رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی: جنگل فندقلو از نظر تنوع گیاهی و جانوری منطقه جذابی است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - 09:42 | 
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: جنگل فندقلو از نظر ذخایر تنوع گیاهی و جانوری منطقه جذابی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر جبرائیل رزمجو در نشست تخصصی معرفی و آغاز پروژه نجات جنگل فندقلو با بیان این مطلب افزود: این چهارمین همایش بزرگ طی چند روز گذشته است که توسط دانشجویان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه دانشجویان پرانرژی ظاهر شده اند، ابراز امیدواری کرد: دانشجویان با این سرعت به کارهایشان ادامه داده و مطالبه گری کنند.
رزمجو با اشاره به اینکه حفظ و صیانت از منابع طبیعی از وظائف مهم ما است، اظهار کرد: فندقلو رویشگاه طبیعی مهمی هست که هم مرتعی و هم جنگلی است.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: جنگل فندقلو حدود 16 هزار هکتار مساحت است که 4 هزار هکتار آن جنگل بوده و بیشترین گیاهان آن فندق و سیب وحشی است که حفظ و صیانت آن از وظائف مهم متولیان است.
وی با اشاره به اینکه نباید با رها کردن زباله، طبیعت را تخریب کرد، گفت: پلاستیک و کیسه عمر طولانی دارد و زمان زیادی برای تجزیه آن لازم است.
رزمجو با بیان اینکه برگزاری نشست ها و جلسات نقش مثمرثمری در صیانت از طبیعت دارد، افزود: برگزاری جلسات و تشویق اقشار مختلف مردم به پاکسازی نقش مثبتی دارند و امیدواریم این رویشگاه احیا و توسعه داده شود.
فرماندار شهرستان نمین با اشاره به اینکه نوروز در فرهنگ ایران باستان، آشتی با طبیعت است، گفت: این طبیعت دوستی در ذهن ایرانیان وجود دارد اما امروز از طبیعت دوستی دور شده ایم.
عاطف ناصری با بیان اینکه امروز نوروز به دید و بازدید و سیر و سفر تقلیل یافته است، ادامه داد: این سیر و سفر دشمن طبیعت است چرا که طبیعت مورد تخریب قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه استفاده ساماندهی شده از طبیعت در کشورهای غربی ترویج یافته است، ادامه داد: تغییر در سیاست ها و شیوه های استفاده از طبیعت باید در برنامه کاری قرار بگیرد.
مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: استفاده از منابع طبیعی و یکپارچگی باید به توازن برسند.
دکتر فرشاد کیوان بهجو اضافه کرد: در کشور ما سنتی گرایی محیط زیستی باعث شده است تا کفه استثمار منابع طبیعی نسبت به یکپارچگی سنگین تر باشد.
وی با اشاره به اینکه نگاه انسان محوری بر منابع طبیعی موجب تخریب آن می شود، اضافه کرد: فاکتورهای کلیدی در منابع طبیعی وجود دارد که یکی از آنها مطلوبیت است.
مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: منابع با کمیابی مواجه است و کمیابی و مطلوبیت در تقابل هم هستند اما باید با مدیریت صحیح توازن را برقرار کرد.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 405 بار   |   دفعات چاپ: 50 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر