رئیس دانشگاه محقق اردبیلی: پاسداری از طبیعت یک وظیفه دینی و انسانی است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۱۳ - 16:50 | 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: پاسداری از طبیعت یک وظیفه دینی و انسانی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر گودرز صادقی در مراسم افتتاحیه انجمن علمی سبز دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه رابطه صمیمی رئیس دانشکده علوم با دانشجویان ستودنی است، گفت: این ارتباط باید در دانشگاه فرهنگ سازی شده و سایر روسای دانشکده ها نیز حضوری فعال در عرصه های فرهنگی داشته باشند.
وی با بیان اینکه محیط زیست و طبیعت امانتی است که خداوند بر دوش انسان به عنوان اشرف مخلوقات گذاشته است، افزود: ما مجاز نیستیم آنگونه که منافع خودمان ایجاب می کند با طبیعت برخورد کنیم.
صادقی با بیان اینکه متاسفانه انسان ها در آلودگی محیط زیست، ریزگردها، خشکی دریاچه ها و غیره نقش داشته اند، تصریح کرد: باید با نگاهی جدی و مسئولانه با این موارد برخورد کنیم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی تاکید کرد: همانگونه که در نماز، روزه، حج، خمس، امر به معروف و نهی از منکر حرفی برای گفتن داریم، پاسداری از طبیعت نیز به عنوان یک وظیفه دینی و انسانی در راس همه این امور قرار دارد.
شفیع شفیعی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل گفت: اهتمام  دانشگاه محقق اردبیلی در ایجاد فضا و بستر مناسب برای فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و توسعه تشکل های دانشجویی در ارتباط با حوزه محیط زیست و سایر فعالیت ها در ارتباط با جامعه قابل تقدیر است.
 وی افزود: توسعه تکنولوژیکی، گسترش شهر نشینی، تراکم جمعیت و تغییر و تحولات اجتماعی و فرهنگی در طی نیم قرن اخیر آسیب ها و بحران هایی را در حوزه محیط زیست، بحران آب، سلامت، تغذیه، سبک زندگی و رفتارهای اجتماعی به دنبال خود همراه نموده است که نیازمند توجه جدی و همگانی است.
شفیعی ادامه داد: رویارویی و مدیریت این بحران ها، آسیب ها و موفقیت در پیشگیری از گسترش آنها با انجام فعالیت های مدنی و مشارکت مردم به خصوص گروه های اجتماعی مرجع و تاثیرگذار در چارچوب تشکل های غیردولتی امکان پذیر خواهد بود.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل تصریح کرد: فعالیت های مدنی بر اساس ماهیت مسئولیت پذیری که در آن نهفته است، می تواند با بسیج نیروهای فکری و گفتگو، فهم مشترک و عمیقی در مورد مسائل اجتماعی، فرهنگی و حوزه محیط زیست در جامعه ایجاد نموده و ما را به ساحت نظر و تفاهم نظری و عملی در ضرورت صیانت از محیط زیست و منابع آب و ارزش های فرهنگی و اجتماعی برساند و حفظ محیط زیست را به گفتمان مشترک در بین اقشار مختلف جامعه  استانی تبدیل کند.
دکتر عباس فنی اصل معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه افتخار می کنیم دانشکده علوم و انجمن های علمی دانشکده بسیار فعال هستند، افزود: در حال حاضر 60 انجمن علمی فعال در دانشگاه داریم که در مسابقات و جشنواره های مختلف مقام های مختلف کسب کرده اند.
وی با بیان اینکه در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در یک سال گذشته بیش از 120 مقام کسب شده است، ادامه داد: سال گذشته برای اولین بار یکی از دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شد و امسال نیز یکی از دانشجویان فعال تشکلی با امتیاز بالای 92 به مرحله کشوری انتخاب دانشجوی نمونه معرفی خواهد شد.
دکتر صدیف احدپور رئیس دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه انجمن های علمی دانشکده به صورت فعال در حال فعالیت هستند، گفت: هدف دانشکده از تاسیس این انجمن در ابتدا تدوین برنامه سه ماه است، به این صورت که بعد از سه ماه گزارشی از اقدامات و مشکلات پیش روی خود را به مسئولان و دانشجویان دانشگاه ارائه خواهیم کرد و به فعالیت خود ادامه خواهیم داد.
وی با بیان اینکه تلاش می کنیم یک دستگاه بازیافت زباله در دانشگاه مستقر کنیم، افزود: با استقرار این دستگاه در دانشگاه، هر دانشجویی که بتواند یک کیلوگرم زباله از محیط دانشگاه جمع آوری کند و به این دستگاه تحویل دهد، مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.
احدپور از عملی کردن شعار هر دانشجو یک درخت توسط این انجمن خبر داد و تصریح کرد: با تاسیس این انجمن سعی خواهیم کرد این شعار را به شیوه های مختلف عملی کنیم.
رئیس دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی به جمع آوری اطلاعات در خصوص مشکلات زیست محیطی تاکید کرد و گفت: در این انجمن تلاش بر این است تا برای این مشکلات راهکار ارائه شود.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 668 بار   |   دفعات چاپ: 136 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر