رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی: نقش خبرنگاران در توسعه جامعه غیرقابل انکار است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۱۸ - 13:32 | 
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: نقش خبرنگاران در توسعه همه جانبه جامعه انکار ناپذیر است.
AWT IMAGE
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر حبیب ابراهیم پور در نشست تخصصی «رسانه و مسئولیت اجتماعی» افزود: به بهانه 17 مرداد و روز خبرنگار این نشست را برگزار می کنیم تا در آن هم از زحمات چند خبرنگاربه نمایندگی از تمامی زحمت کشان حوزه رسانه استان تجلیل کرده و هم مساله را مورد بررسی قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه خبرنگاران و فعالان رسانه ای به صورت مستقیم با مردم در ارتباط هستند، ادامه داد: زمانی که شبکه های مجازی مثل امروز همه گیر نبود، رسانه ها پل بین مردم و دولت بودند اما با همه گیر شدن شبکه های مجازی، خبرنگاران مفهوم پردازی می کنند.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: رسانه ها می توانند پدیده های کوچک را بزرگ و حساس کرده و برعکس پدیده های بزرگ را کمرنگ کنند.
ابراهیم پور با اشاره به اینکه افراد پشت رسانه ها، واقعیت های اجتماعی را می سازند، افزود: رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی باید مسئولیت های اجتماعی خود را به نحو مطلوب انجام دهند.
AWT IMAGE
دکتر محمد حسن زاده معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: رسانه ها نتوانسته اند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
وی با بیان اینکه مدیران در حالت کلی خود را پاسخگو نمی دانند، تصریح کرد: رسانه ها باید مدیران را به سمت پاسخگویی و شفاف سازی سوق دهند.
حسن زاده با اشاره به وضعیت فضای نقد در رسانه ها اضافه کرد: اگر خبرنگاران به دنبال نقد عملکرد مسئولان باشند، منافع شخصیشان به خطر می افتد و اگر منافع شخصی را در نظر بگیرند، آنگاه نمی توانند به رسالت اجتماعی و رسانه ای خود عمل کنند.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه نباید خبرنگاری، شغلی پاره وقت باشد، افزود: خبرنگاری باید به عنوان یک شغل و حرفه جایگاه واقعی خود را پیدا کند.
وی با بیان اینکه باید خبرنگار آماده فدای خود برای اصلاح جامعه باشد، گفت: خبرنگاران می توانند با نقد و بررسی عملکرد مسئولان، اختیارات مدیران را محدود کرده و جلوی فسادهای احتمالی را بگیرند.
حسن زاده اضافه کرد: خبرنگاری شغل به شدت سختی است و خبرنگار باید آماده هزینه دادن باشد و اگر کسی چنین آمادگی ای نداشته باشد، نباید اجازه ورود به حوزه رسانه را پیدا کند.
در این نشست برخی از اعضای هیات علمی و فعالان رسانه ای به اظهار نظر پرداخته و از چند خبرنگار به نمایندگی از خبرنگاران و فعالان رسانه ای استان با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.
AWT IMAGE
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1017 بار   |   دفعات چاپ: 96 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر