلی نیز با توجه به فعالیت ها و اقدامات اجرایی موفق در حوزه مدیریت سبز، دارای غرفه در این نمایشگاه بود .
گفتنی است این نمایشگاه 18 مهرماه سالجاری با برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای لوح یادبود به دانشگاه های شرکت کننده به کار خود پایان داد .
نشست تخصصی ادبیات مرثیه در ایران و جمهوری آذربایجان در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: مرثیه از قدیم الایام در بین مردم مرسوم بوده است.
وی افزود: شاید اولین کسی که بعد از اسلام دستور مرثیه برای شهدا را صادر کرد، حضرت پیامبر بود که دستور به مرثیه سرایی برای شهدای جنگ دادند.
حسنی اضافه کرد: وقتی امام حسین(ع) و یارانش در قیام عاشورا آن چنین شهید شدند حضرت زینب (س) و امام سجاد(ع) مرثیه سرایی کردند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: بعد از مرثیه سرایی برای شهدای کربلا، این روند در بین ائمه اطهار باب شد و مردم بعد از آن برای شهدای اسلام مرثیه سرودند.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل اظهار کرد: مرثیه سرایی در ایران بعد از صفویه بیشتر شد و مرثیه های سوزناکی در حق شهدا نوشته شد چرا که در زبان ترکی، مرثیه سوزناک و احساسی سروده می شود.
حسنی افزود: هر کس موجب حزن و اندوه برای ائمه اطهار شده و موجب زنده نگه داشتن نهضت حسینی شود، افتخار بزرگی نصیبش شده و جایگاه ویژه ای در پیشگاه الهی خواهد داشت.
دکتر محمد قاضی دهی مسئول رادیو برون مرزی آران با اشاره به اینکه مرثیه در زبان فارسی تاریخ طولانی دارد، گفت: مرثیه را می توان به 6 بخش تقسیم کرد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.
وی با بیان اینکه مرثیه درباری یکی از این مراثی بوده است، تصریح کرد: این نوع مرثیه در سوگ شاهان و خانواده آنها بوده و مبتکر آن فرخی سیستانی است.
قاضی دهی افزود: مراثی شخصی و خانوادگی نوع دیگر مراثی بوده که در سوگ اعضای خانواده انجام می شده و مرثیه فردوسی در سوگ فرزند 35 ساله اش یکی از این نوع مرثیه ها است.
به گفته مسئول رادیو برون مرزی آران، مرثیه فلسفی از دیگر نوع مراثی است که با یادآوری مرگ و فلسفه زندگی اخروی سروده می شود.
قاضی دهی اضافه کرد: مرثیه اجتماعی، مرثیه داستانی و مرثیه مذهبی از دیگر انواع مرثیه ها هستند که توسط شعرا سروده شده است.
وی گفت: جمهوری آذربایجان دومین کشور شیعه جهان است که بیش از 85 درصد مردم آن شیعه هستند و در تمامی مقاطع حساس در راستای حفظ دین و صیانت از آن تلاش کرده اند.
عباد ممی زاده پژوهشگر زبان و ادبیات ترکی گفت: پذیرفتن اسلام در آذربایجان با جاهای دیگر فرق داشته است و آذربایجان به صورت کاملا صلح آمیز، اسلام پذیرفته و مسلمان شده اند.
وی اضافه کرد: اذان و قرآن موسیقی دارند و این موسیقی در زبان ترکی با موسیقی های اذان و قرآن از زبان های دیگر متفاوت است.
ممی زاده تشریح کرد: مرگ هم به مانند هر حادثه اجتماعی دیگر موجب خلق ادبیات در بین علاقمندانش می شود.
پژوهشگر زبان و ادبیات ترکی ادامه داد: ادبیات مرگ، همان مرثیه است که برای فجایع مختلف توسط شعرا سروده می شود.
 
کارگاه آشنایی با روش­ های تدریس در دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر فرزاد میرزایی مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: هدف از برگزاری این کارگاه ­ها آشنایی اعضای هیأت علمی جدید با روش­ های نوین تدریس در دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی است.
 وی افزود: رویکرد جدید مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توجه ویژه­ به موضوع تضمین کیفیت در دانشگاه­ ها است که به همین دلیل هر ساله توسط اداره نظارت و ارزیابی دانشگاه کارگاه­ هایی برگزار می­شود.
به گفته میرزایی؛ نتایج ارزشیابی­ های اساتید طی سال تحصیلی در تبدیل وضعیت و ارتقا اعضای هیأت علمی دانشگاه تاثیر مستقیمی دارد و با توجه به اهمیت ارزیابی درونی گروه­ ها تعدادی از اعضای هیأت علمی به منظور انجام ارزیابی درونی گروه ­های آموزشی دانشگاه برای همکاری با مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی شده است.
دکتر عیسی ثمری مدرس کارگاه به ارائه روش­های تدریس مبتنی بر تضمین کیفیت پرداخت و گفت: تدریس در کلاس های درس دانشگاه ­ها باید به موضوع آموزش، پژوهش و تربیت دانشجو پرداخت.
عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: برای انتقال مفاهیم امروزه روش­ های متعددی وجود دارد که برای اثربخشی بیشتر این روش­ها باید برای گروه­های مختلف آموزشی دوره­ هایی به طور جداگانه برگزار شود اما در اینچنین کارگاه­ هایی به موارد مشترک اثربخشی تدریس می­توان اشاره کرد.
طی حکمی از سوی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر شهرام جمالی عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان سرپرست آموزشکده فنی و حرفه ای پسران اردبیل منصوب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، طی حکمی از سوی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر شهرام جمالی عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان سرپرست آموزشکده فنی و حرفه ای پسران اردبیل منصوب شد.
در بخش هایی از حکم دکتر شهرام جمالی آمده است: امید است با استعانت از ایزد متعال و به مدد دانش و درایتی که بحمدالله از آن برخوردارید و با تاسی از منویات مقام معظم رهبری، ضمن اهتمام در جهت ارتقا، توسعه، شکوفایی و تحقق هر چه بیشتر و برجسته تر اهداف و آرمان های والای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در راستای منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی، صداقت کاری و توجه به امر صرفه جویی در بیت المال با بهره مندی از توانایی و همدلی نیروهای آن مجموعه در انجام امور محوله موفق و سربلند باشید.
سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: با هماهنگی های انجام شده با معاونت وظیفه عمومی، شعبه پلیس+10 از سال آتی در زمان ثبت نام دانشجویان به مدت 10 روز در دانشگاه محقق اردبیلی مستقر می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر ترحم مصری در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با معاونت وظیفه عمومی در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه 48 درصد دانشجویان این دانشگاه دارای جنسیت مرد هستند، گفت: از این 48 درصد نیز، حدود 66 درصد جزو مشمولان محسوب می شوند.
وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی سالانه به طور متوسط پذیرای بیش از 2 هزار نفر دانشجوی ورودی جدید است، افزود: متاسفانه دانشجویان ورودی جدید در بدو ورود به دانشگاه در خصوص مراجعه به شعبات پلیس+10 در سطح شهر با مشکل مواجه می شوند.
مصری تصریح کرد: در همین راستا با هماهنگی های انجام شده با معاونت وظیفه عمومی، شعبه پلیس+10 از سال آتی در زمان ثبت نام دانشجویان به مدت 10 روز در دانشگاه محقق اردبیلی مستقر خواهد شد.
سرهنگ عالی زاده معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان اردبیل نیز با بیان اینکه دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه در بحث تحصیلات عالیه قدم های مثبتی برمی دارند، افزود: با توجه به اینکه دانشجویان غیربومی شناختی از شهر ندارند، تصمیم گرفتیم شعبات پلیس+10 را در دانشگاه های استان مستقر کنیم که این تصمیم از سال آتی اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه ما با دانشگاه بیگانه نیستیم، تاکید کرد: باید از بستر دانشگاه در خصوص موضوعات اجتماعی و حل آسیب های اجتماعی استفاده بهینه کنیم.
عالی زاده اظهارامیدواری کرد: فاصله بین پلیس و دانشگاه کاهش یابد و از ارتباط فی مابین برای پیشبرد اهداف جامعه استفاده شود.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان اردبیل با تاکید بر اینکه دانشجویان به موضوع نظام وظیفه سرسری نگاه نکنند، گفت: سنوات تحصیلی طبق پیش بینی قانون برای مقاطع کاردانی 2.5 سال، کارشناسی ناپیوسته 3 سال، کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال، دکتری تخصصی 6 سال و دکتری پزشکی پیوسته 8 سال می باشد.
وی گفت: دانشجویانی که قصد خروج از کشور برای پیاده روی اربعین حسینی را دارند، از بستر اینترنت مراحل دریافت مجوز خروج از کشور را انجام دهند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.
 
رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اردبیل از برگزاری همایش نکوداشت زنده یاد امیرحسین فردی امیر داستان انقلاب در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حسین شایقی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: مرحوم فردی تنها نفر از استان اردبیل است که مقام معظم رهبری به وی پیام داده است.
وی با بیان اینکه زادگاه امیرحسین فردی روستای قره‌تپه در شهرستان نیر است، افزود: برگزاری این نکوداشت برای اولین بار در شورای فرهنگ عمومی استان مصوب شد  تا بنیاد ملی نخبگان استان اردبیل با همکاری برخی نهادها از جمعه دانشگاه محقق اردبیلی این نکوداشت را برگزار شود.
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: مسابقه کتابخوانی از کتاب ‌های سیاه ‌چمن و آشیانه در مه امیرحسین فردی میان دانش‌آموزان مدارس استان در حال برگزاری است.
به گفته شایقی، نشست تخصصی این نکوداشت روز سه‌شنبه 25 مهرماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد.
این مسئول با اشاره به نامگذاری خیابانی در نیر و کتابخانه تخصصی نیر به نام امیرحسین فردی اظهار کرد: نصب تابلوی زندگینامه امیرحسین فردی در میدان شهریار نیر و همچنین نامگذاری خیابان اصلی روستای قره‌تپه نیر به نام امیرحسین فردی از جمله مواردی است که در راستای برگزاری این نکوداشت در شهرستان نیر اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه پرتره زنده‌یاد امیرحسین فردی توسط هنرمندان دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی در حال طراحی است که همزمان با مراسم نکوداشت از آن رونمایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: المان مرحوم امیرحسین فردی نیز توسط مرکز پژوهش‌های فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی در حال طراحی است.
شایقی با بیان اینکه در این نکوداشت ارج‌نامه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان قرائت و به خانواده وی اعطا خواهد شد، افزود: همچنین بنیاد ملی نخبگان در حال پیگیری برای دریافت پیام از مقام معظم رهبری است.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل گفت: خدمتگزاری در امورات فرهنگی سنت حسنه و باقیات الصالحات است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی در نشست بررسی برنامه های فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران برگرفته از نظام ائمه معصومین(ع) است، تصریح کرد: خدمت در نظام جمهوری اسلامی ایران، خدمت در حضور امام عصر(عج) است.
وی افزود: خدمت در این نظام مایه افتخار و علاوه بر احیای خون شهدای انقلاب اسلامی، احیاگر خون شهدای کربلا و آرمان های آنها را نیز شامل می شود.
حسنی گفت: امورات فرهنگی یک امر تدریج پذیر است و خدمتگزاری در این مسیر سنت حسنه و باقیات الصالحات است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با ارزیابی برنامه های فرهنگی دانشگاه اظهار کرد: مسئولین فرهنگی دانشگاه ها در جهت احیای ارزش های انقلابی تلاش خود را افزایش داده و آنرا به عنوان یکی از اولویت های اصلی برنامه ریزی های خود قرار دهند.
وی با بیان اینکه دشمنان اسلام هجمه های زیادی را برای از یاد بردن یاد و خاطره شهدا به کار می گیرند، افزود: شهدای هشت سال دفاع مقدس یادآور ارزش های اسلامی و سرشار از عزت و اقتدار هستند.
دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با ارائه گزارشی از برنامه های فرهنگی دانشگاه اظهار کرد: حرکت نیروهای فرهنگی بر اساس ابتکار عمل و خلاقیت بوده و باید برنامه های فرهنگی طبق نیاز اجرایی شود.
وی افزود: فعالین عرصه فرهنگی دانشگاه با نیت خالص خود مسبب حرکت و اجرای برنامه های فرهنگی دانشگاه شده اند.
مهندس علیرضا دستور مدیر حراست دانشگاه نیز با ارزیابی مثبت فعالیت های فرهنگی انجام گرفته شده در دانشگاه، موانعی را به عنوان مسبب کاهش کیفیت امورات فرهنگی دانشگاه برشمرد.
گفتنی است در ادامه اعضای حاضر در جلسه به ارائه نظرات خود پرداختند.
 
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی گفت: این معاونت در خدمت خانواده ارزشمند دانشگاه محقق اردبیلی است.
دکتر مهرداد محرم زاده در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه عملکرد حوزه معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی را طی سنوات اخیر تشریح کرد.
وی گفت: طی یکسال گذشته چارت سازمانی معاونت، بررسی و بلافاصله با مساعدت هیات رئیسه دانشگاه پیشنهاد مربوط به افزودن واحد طرح و برنامه به معاونت و همسو شدن با ساختار سازمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب شد و با افزودن این واحد به مجموعه معاونت، چهار حوزه مدیریت اداری، مدیریت مالی، مدیریت فنی و نظارت بر طرح های عمرانی و مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات در چارت سازمانی دانشگاه طراحی شد.
محرم زاده ادامه داد: بزرگترین حسن آن شرایط راحت و روتین است که در بحث درآمد و هزینه دانشگاه شاهد آن هستیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه در حوزه مدیریت اداری دو بخش اساسی حوزه اداری و کارکنان کارمند و حوزه علمی و اعضای هیات علمی فعالیت می کنند، افزود: تسریع در اجرای امورات مصوب از گذشته در قالب صدور احکام کارگزینی، محاسبه و اعلام مرخصی ها، تسریع روند ماموریت ها، راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری چارگون و شبکه دولت از جمله وظایف و عملکرد این حوزه می باشد.
وی با بیان اینکه مهمترین ویژگی راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری و همچنین یکی از محسنات فعالیت های شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه صرفه جویی در مصرف کاغذ و امورات یدی می باشد، تصریح کرد: در راستای سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی از دانشگاه های فعال در زمینه مدیریت سبز در سطح کشور هستیم و در همین راستا با تلاش های ارزشمند کمیته های مدیریت سبز دانشگاه محقق اردبیلی دارای غرفه مستقل در نمایشگاه دانشگاه های سبز کشور طی هفته جاری در تهران است.
محرم زاده با اشاره به مستندسازی و به روز کردن مصوبات هیئت رئیسه و هیئت امنا و هیئت اجرایی کارکنان توسط مدیریت اداری دانشگاه که موجب جلوگیری از اتلاف وقت و کارهای مشابه شده است، خاطرنشان کرد: در راستای همین امر هیات اجرایی هر هفته برای ایجاد آرامش روانی همکاران تشکیل جلسه می دهد و در ارتباط با درخواست های همکاران با رعایت مقررات و نظر مساعد در خصوص مباحثی همچون اعمال مدارک تحصیلی، افزایش راندمان مهارتی، آموزش ضمن خدمت و بدو خدمت، ساماندهی نیروهای انسانی دانشکده ها، معاونت ها و مراکز اقماری با همکاری مدیریت های اداری، حراست و حقوقی دانشگاه تصمیم گیری می کند و در همین راستا نیاز به بکارگیری نیروهای اضافی در راستای صرفه جویی به حداقل رسیده است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به ارتقای سطح سلامت کاری و توجه به بیمه های تکمیلی، خدمات درمانی و تامین اجتماعی افزود: تمامی همکاران طبق تمایل خود در بیمه های مربوطه عضو هستند و همکارانی که از سنوات گذشته با مشکل مالی تصفیه بیمه مواجه بودند، با نظر مساعد هیئت رئیسه دانشگاه به آنها کمک شد.
وی با بیان اینکه حق التدریس های آموزشی و پژوهشی در سال گذشته بلافاصله بعد از نهایی شدن نمرات دانشجویان در سایت های آموزشی و اعلام لیست عاملان مالی در سریع ترین زمان ممکن پرداخت شده است، افزود: پرداخت بدهی های داوری پایان نامه های از سنوات گذشته نیز انجام شده و در حال حاضر هیچگونه بدهی به اعضای هیات علمی، کارمندان، مدرسان مدعو و پیمانکاران نداریم.
وی با اشاره به حوزه فضای سبز دانشگاه، گفت: با در نظر گرفتن اعتبارات قابل توجه در سالجاری اقدام به افزایش سرانه فضای سبز در دانشگاه کردیم که برای مثال می توان به محوطه سازی محوطه ساختمان شیخ صفی، افزایش فضای سبز ناحیه جانبی ساختمان مرکزی، محوطه مسجد، فضای خوابگاه کوثر و غیره اشاره کرد.
محرم زاده تاکید کرد: تمام قراردادهای پروژه های مذکور بدون هیچگونه مشکل تعهد مالی و در چارچوب مقررات بوده و تکمیل شده و یا در حال اجرا هستند.
وی از همکاری این معاونت با دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی جهت انتقال مرکز تندرستی دانشگاه از فضای استیجاری خارج از دانشگاه به سالنی در این دانشکده خبر داد و گفت: این مرکز علاوه بر ارائه سرویس های سلامتی و تندرستی به همکاران دانشگاهی و خدمات آموزشی برای رشته های مرتبط تربیت بدنی، در فضای مستقلی نیز نسبت به ارائه خدمات به شهروندان اقدام می کند که ضمن صرفه جویی مالی و افزایش ارائه خدمات به دانشجویان و همکاران دانشگاهی، به عواید دانشگاه در بخش درآمدزایی نیز کمک می کند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه طی ماه های اخیر ورودی درب های شرقی و غربی دانشگاه و نرده های فلزی برای راحتی ایاب و ذهاب خودروهای سنگین اصلاح شده است، افزود: در عین حال برای ایجاد انگیزش میان دانشجویان و ارباب رجوع اقدام به درزگیری و ترمیم بافتی سردرب ها شد که در همین راستا بخش قابل توجهی از آنها ترمیم شد و به لحاظ حفظ ماهیت بتنی سردرب ها سعی شد بافت بتنی آنها حفظ شود.
وی با بیان اینکه آسفالت ریزی و لکه گیری بخش های مختلف محوطه در دو سایت شرقی و غربی انجام شده است، افزود: عملیات احداث پارکینگ سرپوشیده خودرویی سازمان مرکزی به اتمام رسیده و قرارداد  احداث 120 پارکینگ خودرویی نیز برای دانشکده ها و ساختمان سبلان منعقد شده و عملیات اجرایی آنها از هفته جاری آغاز خواهد شد.
محرم زاده با بیان اینکه سیستم روشنایی سردرب ها نیز در بحث استفاده از چیلینیوم در حال اجرا می باشد، گفت: رنگ آمیزی نرده های دانشگاه، استانداردسازی آسانسورها، همکاری در فعالیت های عمرانی مراکز اقماری نمین، مشگین شهر و مغان و همچنین افزایش تعداد مراکز ارائه خدمات دانشجویی در دانشکده ها نیز از مهمترین اقدامات این حوزه می باشد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه بعد از سال ها برای حفاظت از خودروهای دولتی دانشگاه، پارکینگ سرپوشیده با اعتبار 100 میلیون تومان در جوار ساختمان حمل و نقل دانشگاه در حال احداث می‌ باشد، گفت: با بهره برداری از این پارکینگ اتوبوس ها و خودروهای سبک دانشگاه از گزند گرما، برف و یخبندان در امان خواهند ماند.
وی همچنین از خرید خودروهای جدید برای سایت مرکزی و دانشکده مغان خبر داد.
وی گفت: دبیرخانه شورای رفاهی دانشگاه با برگزاری جلسات مرتبط و هماهنگی با دبیرخانه رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عین گرفتن مجوز کمک یک درصد اعتباری به صندوق قرض الحسنه دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه با بانک های تجارت، ملت و ملی برای ارائه تسهیلات اعتباری از جمله کارت های، فرهیختگان، منزلت، ویزاکارت و وام های مسکن، جعاله و خودرو و در عین حال رابط بین دانشگاه و حوزه رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.
محرم زاده گفت: با دانشگاه های بابلسر، مشهد، همدان، اصفهان و سنندج تفاهم نامه مهمانسرایی به صورت سالانه داریم که همکاران می توانند در طول سال با دریافت معرفی نامه از حوزه اداری دانشگاه، از تسهیلات این دانشگاه ها بهره مند شوند.
محرم زاده با بیان اینکه طی یک برنامه ریزی منسجم فضای ورودی ساختمان مرکزی دانشگاه به صورت کامل از بافت فرسوده خارج شد، گفت: همچنین ساختمان مرکزی دانشگاه به صورت 100 درصدی از لحاظ بافت با حداکثر صرفه جویی مالی در حال ترمیم است .
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی گفت: همچنین با احداث دو کیوسک نگهبانی مجهز در ورودی اصلی دانشگاه، فضای ورودی پهن شد و نقشه های نمای جدید ورودی نیز در حال اتمام است.
وی با اشاره به محوطه سازی و تجهیز مسجد دانشگاه، افزود: تجدید کف محوطه بیرونی مسجد، تجهیز مسجد در ارتباط با خرید و نصب تلویزیون و امکانات صوتی و تصویری و همچنین اصلاح بافت فضای سرویس های بهداشتی و وضوخانه جهت ارائه خدمات در مراسمات ویژه از جمله اعتکاف و غیره و احداث آب نمای مسجد در حال اجراست.
محرم زاده با بیان اینکه ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه با اعتبار هفت میلیارد تومانی راکد مانده بود، گفت: خوشبختانه با جذب اعتبار مکمل  و شارژ حساب مشترک در حال طی مراحل پایانی آن هستیم که قرارداد آسانسور آن نیز منعقد شده و تا دهه فجر سالجاری به صورت نهایی آماده بهره برداری خواهد بود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تجهیز فاز اول ساختمان آموزشی(شیخ صفی)، اندیشکده علم و دین، نمازخانه و فضای مرتبط اداری و علمی، گفت: اجرای فاز سوم ساختمان آموزش با انعقاد قرارداد عملیات آغاز شده و هم اینک در حال اجرای نمای ساختمان و نصب 3D های مربوطه هستیم.
وی با اشاره به وضعیت یادمان شهدای گمنام دانشگاه نیز گفت: طرح کلی پروژه یادمان شهدا به صورت کامل از شرکت مرتبط دریافت شده است و فرآیند احداث این یادمان در سه فاز اجرایی مصوب شده است.
محرم زاده با بیان اینکه فاز اول توسط شرکت متولی برای دو مرحله آماده سازی، تسطیح، زیرسازی و آسفالت جاده منتهی به یادمان و نصب المان هم اکنون در حال اجرا می باشد، افزود: فاز دوم شامل پارکینگ و فضای فرهنگی یادمان و نهایتا فاز سوم تکمیل نقشه عمرانی پروژه یادمان شهدا خواهد بود که با توجه به دینی که به شهدا و خانواده آنان داریم، فاز اول تا آبان ماه سالجاری به بهره برداری خواهد رسید، فاز دوم و سوم نیز با اولین امکان مساعد بودن آب و هوای منطقه، آغاز خواهد شد.
وی گفت: یکی از کارهای مهم توجه به موضوع برق دانشگاه بود که با یک انشعاب و فرسودگی کابل های مرتبط و افزایش مراکز بهره برداری از یک انشعاب و ایجاد مشکل ناشی از جدا شدن دو سایت شرقی و غربی و موانع قانونی شهرداری و شرکت برق و در عین حال ضرورت توسعه دانشگاه، حوزه ما را بر آن داشت که اقدام به حل این مشکل اساسی بکنیم؛ در همین راستا با رایزنی با مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان انشعاب دوم برای دانشگاه خریداری و علاوه بر حل مشکلات فوق، هزینه های بسیار سرسام آور و موضوع حریم به نفع دانشگاه صرفه جویی می شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه ساختمان خوابگاه عطایی دانشگاه که به صورت غیرقابل استفاده در سطح شهر مانده بود، با رعایت کامل مقررات و با حضور سازمان های متناظر به فروش رسید و با کسب مجوز از هیات امنای دانشگاه، ساختمانی با 16 واحد مستقل آپارتمانی به صورت کاملا نو با همان اعتبار تحت عنوان مجتمع اداری و فرهنگی دانشگاه محقق اردبیلی خریداری شد.
محرم زاده گفت: همچنین برای حفظ امنیت و تمرکز خدمات خوابگاهی و رفاهی دانشگاه بر آن شدیم تا سایت شرقی دانشگاه را تحت عنوان شهرک خوابگاهی دانشگاه در نظر بگیریم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به آخرین وضعیت استخر دانشگاه، گفت: مطالعات اکتشافی با تغییر نقشه های مربوطه با موفقیت تمام شد و آماده تنظیم اسناد مناقصه و تعیین پیمانکار هستیم.
وی همچنین گفت: انعقاد قرارداد برای احداث گلخانه جدید کشاورزی و باغ بوتانیک جنب ساختمان حمل و نقل دانشگاه نیز جزو برنامه های آتی این حوزه است.
