برگزاری اولین همایش ملی آسیب های اجتماعی در دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۱ - 14:58 | 

اولین همایش ملی آسیب های اجتماعی با حضور مهمانان کشوری و استانی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

AWT IMAGE

به گزارش روابط عمومی و بین المللی دانشگاه، پروفسور محمد نریمانی دبیر علمی همایش و قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: مقام معظم رهبری چند آسیب اجتماعی را به عنوان آسیب های اولویت دار مطرح کرده است که ادارات و سازمان های غیر دولتی در راستای این آسیب ها گام های موثری برداشته اند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی برنامه های مختلفی را در زمینه آسیب های اجتماعی اجرا کرده است، تصریح کرد: راه اندازی کتابخانه تخصصی آسیب های اجتماعی در دانشگاه، برگزاری دوره های آموزشی و حمایت از پایان نامه های دانشجویی از جمله برنامه های دانشگاه محقق اردبیلی در این زمینه بوده است.

وی با بیان اینکه هیچ مطالعه میدانی بدون مطالعه اسنادی نمی تواند پایه علمی و تئوریک داشته باشد، ادامه داد: با آموزش مهارت های اجتماعی و ارتقای سطح هوش اجتماعی و معنوی تا حدود زیادی می توان از آسیب های اجتماعی پیشگیری کرد.

نریمانی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی ارتباط علمی با جامعه را حفظ و تقویت کرده است، افزود: چند روز پیش مرکز تندرستی و سلامت دانشگاه را راه اندازی کردیم که علاوه بر کارکنان و دانشجویان دانشگاه، مردم عادی هم می توانند از خدمات مختلف این مرکز استفاده کنند که این یکی از راه های حفظ ارتباط علمی دانشگاه با جامعه است.

دبیر علمی اولین همایش ملی آسیب های اجتماعی اضافه کرد: دو بار مهلت ارسال مقاله به این همایش را تمدید کردیم و در این مدت 604 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که نزدیک 500 مقاله آن پذیرفته شدند و از این تعداد 20 مقاله به صورت سخنرانی ارائه و بقیه به صورت پوستر در معرض نمایش قرار می گیرد.

سرهنگ رحیم سروری جانشین فرماندهی نیروی انتظامی استان اردبیل گفت: امروز نیروی انتظامی به یک نهاد دانش محور تبدیل شده است و اقتدار واقعی نیروی انتظامی در دانایی و دانش محوری آن است.

وی افزود: با ایجاد ساختارهایی مانند راه اندازی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی برای جذب و مشارکت حداکثری مردمی در زمینه مسئله اجتماعی تلاش و برنامه ریزی کرده ایم.

سروری با اشاره به اینکه امنیت یک مقوله همگانی و فرابخشی است، تصریح کرد: دفتر تحقیقات نیروی انتظامی ایجاد تعامل با مراکز علمی را در دستور کار خود قرار داده است.

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی استان اردبیل اضافه کرد: برای حل آسیب های اجتماعی باید راهکارهای فرهنگی و اجتماعی را مورد استفاده قرار داد و کار پلیسی آخرین اقدام در این زمینه است.

یوسف خدادادی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اردبیل گفت: آسیب های اجتماعی اموری هستند که نظم عمومی جامعه را به هم می زنند و هنجارهای جامعه را مخدوش می کنند.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته از آسیب های اجتماعی غفلت شده است، ادامه داد: همین غفلت باعث شده که امروز آسیب های اجتماعی عمیق، وسیع و شایع شده باشد.

خدادادی ادامه داد: استان اردبیل علیرغم سنتی، مذهبی و تاریخی بودن نتوانسته از این آسیب ها در امان بماند و آسیب های مختلفی در این استان وجود دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اردبیل اضافه کرد: اولین قدم در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی اصلاح سیستم اقتصادی کشور و جذب سرمایه گذار است چرا که اقتصاد با آسیب های اجتماعی ارتباط مستقیمی دارد و استان اردبیل در زمینه جذب سرمایه گذار بسیار عقب مانده است.

وی تصریح کرد: اصلاح سیستم آموزشی کشور، نقش خانواده، استفاده از نهادهای مدنی، نقش رسانه ها و به خصوص صدا و سیما و نقش نهادهای مذهبی در کاهش آسیب های اجتماعی انکار ناپذیر است.

دکتر محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: پدیده جرم تاثیر مستقیمی در وقوع آسیب های اجتماعی دارد و آسیب های اجتماعی هم اثر مستقیمی در ارتکاب رفتارهای مجرمانه دارد.

وی با بیان اینکه جرم و آسیب های اجتماعی می توانند علت و معلوم هم باشند، ادامه داد: انسان در برقراری ارتباط با همنوع ممکن است که دچار انحراف از ارزش ها شود.

الفت با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی در کشور از زمان حمله مغول به کشور شتاب گرفته است، افزود: قوه قضائیه به تنهایی نمی تواند در زمینه آسیب های اجتماعی کارهای تاثیرگذار انجام دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اضافه کرد: ایجاد حساسیت در بین مدیران کشور در زمینه آسیب های اجتماعی اولین گام برای کاهش این آسیب ها است که این کار از پنج سال پیش آغاز شده است.

مهندس ناصر نصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل گفت: بحث آسیب های اجتماعی، بحث وسیع و دامنه داری است به همین دلیل کار در این زمینه سخت است.

وی با اشاره به ضرورت همکاری مراکز علمی و دستگاه های اجرایی اظهار کرد: مقام معظم رهبری چهار مورد از آسیب ها را به عنوان آسیب های اولویت دار مطرح کرده است که باید در این مسیر حرکت کرد.

نصیری با اشاره به اینکه تاثیر سیاست و اقتصاد بر مسائل اجتماعی غیر قابل انکار است، اضافه کرد: بر این باور هستم که ریشه اصلی بسیاری از مصائب کشور در کمرنگ شدن صداقت است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل ادامه داد: سیاست های اجرایی کشور در زمینه آسیب های اجتماعی بر اساس منویات مقام معظم رهبری تدوین شده است.

نصیری با بیان اینکه دولت در سال های اخیر سند تقسیم کار ملی را تنظیم کرده است، افزود: طبق این سند وظائف دستگاه های مختلف در زمینه مبارزه با آسیب های اجتماعی مشخص شده است.

دکتر حبیب اله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی توجه به کودکان است، تصریح کرد: دولت ها می بایست برای رشد و نمو ابتدایی کودکی و ایجاد زمینه های مناسب برای ارتقای سلامت کودکان در تمامی زمینه ها، سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه باید روی توانمندی مغزی کودکان سرمایه گذاری شود، افزود: این سرمایه گذاری سبب رشد فردی کودکان می شود و آنها در برخورد با مسائل اجتماعی تصمیم درستی می گیرند.

مسعودی فرید با بیان اینکه راه اندازی اورژانس اجتماعی یکی از بهترین اقدامات در زمینه آسیب های اجتماعی است، افزود: در سالجاری اورژانس اجتماعی در 140 شهر کشور راه اندازی می شود که سه شهر آن در استان اردبیل قرار دارند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیف اله مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به توجه دین به مسائل اجتماعی گفت: دین مبین اسلام در زمینه مسائل اجتماعی آنقدر زیبا مطرح شده است که هیچ قانونی نمی تواند هم سطح دین باشد.

وی با اشاره به تلاش دین برای تدوین قوانین خودتربیتی ادامه داد: دین مبین اسلام، احکام پنجگانه یعنی واجب، حرام، مستحب، مکروه و مباح را طوری تدوین کرده است که حدود و چارچوب های رفتاری و گفتاری انسان را با جزئیات تبیین کرده است.

مدبر با اشاره به اینکه اگر در جامعه دین حاکم باشد، باید در آن جامعه فقر از بین رود، اظهار کرد: دین در زمینه های اقتصادی و اجتماعی مسائل را به خوبی مشخص کرده است.

دکتر محمد خیراندیش کارآفرین در زمینه نقش فضای کسب و کار در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: ریشه آسیب های اجتماعی ناشی از مسائل اجتماعی است.

وی با بیان اینکه بیکاری منجر به فقر و مهاجرت منجر به حاشیه نشینی می شود، اضافه کرد: مسائل اجتماعی به دو دسته فردی و اجتماعی تقسیم بندی شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

خیر اندیش با بیان اینکه چهار راهکار برای آسیب های اجتماعی داریم، افزود: مطالعات جامعه شناسی، آموزش مهارت های اجتماعی، رفع بیکاری و تربیت اسلامی چهار راهکار پیشنهادی ما در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی است.

یادآور می شود در پایان این همایش با اهدای جوایزی از نهادهای مشارکت کننده در این همایش و صاحبان ایده های برتر تجلیل شد.CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1846 بار   |   دفعات چاپ: 136 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر