[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
ریاست دانشکده::
معاونت آموزشی - دانشجویی::
معاون‌پژوهشی‌وتحصیلات‌تکمیلی::
فرم های اداری و مالی::
معرفی افراد::
گروه های آموزشی::
شناسنامه فرهنگی اساتید::
مرکز کامپیوتر::
کتابخانه::
فرم های آموزشی و پژوهشی::
اخبار و رویداد های دانشکده::
انجمن های علمی دانشکده::
::
گروه هنر

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
زیربخش‌های پایگاه
:: نشست تخصصی شناخت و بررسی آئین های نوروزخواهی(آئین شب چله) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۱ | 

به همت مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان و انجمن علمی گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی، نشست تخصصی شناخت و بررسی آئین های نوروزخواهی(آئین شب چله) در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی در این نشست گفت: در حال حاضر برنامه های فرهنگی دانشگاه رو به رشد است و در این بین، فعالیت های دفتر پژوهش های فرهنگی آذربایجان و دانشکده ادبیات و علوم انسانی قابل تحسین است.

وی افزود: تعداد برنامه‎های فرهنگی دانشگاه از ابتدای سال تاکنون به 700 برنامه رسیده است و امیدواریم این تعداد تا پایان سال از مرز یک هزار  برنامه بگذرد.

فنی اصل ضمن تکریم آئین ملی شب چله، تصریح کرد: ما ایرانیان مردم با ریشه و فرهنگی هستیم و بخشی از این پیشینه فرهنگی در قالب آئین های ملی و مذهبی ما جلوه گر شده است.

دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: دانشکده ادبیات و علوم انسانی با استفاده از پتانسیل انجمن های علمی و تعامل با دفتر پژوهش های فرهنگی آذربایجان توانسته است  یکی از رسالت‏ های اصلی خود مبنی بر اهتمام در برگزاری و هدایت بخشی از برنامه های فرهنگی دانشگاه را به انجام برساند.

وی افزود: برگزاری برنامه شب چله با هدف آشناسازی دانشجویان با این آئین ملی و همچنین ایجاد مجالی برای تعامل مستقیم مسئولان و دانشجویان دانشکده برپا شده است.

دکتر سجاد حسینی سرپرست مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان نیز گفت: آئین های نوروزخواهی از شب چله آغاز می گردد و تا روز عید نوروز تداوم دارد.

وی افزود: آئین های نوروزخواهی و در رأس آن آئین شب چله نشانی از تمایل ذاتی انسان شرقی به نور، روشنی، گرمی، روز و اجتناب او از تاریکی، سردی و شب می باشد.

حسینی با تأکبد بر لزوم حفظ و حراست آئین های ملی و مذهبی، تصریح کرد: آئین ها و سنت های ما جزئی از مواریث معنوی و ناملموس فرهنگی ما هستند و این بخش از مواریث فرهنگی بیش از مواریث مادی و ملموس فرهنگی در خطر نابودی می باشند.

گفتنی است این مراسم با قرائت اشعاری از عاصم اردبیلی توسط مهدی میرزارسول زاده ادامه یافت.

AWT IMAGE

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 731 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
Faculty of Humanities
Persian site map - English site map - Created in 0.154 seconds with 934 queries by yektaweb 3478