نمایشگاه «اندیشه حسینی» در سالن نمایشگاهی کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه محقق اردبیلی آغازبکار کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به درس های عاشورا، گفت: گذشتن از وجود خود و خانواده خود در راه قرآن و دین و ایستادگی در مقابل ظلم و ظالم و آنهایی که در ترویج و توسعه گناه و معصیت فعالیت می کنند، دو درس مهم عاشورا برای ما است.
وی با تاکید بر اینکه باید برای اعتلای کلمه توحید، خون و وجود خویش را تقدیم کنیم، افزود: تنها شهیدی که لقب ثارالله گرفته است، امام حسین(ع) است.
حسنی با بیان اینکه تک تک ائمه معصومین(ع) دهه اول محرم را برای امام حسین(ع) عزاداری کرده اند، تصریح کرد: منظور از این عزاداری این است که اهداف و فلسفه قیام نهضت عاشورا مشخص شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه سینه زنی، زنجیرزنی و گریه مقدمه ای برای رسیدن به شناخت و معرفت سیدالشهدا است، خاطرنشان کرد: احیای سنت حسنه عزاداری و نهضت سیدالشهدا و ایستادگی و پایداری بر این امر، ثوابش کمتر از شهادت در راه سیدالشهدا نیست.
دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه این نمایشگاه برآمدی از اندیشه دانشجویی و حوزوی است، افزود: این نمایشگاه به نوعی وحدت حوزه و دانشگاه است که به صورت 100 درصد توسط دانشجویان انجام شده است.
وی با بیان اینکه کانون های فرهنگی و هنری دانشجویان با قدرت و قوت تمام در حال حرکت هستند، گفت: کلاس های مفید و برنامه های متنوع با استقبال خوب دانشجویان برگزار می شود ولی اینها راضی کننده نیست و باید فعالیت هایمان را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم.
فنی اصل با بیان اینکه این کانون ها گام های خوبی در راه تقویت استعدادهای دانشجویان هنرمند برداشته اند و همراه با تشکل ها امورات را پیش می برند، تصریح کرد: این نمایشگاه در هفت غرفه ظلم ستیزی، آزادگی، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب، علی اکبران خمینی، دوراهی و انتخاب پذیرای بازدیدکنندگان است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه امسال سال کیفی سازی برنامه های فرهنگی دانشگاه است، افزود: سال گذشته بیش از یک هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه برگزار شد و امسال نیز امید می رود علاوه بر افزایش کمی برنامه ها، بر محتوای کیفی آنها نیز افزوده شود.
وی تاکید کرد: در دانشگاه محقق اردبیلی هیچگونه مشکل و اختلافی در خصوص اجرای برنامه های فرهنگی وجود ندارد و نظر رئیس دانشگاه هم بر اجرای برنامه های فرهنگی مهم و اثرگذار، مثبت است.
شایان ذکر است شعرخوانی و نی نوازی از دیگر بخش های مراسم افتتاحیه بود.
گفتنی است این نمایشگاه 15 الی 26 مهرماه سالجاری از ساعت 10 صبح الی 16 عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.
 
سرپرست مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه دانشگاه محقق اردبیلی از کسب دو مقام قهرمانی در مسابقات آمادگی جسمانی کارکنان خواهر دانشگاه های منطقه 3 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر غلامرضا احمدزاده با اعلام این خبر افزود: مسابقات آمادگی جسمانی کارکنان خواهر دانشگاه های منطقه 3 کشور با حضور تیم هایی از دانشگاه های تبریز، ارومیه، زنجان، صنعتی ارومیه، شهید مدنی آذربایجان، هنر اسلامی تبریز، سهند تبریز و محقق اردبیلی در تاریخ 12 مهرماه به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد.
وی با اشاره به اعزام کارکنان دانشگاه محقق اردبیلی به این مسابقات تصریح کرد: در این مسابقات که در پنج رده سنی مختلف بود از دانشگاه محقق اردبیلی خانم ها تهمینه نامی و شمس غفاری در رده سنی 40-35 سال، زهرا بشیری در رده سنی 50-46 سال و میترا اجودی مقدم در رده سنی 51 به بالا به این مسابقات اعزام شده بودند.
احمدزاده ادامه داد: شمس غفاری و میترا اجودی مقدم در رده های سنی مربوطه موفق به کسب مقام قهرمانی و مدال طلای این مسابقات شدند.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: زمینی زراعی به مساحت حدود 100 هکتار به دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه در حال واگذاری است که این موضوع مراحل اداری  و قانونی خود را طی می کند.
دکتر جبرائیل رزمجو در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه با اعلام این خبر افزود: این زمین با توجه به نیاز شدید دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی به زمین های زراعی حاصلخیز  و مناسب با مساعدت رئیس دانشگاه و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان در حال واگذاری به دانشکده است.
وی با بیان اینکه این موضوع در حال حاضر مراحل قانونی و اداری را طی می کند، ادامه داد: با دریافت این زمین و با احداث تاسیسات مورد نیاز از جمله تاسیسات دامپروری، کیفیت کار آموزشی و پژوهشی دانشجویان و اعضای هیات علمی ارتقا یافته و ضمن افزایش درآمد دانشکده تحولی اساسی در کیفیت ارائه دروس عملیات کشاورزی و کارورزی که نقش موثری در افزایش مهارت ها و توانمندی های دانشجویان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی دارند، خواهد داشت.
رزمجو با اشاره به اینکه در نیمه اول سالجاری، در آمدهای دانشکده حدود 80 میلیون تومان بوده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود که تا پایان سال این رقم به بیش از 150 میلیون تومان برسد.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: در مزرعه آموزشی و تحقیقاتی فعلی دانشکده (بابلان) برای افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی و تولیدی و بهبود مهارت آموزی دانشجویان و افزایش کیفیت طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دانشجویی، تسطیح مزرعه و اصلاح خاک انجام شده و سیستم آبیاری بارانی و شبکه توزیع  آب راه اندازی شده و به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به تعداد رشته ها و دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: در حال حاضر  13 رشته در مقطع کارشناسی، 28 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 20 رشته در مقطع دکتری وجود دارد و تعداد  هزار و 300 نفر در مقطع کارشناسی، 610 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 270 نفر در مقطع دکتری مشغول به تحصیل می باشند.
رزمجو با بیان اینکه 8 گروه آموزشی در این دانشکده وجود دارد، اضافه کرد: گروه های آموزشی دانشکده  شامل گروه های زراعت و اصلاح نباتات، گیاهپزشکی، علوم باغبانی و فضای سبز، علوم دامی و صنایع غذایی، مهندسی بیوسیستم، مهندسی آب، علوم و مهندسی خاک و منابع طبیعی می باشند.
این مسئول اظهار کرد: دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی 88 نفر عضو هیات علمی دارد که 10 نفر آنها دارای مرتبه علمی استاد، 38 نفر دارای در مرتبه علمی دانشیار، 38 نفر در مرتبه علمی استادیار و 2 نفر در مرتبه علمی مربی هستند.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: برای ایجاد رشته های کارشناسی ارشد صنایع غذایی و دکتری علوم خاک اقدامات لازم انجام شده است و بنا داریم رشته های  مهندسی محیط زیست و شیلات و آبزیان را در مقطع کارشناسی راه اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه بیش از 40 آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی در دانشکده وجود دارد، تصریح کرد: این دانشکده 3 واحد گلخانه ای تحقیقاتی و آموزشی فعال دارد و ساختمان جدید دانشکده با 10 کلاس آموزشی و 10 آزمایشگاه در حال احداث است.
رزمجو با بیان اینکه دانشکده دارای یک واحد کارگاه ماشین آلات کشاورزی با بیش از هزار متر مربع است، افزود: یک واحد آموزشی و تحقیقاتی گوسفند داری با ظرفیت 100 راس و یک واحد آموزشی و تحقیقاتی مرغداری با ظرفیت حدود 2 هزار قطعه از دیگر امکانات دانشکده است.
وی با اشاره به اینکه دانشکده دارای مزرعه آموزشی و تحقیقاتی به مساحت 10 هکتاری است، ادامه داد: مجموعه گلخانه جدیدی بزودی احداث می شود که مراحل طراحی گلخانه و قرارداد به اتمام رسیده و در مرحله عقد قرارداد اجرا است و به زودی عملیات اجرایی آن نیز شروع خواهد شد.
به گفته رزمجو، این واحد گلخانه ای در زمینی به مساحت حدود هزار و 320 متر مربع با اعتبار حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان احداث خواهد شد که دارای 18 واحد تحقیقاتی و 6 آزمایشگاه خواهد بود.