با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی معارفه شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۹ - 17:12 | 
با حضور معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عزیز حبیبی ینگجه به عنوان سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی معارفه شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حسین سیمائی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مشاهده همگرایی در استان اردبیل خوشحال کننده است، گفت: بخشی از تاریخ و حکومت تشیع در اردبیل اتفاق افتاده است که به همین دلیل اردبیل به گردن همه ما حق دارد.
وی با بیان اینکه این خطه تاریخی و کهن، عالمان بزرگی را پرورش داده اند، افزود: یکی از این عالمان، مقدس اردبیلی یا محقق اردبیلی است که در قرن 10 نظراتی داشته است که امروز روشنفکران دینی به آن رسیده اند.
سمائی صراف با اشاره به اینکه استقلال نعمتی است که خداوند به هر کسی نداده است، تصریح کرد: برخی از نهادها باید مستقل باشند که دانشگاه جزو همین دستگاه ها است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه باید به دو دلیل مستقل باشد، ادامه داد: دلیل اول این است که دانشگاه از چالش های بیرونی دور باشد و دلیل دوم هم آن است که نیروهای موثر و کارآمد را برای توسعه دانشگاه به کار گیرد.
وی با بیان اینکه هر چقدر دانشگاه مستقل باشد به همان اندازه کاراتر خواهد بود، اظهار کرد: دانشگاه باید یافته های علمی را بدون ملاحظه به جامعه ارائه دهد.
سیمایی صراف با بیان اینکه دانشگاه برای رفع نیازمندی ها تاسیس شده است، اضافه کرد: قرار نیست که دانشگاه یک محیط ایزوله بدون توجه به مسائل بیرونی باشد بنابراین انتظار می رود که دانشگاه و دانشگاهیان برای حل مسائل راهکار ارائه دهند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابراز امیدواری کرد: حضور بهنامجو به عنوان استاندار اردبیل با نگاه کاربردی به مسائل علمی سبب شود که دانشگاه کاربردی تر شود و استاندار مجبور نباشد برای رفع مشکلات استان به بیرون از استان اردبیل مراجعه کند.
وی با اشاره به اینکه دغدغه های فرهنگی دکتر صادقی رئیس سابق دانشگاه کمتر از دغدغه های مدیریتیش نبود، اظهار کرد: برای یک استاد تمام، کار مدیریتی و اجرایی کار سختی است.
سیمائی صراف تصریح کرد: امیدواریم معیار برای دکتر حبیبی عقلانیت جمعی و قانون باشد و قانون برای کنار گذاشتن سلیقه ها تدوین شده است و برای دوری از تشتت ها باید قانون را محور و معیار قرار داد.
مهندس اکبر بهنام جو استاندار اردبیل با بیان اینکه سرپرست جدید دانشگاه باید بتواند خانواده بزرگ دانشگاه را در راستای ماموریت های خودش جلو برده و از پتانسیل های تمام اساتید استفاده کند، گفت: دانشگاه باید برای استان فرهنگ ساز باشد و علاوه بر آن باید در زمینه رفع مشکلات بیرون از دانشگاه هم تاثیرگذار باشند.
وی با بیان اینکه در استان به تمام دانشگاه ها نیازمند هستیم، ادامه داد: دانشگاه خوب باید هر روز نوآوری داشته باشد و در استانی مانند استان اردبیل که دارای پتانسیل های زیاد در حوزه های مختلف است باید این نوآوری ها بیشتر هم باشد.
بهنام جو با اشاره به اینکه دانشگاه را جزیره جدا از استان و جامعه نمی دانیم، اضافه کرد: مقالات و تولیدات علمی دانشگاه ها باید به سمت بازار کاربردی و برندسازی سوق داده شوند.
دکتر عزیز حبیبی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امروز رشد علم و فناوری شتاب روز افزونی دارد و این شتاب سبب چالش دانشگاه ها شده است.
وی با بیان اینکه نمی توانیم برنامه ها را راکد نگه داریم، تصریح کرد: باید شتاب رشد دانشگاه بیشتر از شتاب فناوری ها باشد و حتی از این رشد جلوتر باشد.
حبیبی با اشاره به اینکه باید نیازها را شناسایی و پاسخگوی آن نیازها باشیم، اضافه کرد: دومین چالش پیش روی آموزش عالی، تغییر جمعیتی است زیرا زمانی دانشجویان دنبال دانشگاه ها بودند اما الان باید با ار