قائم مقام وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در دانشگاه محقق اردبیلی: سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر سلامت به ایران سفر می کنند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲۸ - 16:45 | 
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر خارجی در حوزه سلامت و درمان به مناطق مختلف کشور سفر می کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر ایرج حریرچی در مراسم افتتاحیه دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در دانشگاه محقق اردبیلی با اعلام این خبر افزود: ورود این میزان گردشگر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سود را در کشور به دنبال داشته است.
وی با اشاره به اینکه این تعداد طی ۱۰ سال گذشته ۱۰ برابر افزایش داشته است، تصریح کرد: اتباع کشورهای عراق، افغانستان، جمهوری آذربایجان و پاکستان بیشترین تعداد گردشگران سلامت ورودی به ایران را تشکیل می دهند.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ظرفیت های کشور در بحث درمانی و با توجه به پیشرفت های پزشکی ادامه داد: گردشگری سلامت در کشور با ارائه خدمات گسترده و جذب اتباع کشورهای همسایه و مسلمان توسعه و گسترش می یابد.
حریرچی اضافه کرد: ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت کشورهای همسایه و عضو سازمان اکو برای دریافت خدمات سلامت متقاضی هستند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت توسعه گردشگری سلامت باید در اولویت کشور قرار گیرد، افزود: بخش عمده ای از گردشگران ۲۰ میلیون نفری هدف گذاری شده در افق چشم انداز ۲۰ ساله کشور باید به گردشگران سلامت اختصاص یابد.
آدام کولا دبیر کل اکو گفت: سازمان اکو صدای کشورهای عضو است که در راستای توسعه روابط اقتصادی فعالیت می‌کنند و در دومین اجلاس به دنبال بررسی موانع و چالش‌ها در حوزه گردشگری سلامت هستیم.
وی افزود: برای رشد و ارتقای حوزه سلامت و بهداشت لازم است مدل های کسب و کاری و اپلیکیشن های جدید را در زمینه بهداشت و سلامت ارائه دهیم و این کنفرانس فرصت مناسب برای ارائه توانمندی کشورها است.
دبیرکل اکو با اشاره به اینکه کشور ایران با توجه به ظرفیت‌ های بزرگ گردشگری در سال ۲۰۲۱ مقر اکو خواهد بود، ادامه داد: سازمان اکو مرجع بزرگی برای همه کشورهای عضو جهت افزایش همکاری ‌ها است.
کولا با اشاره به ظرفیت های گردشگری موجود در استان اردبیل تصریح کرد: برگزاری چنین همایش هایی ثابت کرد استان اردبیل توانایی برگزاری کنفرانس ‌های بین المللی دیگر را دارد.
استاندار اردبیل گفت: برگزاری دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل گامی مهم در همگرایی اقتصادی منطقه است.
مهندس اکبر بهنامجو اضافه کرد: در این اجلاس کشورهای شرکت کننده با ظرفیت ‌ها و توانمندی‌ های اقتصادی و گردشگری همدیگر در حوزه گردشگری سلامت آشنا می‌شوند.
وی خواستار همکاری کشورهای عضو اکو در استفاده از تجربیات و پیشرفت ‌های یکدیگر در زمینه گردشگری سلامت شد و افزود: ظرفیت‌های گردشگری خوبی به خصوص در زمینه آبدرمانی، ورزش های زمستانی و طبیعت گردی و تاریخی در استان اردبیل فراهم شده است.
استاندار اردبیل با بیان اینکه این استان به علت وجود آب‌ های گرم معدنی و چشمه‌ ها و مجتمع ‌های آبدرمانی متعدد، قطب مراکز آبدرمانی کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: برای بهره گیری از ظرفیت‌ های آب‌ های گرم پرشمار در استان اردبیل اقدامات اساسی از جمله اعزام پزشکان برای طی دوره ‌های تخصصی آبدرمانی در ترکیه آغاز شده که پس از بازگشت و فعالیت آنها در مجتمع‌ های آبدرمانی استان تا چند ماه آینده، اردبیل به قطب گردشگری سلامت در مراکز آبدرمانی تبدیل می‌شود.
یادآور می شود این مراسم با حضور مسئولانی از ۱۰ کشور عضو سازمان اکو و مدیران اجرایی استان اردبیل و کشور برگزار شد.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 383 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر